Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.

(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Výroba gramofónu NC500

Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 32]

1

Téma: Výroba gramofónu NC500

Prajem pekný deň.

Chystám sa spraviť z dostupných komponentov tento krásny gramofón. Viac-menej, väčšinu komponentov už mám:

1. Rameno P1101 (je vo verzii z NC440 so zahnutým koncom a rozhodol som sa preňho, pretože mi príde krajšie a "elegantnejšie", a mal som ho už doma dlhší čas nevyužité v šuplíku)

2. Motor M305 so všetkým, čo k nemu treba (kondenzátor, kabeláž atď..)

3. Ložisko, subtanier a tanier - sú zo zachovalého vraku NC160, tanier príde časom nový s priemerom 30 cm

4. Drevotriesková doska s laminovaným povrchom orecha

5. Cinch konektory...

Vlastne, komponenty mám už všetky, čakám už len na druhú dosku aby som ju mohol zlepiť s prvou a budú sa frézovať diery.

Zatiaľ približné rozostavenie komponentov (presné rozmery samozrejme mám, všetko je to v technickom nákrese smile )
http://img16.rajce.idnes.cz/d1603/10/10321/10321246_e0e679aaafb63ae81bd202bf6468b97e/images/IMG_2304.jpg?ver=0

Prenosku budem používať Ortofon 2M Red ako je na obrázku.

Počul som, že pri motorčeku na 220V je ťažké odstrániť 50 Hz brum. Neviem, čo je na tom pravdy ale čítal som veľa o tom, a každý má na to iný názor. Mám možnosť použiť ten istý motorček - typ 24 Voltový, tak dajte nejaké vaše tipy a názory smile

Ako predzosilňovač plánujem používať phono vstup v mojej veži JVC DR-E31L. Bude to pravdepodobne dočasné riešenie, kým si nenašetrím na Actidamp mk2v2, ktorý v budúcnosti plánujem používať. Ohľadom predzosilňovača sa chcem ešte opýtať, aký dlhý kábel je vhodný použiť na cestu z gramofónu do preampu. Totižto mám tento kábel: http://www.muziker.sk/basgitary/kable/h … BB-410-3-M , len s tým že má 10 metrov (čo je asi k preampu priveľa), tak či mám kúpiť nový alebo by mohol ostať aj ten.

Na začiatok je to asi všetko a ak sa mi všetko podarí, na budúci týždeň by som mohol začať osadzovať komponenty smile

2

Re: Výroba gramofónu NC500

Jseš bezpochyby šikovnej bastlíř - kutil...ale proč tak nepravděpodobně široká základní deska gramce ? Uvědom si že běžná šířka co pasuje do sestavy je 420 - 430 mm, formát MIDI dokonce 360 mm. To jenom zn.Tesla vypouštěla nemožné obludy na půl stolu.

3

Ďakujem smile
no rozmerovo som šiel na 460 x 330 mm kvôli plexisklu, ktoré mám taktiež z NC160.. je krásne zachovalé, jedine ho trocha preleštím, tak nebudem kupovať alebo si dávať vyrábať nové

4

Ahoj ja som to staval tiež tu http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=299163#p299163
Máš tam niečo o ramienkach aj prenoskach.
S tým motorcekom na 220 je to pravda takže ak máš 24V použi ten a Trafo mimo zakladnu. Taktiež pozor na zapojenie.
Je to pekne hra to dobre ale počúvam na dual 505 ktorý má vyšiel podstatné lacnejsie.
A správ to menšie smile

5 ...editoval mordoo (30. 8. 2014 18:10)

Ahoj ja som to staval tiež tu http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=299163#p299163
Máš tam niečo o ramienkach aj prenoskach.
S tým motorcekom na 220 je to pravda takže ak máš 24V použi ten a Trafo mimo zakladnu. Taktiež pozor na zapojenie.
Je to pekne hra to dobre ale počúvam na dual 505 ktorý má vyšiel podstatné lacnejsie.
A správ to menšie smile

Výroba plexi doma nieje problém a s dobrými vysledkami.
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=273118#p273118

6

vďaka mordo za linky, popravde ja som si už tvoje príspevky prezeral dávno predtým, než som sa tu zaregistroval, takže to už mám asi pol roka dopredu všetko pekne naštudované smile menšie to už fakt robiť nechcem, jednak kvôli plexisklu, a mám to už vymerané do skrinky, takže mi to tam akurát sadne. Motorček ma to trocha teraz mrzí, lebo som 24 voltový vymenil za 220 voltový na dedovom gramofóne, takže buď to už ostane tak, alebo niekedy za ním skočím a znova to vymením...

7

Plexi dekl bude pasovat z gramce Lenco L-435 (chassis Tesla HC43) která má civilizované rozměry š=420 mm ale pokud již máš vybraný tak pokračuj, mnoho zdaru úspěchů a kvalitního poslechu.

8

Motorku na 230V se bát nemusíš, stavěl jsem s ním několik gramofonů, a nikdy jsem tam "padesátku" nechytal. Jen musí člověk při instalaci vodičů přemýšlet. Nic víc v tom není.

Web

9

Hlavným vzorom pre mňa sú NC500 a Pro-Ject Debut. Tieto som mal možnosť počuť a 50 Hz som tam neslyšel, tak nechápal som prečo zvoliť 24V motorček. Do teoretických vecí sa zatiaľ veľmi nevyznám. Skôr z praxe keď som kadečo obkukal a robil podľa nejakého vzoru alebo návodu. Totižto práve som skončil základnú školu, teraz má čaká stredná elektrotechnická, tak dúfam že tam nachytám viacej zručností a pochopím veci, ktoré teraz veľmi nechápem. smile

10 ...editoval sagitarius (30. 8. 2014 22:46)

Tak to sis vybral dost složitý zařízení na začátek. Ono to sice vypadá dost jednoduše- není v tom skoro žádná elektronika, ale za to mechanicky je to složitý až až. Abys docílil správné geometrie přenosky, budeš toho muset hlídat hodně najednou- úhly, délky, montážní vzdálenost... A Milimetr odchylka už je moc. Máš Rowingovu příručku, kde najdeš vše potřebné?
Doufám že víš, že ramínko nemůžeš namontovat jak tě napadne. Musíš přesně dodržet spočítanou montážní vzdálenost, efektivní délku, přesah, úhel zalomení...

Web

11

Jasné ide to aj s 220 keď ho máš doma smile
Veru geometria ide na desatiny. Veľmi užitočná je kalkulačka v exelovskom súbore na webe. Ked sa stým pohras uvidis ako veci fungujú. Potom si treba vyrobiť vlastný protraktor a nastavenie môže byť veľmi presne.
Pocitaj s tým že niektoré veci na kolene spraviť nejdú a treba susruh smile
Užitočné je mať možnosť hýbať s pivot to pivot vzdialenostou(nie nevyhnutne)

12 ...editoval Crifodo (31. 8. 2014 7:11)

Proč by měl být u motorku mezi 220 a 24 V rozdíl? Motorek ruší jednak magnetickým polem a jednak mechanickým hlukem. Pro daný výkon při daných otáčkách musí mít cívky určité sycení a je jedno, jakou kombinací napětí a proudu toho bylo dosaženo. Špičkové parametry s motorkem na střídavý proud se stejně nedají dosáhnout. Upevnění motorku k šasi a indukovaný hukot do rotoru a tím do kladky má nějaké minimální parametry a pod ně se nedostaneš.

13

to sagitarius a mordoo:

áno, používam Rowingovu šablónu ktorú som si dal zalaminovať aby som ju už mal ako sa hovorí navždy big_smile všetky presné rozmery mám v technickom nákrese v PC v programe AutoCAD, všetko je na milimeter presne podľa NC440 (kvôli ramienku preto tento typ), pri vyrezávaní dám všetko tak o cca 2-3 milimetre viac aby som mohol potom detaily nastaviť presne smile

14 ...editoval sagitarius (31. 8. 2014 19:37)

Správně chlape. Tvé činění mě potěšilo, neboť vždy mě potěší, když zjistím, že jsou na světě i další blázni, že nejsem sám lol
Můj poslední projekt: http://ferda64.rajce.idnes.cz/Stavba_gramofonu/
Nedávno jsem naohýbal kouřový plexi na kryt a ještě mě čeká čelní panel. Ale už hraje. Motorek je uchycenej přes bloky ze silikonu (odlitý z patrony ze silikonovýho tmelu) a přenos hluku NIC. Vybavování opticky.
---
A už mám připravenej další projekt, tentokrát z oblasti "hájendu", a na něm bude tovární jen motor. Rameno laminovaný z karbonu, chassis z polymerbetonu... V podstatě toto: http://img.canuckaudiomart.com/uploads/ … 05_arm.jpg

Web

15

to: sagitarius

fiiha, tak to s tým muselo byť roboty smile na môj vkus už síce viac elektroniky, no každý rád niečo iné big_smile odkiaľ máš tanier ? plánoval som kupovať z Pro-Jectu, no zdá sa mi drahý , najlepšie by bolo ak by som našiel niekde vo vraku. Taniere mám kopu, o to by nešlo, no chcel by som 30 centimetrový, pretože to lepšie vyzerá keď je tanier rovnako veľký ako platňa. Ohľadom prepínania otáčok, ten nápad bol tvoj alebo si to od niekoho obkukal ? rozmýšľam, či si na tento spôsob nespravím prepínanie otáčok aj ja smile

16

dado 1812, držím palce. Mám NC500 , nedávno dostal přenosku ortofon a hraje výborně již několikáté desetiletí. Dříve jsem jej upravil tak ,že těsně pod výstup z raménka pod gramofon jsem umístil korekce pro gramec. Takže jej mohu používat s jakýmkoli zesilovačem. A jsou také daleko menší nároky na kabely.
Pokud se na elektroniku necítíš, určitě ti tu někdo takovou destičku nabídne.

Web

17 ...editoval mordoo (31. 8. 2014 22:07)

Dado originálne nastavenie podľa NC
450 NC 500 nemusí zodpovedať ani jednej z ideálnych kriviek. Neviem pri týchto dvoch ale NC430 nezodpovedá a preto je problém ju nastaviť podľa rovingovho protraktoru ktory zodpovedá myslím krivke podľa Baerwalda. Nedá sa nastaviť ideálny presah a požadovaný uhol k nemu. Musel som si vyrobiť vlastný protraktor.
Preto som to pri NC 500 ramienku spravil tak ze ofsetovy uhol je akozepevny(čelo prenosky rovnobezne s celom headshelu - jednoduché nastavenie) vzdialenosť pivot pivot vypocital na ideal k tomuto uhlu. Potom pri nastavení prenosky je to jednoduchšie a nastaviť treba iba požadovaný presah.
Ako som spomínal vzdialenosť ramienka som spravil nastaviteľné ale to hlavne pre laborovanie.

18

to elipsa:
Predzosilňovač zatiaľ budem mať ten phono vstup vo veži. Aj keď na Actidamp to nemá, no v kvalite zvuku to veľmi podobné ako niektoré preampy ktoré sa dajú bežne kúpiť za 50 €. Zatiaľ mi toto postačí a raz sa niekde pohnem určite ďalej.

to mordoo: na NC440 / 450 to zodpovedá na milimeter presne. Totižto meral som to s Rowingovou šablónou na jednej 440-tke, a sedelo to. Tak som si na internete našiel rozmery efektívnej dĺžky a presahov a podľa toho som si to načrtol v programe. NC430 som ešte nemal, no o tomto píšu viacerí, že je to problém. Videl som už aj tvoju tému keď si k nej robil nový chassis a tam si dával aj fotky. Mňa by len zaujímalo, čím to kedysi merali, a aj keď to merali správne, ako to osadili, že je to úplne vedľa.

19

tak sa tu hlásim znova tongue
potreboval by som poradiť pri jednej veci. Chcel by som nakoniec k tomu gramofónu používať elektronickú reguláciu otáčok. Jednak kvôli jednoduchosti kde stačí iba obvod na DPS, a jednak kvôli menšej náročnosti na konštrukcii mechanického prepínania zo stupienkov remeničky. Vedeli by ste mi niečo poradiť ? Niečo podobné, ako má NC450 (tlačidlá 33, 45, on/off, prípadne aj potenciometer s reguláciou pitchu-ten by ani nemusel byť). Niečo nenáročné čo by som si postavil aj sám. A samozrejme aby to bolo funkčné s motorčekom M305. Ďakujem veľmi pekne smile

20

Vůbec to není jednodušší, naopak složitější. S M305 budeš mít smůlu. Na regulaci potřebuješ, aby měl motor vyvedený oba konce cívek. Tenhle má začátky cívek spojený dohromady na jeden vodič. Pokud chceš regulaci ve smyslu NC450,452, kup šestivývodovej motor SMR 300-100/RI-24. Nebo devítivývodovej motor M-302 a udělat řízení podle NC440. V každým případě ale potřebuješ vyvedený všechny konce a začátky cívek. Navíc na zprovoznění tý regulace potřebuješ osciloskop a něco na měření frekvenci.

Web

Příspěvky [1 až 20 z 32]

Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Výroba gramofónu NC500

Podobná témata

~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£