Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Kazetový magnetofon špatný tah

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 24]

Téma: Kazetový magnetofon špatný tah

Dobrý den
mám několik let Aiwa AF-5050 sytem kde jsem kazetovou mechaniku rozebral vyčistil vyměnil gumičky a stále to dělá to co před udržbou.
Pokud zapnu přehrávání tak se vše točí jak má ale vrchní přítlačná kladka točí rychlej než poháněcí středové kolečko až zhruba po 1 minutě vše šlape jak má a nenamotává až do konce ok pásek jsem použil 60 minut Fuji DR-Ix.
Může to být páskem nezkoušel jsem jiný 90min nebo jiný.
Děkuji za rady(gumičky jsou vyměněny a vše promazáno) možná se to někomu zdá jako utopije ale dají se tak archivovat gramodesky.

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Tu přítlačnou kladku (pinch roller) jsi měnil nebo jenom řemínky ? Kladka přeci vlastní pohon nemá a točí se prostým přitlačením na tónovou hřídelku - osu setrváku či jak to tam je.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Ne to jediné jsem neměnil může to mít vliv?

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

To že kazetový magnetofon namotává kazety může mít, v souvislosti s hřídelem a kolečkem, tři příčiny
1. znečištěné kolečko - vyčistit lihem
2. vyosené kolečko vzhledem k hřídeli - seřídit
3. velký přítlak kolečka na hřídel - seřídit
Závada č.1 je nejčastější. Vyzkoušej jako první.

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Kolečko jsem očistil a obrousil jemnunkým smirkem.
Vyosené není.
Přítlaky jsem zkoušel měnit od největšího po nejmenší je tam pružinka na štelování .
A jak píšu stačí 1 minuta a pak už to spolu šlape

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Není něco s kazetou, nemá deformovaný ten polštářek naproti hlavám, neskřípe? Vyzkoušej ji přetočit. V případě že je závada na kazeťáku tak tam raději 90 kazetu nedávej. U ní je pásek tenčí než u 60 a proto na mechanické nastavení citlivější.

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Pásek je pravda už má přes 10let ale byl čerstvě vybalen.
Kazeták jsem Čistil a MAZAL ASI 10 HODIN perfekně funguje jediný problém je rychlejší
poháněcí kolečko ale udivuje mě že po minutě to šlapu souměrně

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

U kazeťáku není ždné poháněcí kolečko.
První řemínek jde z motorku na setrvačník jehož hřídelka prochází mechanikou a pohání pásek. Na tuto hřídelku pak pásek přimačkává kolečko, to se ale volně otáčí a je roztáčeno právě hřídelkou.
Pak stačí aby se hřídelka lehce vyosila, třeba vymačkáním pouzdra a už není rovnoměrný přítlak.
Nebo přítlačká kladka ztvrdne, občas se přihne unašeč,.... prostě stačí malé vyosení a už to pásek tlačí ke straně.

Pak jde druhý řemínek ze setrvačníku na šponovací hvězdici, ta se točí proměnnou rychlostí podle toho kolik je namotáno pásku, proto pod ní je prokluzová spojka s definovaným přítlakem. Takže poháněcí řemenička se točí rychleji a otáčení té hvězdice je bržděno namotávaným páskem, přičemž rozdíl rychlostí se srovnává protáčením té spojky.

Copak je u tebe to středové kolečko? Popiš co přesně se děje a jak je deformována páska.

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Přítlačná kladka na osku táhne rychlej než namotávací hvězdice
což zapřičiní rychlejší posun do kazety ale oska (hvězdice to nestihá navinout

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

No tak je vadná kluzná spojka na navíjecím trnu a chytí se až za chvilku.

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Sundej gumičku, vyzkoušej jak se otáčí hvězdice, jestli nejde ztuha. Může se třeba přidírat hřídelka v pouzdře a po zahřátí (a tedy přimazání) se pak točí lehce. Bývalo tam pouzdro ze slinutého bronzu, který je porézní a napuštěný mazivem, občas se mazivo usadí na hřídelce a nechce se to točit. Stačí to vyčistit a lehce přimáznout, v nouzi třeba silikonovou vazelínou.
Často když tu hvězdici zatlačíš proti mechanice, tak se odkryje pojistný kroužek. Ten sundáš, stáhneš hvězdici a hřídelku protlačíš na druhou stranu. Ale neznám tvojí nechaniku, novější to mívali celé z plastu.
Pak rozeber a vyčiti prokluzovou spojku. Jsou to jen dvě kolečka a mezi nimi filcový mezikroužek, přičemž řemenička je přitláčena pružinkou.

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Nemá pásek v kazetě zvlněný - deformovaný okraj - navíjí se pak nerovně ? Vyměň tu přítlačnou kladku, nebo jenom otoč starou, někdy na chvíli pomůže. A vyčisti lihem.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Děkuji za podporu zkusil jsem vše a proto posílám odkaz na 2 videa bez pásku a s páskem.
Pásek to nedeformuje jen tlačí dopředu.
http://uloz.to/xtd8EvZu/p1010288-converted-avi
http://uloz.to/xCJ1j2fL/p1010289-converted-avi

děkuji za další nápady

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Přivíjecí spojka má malé otáčky, jestli je v pořádku třecí spojka na pravém unášeči, tak prokluzuje náhon (vytahaný řemínek) a spojka má i naprázdno moc malé otáčky. Na začátku pásku je kvůli malému obvodu pásku namotaného na pravé cívce potřeba největší otáčky, proto to zpočátku nestíhá. Vyměň řemínek.

(upravil HeavyAOR 6. 10. 2014 10:52)

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Asi ten hlavní od motorku?
Oba jsou měněné?
Děkuji

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Už naprázdno je vidět že to navíjecí hvězdice točí pomalu a trhaně, takže někde něco prokluzuje.
Tohle je trochu jiná mechanika než jsem ti minule popisoval. Tady ten krátký řemínek slouží jen k převíjení.
Tipnul bych si že se špatně točí už to mezikolečko vpravo mezi podávací hřídelkou a hvězdicí. Takže sundat to kolečko a raději i vězdici, očistiti a namazat. Vyčisti i tu hřídelku v místě kde na ni dosedá mezikolečko suchým bavlněným hadříkem. A hlavně to obložení mezikolečka bude asi časem ztvrdlé.

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Zdravím ,měl bych dotaz - neví tu někdo kde sehnat hnací řemen na kazeták od Aiwa AF 5050 ????

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

pokud máš ten původní, zkus ho poměřit a nějaké řemínky nabízí AME.cz Originál možna na ebay, i když dost pochybuji.

Web

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Jo, AME:
http://www.ame.cz/Seznam-zbozi-_g405205 … m%C3%ADnek

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Kazetový magnetofon špatný tah

Díky ,zkusím

Příspěvky [1 až 20 z 24]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Kazetový magnetofon špatný tah

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£