Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

Téma: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Ahoj.

Právě mi v jedné z beden odešlo ARO687. Nevím jak, nevím proč. Poslouchám doma a potichu, najednout odpadlo relé v zesilovači a po znovu zapnutí střeďák nehrál. Výhybky jsou původní a bedny bez úprav. V zesilovači jsem zametl, ale žádný průšvih jsem nenašel.

Potřeboval bych tip na vhodnout náhradu. Případně tip co se mohlo posrat

Za úplného pitomce se nepovažuju. Něco málo jsem už postavil ale zaměřuju se převážně na DACy. Napadlo mě použít ARO689 + 4ohm 5W odpor (tu bílou kostku). Těch mám doma asi 20ks protože školní rozhlas a zároveň by to mohlo maličko středy mírně zatlumit...což by zrovna u těhle beden nemuselo být až tak na škodu.
Bohužel si nedokážu představit co na to bude říkat zbytek výhybky.

Za každej kopanec předem díky! smile
http://pidi.name/Bronies/temp/MrtveARO687.jpg

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Vloni jsem se zabýval repasemi dvou párů těchto reprosoustav a byly tam ve dvou výhybkách zcela ve zkratu krabicáky 8M v obvodu středových repro a v jednom případě silně "načatý" kond 2M ve výškové větvi. Všechny ostatní kondy byly v pořádku. Takže si zkontroluj řádně stav kapacit ve výhybkách, jelikož zkrat některého z nich v kombinaci s velmi hlasitým poslechem může být příčinou odchodu ARO687 do nebe. Tento repro je téměř nesehnatelný i když zrovna před koncem roku jej někdo dost dlouho prodával na Aukru a nebyl o něj zájem.
Náhrada za velmi rozšířený ARO689 v kombinaci s útlumem je možná, jelikož může částečně pomoci velmi nepěknému (uřvanému) přednesu středů tohoto modelu reprosoustav.
Když máš k dispozici ARO 689, tak není problém si vadnou bednu takto upravit a porovnat ji s dobrou, jestli došlo v přednesu k nějakým zásadním změnám.

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Yup, zdá se že krabičkám dozrál čas...

Než to rozdělávat dvakrát, asi to přeházím za svitky všechno. Budou tyhle od fy BENNIC OK?

http://zvuk.resolutiongroup.cz/cs/46-kondenzatory?p=2

Naivně bych to přeházel:
(2M -> 2M2)
(8M -> 8M2)
(4M -> 3M9)

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Jé Pincek! Co je to za model? 447, 616...?

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Jasně, bennic je OK.

(upravil pidi 25. 1. 2015 9:20)

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

@Hippo: Díky!

@little: Yup, 447. Koupil jsem ho opticky ve 100% stavu s tím, že nechodí. (No nevezmi bednu s hliníkovým panelem, ALPS přepínačema, chladičem a 550W trafem.) Chtěl jsem tam tenkrát plácnout 2x LM3886, ale nakonec stačilo vyměnit pojistku. Udělal jsem jen nějakou základní údržbu, nastavil klidový proudy a vyházel LM4558 v korekcích. Od té doby mi to stačí. Stejně se každej rok někam stěhuju a pořádný bydlení nemám...

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Ještě bych dodal, že pokud budeš měnit střeďák za jiný, tak si dej pozor na jeho polaritu, protože starší modré jsou opačně pólované než novější černé.

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Wow. To jsem nevěděl. Mám pár modrých a nemalý počet nějakých ještě starších které ani nemají barvenou membránu. Černé bohužel.

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Doufám, že jsi to pochopil správně - nejedná se o barvu membrány, ale o barvu koše reproduktoru. Tyto reprosoustavy se vyráběly zrovna v době, kdy se v Tesle V.M. měnila norma pro označování vývodů repro, takže je v tom trochu chaos. Nejlépe je pólování daného repro ověřit baterií.
Když jsem vloni dělal tu repasi, tak jeden pár hrál dobře a druhý divně. V tom dobře hrajícím byla z výroby všechna repra z černým košem, takže nebyl problém s jejich polaritou. Druhý pár měl ARO 687 s modrými koši, ostatní repra byla černá. Já jsem to při zpětné montáži bezmyšlenkovitě zapojil podle označení na repro, čímž jsem měl vlastně středy proti schema opačně a již i tak nepěkné podání středů se tím ještě více zhoršilo.

(upravil TheLastUnicorn 25. 1. 2015 11:59)

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

pidi: Přímá náhrada za ARO687 samozřejmě není. ARO666 je trochu jiný (a stejně nedostatkový), ARO689 je parametricky sice stejný, ale 4 ohm... Zařadit jednoduše do série s ním 4 ohm rezistor nefunguje ani zdaleka stejně, jako originální ARO687. Ale vzhledem k tomu, že celkově je výhybka v 1PF06708 velmi špatná a bedny s ní nehrají nic moc, tak se tomu asi moc ublížit nedá.
Na tu polaritu opravdu pozor.
Co se týče barvy košů - no ono každá ta série ARO hraje trochu jinak. Bílý hrají jinak, modrý hrají jinak, černý hrají jinak - může za to typ papíroviny použitý při výrobě membrány. Pokud máš modrý, dej tam ty. -(Motronic)-

(upravil pidi 25. 1. 2015 17:03)

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Jj. Vím že jde o barvy košů. Já mám ty s bílým/šedým košem. Je to ještě z dřevěných a ozdobnývh bakelitových rozhlasů. Hádám že to bude ještě starší než ty modré... ...no... ...zkusíme, uvidíme...
http://www.hupse.eu/radio/images/TeslaARS217Chassis.jpg



Bump! Ještě jsem si psal s tatou. V tesláckém katalogu jsou uvedené jako náhrady K6 - ARO687 = K200 - ARO6808 nebo ARO6608 (s feritem)

Takový upgrade někdo zkoušel?

@TheLastUnicorn: O té velmi složité náhradě vyhýbek na tyhle bedny jsme tuším bavili. V současné chvíli udělám jen preventivní opatření aby to zbytečně neodnesly i další reproduktory. Čeká mě rok na Zélandu. Na vlastní konstrukci tak nejspíš dojde až po návratu. Schovával jsem si na ní dva páry ARN738, ale když člověk začne vydělávat, najednou je nevnímá jako až tak nedosažitelný poklad. smile

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

ARO6808 (Alnico) je náhrada za černý ARO687, stejně jako 6608 je náhrada za černý 666. Bohužel těch 6808 je snad ještě méně, než 687, navíc nesedí rozměr koše a průměr otvoru. Zkrátka ARO6808 místo 687 nenašroubuješ.
Tak prostě hraj na ty 1PF-ka a až se vrátíš, tak se ozvi a raději vymyslíme něco solidního s těma ARN738, co už bude mít hlavu a patu. wink

(upravil pidi 13. 2. 2015 23:36)

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Po delší odmlce jsem se dostal na chvíli domů k rodičům (a do dílny) k repasi výhybek. Snažil jsem se o co nejméně invazivní zásah a na výměnu kondenzátorů jsem spíchnul šablonku. Třeba se to bude někomu hodit. Stačí vytisknout, přiložit na původní místo a šídlem naznačit otvory pro stahovací pásky. Ty jsem vrtal 2,5mm vrtákem.

Co mě mírně zarazilo, tak že každá vyhýbka je jiná. Alespoň v mém páru beden.
Zaprvé tři cívky celkem z šesti jsou namotané hliníkem - prakticky náhodně. Celkem jsem se bál abych je neulámal - aspoň že byly na koncích origo svorky se šroubkem, protože nic na pájení hliníku tu nemám.
Druhá záhada je špulka na které je navinutá cívka, která je v sérii s ARN v jedné z beden je a ve druhé není. Když už jsem to měl rozebrané, prošel jsem je čistě ze zvědavosti (zkalibrovaným) LCR metrem a zatímco u malých jsou hodnoty předpisové, bez ohledu na měď/hliník. U velké to dělá rozdíl cca 10%.

Cívka paralelně s ARV168
Plánováno 0,40mH, naměřeno 0,43mH a 0,44mH
Cívka sériově s ARO687
Plánováno 0,30mH, naměřeno 0,35mH a 0,35mH
Cívka sériově s ARN738
Plánováno 3,30mH naměřeno 3,40mH a 3,63mH

http://pidi.name/Audioweb/temp/1PF_067_08_Bennic1.jpg
http://pidi.name/Audioweb/temp/1PF_067_08_Bennic2.jpg
http://pidi.name/Audioweb/temp/1PF_067_08_Bennic3.jpg

(upravil reta 14. 2. 2015 11:26)

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Kdyby se v těch bednách chtěl někdo pošťourat víc.
http://www.repromania.net/forum/viewtop … db3ce992d0
http://svetelektro.com/modules.php?name … 5d0fd267b7

edit: proto, že jsem to přečetl celé a účastním se toho projektu, předem upozorňuji, že jedna výhybka stoji 1500 - 3000 podle možností to kterého ...

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

pidi: S tím se vůbec netrap. Ten rozptyl hodnot basových cívek se v tomle případě nijak extra slyšitelně neprojeví. A ten hliníkový drát byl v těch letech bohužel normální. Taky bylo normální, že se do beden prostě dalo to, co bylo zrovna k dispozici. My měli doma ARS825 osazené ARN6608 + ARV3608 namísto ARN664 + ARV161...
Jinak komunisti předběhli svou dobu...dnes se zase začínají všude používat hliníkový dráty... big_smile

Re: Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Zdravim, mam otazku.

Nema nekdo prebytecnou bakelitovou skrin, muze byt bez menice, bez trafaku, bez zadniho deklu, bez predniho hadru.
Ale nemela by byt prasknuta, nebo rozslapnuta.
treba ..
ARS 217, ARS 211, nebo pod.
Dik.

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Náhrada za mrtvé ARO 687 v 1PF 067 08

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£