(upravil Power of Bass 24. 12. 2014 17:01)

Téma: ARS 9104

Zdarec,
hledal jsem ale konkrétně na tuto sestavu jsem samostatné téma nenašel...
"Podědil" jsem nedávno dva páry těchto malých 2p soustav, nejsou v uplně top stavu,chybí jim krycí mřížky..
Ještě jsem je ani neslyšel páč mají "terminaly" na stare kolikove konektory které nemám.. 
Přemýšlím co s nimi (zbavovat se jich nechci),jde spíše oto jeslti je nutné do nich sahat,jeslti se dá něco zřetelně vylepšit (výměnou kondů třeba),nebo do toho nemá smysl sahat..
Nechal bych je i v co nejpůvodnějším stavu,kdybych sehnal konektrory na připojovací kable... zvažuji,že bych je s jejich nizkou citlivosti a zatižitelností připojil do serie a dal 2 a 2 vedle sebe (když mám 4kusy) jeslti to není moc velka prasečina...
Ikdyž mám na zesech 2páry výstupů (Denony 980 a 1315) abyhc mohl dát každou "zvlášť" pro režim A+B mají oba minimum 8ohm...

Re: ARS 9104

Konektory "plackatyč" Din jsou bez problémů v k dostání v krámech typu GMe apod.

Impedance je 4R, výhybku bych zatím nechal žít, jen naměřit jestli tam není nějakej průser, jako třeba proraženej kond, aby nebyl v ohrožení zesák.

Re: ARS 9104

Dík, našel jsem to za pár kaček naštěstí i v EZK (tak si tam dojdu),ikdyž to byl trochu opruz když to nemá ani "jméno"..hledat na webu "konektor" je "radost" big_smile 

jj právěže 4ohm,tak přemýšlím,když nemůžu takhle dát každou zvlášt a sepnout oba výstupy,tak mi asi nezbyde než dát 2 a 2 do serie.. jde to vůbec ? když mám 4 chtěl bych pro "silnější" zvuk je nechat hrát všechny 4 .. jen si nejsem jistý jeslti to jde takhle,plusem na jednu,projde vyhybkou,z minusu na plus druhe a minus druhe na minus zesu...  myšlenkama jsem uplně jinde,tak se omlouvám za stupidní dotaz....
Proměřit stačí DC odpor na svorkách nebo do toho musím vlézt, disponuji max starym multimetrem (kapacity umi,ale nechi do toho pokud mozno lezt vic nez bude nezbytne nutne natoz pitvat vyhybku aniz byhc v ni vubec neco zlepšoval...

Re: ARS 9104

Konektory sem splašil, bedny multimetrem "čeknul"  na svorkách, tři mají cca těch 4,5ohm, jedna nvm proč 10 - tak jsem ji rozdělal, svorky 5604ky ca 4ohm, Arv 165 - ca 5ohm (po odpojení jednoho kablu,jinak logicky měřilo DC zkrat)...
tak nevim co kde jak jinak měřit  a jak s tím zapojením..
vím,že je to blbá otazka,ale o pi*ovinách se tu vedou sáhodlouhé debaty a i každý blbec bez znalosti nejzákládnějších věcí dostane víc reakcí ....

Re: ARS 9104

pokud si měřil zkrat, bude někde zkrat... možná šlehlej nějakej kond, nebo jiná chyba, pokud na reprákách měříš 4-5Ohm, budou OK.

Re: ARS 9104

zkrat byl na svorkách ARV, na reprech kolem 4-5R, na svorkach bedny těch 10. mám snad raděj všude povyměnovat kondy aby mi pripadne selhani neodprákslo zes ?

Re: ARS 9104

jak na svorkách ARV... na straně repráku, nebo na straně výhybky?

Re: ARS 9104

na svorkách repráku připojeného k vyhybce.. smile (po odpájeni jednoho přivodu jsem přeměřil samotné repro a ca 5ohm-ok) ..

(upravil Pech. 3. 1. 2015 1:03)

Re: ARS 9104

takže je bordel ve výhybce, přikládám odkaz na schéma výhybky, zkontroluj ji, hlavně, kondy.

http://www.repromania.net/tesla/tesla-r … s-9104.php

Re: ARS 9104

Na výškáči připojeném k výhybce měříš zkrat tlumivkou! To je v ppořádku. Prověř tlumivku před basákem a její spoje.

Re: ARS 9104

JJ neznal jsem přesné zapojení vyhybky ,ale bylo mi to jasné,že to není směrodatné,jen mě to nachvíli postrašilo,jestli nebude v kelu vyškáč.. nicméně,něco tam bude ,když má bedna na svorkách místo 4ohm cca 10..  (což bych v připadě nějakého problemu-prorazeneho kondu etc čekal spíš opačný jev)..
dle schematu má jedna cívka 1,2mH, na té mé je přímo napsané 1+-0,1 ..
důvod použití 2x2u kondu paralelně? kdybych to měnil použil bych 1x 1u TC205.. myslím,že u bedny s takovou zatížitzelností v tom nemuže být problem..
tak se zas budu mit trochu čím zabavit.. ale jak je to s tim zamyšleným seriovým spojením (2bedny v serii na kanál)?

Re: ARS 9104

Když má bedna na svorkách 10R místo 4R, je zbytečné hledat závadu u výčkáče.
Zkontroluj basák jestli jej třeba někdo nevyměnil.

Tady nedáváš paralelně dva odpory abys je sčítal, ale zapojuješ je přes výhybku. Ve spodním rozsahu hraje jen basák, někde uprostřed sice hrajou oba repráky ale výhybka tam má už útlum (rozuměj odpor v sérii s reproduktorem) a nahoře hraje už zas jen výškáč. Proto řazením 4R reproduktorů získáš zas 4R bednu. Stejnosměrný měření je tedy puštěno jen do basáku.

Re: ARS 9104

PavelTI: Nejsem si jist, zda se on neptá na něco jinýho a Ty neodpovídáš zase na něco jinýho...a jak to myslíš s tím řazením 4R reproduktorů s výsledkem jen 4R bedny nechápu vůbec...

Power of Bass:
1. jedna bedná má ss odpor 10 ohm - problém na sériové cívce, nebo basáku samotném
2. 2 kondy 2uF paralelně jsou dohromady 4uF, takže rozhodně to nemůžeš nahradit jedním kusem 1uF. Důvod použití? 4uF asi tehdy neměli...je to u Tesly zcela normální.
3. 2 bedny v sériovým zapojení samozřejmě nějak fungovat budou a zesilovač s tím problém mít nebude, jen je potřeba si uvědomit, jak tím poteče ten signál a že se to bude tak nějak ovlivňovat. Osobně to nedoporučuju.

(upravil Power of Bass 3. 1. 2015 15:50)

Re: ARS 9104

PavelTl : - prostě jsem zjistil,že je tam něco špatně,tak jsem zjištoval co (jeslti jsou repra ok)
              - basak Arn 5604 (naměřený odpor ..si už nepamatuju ..cca 4ohm. .) myslím,že jsem to výše psal...

TheLastUnicorn:  - zatím jsem nepodnikal žádně větší akce,ale budu tu výhybku muset tedy prověřit/proměřit (na co mi multimetr bude stačit)
- jo, jsem blbec,dycky to zesloním ,jak se kolem toho chvíli nemotám a mám plnou hlavu jiných věcí.. jasně ,že se sčítají (stejnětak zatížitelnost)...
- Jo přesně o to mi šlo ("nahoře" to popisuju snad jasně), u samotných měničů je to běžné,ale nevěděl jsem co to provede když to má projít zkrz výhybku.. ale např v PA se snad taky věší takhle více beden na jeden kanál a jistě ne paralelně... (což kdyby šlo tak bych bral jako hotovou věc a řešil to tak, bohužel...
chtěl jsem si tím pomoct že by to mohlo podat lepší výkon když by mi hrály 4..  bohužel když mají 4ohm a zes nejde do 2ohm,tak asi nic...

Re: ARS 9104

PoB: promiň já nečetl jsem vše od začátku, jen to žes měřil výškáč a chtěl měnit kondíky když to má 10R místo 4R.

Na stejnosměrný měření multimetrem tam máš jen cívku 1.2mH podle schíématu (v reálu píšeš že 1.0mH) v sérii s reprákem.
Takže jestli tam naměříš na svorce 10R a basák má ty 4R, hledej chybu někde ve spojích nabo té cívce.

TLU: Myslel jsem to tak že když má v bedně 4R basák a 4R výškáč nebude výsledek 2R, ale stále cca 4R protože jsou zapojené přes filtry. Takže pokud ss odpor bedny vychází špatně je potřeba hledat kolem basáku.
Když chce zapojit bedny paraleleně samozřejmě že výsledkem budou 2R.
Zapojit bedny do série trochu pokazí zvuk, ale dost záleží na konkrétní bedně jestli to vůbec bude syšet. Taky v dílně na nenáročný hraní mám dvě 4R bedýnky v sérii na 8R zesíku (stačí mi mono) a myslím že není slyšet rozdíl.

Re: ARS 9104

asi na to zítra kouknu .. on ten multimetr má i meření kapacit,svitky do nových beden sem si tím měřil, ale už zas nevím jeslti tím změřím i elektrolyty a "hovnaky" tongue ...
Tak jistěže je mi jasné jak funguje výhýbka,nejsem v tomhle uplný blbec.. big_smile šlo oto že mám ty bedynky 4 a chtěl jsem je využít a nemůžu paralelně...

Re: ARS 9104

Pokud jsou ty bedny stejný, tak při zapojení do série se vstupní napětí rozdělí přesně na polovinu a do každé půjde stejné napětí a tím se nemohou nijak ovlivnit.
Vzájemně o sobě nebudou ani vědět.

Re: ARS 9104

Bobeš: Ano, to je teoretická poučka...

(upravil Power of Bass 4. 1. 2015 19:29)

Re: ARS 9104

jenže nejde o dva rezistory....

Tak jsem dneska jednu zkušebně připojil a ... idkyž 5604ka může mít potenciál v těchto bednách dostává težce naprdel i do menší ARN150 co mám v 10l BR bedně v reprakach podle Friska (150+DT80)...  Když pominu celkově jiný charakter zvuku,tak tomu hodně chybí spodky... k těmhle bych se bez subu neobešel pokud byhc to měl poslouchat,ale zadarmo dobre... big_smile

Re: ARS 9104

Jednu tuhle bedýnku mám doma taky a na basech je to naprostý nesmysl... Proto jsem vždycky pro tyhle basáky doporučoval větší objem, ze zkušenosti cca 25 litrů. Přestaly pak znít "udušeně".