Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » LED vs. Audio

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: LED vs. Audio

Vyskytl se mi takový problém... nainstaloval jsem osvětlení v podobě LED pásku (zhruba 5m) pohon pro ně je v podobě cca 40W trafa. Problém je v tom, že při zapnutí LEDek mi začnou vrčet bedny (né zvukem jako klasická zemní smyčka, ale stejně protivné). Problém jsem lokalizoval jako právě to trafo, výměna zkusmo za jiné nepomohla. Způsobené to bude někde v tom, že jde vše ze stejné zásuvky, když bedny zapojím do zásuvky na jiné větvi v baráku, vrčení zmizí, ale trvale to takhle vyřešeno být nemůže (napájení pro LEDky je napevno ve zdi kvůli vypínači ve stěně a mít bedny zapojeny do prodlužky přes půl bytu je taky nepraktické). Takže jak to řešit???? Napěťovou pračku před zesilovač, nebo nějaký filtr k trafu u LEDek???? Zkoušel jsem DI-boxy na signálový vstup a to nepomohlo. Dík wink

Re: LED vs. Audio

to trafo je naozaj trafo? Alebo nejaky spinany zdroj? Maju tie ledky nejaky "kontroler" (regulator jasu)? Rusenie sa objavuje aj ked zapojis iba samotny zdroj?

Re: LED vs. Audio

trafo je ve skutečnosti spínaný zdroj, to je pravda big_smile a kontroler LEDky mají, při změně parametrů na kontroleru se rušení mění a je pravda že mě nenapadlo že by mohl být problém tady a když je trafo bez zátěže tak rušení zmizí... při zapojení jiné zátěže než LED pásku se ale zas objeví (ikdyž slabší)..

Re: LED vs. Audio

Levnější spínané zdroje mně kromě pár výjimek rušily skoro všechny, některé víc, jiné míň. Najít opravdu kvalitní věc je dneska problém a nedá se bohužel ani moc řídit cenou.

Re: LED vs. Audio

Výměnu se mi už stejně znovu řešit nechce, když šance že to pomůže není 100%. Jakým způsobem by se to tedy dalo odstínit, když se smířím s tím, že tam to rušení zůstane ???

(upravil zdenek00 23. 2. 2015 16:37)

Re: LED vs. Audio

Síťový filtr před trafo a radši ještě další filtr do nn přívodu k ledkám. Pokud budou filtry kvalitní, rušení se odstraní, ale s tímto nemám moc zkušeností, snad poradí někdo, kdo to už dělal. Filtry musí být co nejblíže u zdroje rušení. Zdrojem rušení může být jak spínaný zdroj, tak kontrolér. Jestli jsou to jen klasické bílé ledky a ne rgb, zkuste regulátor vyřadit, jestli rušení zmizí.

(upravil Tipi 23. 2. 2015 16:43)

Re: LED vs. Audio

Takže sa ti zrejme "zbehlo" niekoľko rušení naraz:
1, je od spínaného zdroja, tu by ti mohlo pomôcť klasický transformátor (samozrejme + usmerňovač a „kýbeľ“), nejaký 40w toroid by nemusel byť ani moc veľký

2, Od PWM kontroléru - toto bude troška väčší problém, jednak preto, lebo rušenie sa môže šíriť napájacou sieťou ale aj elektromagneticky a jednak preto, že riešiť lineárne ovládanie LED nie je práve jednoduché (a efektívne). Ale na toto sú tu oveľa väčší machri než ja...

v prvom kole by som skúsil vymeniť ten napájací adaptér, potom sa uvidí, že ako s to prejaví na tom rušení

EDIT:

samozrejme aj tie filtre môžu pomúcť o ktorých píše zdenek00, ale k tým ti už fakt neviem poradiť, tak som to radšej ani nepísal smile

Re: LED vs. Audio

Ten klasický zdroj se mně zdá krok zpět - nejde jen o trafo, ale měl by být stabilizovaný, aby prakticky skoro od nuly do těch 4A dával pořád těch 12V.

Re: LED vs. Audio

hej, to mas pravdu... bolo by to, znacne neefektivne a beztak by to neriesilo rusenie od ovladania tych lediek... takze beriem spat - je to naprd riesenie
skus tie odrusovace, to trafo by mohlo posluzit max ako skuska, ze nakolko rusi spinany zdroj a nakolko ledky...

Re: LED vs. Audio

Právěže jde o RGB...můžu zkusit regulátor vyřadit abych zjistil jestli se něco změní, nicméně trvale tam ten regulátor bude, takže to taky není řešení. Objevil jsem tu v hromadě elektrosoučástek síťový filtr (nevím jak moc dobrý/špatný je) je to takový ten integrovaný do EURO zásuvky, tak zítra vyzkouším co to udělá wink

Re: LED vs. Audio

Asi bych se snažil vyřešit obojí. Zesilovač nemá co reagovat na rušení v okolí. Když vyřešíš odrušení LEDek, zesilovač ztichne, ale do doby, než někdo v okolí zapne podobnou rušící srágoru.
Když odfiltruješ zesilovač, sice z jeho beden nepoleze škvrkot, ale ten napáječ LEDek bude vyzařovat dál a rušit okolí, přinejmenším AM rozsahy. Jinak principiálně správné je odstranit zdroj rušení.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » LED vs. Audio

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£