Téma: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

Zdravim. Lidicky mam tu 2x ARN 6604, 2x ARV 161 prip i ARX 150 23/8 ( chapu ze tohleto cosi do obyvaku asi nic moc, proto jen prip kdyby se nahodou na neco silenejsiho hodilo ) a rad bych z toho vyberu uvaril nejake slusne stojanove ARS-ka nebo jine overene bednicky. Koukal jsem po ARS 830. Casem bych chtel ten basak vymenit za ARN 668 pokud ho sezenu a samozrejmosti je plnohodnotna vyhybka. Ciste teoreticky bych i casem rad sahnul i po novejsim ARV 3604 ale nejsem si jist jestli hraje lepe nez ta 161. Tu mam zatim zapojenou ve sloupu s udavanym basakem a kondem 3,3uF a hraje..... trochu z ostra big_smile ARS 825 maji tusim ze 8uF pred touhle vyskou tak si myslim ze normalni vyhybka by ji trochu umirnila. Co jsem tak procital forum tak prej 6604 a 6608 nejsou dobre reproně, tak prave proto bych rad v pozdejsi dobe sahl po te 668. Co myslite? Ma tedy smysl ta ARS 830 ? A co deska? Je vhodna preklizka 9mm nebo mam sahnout po 21mm?

(upravil Pech. 11. 1. 2015 20:14)

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

můžu ti nabídnout hotový "ARS 1014" ve velice pěkným mechanickým provedení.

6604 a 6608 jsou dobrý repráky, alespoň první verze, v podstatě identická s 664/668, potom se to pod stejným typovým číslem dost měnilo, kdy ty poslední zase odpovídají v podstatě 661x, kterej už je v leccčems krom vzhledu a povolený zatižitelnosti horší.

Společnou vlastností je to, že nejsou vhodné do BR ozvučnic a potřebujou nemalej objem a to, že se jim moc nechce nahoru, což je daň za to, že jedou hodně dolů a proto nejsou moc vhodné ani do dvoupásma, ale jsou dobré do třípásma.  Pro dvoupásmo je alespoň v téhle řadě vhodnější o číslo menší basák.

(upravil vztekloun 11. 1. 2015 23:22)

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

Ja teda arn 664 nebo 668 nikdy neslysel a s 6604 jsem spokojenej ale v diskuzich tu nekde bylo ze se tem "gumakum" nejak moc nechce kmitat.... asi nejspis oproti 668 ktera mi byla doporucena uz parkrat misto tech 6604. tak nevim. Nerad bych se jich ale zbavoval. Jsou to dobry repraky.

Nad br jsem ani neuvazoval. Ty casy, kdy jsem si myslel, ze cim vetsi dira v bedne, tim lepe, jsou uz nastesti davno pryc big_smile

3 pasmo by teoreticky taky mohlo prijit do uvahy. S ARX asi nepochodim tak bych se mozna mohl poohlidnout po ARZ 4604.

Ale bojim se aby me pak nesezrala vyhybka. Na kolik pak muze vyjit?


EDIT: a nebo k te 6604 pridat jeste 5604?

(upravil Pech. 12. 1. 2015 1:22)

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

ARN664 a 668 jsou taky gumáky, v podstatě zásadní rozdíl v projevu je, kdy se začala lepit membrána pod závěs - jako na 6614-6684, kterej byl trochu jinej a tvrdší, byla asi pk už jiná i kmitačka. to ARZ není žádná velká sláva, pokud už to stavět od začátku, vymyslel by se za rozumný peníze lepší střed... 5604 je 6" středobas, to bys zase tvořil 2,5pásmo.

pošli fotky těch tvejch basáků a tím se dozvíme cože to asi tak máš za verzi a do čeho by se jí hodilo použít.

Já sám používám bedny na tesle založené, zdejším uživatelem vytvořené, koukni do tématu "repase Ke30"  https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=17201&p=2

(upravil vztekloun 12. 1. 2015 3:53)

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

to je bezvadny..... no jak jinak, samozrejme ze mam ten novejsi s vetsi kopulkou a zavesem pretazenym pres membranu smile)))........ hmm ja celej zivot mel smolika tak jsem ani neveril ze ted to bude jine big_smile

ilustrace:
http://www.repromania.net/tesla/tesla-basove-arn-6614/tesla-basove-arn-6614-01.jpg

hele KE30 mi uz tez par lidi doporucovalo. bojim se trochu te vysky bedny ale hlavne se bojim zda-li vubec sezenu ty ART-cka. Kdybych vedel ze jo a za slusnej peniz tak do toho jdu hned.

Vis co me ale na tech ARN-kach fakt stve? Ja je mam jako novy. Kecam. Kdybych je zabalil a rekl ze jsou novy a ze je ted nejaka tetka ve fabrice slepila a dala do krabice ( i kdyz ta fabrika stejne asi nefunguje ) tak mi uveris. Ty jsou 100%.... sad( Ty 664 - 20W maji taky ale v praxi - udelaji alespon podobne stejnej bordel jako novejsi braska 6604 ?

Kdyz bych sel do te KE30 tak bych tu nejaky ARE mel ale mam pouze cerny / novejsi ( 5808, 4808 ) a i nejaky modry - 485 a jeste nejaky mensi. Problem je, ze vsechno mam po jednom kusu. Ani prd nemam v paru sad( A ART nemam ani potuchy kde bych je mohl sehnat.

Mimoto - co poslouchas na tech KE30 ? Jak zvladaj rock, prip elektro (dnb).... ?

(upravil Pech. 12. 1. 2015 12:16)

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

Vztekloun: ART neseženeš, ale můžeš postavit novodobou verzi, kterou vymyslel zdejší uživatel T.L.U.,  která je v tom tématu zmíněná. S vejškou vifa 5rd5, středem ARE5808,  jako basák je tam ARN668, lze použít i první "modrou" 6608, strmá výhybka. Mám tu takovej překop starejch KE30 - samozřejmě umučenou tím, že s basákem jako máš ty a na vejšce místo ART nějaký piezo... takže nahovno.  Nyní ale poslouchám už více než rok, tu novou verzi a ta je super. Poslouchám v podstatě všechno, byť rock převládá, ale i dupačky a jsem velmi spokojen, basů dost, srozumitelnost ok, vejšek až běda - to všechno s korekčákem v nule, občas i ubírám. Jedinou zdánlivou nevýhodou je ta vyšší impedance, takže to chce trochu silnější zes (provozoval jsem to ale spokojeně i na AZS223), jenže zase ta impedance ti dovoluje použít v podstatě jakýkoli zesilovač, protože do 8R můžou prakticky všechny, 4R impedance se ve spotřebních zesilovačích už dlouho moc nenosí. Pokud to tak vidím, tak středy teda máš, basy 668/6608m se dneska ještě dají koupit (třeba i vyměnit s někým kdo potřebuje 4R) a vejška je pořád dostupná v eshopu, navíc stojí pár stovek, protože je to výprodej, pokud se nepletu. Ty tvoje basáky chováním budou cca odpovídat ARN6614, protože tohle poslední provedení nulky se od něj takřka neliší. Ta zatižitelnost je dostatečná i u 664/668.

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

ja koukal ze se tam psalo neco o jednorozci big_smile jen jsem nemel paru o menicich ani o pouzity vyhybce. takze menice by byly. vecer se mrknu po te vysce prip je rovnou objednam a poptam se po tom druhym ARE-cku. Nahodou vykres bedny a schema vyhybky nemas nekde po ruce?

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

jednorožec jest T.L.U.  výkres na dříví ti můžu dát, co jsem dělal jako detailní v autocadu,  rozkótovanej i na zapuštění repráků, protože ty čela jsem dělal na CNC a udělaný to mám jako monolit bez vyndavacího zadku, protože lochna pro basák je tak velká, že to není zapotřebí. Vejšky vede BS acoustics - odkaz http://www.bsacoustic.cz/vysokotonove-r … /5dr51441/ schéma na výhybku mám, pokud se nepletu, tvůrce říkal, že to uveřejnil jako projekt na repromanii.

(upravil TheLastUnicorn 12. 1. 2015 18:14)

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

Bedna o které se bavíte, pracovně nazvaná TM380 má nyní výhybku už i pro 4 ohm basáky, navíc pro 4 i 8 ohm už je k dispozici i výhybka s kompenzovaným bafflestepem, takže ji lze postavit dál ode zdi. Hraje navíc klidněji, než původní verze. Dělička bas/střed je snížená, tudíž lze použít už defacto jakoukoli tesláckou osmičku od ARN664/665/668/669 až po ARN226-05/4(8).
Projekt i s pokecem, výkresem, schématem a grafy a je uveřejněn zde:
http://repromania.net/forum/viewtopic.p … amp;t=5719
Pro zobrazení obrazků je bohužel nutná registrace.

(upravil vztekloun 12. 1. 2015 18:41)

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

na registraci se uz pracuje. tesim se az to uvidim smile)

Vify objednam asi tak koncem mesice ale s bednou uz zacnu tenhle tyden. K ARE mi zbyva jeden kus k tomu co tu mam. Myslis ze basak tedy muze zustat ta 6604 ? sad Asi jen vazne na chvilecku dokud nesezenu ten starsi....

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

Nemusíš shánět ten starší. Klidně tam nech tu ARN6604...při dělení 12dB filtrem na 600Hz už fakt není zajímavý, jak ten basák hraje na 1,5kHz.

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

rychla otazka - budu pouzivat osb zrejme asi 15 nebo 18 mm. jakej ma mit vnitrni objem ta bedna? na kotach tam vubec neni tloustka materialu, objem ani hloubka bedny. Ten objem ma mit tech 30 litru jako puvodni projekt KE30 ?

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

jen technická rada ... OSB neni zrovna vhodná na stavbu beden.... blbě se lepí, odštipuje se při řezání a celkově se s ní fakt mizerně pracuje, povrchovka je pak taky větší trápení, atd.... chce to alespoň DTD wink

(upravil Pech. 16. 1. 2015 0:49)

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

Vztekloun: jsem ochoten ti zaslat výkresy na dříví udělaný v Cadu, materiál jsem ale použil o tloušťce 22mm. OSB je nahovno.

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

Safra a ja mel vymyslenou fakt paradni povrchovou upravu ktera zvyrazni kresbu desky. sad no to me lakyrnik asi prasti. Pokud je problem s lepenim tak hold dam srouby sad( no uvidime, kdyztak hold budu prvni magor kdo udelal nejakou silenost big_smile jen tak nahodou na PA bedny se osb nepouzivaly?

Pech.: prosim pekne posli mi to na superiorus (at) seznam.cz
doufam ze v tom cadu to nejak rozbeham. dekuji

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

OSB rozhodně ne... smile
Hloubka je volitelná (výška defacto taky- klidně to lze udělat i jako sloup), čistý objem pro basák dle provedení basáku 25-35L closed, vnitřní objem kastlíku pro střeďák 1,5-2,0L.

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

ono nejde o to že by to ještě nikdo nestavěl z OSB... pár projektů se na netu najde, ale ten materiál na to opravdu neni vhodnej... pokud to už vyloženě nemáš rozhodnutý tak pryč s tim wink Z OSB jsem stavěl "pouze" testovací ozvučnici a nikdy víc... opravdový bedny bych z toho vážně nikdy nestavěl wink

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

OSB jsou řídký a přes hrany se strhávají, prostě nahovno...  je několik druhů vhodnejch desek smile

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

do haje.... nuze dobra, nasral jsem lakyrnika big_smile kluci a co mi povite na preklizku? dtd se chci vyhnout, radsi koupim mdf ale to az v poslednim pripade.

Re: Stavba ARS-ek z ARN 6604 a ARV 161

proč se chceš vyhnout DTD??? určitě by bylo dtd lepší než OSB,... jinak samozřejmě překližka bude ještě lepší, ikdyž malý bedny z překližky jsem asi postavený neviděl... já stavim prakticky jen z MDFky wink