Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Visaton 3p: 10" + 5" + 1"

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

(upravil mekky 12. 1. 2015 23:33)

Téma: Visaton 3p: 10" + 5" + 1"

Ahoj,

uvažuji o pasivně děleném třípásmu s 10".

Líbí se mi měniče od Visatonu:
bas: Visaton W 250 S
střed: Visaton W 130 S
výška: Visaton G 25 FFL

Výškáč a basák mají citlivost 90 dB, ten střeďák ale jen 87.

Tak mám pár otázek:

1.) mám volit radši 4 nebo 8 ohmů? Zesilovač mám Yamaha AX-496

2.) je problém ta nižší citlivost u střeďáku? Jak se to dá řešit (krom použítí dvou střeďáků - to bych nechal jako poslední možnost)?
Mám v hlavě zakořeněno, že tlumit basák je téměř nemožné, ale taky, že údaj o citlivosti u basáku nemá zas tak vysokou vypovídající hodnotu, tak se chci zeptat, co s tím - jestli třeba ty měniče spolu je nevhodné kombinovat (což bych slyšel nerad, neboť zas takový výběr cenově dostupných repráků, které se mi líbí, v ČR není big_smile )

Prozatím asi vše, díky za reakci.

Re: Visaton 3p: 10" + 5" + 1"

1. 8ohm je univezálnější
2. Nemyslím, že citlivost W130S bude problém...

(upravil Power of Bass 13. 1. 2015 0:06)

Re: Visaton 3p: 10" + 5" + 1"

ale to víš,že se i ten basák zatlumí, a střed s výškou ještě více smile .. v tomhle je ta citlivost  pouze orientační, ve výsledku budeš rád za 86dB.. takže tohle Tě trápit nemusí smile
koukni po sestavě na kterou je zveřejněná výhybka,ať nemusíš řešit kdo Ti to změří a navrhne ...
8 Ohm je lepší/univerzálnější právě s možností připojení k receiverům atd. ne všechna spotřebka snese ty 4....

(upravil mekky 13. 1. 2015 2:46)

Re: Visaton 3p: 10" + 5" + 1"

Žádný hotový projekt s kombinací W250S a W130S jsem nenašel. Na webu Visatonu jsou povětšinou třípásma s 6,5" nebo s 8". S 10" taky, ale s podstatně dražšími měniči. Si myslím, že by mi tyhle měniče mohly vyhovovat a nechce se mi připlácet za několikrát dražší. To už bych pak radši volil SEAS. Takže mi asi nezbyde než to navrhnout, změřit a poprat se s výhybkou sám, případně s něčí pomocí.

když tak nad tím přemýšlím, tak by se mi možná i D'appolito uspořádání líbilo. ten W130S není tak drahý, aby projekt výrazně prodražil. Předpokládejme, že tedy bych teoreticky stavěl 8ohmové bedny s D'Appolito. Potom nastane otázka:

a) je lepší zapojit dva 4ohmové W130S do série
b) nebo dva 8ohmové paralelně a tím snížit celkovou impedanci středů na 4 ohmy?

http://slonweb.cz/stuff/DSCF0357.jpg

EDIT: teď mě ještě něco napadlo, možná je to nesmysl: když by se použil 8ohm basák, 8ohm výškáč a 4ohm střeďák, tak jím poteče dvojnásobný proud, takže bude hrát s dvojnásobným výkonem, takže tím by se dohnaly ty 3 dB v citlivosti, ne?

Re: Visaton 3p: 10" + 5" + 1"

Nic dohánět nemusíš. Kompenzace bafflestepu stejně "sežere" tak 5-6dB citlivosti basáku, takže jak napsal Power of bass, ve finále budeš rád za 86dB (asi to nebude ani tolik).
Tudíž je to appolito řešení středního pásma imho jen zbytečná komplikace a osobně bych do toho nešel. Udělej klasiku TMB. Pro začátečníka bude stejně takové třípásmo velkým soustem - pokud se vydáš na cestu samostatnýho měření a ladění - tak si to zbytečně ještě víc nekomplikuj. wink

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Visaton 3p: 10" + 5" + 1"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£