Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


[Zamknuto] (Stránka 60 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

  Stránky: ««« 1 ... 58 59 60 61 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1,181 až 1,200 z 1,209]

1,181

Re: Zesilovač Federmann

K tomu zkreslení 1,2:
Já bych si týhle hovadiny ani nevšiml, tak nějak jsem předpokládal hodnotu v procentech, až po chvíli se mi rozsvítilo. To mě ale přivedlo na nápad. Zeptám se ve škole na největší možný zkreslení, třeba právě nf zesilovače, našich vyučujících pánů inženýrů. A jak to dopadlo? Jeden normálně bez ostychu tvrdil, že podle kvalit zesilovače, tak jsem mu nabídl čísla 5 a 8 a on tyto čísla odsouhlasil. A co ten druhý? Ten se mi chvilku vykrucoval, potom řekl, že by musel vidět schéma a z něho pak odvodit, jaký tam bude případný zkreslení a dodal, že není zaměřen na analog, že dělá číslicovku. Oba s titulem ing. a učitelé. Ve školní ročence jsem se dočetl, že jeden má titul z VŠ - vojenské akademie elektrotechnické a ten druhý z elektr. fakulty ČVUT. Federmann není jediný odborník na postu kantorů, nicméně, oni se do toho aspoň nesnažej kecat.

1,182

Re: Zesilovač Federmann

Kdybys jim poskytnul čas, aby si našli definici zkreslení, třeba na to přijdou.
Vojenští inženýři jsou ovšem někdy kapitola sama pro sebe, když je dáno rozkazem, že je zkreslení 8, tak bude osum !

Web

1,183

Re: Zesilovač Federmann

No, za války v Afghánistánu dosahovali sovětští tankisté hodnot cé-ó-es ležatá trojka až 1,2...

1,184

Re: Zesilovač Federmann

Kdybych dal čas komukoliv, musí mu to dojít. Od toho jsou snad študovaný. Kolika lidem tady na fóru to došlo okamžitě při přečtení? Já mezi ně tedy nepatřím, já to bral jako údaj v procentech. Mě by ani ve snu nenapadlo, čekat něco jinýho.

1,185

Re: Zesilovač Federmann

To máš tak, když se celou dobu hrabeš v něčem jiném, tak jim prostě tyhle věci do oka na první pohled nepadnou. Pak si to musíš buď odvodit, nebo umět najít, nebo mít na to lidi smile

Web

1,186

Re: Zesilovač Federmann

No, věřím, že kdybych navedl jednoho z nich, tak si to odvodí v pohodě, ale ten druhej byl úplně mimo, protože při naší předchozí diskusi na tohle téma vůbec nevěděl, která bije. Ale to nejsou jejich jediný nedostatky. hlavním problémem je, že většinou odmítaj učit se cokoliv navíc, takže i 30 let po tom, co získali titul, učej to, co bylo aktuální právě v době, kdy psali diplomku.

1,187

Re: Zesilovač Federmann

A umějí aspoň počítat v decibelech ?

Web

1,188

Re: Zesilovač Federmann

Tak například mě taky nedochází, co se vám zdá na zkreslení 1.2 tak paradoxního. Myslím, že zkreslení je dané jako poměr efektivních výkonů produktů zkreslení a užitečného signálu, ne? Pak pokud bude na konci víc bordelu, než toho, co tam má ve skutečnosti být, není problém zkreslení přes 100%

1,189

Re: Zesilovač Federmann

Jak bys definoval nejzkreslenější signál  ? Respektive nejzkreslenější sinusový průběh...

1,190

Re: Zesilovač Federmann

Jaké zkreslení má třeba signál, který prolezl zdvojovačem frekvence? smile

Web

1,191

Re: Zesilovač Federmann

No, to je přesně ten nejzkreslenější signál smile

Web

1,192

Re: Zesilovač Federmann

A co když tim prolez nekonečně mnohokrát?

1,193

Re: Zesilovač Federmann

Z definice činitele zkreslení...

K = SQR (U2*U2 + U3*U3 +U4*U4...  Un*Un)/U1

kde Un je napětí příslušné harmonické

plyne, že hodnota vyšší než 1 je dosažitelná, pokud bude napětí U1 menší než napětí kterékoliv harmonické. Čili násobič kmitočtu s potlačením základní harmonky a je to smile. Zkusím to vnutit jednomu chytrému měřiči zkreslení, co on na to. V praxi se ovšem někdy používá vyhodnocení dle jiného vzorce, přibližného vzorce, který limitně končí u 1.

Web

1,194 ...editoval danhard (19. 3. 2008 0:44)

Re: Zesilovač Federmann

Barymyr, není to až tak úplně pravda.
THD (celkové harmonické zkreslení) je sice definováno jako poměr součtu výkonů vyšších harmonických k výkonu základní harmonické, ale někdy je taky uváděno jako poměr napětí.
Běžné měřáky ale měří podle celkového výkonu se šumem (tedy THD+N).
Takže si nakalibruješ podle celkového výkonu 100%, odfiltruješ základní harmonickou a ten zbytek je zkreslení. Těžko bude ten zbytek více než 100%, tedy 1.

1,195

Re: Zesilovač Federmann

Takže Boramyr má pravdu, ale v praxi si někdo zjednodušil konstrukci měřicích přístrojů. BTW někde jsem četl, že měřit podle toho přibližného vzorce s "obohaceným" jmenovatelem zlomku dává realistické výsledky jen do THD = 10%.

Jinak to že Féďovi vyšlo 1,2 mě nepřekvapuje, i kdyby mu vyšlo -1654, jistě by nám vysvětlil, že to je podle jeho vlastní, novátorské definice OK. Ono mu vycházelo dost věcí zajímavě i tam, kde je definice (pro nás nechápavé) jasná jak facka.

Web

1,196

Re: Zesilovač Federmann

Ano, přesně tak, v běžném světě (THD do 10%) to asi dává podobné výsledky.
Jednou kdysi dávno jsem zkoušel elektronkový zesilovač do umělé zátěže, sinus, a měl jsem připojeny dva různé měřiče zkreslení, LAE a nějaký krám pro telefonní techniku. Zatímco údaj pro THD 1-5% seděl na obou přesně, od cca 5% se to začalo rozjíždět a při silném přebuzení jeden přístroj ukazoval tuším 16% (víc neuměl), druhý 28%. Taky se na tom podepsal omezený kmit. rozsah jiných přístrojů.

Web

1,197

Re: Zesilovač Federmann

Záleží také na tom , jaký je tam detektor. Měl by měřit efektivní hodnotu, což vždy není.

1,198

Re: Zesilovač Federmann

Jo, na to jsem zapomněl, LAE má nějakou true rms, ten sdělovací krám měl tuším quasivrcholové vyhodnocení třetího řádu, což jsem moc nepochopil.

Web

1,199

Re: Zesilovač Federmann

PÁNOVÉ! yikes

Jako malé děti, nechám vás chvíli bez dozoru a již se to hemží nesmyslnými dedukcemi.

Je zvykem, že zkreslení se uvádí v [%], ale v těch grafech nejsou zatím uvedeny žádné hodnoty, je tedy logické, že svislé osy dostanou taková měřítka, aby měl graf maximální vypovídající hodnotu. Pro začátek jsem volil rozsah do 1,2%!

Web

1,200

Re: Zesilovač Federmann

Na strednejnás učili, že keď kreslíme graf, tak AKO PRVÉ označíme osy grafu, v akých jednotkách je daná os. Keď som neoznačil na písomke osi, tak som to mal za 5. Množí sa to tu "nesmyslnými dedukcemi"  len vďaka Vám. Keby boli tie osi označené, tak tu nemusíme dedukovať.
No, a to som si myslel, že do tohto dredu nebudem nič písať...

Web

Příspěvky [1,181 až 1,200 z 1,209]

  Stránky: ««« 1 ... 58 59 60 61 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£