Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Výměna elytů - poraďte

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 39 z 39]

Re: Výměna elytů - poraďte

Napětí by odpovídalo, jen jsem uvažoval o nekontrolovaném předzesilovači pro gramofon, zda se z něj něco nenese dál. Chybějící kondíky 115, 116, 127 a 128 by neměly vzpomínaný úkaz způsobit. Jen kazí výsledky v přebuditelnosti a odstupu tohoto předzesilovače s napájením +- 40 V (!!!!), tak vysoké napájení předzesilovače vidím prvně roll.
Vzájemná výměna bloku korekcí ani vzájemná výměna výkonových zesilovačů pravé straně tedy nepomohla.
Na hlavní desce toho až tolik není, aby to ovlivnilo výsledky tímto způsobem. Pominu-li různé kontakty a nebo zkraty přes vytečený elektrolyt na plošném spoji, napadá mne na prvním místě pojistka 4 A - její kontakt v patici. Prověř to, prosím.
Nesvítící (doufám zdravá) žárovka si žádá prověřit výstup trafa BRN - BLN (6,3 V střídavých), pokud napětí bude, pak již jen kontakty (patice, 301, 302) a odpor R501, toto je naštěstí jednoduché smile.

Re: Výměna elytů - poraďte

Proveril jsem pro jistotu vsechny pojistky a zdaji se byt ok -> odpor na nich blizici se nule.

Vymena bloku skutecne nepomohla. Nemuze to byt tak, ze na vine bude skutecne nejaky KO elektrolyt?

Co se zarovky tyce - byla mrtva, proto jsem ji odstrihnul a meril napeti na dratech, ktere do ni vedly. Problem byl ale v tom, ze jsem nemeril stridave - tak nejak automaticky jsem na zarovce predpokladal stejnosmerny proud. Stridave uz je to ok - 6,4V. Se stridavym proudem pada i moje puvodni predstava, ze zarovku nahradim ledkou. Da se obodobna mini zarovka v dnesni dobe jeste sehnat?

(upravil pzwak 6. 3. 2015 8:38)

Re: Výměna elytů - poraďte

i střídavým proudem můžeš napájet LEDku, chce to ale pár diod (nebo můstek) a odpor ...
a nějaké mini žárovky najdeš tady nebo tady a určitě i jinde. Jen musíš vybrat správnou velikost a napětí

Web

(upravil Otas 7. 3. 2015 16:57)

Re: Výměna elytů - poraďte

Pro LED nahradit odpor R 501 běžnou diodou a odporem 220 ohmů v sérii...

Projeď všechny potenciometry hlasitosti a stereováhy. Prohlédni výstupní úsek na SUPA 2380, procvič tamní přepínače a prohlédni spoj. Hledej studené spoje, zkus na součástky lehce tlačit, když půjde signál přes zeslabený kanál.
Já se ještě znovu pozorně podívám na schéma, zda tam není na společném spoji nějaká další potencionální slabinka. Ale ono tam toho moc není.
Bedýmky jsi určitě také prohodil, že ano.

Edit smile:
Vyměň C310 a C312!
C 312 (a 311) mi navíc připadá kapacitou poddimenzovaný, volil bych dvojnásobek, možná i čtyřnásobek (1 nebo 2 uF/50V).
Víc elektrolytů mimo vyměnitelné bloky na pravém kanálu nevidím, musím si ale ještě schéma vytisknout pořádně velké (stáří je hnusné).

I po nápravě stavu bude dobré důležité (nebo raději všechny) ellyty vyměnit, pokud už tam řada není a zůstala bo nich vyteklá stopa. Je vidět, že se těm Japončíkům nepovedla tenkrát várka a odcházejí.

Re: Výměna elytů - poraďte

Všechny potenciometry i SUPA 2380 jsem zkontroloval a nenašel jsem jediný problém.

C312 se zdá být lehce ošouzený (stejně tak 311) - vyměním tedy za vyšší kapacitu. Rovnou bych koupil i náhrady za ostatní, když už budu objednávat.

Na doporučení tedy vemu Nippon z ecomu, jen bych ještě potřeboval podradit které. Výběr je poněkud široký (nízká impedance, dlouhá životnost, ...). Případně jestli se na různá místa hodí jiné, tak jaké kam.
Snad chápu správně, že se zde objednává stylem výběru z katalogu http://www.ecom.cz/files/documents-catalogue//43.pdf a následnou objednávkou pres email...

(upravil Otas 8. 3. 2015 21:55)

Re: Výměna elytů - poraďte

Já se přiznám, že na výběry kondíků podle značek vcelku kašlu. Spíše se snažím - jsem-li projektantem - výskyt elektrolytů minimalizovat.
Většinou tady asi nemusí mít ellyty výjimečné vlastnosti.
C3 a C4 - doporučuji jejich výměnu - (popřípadě i C517 - C520, 529 ?) by měly mít pokud možno low ESR, což je největší finanční záhul.
Ellyty ve výkonových blocích (s chladiči) by byly určitě vhodné na 105°C (těch je tam jen pár), popřípadě i kondíky na zdrojích napájení. I když je jejich teplota nižší, ale je to dobré pro životnost. Z tohoto pohledu (je to výkonový zesilovač bez nuceného chlazení) by na 105 °měly být vlastně všechny smile.

Všeobecně bych se dosti bál, že přepálím plošný spoj, předpokládám, že jsi na výměnu dobře vybaven, odsávačka cínu je základem, pájka s nastavitelnou teplotou dobrou pomůckou.

U ecomu neobjednávám, takže objednávkový postup určitě zodpoví někdo jiný.

Re: Výměna elytů - poraďte

Mají eshop, nemusíš přes mail...nahážu do košíku, zaplatím kartou a do 3 dnů mám doma.
Mají torchu divný označení součástek, třeba 100uF elyt nenajdeš pod 100uF, ale 100/napětí, nicméně když si zvykneš, tak je to bez problému.

Re: Výměna elytů - poraďte

V eshopu mne prvne zmatl podivny vypis polozek - myslel jsem ze tam maji jen par veci, posuvniku uprostred stranky jsem si nevsimnul smile.

Zkusim tedy postupne vymenit vsechny, nebo alespon vetsinu. Je mozne napriklad 33uF/6,3V vymenit za 33uF/10V, nebo by melo napeti i kapacita odpovidat? Ptam se, protoze napriklad na zminenem Ecomu 33uF/6,3V nemaji (stejne jako low ESR C3,C4 - takze mozna stejne objednam jinde).

Re: Výměna elytů - poraďte

Samozřejmě vyšší napětí ničemu nevadí, často může být i lehce vyšší kapacita, jen bacha na rozměry.

Re: Výměna elytů - poraďte

Tak jsem projizdel kondenzatory a neda mi to se nezeptat - opravdu vyssi napeti nicemu nevadi, respektive nema negativni dopady na jine vlastnosti? Vicemene vsechny kondy bych musel vzit kvuli rozteci vyvodu s hodne vyssim max. napetim.

Muze byt nasledujici vymena?

(puvodni C/U -> novy C/U)
33/6,3 -> 33/63 (CERA-33/63 6,3x11 KMG)
47/16 -> 47/25 (CERA-47/25 5x11 A KMG)
4,7/25 -> 4,7/100 (CERA-4,7/100 5x11 KMG)
33/25 -> 33/63 (CERA-33/63 6,3x11 KMG)
47/25 -> 47/100 (CERA-47/100 10x12,5 A KMG)
100/25 -> 100/100 (CERA-100/100 10x20 A KMG)
220/25 -> 220/50 (CERA-220/50 10x12,5 KMG)
0,47/50 -> 0,47/350 (CERA-0,47/350 6,3x11 SMG)
47/50 -> 47/100 (CERA-47/100 10x12,5 A KMG a  CERA-47/100 10x12,5 A KY)
100/50 -> 100/100 (CERA-100/100 10x20 A KMG)
330/50 -> 330/100 (CERA-330/100 16x25 KMG)
47/63 -> 47/100 (CERA-47/100 10x12,5 A KMG)
220/63 -> 220/100 (CERA-220/100 16x25 LXV)


C3, C4 bohuzel low ESR nemohu najit. Snap-in C3, C4 take nejspis nesezenu v pozadovanem prumeru 5cm, to by ale nemuselo vadit, pokud necim vypodlozim uchyt. Nahradil bych je tedy timto: http://www.ecom.cz/cevn-10000-50-30x45-smh/
C517 - C520, C529 timto: http://www.ecom.cz/cera-47-100-10x12-5-a-ky/

Bipolary na Ecomu nejspis nevedou, ty tedy jeste musim objednat jinde - shop, kde bych objednal vse najednou za rozumnou cenu se mi nepodarilo bohuzel najit (kdyztak mi muzete poradit). Zatim bych nejspis docasne vzal Hitano z GESu, ktery mam coby kamenem dohodil.

(upravil Otas 10. 3. 2015 19:50)

Re: Výměna elytů - poraďte

Vyšší napětí je samozřejmě spíše přednost; negativem je významně větší rozměr.  Máš oměřeny původní kondy, abys nenarazil na nedostatek prostoru?
Rozumím změnám z 47/16 na 47/25V, to je OK.
Raději bych ale namísto 0,47/50 šel na 1/50 nebo 100, než na 350V.
Větší kapacita není na škodu; naopak mi použité hodnoty připadají lehce poddimenzované nebo na hraně možného. Dvojnásobná kapacita nic nepokazí, zlepší přenos na nejhlubších basech nebo zvýší odstup a dá rezervu na budoucí vysychání smile.
Napěťové změny 33/6,3V na 63 V, nebo z 100/25V na 100V to už je rozměrová řacha. I když se technologie hodně posunula k miniaturizaci, můžeš narazit.
Hlavně doporučuji kondy na 105°C, myslím si, že zesilovač se vyhřál, hdyž byl solen zcela bez přístupu okolního vzduchu a odnesly to právě ty ellyty.
C3 a C4 - za úvahu by určitě stálo skládat je z více kusů: paralelně 2*5000/50 V namísto 1*10000/50V, když už s nimi musíš mechanicky hýbat. Vlastně si tím snížíš vnitřní odpor (ESR) a zatížení kontaktů, což vylepší chování na basech a trochu dá šanci na jejich delší život. Uvidíš, jak na tom budeš s místem a uchycením.
Puntičkář (pro zvukové obvody to já dělám vždy sad ) si kondenzátory před použitím zformuje - přes odpor cca stovky kohmů 2 * nabije a vybije ze zdroje napětí. To je dobré zvláště pro pozice jako je C102, 110, 201, 206, 401, 406 kde je za provozu minimální napětí (desetiny voltu), což ty kondíky samo příliš nenaformuje. Získá se tím minimální svodový proud a tím i korektní chování následujících obvodů. A vyloučí se zmetky. Ale není to zcela nutné, jak říkám, dělají to puntičkáři.
Probůh, tam jsou někde bipoláry? To jsem úplně přehlédl.

Re: Výměna elytů - poraďte

Bipoláry jsou C208, C205, C117, C118, C311 a C312. Napětí jsem bral vždy to nejvíce se blížící původnímu při dané kapacitě, ale také aby seděla rozteč vývodů. Právě kvůli rozteči bych často musel volit o dost vyšší napětí. Další varianta by byla přihnout vývody a elektrolyt dát třeba 5mm nad desku - vyšší napětí mi přišlo ale jako lepší možnost.

Větší kapacitu mohu dát úplně všude, nebo jen do těch, které jsi zmiňoval?

C3,4 z více kusů pokoumám, nejspíš by se tam vlezly tak akorát.

Re: Výměna elytů - poraďte

Bipoláry 0,47 uF  nahraď např. MKS02 1uF/50 V.
Kondenátor C 208 bych zrušil jako třídu smile : myslím, že půjde nahradit drátovou spojkou. Jen pokud by se něco ozývalo (chrastění) při posunu poťáku na basech, začal bych uvažovat o řešení.
Dvojnásobně větší kapacitu elektrolytů můžeš dát ve zvuku úplně všude, jen u zdrojových systémů (kondenzátory označené C 500 a výše + C3 a C4) bych se trochu obával, co s usměrňovači a zdroji udělá proudový náraz od vyšší kapacity. Tam raději ponechat.
Co se týká nožiček a jejich rozpětí, tam jsem ignorant a ohýbám je, pokud nepasují.

Re: Výměna elytů - poraďte

Ok, pokud nevadi, ze to neni elektrolyticky tak nahradim timto: http://www.gme.cz/mks2-1m-50v-p121-605
Uzitecnych informaci mam hromadu, jdu to nejakym zpusobem zesumarizovat a objednat smile

Re: Výměna elytů - poraďte

OK, ten jsem měl na mysli.

(upravil helmer 20. 3. 2015 22:18)

Re: Výměna elytů - poraďte

Vyměněno všecko. 10 000uF ellyty jsem prozatim kvuli dostupnosti vymenil za obyc ne-low ESR, casem az bude zesik funkcni je pripadne prehodim.
Co mne zmatlo bylo, ze na pozici C525 byl kondik 220uF/25V (v servisnim manualu je napsany 33uF 25V) - ja jsem dal 33/60 podle manualu. Dale C528 v manualu 100/25, v realu tam byl 10/25 ja dal 100/100. C502 v manualu 47/63, v zesiku byl puvodne 100/50, ja dal 100/100.
Nejvic mne trapi ten 525 - 220, ktery tam puvodne byl jsem uz nemel, tka jsem se ridil navodem- vadi to necemu?

Po vymene bohuzel nenastal ocekavany jasot sad. Po zapnuti zesiku se odpalila pojistka F7 a trafo dost nahlas bzuci. Kontrolni zarovka sviti.
Zes. jsem zapinal bez dvou modulu s chladici (puvodne jsem jen chtel zkontrolovat zarovku), ale to by snad nemelo mit vliv? Na co se tedy zamerit a co zkontrolovat, nez zitra nakoupim nove pojistky? Zadny zkrat ani nic podobne jsem nenasel.


EDIT: Problém identifikovan - jsem totalni vul a oba 10k ellyty jsem minusovym vyvodem pripojil k zemi (bezmyslenkovite automaticky jsem si rekl minus = zem abych nad tim hloubeji premyslel).
Naskyta se otazka - je ellyt na odpis, nebo ho muzu jeste pouzit(alespon docastne ke zjisteni, jestli je jinak vse ok)? Zesik byl zapnuty celkove max 10s, ca po 3s se odpalila pojistka...


http://s29.postimg.cc/cx1m4ahav/WP_20150320_20_57_32_Pro.jpg

(upravil Otas 20. 3. 2015 23:27)

Re: Výměna elytů - poraďte

No, nadělal jsis na problém, jinak ovšem gratuluji za tempo.
Zkus ten kond (spíše bych volil označení 10 mF nebo 10 G, těch 10 k mne chvíli mátlo) vyndat a nabít přes odpor 10 k. Když si dá říci a napětí na něm vyleze nahoru a bude po odpojení držet, je funkční. Vybít přes odpor (cca 1 k). Zopakovat několikrát, mohlo by se to postupně lepšit. Pokud napětí nevyleze, kup rovnou nový...
Snad to s sebou nevzalo nic dalšího sad.
Kondy 525 a 528 ovlivňují klidný náběh korekčního zesilovače a výkoňáku (zenerky se podílejí na určení proudu dif. dvojice na vstupu). Přiznám se, že nedokáži přesně popsat mechanismus působení. Ve výsledku se špatně určená hodnota kondu projeví nejspíše lupnutím při vypnutí, nebo zapnutí, nebo velikostí výkyvů napětí na výstupech.
Výrobce si vyhrazuje změnu zapojení..... smile, znáš to.

Re: Výměna elytů - poraďte

Za 10s se nic nestalo, jenom mohlo dojít k lokálnímu poškození polarizace, takže by mohl být zvýšený svod.
Zkus zapnout kond ve správné polaritě přes 100R 2W omezovací odpor, pokud úbytek na odporu spadne pod 1V (i  normálně to trvá kolem 10 vteřin), tak ho můžeš nechat zapnutý delší dobu (20min) a zkontrolovat svodový proud, měl by být pod 1mA, 100mV na tom odporu.
Když bude odpor hořet, tak musíš dát 1k a zkusit přeformovat defekty.

S 10k, jak ti radí Otas by jsi vypil moc kafíčka, než by si se dočkal nějakých výsledků smile

Re: Výměna elytů - poraďte

Kondik se zda byti v cajku, nic ostatni to nastesti zrejme neodneslo  smile Podle manualu jsem jeste posteloval trimry a vse slozil dokupy.

Po vymene vsech kondiku hraji oba kanaly bez problemu. Oproti staremu zesiku (Teac A-919AV) je zvuk nebe a dudy.

Vsem vam dekuji za cenne rady, predevsim Otasovi smile

Příspěvky [21 až 39 z 39]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Výměna elytů - poraďte

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£