Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » snížení klidového proudu

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [20]

1

Téma: snížení klidového proudu

Nekamenujte mě, ale chci využít starý modul s TDA 7250. Napište prosím jaké úpravy jste kdo vyzkoušel a s jakým výsledkem. Dále jestli někdo po snížení hodnoty snímacích odporů (posunutí max. výst. proudu) řešil snížení klidového proudu. Například odporem z kladného vývodu pro snímání do záporného pro zavedení úbytku na sériových  odporech 33R - sníží se klid. proud bez jiných vlivů? Zkoušel to někdo? Děkuji

2

Re: snížení klidového proudu

Po tom, co mi 3x vypálil koncáky jsem ho šlahl do koše smile Ta stabilizace klidového proudu tam ani není. Myslím, že to vážně nestojí za to, bude z toho víc škody než užitku.

3

Re: snížení klidového proudu

Stavěl jsem dva zesilovače s tímto švábem a stálo to vždy za prd ....

Takže dej ho do praku !!!

4 ...editoval sagitarius (18. 5. 2014 0:10)

Re: snížení klidového proudu

Souhlas, jak u Dohnalíka- dvakrát odkráglovalo konce, z toho jednou i repráky. Zahodit, zakopat hluboko pod zem.

Web

5

Re: snížení klidového proudu

To je to co jsem slyšet nechtěl. Jak jste přišli na to, že tam není stabilizace klidového proudu - je stabilizován snímáním úbytku na odporech v kolektorech a stejně je udělána protizkratová pojistka. Já jsem chtěl slyšet jestli se někomu povedlo vylepšit spolehlivost nějakou úpravou nebo doplněním zapojení. Dík za nápady.

6

Re: snížení klidového proudu

Já vím, jak je "řešena" a jelikož s tím integráčem mám nějaký zkušenosti, tak můžu celkem v klidu napsat, že nefunguje smile

Inspiruj se zapojení reagulace kliďáku u opravdových budičů, jako třeba LM49810, pravděpodobně to fungovat nebude a na protizkratovku zapomeň, prostě to nesmí přijít do zkratu a ani se to moc přebudit. Je to zesilovač k hovnu.

7

Re: snížení klidového proudu

Bobeši já ti jenden modul klidne pošlu za poštovné 50 Kč a můžeš smažit tranzistory o sto šest ....

PS : postav si radši  Transiwatt to je lepší a levnejší   a chodí na první zapojeni .

8 ...editoval frantah (19. 5. 2014 10:44)

Re: snížení klidového proudu

Ach jo, zas ty "moderní slinty" : "To je to co jsem slyšet nechtěl"... Ten šváb je prostě na prd, to se ví už dávno, veškeré průsery má zatavené uvnitř, tak co na něm chceš ladit? Postav si klasický, diskrétní konec kde se dá nastavit kliďák podle potřeby a máš klid!

9

Re: snížení klidového proudu

m.sommer333: Souhlas, kam Ti mám poslat 50,-, napiš číslo účtu. Díky
Jinak ten modul co jsem vyndal ze šuplíku používala manželka v mini-PA aparatůrce pro cvičení s dětma několik let, a nahradil jsem jej výkonějším s LM 4702, ale nikdy neodešel. Tenkrát jsem udělal ještě 6-ti kanál. zesilovač do hospody (3xstereo) též s těmito moduly, které jsem dostal ze šuplíkových zásob od známých, a už to tam asi 6 let slouží každodenně a není problém. Je pravda, že na všech modulech jsou značně zmenšeny vazební kondenzátory (do malých reprobeden netřeba přenášet 1 Hz) atd. Proto jsem chtěl vědět, jestli má někdo též kladnou zkušenost a díky čemu. Nevím, jak si někdo představuje udělat do tohoto konce klasickou regulaci klidového proudu, asi vůbec neví jak tento IO funguje, najděte si vnitřní blokové schéma a samozřejmě tam je i protizkratovka i stabilizace klidového proudu, jen v jiném, netradičním provedení. Rád bych věděl, čím se tomuto IO ubližuje, že jsou na něj tak špatné ohlasy. Proto jsem založil toto téma. Víc hlav, víc ví. (Ale i namudruje- to k tomu taky patří). Děkuji

10

Re: snížení klidového proudu

Našel jsem odpověď na moje otázky, sice jen schéma, ale jsou tam aplikovány všechny úpravy, které používám (diody z výstupu k napájení, zenerky v napájení) a hlavně snížení klidového proudu, při posunutí proudové pojistky. Nepoužiji tak razantní změny, ale vyzkouším.
http://oi52.tinypic.com/2cym7f7.jpg

11 ...editoval DJ_Rix (25. 5. 2014 11:35)

Re: snížení klidového proudu

TDA7250: Já na něj hrál dlouhá léta, koncáky mi odpálil jednou, protože to byly TIPka z GM. Pak jsem osadil origoš BDW ze SOS a hlavně vyměnil ty 50V keramiky 150p co byly původně ve stavebce za svitky, dal napájení +-35V a od té doby fungoval několik let.

Je zajímavý, kolik spotřební elektroniky ten šváb mělo v té době v sobě a nic se nedopalovalo a neodcházelo. Chce to nehnát ty trandy na krev za SOA a bude to fungovat. V tom schématu co jsi dal jsou opět rekuperačky pomalé 1N4007, když už tak tam dej UF4007 z GM, ty fungují.

12

Re: snížení klidového proudu

Tak jsem konečně po letech dokončil mikro aparatůrku s TDA 7250. Napájení je +-41 V ss, filtrace 33 G na větev, zátěž 4 ohmy. Funguje to dobře.
Rozměry 250x250x500 mm, váha 15,5 kg satelity vložitelné do subu, držené magnety viz obrázky. Osazené ARN 5604+magnety, satelity autorepro. Materiál laminátové desky tl. 4 mm, slepené, přelaminované rohy zevnitř + vnitřní výztuhy. Snímací odpory 0,08 ohmu, snížený klidový proud atd.
Jinak zesilovač v hospodě jak jsem psal dříve stále funguje.
https://i.postimg.cc/fR6TpkHK/IMG-20210307-191320.jpg
https://i.postimg.cc/wTnpTZhx/IMG-20210307-191231.jpg
https://i.postimg.cc/LXQWQgD4/IMG-20210307-190225.jpg
https://i.postimg.cc/cL7bybhb/IMG-20210307-185855.jpg

13

Re: snížení klidového proudu

Magnety jsou dobrá finta.
Ta barva je skutečně dosti nekonvenční.
Bádám nad předpokládaným použitím tohoto zařízení; podle barvy bych soudil na ozvučení malé zahradní párty smile.

14

Re: snížení klidového proudu

Barva je to poslední co mě zajímá, je to původní barva těch laminátových desek. Ano ozvučení čehokoliv malého, škoda, že to nemá bateriové napájení, ale možná by to šlo chvíli přes měnič z autobaterky, ale příkon je cca 150 W, to nebude na dlouho.
Myslíš magnety co to držej pohromadě, nebo magnety přidané na basáčky?

15

Re: snížení klidového proudu

Myslím ty, co to drží dohromady.

Přidané magnety k basáčkům nemusí znamenat vždy přínos.

16

Re: snížení klidového proudu

Přidané magnety k basáčkům byl jednoznačně slyšitelný přínos. Autorepra měly o dost vyšší citlivost a magnetama a basreflexem jsem se k nim dost přiblížil. Mimo jiné i předřadné tlumivky na jádře se stejnosměrným odporem 0,08 ohmu tomu dost pomohly.

17

Re: snížení klidového proudu

on ten zatracovaný a proklínaný TDA 7250 hraje kupodivu dobře,
nebavím se o provozní spolehlivosti na hraně parametrů a jeho použití ve výkonnějších zesilovačích, (pro což možná ani původně asi nebyl určen), ale při výkonech řádově jednotek wattů (obývák) asi neodcházel masově do křemíkového nebe a nebral s sebou repro...
finální zvuk při rozumném použití byl min.srovnatelný / lepší, než mnoha vynášených celo-diskrétních zesilovačů,
já dodnes jeden zes s TDA7250 mám i používám

18 ...editoval Otas (10. 3. 2021 11:14)

Re: snížení klidového proudu

Jo, také jsem kdysi postavil stavebnici od EZK se dvěma TDA7250 (jako součást PA). Dokud tam byly původní trandy (tuším MJ4032 a komplement), tak odcházely zcela bez příčin a varování (2* můstek 300W/8). Po přeosazení MJ11015/16 to běží bez poruch (posledních deset let kolegovi). Jako vadu TDA7250 bych viděl velké zbytkové - ztrátové napětí při plném otevření na plusové straně.
Ale kdo nechce takové výkony, může být vcelku spokojen, tomu věřím.

19

Re: snížení klidového proudu

Ano, to je hlavní problém, protože to potom limituje nesouměrně a vyvolává to v limitaci stejnosměrný posun. Kdysi jsem to eliminoval zapojením malého NiCd článku do přívodu báze kladného tranzistoru a při měření se to srovnalo. Přes odpory jsem ho dobíjel, ale nakonec jsem to z důvodu životnosti nepoužil.

20

Re: snížení klidového proudu

jednomu místnímu víkendovému DJ to taky střelilo (2x200W), to bylo kdysi dávno, když se o bolestech TDA7250 v DIY kruzích moc nevědělo, tak jsem mu tehdá neporadil sad
jak říkám: taky bych se ho zbavil (a stavebka EZK nebyla zrovna levná!), kdyby mne nepřesvědčil svým zvukovým projevem (na doma)...

Saul B. Marantz: "For us, the realistic reproduction of music, is the essential premise"   smile

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » snížení klidového proudu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£