Téma: K čemu jsou vysoké frekvence?

ahoj,

nevíte náhodou někdo, z jakého důvodu většina reproduktorů umí reprodukovat absurdně vysoké frekvence nad 20 kHz?

viz např. http://www.alza.cz/magnat-quantum-673-k … 167210.htm, kterých rozsah je od 30 Hz do 50 kHz.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Neumí. lol

Sou to marketingový žvásty.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Ale vedia. Len to nieje nikto schopný počuť. Snáď len netopiere. Bežný človek sa pohybuje v hornej frekvencii tak do 15kHz.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Čili podle djsteve za 10 papírů máš reprobedny velikosti plastových chrčítek k počítači, které hrají 30Hz až 50kHz.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Chceš povedať že na 21kHz tam už nenameráš nič a tlak na meracom mikrofone bude nula? A radšej ser na to toto začína ako diskusia donekonečna.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

kirmakX6on napsal:

ahoj,

nevíte náhodou někdo, z jakého důvodu většina reproduktorů umí reprodukovat absurdně vysoké frekvence nad 20 kHz?

viz např. http://www.alza.cz/magnat-quantum-673-k … 167210.htm, kterých rozsah je od 30 Hz do 50 kHz.

Nudíš se a tak pokládáš kokotské nesmyslné dotazy ?

Web

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Hazys napsal:

Neumí. lol

Sou to marketingový žvásty.

ono je to ale velká většina těch lepších, např. na http://www.luxusni-elektronika.cz/zbozi … ltan-viii, kde máš regálový repráky za >40 000 až do 65 kHz... Kdyby to byly repráky za 400 Kč, tak bych věřil, že si ty údaje vymysleli, ale nechce se mi věřit, že by lhali u repráků za 40 000 Kč...

samozřejmě, že člověk to neslyší, ale napadlo mě, jestli to není z nějakých technických důvodů kvůli nějakým interferencím ap.

Např. na http://www.repromania.net/teorie/zkresl … uktoru.php je psáno, že se na vstup repráku nemaj přivádět nižší frekvence než je schopen reprodukovat, jinak to vede (z důvodů, který jsem nepochopil uplně) k nějakým zkreslením.

(upravil Pech. 23. 12. 2014 23:20)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

djsteve napsal:

Ale vedia. Len to nieje nikto schopný počuť. Snáď len netopiere. Bežný človek sa pohybuje v hornej frekvencii tak do 15kHz.

Při troše štěstí a cílený pozornosti se dohrabe někam k 17kHz, víc neslyším já, stejně jako prakticky všichni známí....  smile

Kirmax: i zde platí vesměs zákon střední cesty - to nejlevnější ja často šmejd, to nejdražší je dobrý (ale ne vždycky) a čím dražší, tím větší snahu má marketér, vymyslet si píčovinu, co si většina lidí nemá jak ověřit...  a pak zbejvá to mezi... smile

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Sendy napsal:

Nudíš se a tak pokládáš kokotské nesmyslné dotazy ?

pokud skutečně o žádném rozumném důvodu nevíte, tak to beru jako odpověď a nic proti tomu nemám

obávám se, že v budoucnu budou možná následovat i jiné dotazy, které někdo bude považovat za "hloupé" ...o tuto oblast jsem se začal zajímat víceméně dneska, kdy mě napadlo, že bych mohl vylepšit kvalitu zvuku, který mi jde z počítače..

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

kirmax: vylepšit kvalitu zvuku? na to je tu spousta témat kde se dozvíš většinu potřebnýho...  a hypotetická honba za ultrazvukem - nebude to co hledáš smile

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Tie Quadraly majú AMT a nie kaloták takže na to sa celkom dá spolahnúť.

(upravil zuki 23. 12. 2014 23:35)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Nechci sem zavádět diskusi na téma co je slyšet a co ne, ale pokud něco (reproduktor) má přenášet "věrně" třeba 16kHz, tak by měl fungovat i o něco výš...  Pokud končí na 16kHz (třeba -3dB, -6dB ...), tak už tam má útlum, asi i fázový posun, asi i větší zkreslení atd... 

Kdysi dávno, v minulém století se mezi "znalými techniky" říkalo, že pokud chceš něco "kvalitně či věrně" měřit, přenášet (signál) apod. ..., tak by zařízení mělo mít 3-5x větší šířku pásma, než je vlastní signál...   

Takže dnes asi i v HiFi často stačí, když výškáč (zesilovač atd...) končí na 16-18kHz. Proč by měl fungovat dál, že...?!?
Kupodivu u zesilovačů se honí často i víc jak stovky kHz, téměř MHz... smile a divné to většině není...

Proto mám ve svých 3P raději "nižší střední" třídu: DX19TD05-04 viz http://www.datasheets.pl/SPEAKERS/VIFA/DX19TD0504.pdf a ne dle diskuzí z webů zaručeně suprový výškáče, který končí na 16kHz... i když dnes slyším už jen tak 14kHz...

(upravil Pech. 23. 12. 2014 23:33)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

mechanik: reálnej přínos ale tak nějak víš kde...  ano - mohli bychom polemizovat, že když je reprák schopen podat takto vysoké frekvence, má lepší rozlišovací schopnost pro ty běžné, ale to už byly hypotézy...

U zesilovačů mi to taky přijde trochu jako extrémismus... když schopnost přenést frekveci vyšší než slyšitelnou, to samozřejmě ničemu nevadí - hypotetický důvody jako výše... nicméně to jsme pořád hluboko v desítkách kHz, kdežto jsou i lidi co trénujou zesáky na stovkách kHz smile

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

" z jakého důvodu většina reproduktorů umí reprodukovat absurdně vysoké frekvence nad 20 kHz? "


Pokud chápeme "umí reprodukovat" jako s útlumem třeba 100dB proti nominální citlivosti, je dotaz položen správně, jinak už část takového dotazu je nesmyslně zavádějící.

Web

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Pech. napsal:

kirmax: vylepšit kvalitu zvuku? na to je tu spousta témat kde se dozvíš většinu potřebnýho...  a hypotetická honba za ultrazvukem - nebude to co hledáš smile

to není honba za ultrazvukem big_smile ..podíval jsem se do nabídky obchodů a tento parametr mě zaujal smile


jinak jsem našel, že směrové repráky vysílají jen ultrazvuk, z kterého se zvuk stává až ve vzduchu smile http://www.holosonics.com/technology.html ..ale to asi nebude případ těch mých výše odkazovaných repráků smile

(upravil Hazys 24. 12. 2014 1:26)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

djsteve napsal:

Chceš povedať že na 21kHz tam už nenameráš nič a tlak na meracom mikrofone bude nula? A radšej ser na to toto začína ako diskusia donekonečna.

Samozřejmě, ten reproduktor hraje do 50kHz -3dB.


//Moje teslácký kaloťáky dokonce do 123kHz. Podle tvé "logiky" uvažování to tak skutečně je...

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Federman by vám vysvětlil,proč tomu tak je...Existuje jakási studie,podle které je člověk schopen vnímat kosterním systémem kmitočty do nějakých 300 kHz."Feďa" to má na webu.
Můj názor na toto v podstatě interpretoval Zuki.U zesů se na tím nikdo nepozastavuje,spíš naopak.U repráků to beru tak,že čím větší šířka pásma,tím lépe a bez poklesu pojede ve slyšitelném pásmu.Jinak,taky jsem při posledním měření svých uší končil u nějakých 16 kHz.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Anti, přestaň blábolit nesmysly. Ten tvůj fotrman asi poslouchá tak, že má zaraženej hřebík do lebky a vždycky se přikurtuje k membráně výškáče, aby mu to kostním vedením přenášelo, žejo ? lol BTW, když si strčíš hlavu do mikrovlnky, budeš vnímat i těch pár GHz.

Web

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

O vnímání ultrazvuku přes lebeční kosti se psalo už za mého mládí, tj. cca před 40rokama smile  Prý pozůstatek nějakého nervu (čidla) od plazů...
Od té doby jsem se o to nezajímal.

Dokonce jsem v té době dělal pokusy s NF modulováním ultrazvuku - zda to uslyším...  Samozřejmě jsem něco slyšel rovnou už z měniče - asi modulační pásma (rozdíl, součet apod... detekce na nelinearitě... malé potlačení modulačního kmitočtu atd...) smile

Když už se o nějakých pokusech zmiňuji, tak zajímavé bylo modulovat cca 20kHz  signálem 5-10Hz.    To člověk slyšel, že něco slyší i když nic neslyší a nešlo lokalizovat odkud to je a bylo to celkem nepříjemné...

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

když už se tu plká o pičovinách, není tu nějaký hifista lékař? zajímalo by mě, jestli se citlivost sluchu k vysokým tónům snižuje s věkem kvůli degradaci sluchových nervů nebo degradaci mechanické cesty. A jak je to se schopností slyšet výšky u lidí s kochleárním implantátem.