Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

  Stránky: 1 2 3 ... 7 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 133]

Téma: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Zdar potřeboval bych radu. Stavím proudový zdroj pro 100W LED. Měnič samotný jsem koupil jako modul. Modul je řízený UC3843AN. Zapojení snímání napětí je následovné: Víceotáčkový 10k poťák je napojen na výstupní napětí. Poťák funguje jen jako proměnný rezistor (dvě nožky jsou spojené. Za potem je další pevný odpor ze kterého to už jde na voltage feedback. Ze zapojení jsem odvodil že je to zřejmě proudově založený protože napětí se něják nemění protože ač mám na výstupu 12V nebo 30V tak za potenciometrem je okolo 10V. S tím že pokud má nulový odpor je napětí na výstupu o 0.5V nižší než napájecí a pokud je odpor maximální tudíž 10k je výstupní napětí kolem 38V.

Idea zapojení je taková abych nemusel vkládat další tranzistor pro regulaci napětí na výstupu pro LEDku dle procházejícího proudu, regulace bude přímo na modulu. Tímpádem odpadají další výkonové trandy a jejich chlazení, + regulace jasu v několika krocích apod.  problém je jak vyřešit proměnný odpor pomocí MCU. Digitální potenciometry jsem moc nestudoval ale napětí jimi regulované by nemělo překročit snad volt nebo kolik jejich napájecího napětí což se mi moc nehodí jelikož na výstupu původního trimu je cca těch 10 V a na vstupu až 38V. Co s tím? Na analogový obvody jsem lama. Nějaký nápady?  Díky.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Zacni prosím tím, ze nam dodas schéma, jak je to momentálně zapojené. Už jen proto, ze se to musí dat ovládat jednoduše pomocí napětí z DACu, nebo toho digipotu. Není tam žádný důvod pro plovoucí proměnný odpory na potenciálu 38V.

(upravil madeindoma 8. 4. 2015 22:02)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Schéma budu muset teprve nakreslit. Asi se ale budeš divit co bratr číňan vymyslel smile

http://i.ebayimg.com/00/s/NTAwWDUwMA==/z/gsgAAOSwmLNTmV3g/$_12.JPG

koukni se vpravo nahoru tam jsou zapájené 3 vývody z potu. Hned za ním odpor a pak rovnou do voltage feedbacku zbytek součástek není obsazen (až na jeden kondík a odpor co spojujou kompenzaci s feedbackem). Fotku detailnější pošlu zítra

Jinak měřil jsem to na skopu takže se to jednoznačně nemění.  Když jsem připojil paralelně k potu další 50k pot zapojený jako proměnný odpor tak se samozřejmě výstupní napětí z měniče hýbalo nahoru dolů


PS. byl jsem v dílně znova přeměřit napětí na skopu. Za potem je zapojený odpor 2k87 a za ním ještě 1k do země (v podstatě napěťový dělič). Za potem je standartně 9.6V a trochu se to hýbe v případě prudké regulace (směrem nahoru na cca 11V). Na samotném pinu voltage feedbacku je neměnné napětí 2.56V a taky se hýbne v případě prudké regulace směrem nahoru a poté se zase ustálí na 2.56V .
Poznatky: pokud je pot na 0R tak je v cestě jen ten 2k87 a napětí je blízké napájecímu. pokud je pot vytočen na max 10kOhm tak je napětí těch 38V. Pro svou aplikaci potřebuju rozsah regulace cca 25-34V tj asi 9V rozpětí.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

pokud potřebuješ jen proměnný odpor a máš možnost linearizovat v MCU nějakou tu nelinearitu v převodní charakteristice, nabízí se použití fotoodporu, dokonce se dělají takové optočleny - LED -> fotoodpor tady, kde není problém řídit to pak naprosto galvanicky izolovaně, max napětí je dané parametry fotoodporu, ve výše uvedeném až 250V při nepřekročení výkonové ztráty. Samozřejmě že si to můžeš sestavit z jedné LED a fotoodporu sám v nějaké trubiččce za zlomek ceny...

Web

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

madeindoma napsal:

Schéma budu muset teprve nakreslit. Asi se ale budeš divit co bratr číňan vymyslel smile

Zapojení s UC384x jsou docela ustálená i v čínských výrobcích, je to taky snad 30 let starý šváb.
Jestli potřebuješ měnit v pěti stupních jas LED, stačí ti pro příslušné hodnoty proudu pozměnit hodnoty odporů v děliči pro vstup Vfb, proč k tomu potřebuješ MCU mi není jasné. A ohlídat si dynamické charakteristiky při přepínání, aby třeba napětí nevylítlo mžikově na maximum. 384x má odpor v emitoru tranzistoru a z něj jde vzorek pily do vstupu Isense, tenhle odpor by se dal zvolit tak, aby maximálnímu proudu LED odpovídalo maximální příslušné napětí jaké zdroj může dát do té tvé zátěže, což je (pro danou LED) konstanta. Nevím tedy jak při odlišných teplotách.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

No,  protože bys asi nevěřil jak se dokáže ta ledka na 100w ryChle zahřát ,navíc chladič musí být  aktivní,  takže ještě potřebuju regulaci otáček ventilátoru v závislosti na teplotě, a ta ledka potřebuje proudový zdroj,  který bych chtěl řídit  právě tim  mcu.  Navíc potřebuju hlídat napětí na lípolce a mam v plánu i displej.  Teďka mi řekni jak bys tohleto všechno chtěl  řešit analogově smile

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Řízení proudu do LEDky nějakým napětím na snímacím odporu JE analogová záležitost, to že to může dělat nějaký mcu je díky konverzi.
Ta ostatní atrakce okolo toho co píšeš, tam se dejme procesor dá zaměstnat dobře. Třeba i průběžný odesílání zpráv po gsm, že je LEDka zdravá a nic jí nechybí.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Crifodo napsal:

Třeba i průběžný odesílání zpráv po gsm, že je LEDka zdravá a nic jí nechybí.

Si nedělěj srandu, dělal jsem na tomhle stmívači a ten umí i osciloskopická měření na zátěži.
http://www.seebacher.de/ISYGLT_MODULE/U … 00-X2.html
a je tam 3x 32-bitovej MCU smile

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

K čemu tam máte tři procáky?

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

cifrodo: analogová záležitost to je, ale naco pachtit extra obvody navíc když to zastane MCU, regulace jasu pomocí dvou tlačítek. Bude to do ruční svítilny takže GSM o stavu je mi k prdu smile

pokud pominu smetí okolo tak bych potřeboval asi nějaký OZ, pro něj zase ideálně symetrické napájení (další smetí popř pro fajnšmekry nějaký inverující zdroječek s 555 apod), jenže to není LM2576 s voltage feedbackem napěťově založeným kde je toto v pohodě a už jsem to s úspěchem postavil.   

Ale ten fotoodpor jsem taky zvažoval, ale pořád mi to příjde jako takový řešení za pochodu trošku nespolehlivý, raději bych něco s trandy, kde na MCU přidělám R2R žebřík popř ovládání přes i2c

(upravil Hazys 9. 4. 2015 21:56)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Stačilo by použít procesor pro dospělé a zvládl bys tím celý měnič. Aj ty operáky bys měl v témže futrále.

Symetrické napájení k čemu kde? Už léta máme Rail2Rail operáky za pár korun...  (MCP6001...)

jenže to není LM2576 s voltage feedbackem napěťově založeným

Cože? A co teda dělají piny 1 a 2 na tom UC384x  ??


R2R žebřík.. proboha, jak před 30ti lety. Dneska máme procesory s DACem vevnitř, nebo se dá koupit ťuplík SOT23-6 (MCP4706...)  Nebo digitální potenciometr v témže futrále (MCP4013...)

atd.. Jen otevřít ty katalogy a koukat.


Máš už schéma toho čínského modulu?

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

http://martinjonestechnology.files.wordpress.com/2013/02/150w_-boost.png

Hazys: Jinak aby sis nemyslel. Dělám jen s tím co znám, a to jsou 8mibity MCU a někde nějaký OZ. Takže to že ty to perfektně ovládáš neznamená že já taky. Já brousím vrtáky a leštím formy. Takže o nějakém ARMu si můžu leda tak nechat zdát. Pro mě je vrchol BASCOM.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Já taky dělám jen s tím co znám. A proto to doporučuji, protože se na zákaldě zkušenosti domnívám, že je to lepší a vhodnější. Je to jen nabídka.

Zapojené je to zcela očekávatelným způsobem, oholené na minimum. Pro LEDku potřebuješ zdroj proudu, toto je zdroj napětí. Bude za tím boosterem zapojený ještě nějaký proudový stabilizátor, nebo jaká je představa o řešení?

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Ne, idea je taková: MCU přes měřící rezistor bude vyhodnocouvat proud LEDkou a na základě nastavené hodnoty zvyšovat nebo snižovat napětí dodáváné zdrojem aby to tu podmínku splnilo. Plus se bude od teplotního čidla proud taky odvíjet. Chladič bude aktivní s tím že se ventilátor bude roztáčet až po dosažení určité teploty ale zase bude mít automatickou regulaci otáček. Pokud to nebude stačit chladit skokově se sníží proud. Další činnosti MCU bude hlídat napětí na lipolkách a zvukovou signalizací hlásit při nízké kapacitě. Potom bych to viděl ještě na dvě sedmisegmentovky které by ukazovali přibližný zbývající čas do vybití dle napětí lipolek a odebíraného proudu. Potom by to chtělo ještě nějakou pojistku před měnič v případě zkratu. A potom jednu za měnič kdyby se taky cokoliv stalo

(upravil zuki 11. 4. 2015 10:01)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

To sch co tu je - je zvyšovací měnič. Takže na výstupu je vždy minimálně vstup bez napětí jedné diody...Prostě to projde tlumivkou přes diodu na výstup...
Max. výstupní napětí je určeno děličem na výstupu...

Pokud něco dělám já, tak procesorům, a tomu mezi klávesnicí a židlí, 100% nevěřím (občas se seknu a sám napíšu do kódu nějakou blbost) smile A udělám HW s el. pojistkama (většinou s tavnou nebo polyswitch na vstupu). HW si nastavím na cca max 90% toho co to vydrží (co reguluji, řídím, max. parametry plovodičů) atd...
A o zbytek se stará procesor. Takže je vše hlídáno 2x (HW+SW). Většinou nejdu s "vytížením" parametrů polovodičů (zátěže) nad 70-80% jejich maxima.

Nestavíš sériovku, takže to nemusíš optimalizovat na mimimum ceny... A mít tam např. jen tranzistor řízený procesorem...  Při vývoji takového elegantního řešení se taky zcela jistě spálí při blbým kódu spousty tranzistorů apod... 

Jen tak informativně - zopakuj (možná to je někde v textu)  jaké si představuješ vstupní napájecí napětí a jaké výstupní (tj. napětí a proudy na LEDce).

(upravil danhard 11. 4. 2015 10:34)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Prvně si uprav proudovou limitaci aby byla jen s malu rezervou pro plný výkon.
A nepřepískni to se vstupním napětím, pro něj je ten měnič průchozí.
Nepotřebuješ žádný proměnný odpor, stačí přivádět do děliče napěťové, případně i do proudové limitace přes odpor řídící napětí 0-5V generované třeba PWM z MCU, ale vyzkoušet to můžeš i s potenciometrem, z měniče si vytáhni +5V referenci a na ní 5k potenciometr.
Z čeho to chceš celé napájet ?

Odpory R1 a R2 asi nebudou oba 0R smile

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Hazys napsal:

K čemu tam máte tři procáky?

Aby tam byla rezerva výkonu smile
http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=9140898954715

(upravil zuki 11. 4. 2015 11:52)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Madeindoma: Tak jsem se díval na nějakou LED a měla 32-36V/3,5A. Zaoukrouhlil bych to předběžně dolů na 32V/3A (96W tj. cca 100Win/96% účinnost smile ). A až teď jsem našel tvoji pozn, že potřebuješ 25-34V. A je pro další úvahy důležité znát vstupní napájení...

Dál (níže pod čarou) to nečti, je to jen taková úvaha... Mě z toho plyne, že bych pro počáteční testy asi zvětšil 2x 0,01R na 0,022 a skouknul bych to skopem (případně i s tím 0,01R) - co to dělá do odpovídající zátěže... a nastavil si tím snímacím odporem max. výst proud na  cca 3A. Jemně to jde dostavit odporem z emitoru 100-220R (dopiš číslování součástek).

------------------------------
Chtěl jsem to rozepsat viz níže, ale nemám na to dnes čas... Jsou tam chyby v návrhu atd... Např. OR slouží k vybrání si napájení 9V stabilíku. Ze vstupu, nebo vstupu (je to tam Danharde i napsané aby sis vybral co se ti líbí smile ) Já osobně bych vyřešil lépe napájení té 3843...

A 78L9 má mít na vstupu max 30V (pdf ST/r.2005) a naopak její úbytek je typ 1,7V a to pro min provozní Uin 3843 (8,2V) znamená, že to pod 10V vypíná. A to se může při blbým tišťáku (úbytky, riply apod) posunout klině až k 11-12V.... Proto možnost napájet z Out a klidně překročit max U pro 78L09...

Úvaha: Vstup 12V (10-14V)?  Tzn. pro cca 10V/100Win je cca 10A na vstupu měniče. Pro střídu měniče odhadem 70%  je střední proud tranzistorem 15A a špičkový 30A (pila při nejmenší vhodné malé indukčnosti). Při menší nebo značně se sytící indukčnosti může být proud exponenciální a i několikrát větší... Tj na 0,01R v emitoru FETu 0,3V.  A to se mi zdá trochu málo... O cca 100mV to posunou pomocí tranzistoru +R 5k1 ale vstup těchto "starých IO má až 1V...  Začal bych raději s odporem 0,022R.... a případně zvětšil 2x 100R z emitoru...

(upravil madeindoma 11. 4. 2015 12:17)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

zuki: Vstup bude 4S lipol.  Výstupní napětí jsem psal 25-34V ale to jsou extrémní hodnoty. Na jedněch to vypaluje očí na druhým lehce svítí takže něco mezi v závosloti na zvoleném stupni svítivosti. Změnu svítitvosti a tím taky posun limitace proudu bych si představoval pomocí dvou tlačítek (INCR - DECR). 

Jinak ledka je tato: http://www.dx.com/p/100w-6500k-9000lm-l … SjvtJOSgsJ

Vím že je to šunt, ale za 3 stovky na vyblbnnutí je to pro mě OK.  Měnič: co by jste chtělí za 80kč z ebaye, pro mě je hlavní že to funguje a s nějakou dodatečnou ochranou počítám. 

Jinak to schéma jsem našel na netu a pohledově to odpovídá. Ale některé hodnoty, ne. Večer to sem dám opravené ok, navíc ty hodnoty co tam jsou značeny v EIA-96

danhard: R1 R2 jsou jen propojky pro zvolení jestli brát napájení stablu ze vstupu nebo výstupu. Takže buď je zapojen jeden, nebo druhý, an to schématku je to špatně. ** (zuki byl rychlejší  smile )

(upravil zuki 11. 4. 2015 12:20)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Jo, to je pak OK. Pro 3x Lipol by to s tou 78L09 na vstupu moc nevycházelo... Takže jen upravit HW proudovou regulaci na ty cca 3A. A přidat nějaký procesor.  Řídit to můžeš přes PWM do vstupu Vfb té 3843... Jen to chce upravit výstupní regulační dělič, aby když dáš 0V (přes nějaký odpor do Vfb) si měl na výstupu těch cca 34V a když bude na +5V (3,3v atd. dle Vcc procesoru), tak tam bylo spodní U, tj. 20-24V...(Vfb je trvale na 2,5V).

Příspěvky [1 až 20 z 133]

  Stránky: 1 2 3 ... 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£