Re: Řízení RGB LED přes VGA

Ohmův zákon...   A řádově je z 75R cca 7,5R/5Vcc/cca 200mA (to by měly-pokud si to pamatuji OK- ty LEDky vydržet) a 2x tolik (těch tvých 18R/5Vcc) pro cca 100mA/5V smile

Sečteš úbytek na LEDce + na R v emitoru T2 a odečteš to od napájecího napětí a vydělíš I. A máš pro zvolený proud jasně daný celkový odpor (R4 +ReT1)...

Máš celkem malý budící proud, R3=10k je pro 12V jen tak tak a pro 5V nestačí... to by musel mít T2 proudový zes. činitel pro Ic=100mA aspoň 300x ... Při 12V ti R4=75R omezuje proud na cca 100mA. Pokud ti to stačí, tak z toho proudu můžeš vycházet... smile

Vše souvisí se vším a je to potřeba kontrolovat... a tady jen odečteš a vydělíš pár čísel...

Abych se
Ale

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Zuki, moja úcta... smile

Vhodnou voľbou súčiastok sa to skutočne dá vyladiť pre LED s daným Imax tak, že je to zároveň aj dostatočne lineárne, aj min prúd klesá dostatočne nízko:
http://dl.dropboxusercontent.com/u/59011027/2015/220px/vga_led_pnp.png

Len treba vhodne voliť T2 s ohľadom na Ic, Pd a betu.

(upravil Yeayer 11. 2. 2015 21:24)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Zuki: ale ja myslel R v emitoru jakou ma mit hodnotu, R4 bych si samozrejme dopocital. A nemam jeste zapocitat do tech 5V ubytek na T2? Tudiz ubytek na R4+ zhruba 2,5V na LEDce (proudy pro barvy jsou 300mA,350 a 400) a ubytek na R v emitoru T2? Kdyz to tak vezmu tak by to melo byt pokud pocitam 0,7V na ubytek na emitorovem R, to je 2R pri 350mA a na R4 to bude 5-0,7 a ubytek mezi E a C T2 0,7V coz je 3,6-2,5 je 1,1V ubytek na R4 t takze jeho hodnota mi vysla 3,14R. Je to takhle ok?

(upravil zuki 11. 2. 2015 21:45)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Asi bych nebudil tu LED vic než 200mA (když ti doteď stačilo 100mA a stejně jako u sluchu tak i u "vidu" vidíš logaritmicky... takže to neuvidíš 2x víc ale o dost méně... A asi i LED bude klesat přírůstek svítivost s větším proudem...

1) Re=0,7V/0,2=3,5R (nějaký R bude "skryt" ve vlivu buzení a vlastním tranzistoru), tak bych volil 2,2-3,3R...
2) úbytek na LED 2,5V+0,7V_Re+odhadem 0,3VsatT2 = 3,5V, zbyde 1,5V/0,2A=7,5R...(nebo 2x18R paralelně =9R)...

pozn.: Re = odpor z emitoru T2 na gnd. Na něm je RGB signál tj. uvažuji cca 0,7V...

Cestmir: R3( u tebe R2) pro 5V by mělo stačit cca 2k2-3k3. I tak to bude poměrně lineární a nebude to pravděpodobně v klidu viditelně svítit...
Dobré je zachovat číslování autora příspěvku, jinak je v tom "guláš".

(upravil cestmir 11. 2. 2015 22:14)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Yeayer: kľudne začni hodnotami z tej simulácie vyššie... R3 (emitorový) 1R až 2R, horný kolektorový R tam byť nemusí, prúd je limitovaný výškou Ucc, betou tranzistora a hodnotou bázového R2. Prípadne pre 300mA: bázový: 1k, emitorový: 1R5.

zuki: to závisí od bety, ale pre max I-led okolo 300mA a bežné tranzistory bude optimum okolo 1k. Pri 2k2 je to už výrazne nelineárne.

Tu je príklad pre 300mA. Linearita je krásna a v kľude pri 0V na vstupe tečie LEDkou <6mA (čo budú cca 2% plného jasu).
http://dl.dropboxusercontent.com/u/59011027/2015/220px/vga_led_pnp_300mA.png

(s číslovaním máš pravdu, len sa mi už nechcelo spätne prerábať ten screenshot+sharpnutý thumbnail k nemu...)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Spoléhat se na omezení proudu celkem neznámou betou tranzistoru je mírně řečeno nezodpovědné. Vždy se vyplatí omezit max. proud odporem (nebo hlídáním proudu dalším tranzistorem - zde by byl zapojen bází na Re T2, kolektorem k bázi T2.

Taky jsem říkal, že výpočet je pro 200mA. Takže tvoje R*1,5x-2x. Lineární to přece nemusí moc být...Předtím měl proud omezen na 100mA, tak bych to více "neprudil" a zvýší se značně životnost LEDky.

(upravil cestmir 11. 2. 2015 23:03)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Bez ohľadu na betu je to pri Ucc 5V obmedzené sat. úbytkom a emitorákom na čosi nad 500-600mA... Tá LED znáša pulzne 1A, trvale 350 resp. 400mA, takže už 300mA je dostatočne konzervatívna hodnota.

Ale hej, ten kolektorový R tam pre poriadok patrí, len presná hodnta dosť závisí na VA char LED, odchýlke Ucc, atď. Ak sa to prestrelí, nebude to už hore lineárne. Pre 5V a túto LED by som tam plesol rovnakú hodnotu ako je dolu, tzn. 1R - 2R2. Prípadne pri 3R3 hore a 1R5 dolu to znesie aj prieraz tranzistoru a na LEDke bude do 400mA (na červenej do 500).

(upravil zuki 12. 2. 2015 0:01)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Až budeš dělat profi (né Čínu), tak přes 70% maxima nepůjdeš ani v "havarijním" stavu. Tj. dle norem a analýze rizik - tzn. při jedné poruše - třeba zkratu tranzistoru a opravdu velmi velmi výjimečně, když to nejde jinak, tak na 80-90% max. parametrů...

Tj. cca 350mA x 0,7 = cca 250mA max smile

------------------------

EDIT: LEDky značně degradují teplem (teplotou čipu)... Takže když je v "průměru" moc neohřeješ, tak moc neodchází. A buď rád, že se "tvoji" výrobci jistí a při překročení to nejde do věčných lovišť...  Náhodou se to osadí "alternativním" výrobcem a půjde to ... i při 95% maxima...!!! A je vidět, že děláš asi taky čínu smile  Jaká je předpokládaná životnost? 3-5 let nebo se to déle nevyrábí ? Nám když odešlo do dvou let 2-5ks desek z 1000, tak už to byla mimořádka...

OT: jeden čas jsem zaslechl, že automobilky chtěli snížit životnost aut pod 10let. Naštěstí k tomu (zatím) asi nedošlo... A žárovky měli "před kartelovou dohodou" životnost až 6000hod... dnes 1000-1500...

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Robím radiče pre osv. zariadenia na line-scan analýzu povrchov a som nútený (odberateľmi) ísť naopak dosť často na/nad papierový nominál (Luxeon, Bridgelux, Cree)... smile Napriek tomu ani po rokoch vlastnosti nedegradujú, samorejme nie je to režim ako v svietidle, je to v princípe multiplex, akurát s hodne premenlivou dĺžkou kroku - desiatky us až desiatky sekúnd.

Re: Řízení RGB LED přes VGA

viz Edit

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Jenom takovej menší update - Mnou použitý tranzistory jsem změřil a 2N2907 má betu 200, 2N1950 má betu 600. Už mám novou LEDku a zase zkouším, ale stejně furt nic, mužu měřit jako cvok a furt se nedostanu ke kýženému výsledku, zjistil jsem že to schéma co jsem poslal původně je ok, napětí jsem podle zukiho snížil na 5V což dost pomohlo a zmenšilo to ztráty ale přidáním emitorového odporu k T2 se LEDce sníží jas bajvoko tak o 80%. Já už nevim jak to udělat, stačilo by mi to mnou nakreslený schéma ještě tam kde má bejt LEDka jednoduše zesílit... Naměřil jsem proud při minimu 33mA a při maximu 110mA, což je zle, protože při minimu (kdy jediný v čem je zelená je spodní windows lišta a pár ikon) by tam mělo být tak 10mA a při maximu těch 200, ale ne a ne toho dosáhnout, teď jsem zkoušel přidat další tranzistor a furt nic, zkrátka netuším co s tím...

(upravil cestmir 20. 2. 2015 21:43)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Aké konkrétne hodnoty R tam máš (bázový T1, emitorový T1, emitorový T2, prípadný kolektorový T2) pre tie tranzistory s uvedenou betou?

Nechci mi tvrdiť, že to s týmito hodnotami nerobí čo má... Akurát ak má T2 vyššiu betu ako príšeš, zvýš primerane hodnotu R2 (2k2, 2k7, 3k3). Plus ak sa bojíš o LED, vraz s ňou pri Ucc 5V do série 3R3 (ale nie výrazne viac).

(upravil zuki 22. 2. 2015 1:10)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Ahoj.  Tak jsem to zkusil s tím co jsem měl po ruce.  Ztráta času, neb to chodilo tak, jak jsem psal smile

Použito bylo: PNP - BC558/beta 250; NPN BD139/beta 177(1mA). Blokováno 5uF, Vcc=5V.  R2= budící pro NPN = 2K2, místo LED je 10R. S menším R2 (1k5) nebo s větší betou NPN by to šlo do mírně větších proudů, neb to takhle už ta beta omezuje... ale asi není třeba to hnát do extrémů...

Výsledky (zaokrouhlené):
Re=0R,   Ip=10mA, Imax=280mA/Uin=0,15V (200mA/0,1V)
Re=2R2, Ip=7mA,   Imax=260mA/Uin=0,75V (190mA/0,5V )

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Zkusil jsem to zapojit znovu podle schéma od cestmira z příspěvku #32. emitorový odpor pouze 1R5, na výstupu jsem naměřil maximální proud celou LED 250mA, tj zhruba 80mA. Ještě zkusím vyměnit T2 za něco se známými parametry. Ale jinak to reguluje poměrně přesně.

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Yeayer napsal:

LED 250mA, tj zhruba 80mA

Čo myslíš tým "zhruba 80mA"? Aký máš kľudový prúd cez LED pri Urgb 0V (skratovaný vstup)? Regulačný rozsah by mal byť s rezervou >95%, t.j. pre Imax 250mA aspoň tých 12,5-250mA pre 0-700mV na vstupe.

(upravil Yeayer 23. 2. 2015 20:08)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Při zkratovaném vstupu je tam modrá 134uA, zelená 10uA a červená 66uA.
Při 700mV SS na bázi T1 teče LED (testoval jsem na modrý) 110mA. Do 1,54V na bázi T1 se proud zvyšuje až do 220mA a potom až do 5V neroste. Při výměně T2 za KD711 (beta asi 40-120, je to stará tesla takže to bude kolem 50) to jde mimo kontrolu a přestane to jakkoliv logicky fungovat a svítí převážně zelená a na změny jasu to reaguje tak nějak náhodně. Jestli mě z toho nerupne v bedně tak už z ničeho.

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Máš v sérii s LED ešte nejaký ochranný R (akú hodnotu?) alebo je v sérii s ňou len C-E prechod T2 a ten 1R5 emitorák?

Ak tam ochranný R nemáš, alebo je dostatočne nízky, bude pri otvorenom vstupe (T1 zavretý) prúd až po značné hodnoty obmedzený len hodnotu bázového odporu T2 (u mňa R2, 1k) a betou T2. Takže ak máš T2 s nízkou betou, zníž primerane hodnotu R2. Úbytok na ňom bude pri zatvorenom T1 (úplne otvorený vstup) cca 3-4V. Takže ak zvolíš trebárs 560R a T2 bude mať betu 50, bude Ib T2 5-7mA (3,5/560) a Ic 50x viac, čiže >300mA.

Re: Řízení RGB LED přes VGA

V serii s LED nemam zadny odpor jen ten emitorovy T2. Zapojil jsem jak jsem psal s totoznymi hodnotami a zapojeni jake jsi pouzil ve schematu ve tvem prispevku c. 32. Chova se to tak jak jsem psal v predchozim prispevku. A psal jsem ze T2 ma (2n1950) betu 600 (meril jsem).

(upravil cestmir 23. 2. 2015 21:18)

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Netuším, čo je 2N1950 za tranzistor (neviem k tomu nájsť zmysluplný datasheet), ani pri akom prac. bode si mu tú betu meral, ale podľa tohoto má mať okolo 250 (neviem, či je to min/max/typ.). Na tvojom mieste by som tam dával niečo normálne štandardné, napr. obligátny BD139 (-10 alebo -16), ten má okrem iného aj adekvátnu prúdovú a výkonovú rezervu na toto použite.

V každom prípade, čo môžeš ešte skúsiť, ak ti to reguluje po príliš nízky Imax, je znížiť ten emitorák z 1R5 trebárs na 1R2 alebo 1R a podľa bety doladiť bázový (470R-2k2). Pri takýchto pokusoch je ale vhodné ladiť len jeden kanál a napájať to z lab. zdroja s nastaveným prúdovým obmedzením (450mA), alebo do série s kanálom LED vraziť 2R2-3R3, aby mala šancu prežiť prípadné exkurzie...

Re: Řízení RGB LED přes VGA

Yeayer napsal:

No když s tím svítíš na zeď za monitor a hraješ hru nebo koukáš na videa nebo na fotky atd. tak to nádherně zpříjemní zážitek, protože ti to rozšíří monitor v podstatě o zeď za ním smile.

Snažím se co to jde pochopit tu nádheru rozšířenýho zážitku, moc mi to nejde.
To ty drivery LED napájíš stejným videosignálem jako jde na monitor? Obecný signál třeba z filmu? jen poznámka že podle obsahu obrazu a rozlišení se tam pak vyskytujou taky třeba velmi úzký obdélníky, šířka pásma u větších rozlišení je přes 100 MHz, jednak je otázka jak ten tvůj driver stíhá (asi to spíš nějak integruje) a jednak mi není jasný, co je efektního na nasvícení plochy za obrazovým obsahem, už kvůli barevnýmu vvyvážení celku?