Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Smetiště » Zdroj pro odporovou řezačku

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

(upravil divnypocit 16. 2. 2015 11:36)

Téma: Zdroj pro odporovou řezačku

Dá se nějak spočítat zdroj pro odpor. řezačku ? mám vím pouze odpor drátu a potřebnou teplotu.

Re: Zdroj pro odporovou řezačku

Myslím, že nedá, určitě ne s konstantním napětím. Když vezmeš odpor toho drátu, teplotu a koeficient teplotní změny odporu, tak by šel navrhnout regulátor, který by se snažil držet konstantní teplotu. S konstatním napětím je ten problém, že odběr výkonu z toho drátu silně závisí na tom, zda něco řežeš, jak tlusté, jak moc kolem fouká vítr apod.

Já to řešil tak, že jsem trafo nasprosto napojil na triakový regulátor a nakonec jsem triakový regulátor dával pryč a ještě zkracoval drát, protože se při řezání velkých bloků příliš ochlazoval a že byl v klidu malinko do červena mi nevadilo - nic se nepřipalovalo.

Re: Zdroj pro odporovou řezačku

Někde před časem byla na netu amatérská odporová řezačka na polystyrén (jestli se jedná o tohle), na 1 m drátu měla zdroj kolem 300W. Napětí se pak dá spočítat podle odporu drátu.

Re: Zdroj pro odporovou řezačku

zdenek00 napsal:

... napětí se pak dá spočítat podle odporu drátu ...

který se ale ještě podstatně mění jeho teplotou ... hodně štěstí ... smile

Re: Zdroj pro odporovou řezačku

Staci pouzit Google. Tu je mozna inspiracia:
http://www.spfastu.sk/diy/rezacka-polystyrenu/
http://www.spfastu.sk/diy/rezacka-polystyrenu-2/

Re: Zdroj pro odporovou řezačku

článek, kde tvrdí že smrtelná hodnota proudu "je 1mA a my pracujeme dokonce s 5A" je jistě opravdu hoden vzoru a inspirace dalších čtenářů...

Re: Zdroj pro odporovou řezačku

Řezačku jsem zhotovil z regulovatelného zdroje a odporového drátu jaký jsem sehnal. Bylo už jen otázkou zkoušky kolik proudu v závislosti na rychlosti řezání a tlouštce polystyrenu.Odporový drát jsem zavěsil nad ponkem a dole buď závaží nebo jakkoli napnout.Pozor na kolmost s rovinou stolu.

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Smetiště » Zdroj pro odporovou řezačku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£