Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 21]

(upravil Intelik 6. 5. 2014 12:47)

Téma: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Zdravim,
mam problem s funkcnosti jednoho SPV100 od Aldaxu.

Prvotni oziveni probehlo v poradku (hral, vsechny parametry klidovych produdu a podobne v norme), ale po zapojeni dvou SPV100 do krabice prestal jeden modul toho SPV100 fungovat.

Po vytazeni a znovukontrole soucastek se nezda nic spatne - promeril jsem vsechny polovodicove prvky jestli neni prorazene nejaka didoda, tranzistor a vse se jevi v poradku.

Jenze trvale ma zesilovac odber cca 13,7 mA, rele ochran klasicky sepne. Nelze nastavit pracovni bod (na onech cca 50 mA), at nastavuji potenciometr R11 do jakekoli polohy, klidovy produ je stale stejny, onech 13,7ma. Na vystupu je SS napeti kolem 17 mV, takze take v poradku.

Bohuzel nemam osciloskop, abych se mrknul na nejake podrobnejsi prubehy v jednotlivych castech obvodu.

Tak se chci zeptat, setkal se s tim jiz nekdo? Nebo jsem z Brna a pokud je tu take nejaky Brnak, ktery by byl ochoten se mi na to trebas za pivko podivat, byl bych rad smile

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Intelik napsal:

Na vystupu je SS napeti kolem 17 mA, takze take v poradku.

mV ne? smile

Web

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Jasne, 17 mV, sorry smile

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Všechny tranzistory jsou izolované od chladičů ? Vyndaný modul funguje nebo už odešel ?

(upravil Intelik 6. 5. 2014 15:25)

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

jardag69 napsal:

Všechny tranzistory jsou izolované od chladičů ? Vyndaný modul funguje nebo už odešel ?

JJ, meril jsem to, ze jsou izolovany ok, vyvody se take nikde nedotykaji chladice. Vyndany modul nefunguje stejne jako zamontovany v sasi. Je me to prave dost zahadou. Nikde nic nehreje, nikde zadna ocalova pilina v tistaku, a podobne, na to si snazim davat fakt majzla. Studenak by to take nemel byt, vse je dukladne propajeno.

Dokonce sem i promeril vsechny vykonove prvky proti druhemu SPV 100, co funguje, a vsechny hodnoty (ubytky napeti apod.) cca sedi v max toleranci do 10%. Tak uz fakt nevim sad

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Někde vedle je tu podobné téma, kdy maník vyměnil kondíky ve funkčním DPA380 a tím ho zrušil. Zkus tam mrknout, ty rady budou univerzální. Proměřit úbytky na odporech už od vstupů a porovnávat s dobrým kanálem.

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Napiš mi napětí na T9 a T10, jaké je na zdravém kanále a jaké na vadném. Pozor na kolektorech budeš mít plné napájecí napětí, na emitorech a bázích pod 1V (takže nepiš žádné 0,5V ale pěkně 524mV), ale i ty si raději napřed zkontroluj na velký rozsah měřáku. A po přepnutí na malý rozsah si dávej pozor .

Letmým pohledem na schéma teče těmihle budiči moc málo proudu aby otevřeli konce.
Podle toho co píšeš bych hledal závadu (zkrat) kolem T6 regulující klidový proud konce.

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Diky moc za tip,
vecer nebo zitra dopolko, promerim a dam vedet.

PREŠTUDOVAŤ PRAVIDLÁ A NECITOVAŤ ZBYTOČNE. DeadMan.

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Tak nic, Muprhyho zakony zafungovaly jak maji pri promerovani me sjel hrot a uz neni funkcni ani ta druha vetev sad Minimalne jeden tranzistor je v haji...takze ted uz nezjistim nic sad

PREŠTUDOVAŤ PRAVIDLÁ A NECITOVAŤ ZBYTOČNE. DeadMan.

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Zdravím. Nechci zakládat nové téma. Mam podobný problém, ne-li stejný. Při zapnutí zesilovač odešli T1,T2 a T3 a odpor R6. Trimr byl nastaven na největší odpor a chtěl jsem nastavit kliďák. Když byla deska mimo skříň jsem ho seřízoval na trafu 2x24V. Vše v pohodě. Dal jsem modul do skříně zapojil na trafo 2x30V z aldaxu a hned to odešlo.
Můžete někdo poradit kde hledat chybu.

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Hoj, i bez hlubsi znalosti konkretniho zesilovace, pokud z 2x24V mimo case zadny problem nebyl a teprve az po premisteni do case s jinym trafem neco odeslo, bych se obaval ze jsi s nejvetsi pravdepodobnosti neco prozkratoval tou monztazi sad
(od spadleho sroubku po napr. slidove podlozky pod ploskamy tranzistoru, ruzne kovove casti konektoru, a pod.. )
..s tim ze samozrejme prepokladam ze na tech 2x30 je to konstruovany, a ze ten zdroj/trafo jsi prekontroloval ze je v poradku ..a pripojil spravne - jiz pred napsanim dotazu

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

2 Intelik: Změř všechny odpory/diody/tranzistory. Pokud nejde nastavit klidový proud, pravděpodobně můžeš mít někde tam problém. Těžko radit na dálku. Nejlíp by ti poradil sám autor. Je celkem na nic že sis odvařil i ten druhý modul a teď nemáš podle čeho porovnávat. Jinak kdybys chtěl, můžeš mi to poslat na opravu (pokud nejsi dosti zběhý v elektronice a nemáš dostatečné znalosti, abys to nedomrvil ještě víc). Každopádně pokud oba moduly hrály a po montáži do kastle jeden přestal hrát, tak jsi pravděpodobně někde udělal chybu, nejspíš jsi ten modul nějak vyzkratoval. smile

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

bizzon83: Pokud si nastavíš kliďák na zdroji s trafem 2x24V-AC (to je 2x33V stejnosměrných) a potom to připojíš na trafo 2x30V-AC (což je cca 2x42V stejnosměrných) je to v nastavení klidového proudu koncema sakra rozdíl. Pokud si teda nenastavil trimr před připojením na vyšší napětí opět na minimální kliďák, tak je jasný, že ten byl tak veliký, že se prostě něco stát muselo. Dodám ale, že konkrétně tenhle zesilovač neznám. Povyměňuj co odešlo, zapoj na zdroj s omezením proudu a zkus to znova. Hlavně začínat vždy s kliďákem nastaveným na minimum! Taky se mi málem něco podobného stalo.

Web

(upravil samponek 1. 3. 2016 18:43)

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Na oživování všech druhů zesilovačů si připrav dva upravené PC zdroje, spoj do série, budou dávat  2x20 až 2x55V podle natočení P3.
P2 si nastavíš proud, aby se nemohlo nic prorazit ( třeba 0.5A )  pak ho dáš třeba na 10A a můžeš tam zdroje i nechat.  Potom dáš termistor ke koncovým tranzistorům a zapojíš ho do zdroje, při překročení teploty začne snižovat výkon, nebo úplně vypne. Výstup a vstup zesilovače zapojíš přes komparátor a optočlen na pin4 proti pinu14,  funguje to jako ochrana zkratu na výstupu zesilovače.
http://s13.postimg.cc/95as5ilw3/Zdroj_20_a_56_V.jpg http://s14.postimg.cc/hmprmsv0t/002.jpg

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Když jsem zapojoval na to trafo 2x30 tak jsem samozřejmě nastavil kliďák na minimum. Musím ještě překontrolovat skříň jestli tam není nějaká bota. Ale teď už se k tomu nedostanu minimálně dva týdny. Vyměnil jsem už ty tři tranzistory. Ještě ten odpor. Pak to prubnu. Zatím dík všem

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Teď jsem po sobě oživoval dva moduly od aldaxu a postřeh byl takový,že při sesízení kliďáku to chtělo trpělivost,hodnota 50mA se nedala dobře nastavit pořád se lehce zvyšovala....tak jestli jsi to tam tak nějak nastavil a ona se po 5min enormně zvedla mohla to být příčina.

(upravil ondra Ch 1. 3. 2016 23:22)

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Doporučil bych Ti zkontrolovat upevnění tranzistorů na Lku, jestli není někde otřep, zkontrolovat ohmetrem ,nebo lépe všechny trandy odšroubovat a prohlédnout slídové podložky a vrtání Lka. Vzhledem k tomu jak je slídová podložka tenká, stačí malý otřep a zkrat je na světě.

Web

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Kamca: Ono to střelilo hned po zapnutí a trimr byl nastaven na nejvyšší hodnotou.

Ondra Ch: Ještě před tím prvním oživováním jsem to kontroloval ohmmetrem. Bylo vše O.K.

Nevím ale proč odešel i R6-22R. Úplně přerušen.

(upravil samponek 2. 3. 2016 13:03)

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Potom si udělal při předělávání někde šlus. Klidně to mohlo být načatý, prokouslá slída, jak píše a projevilo se to po následné manipulaci.
Když nechceš použít na oživování zdroj s nastavitelným proudovým omezením, tak to příště nezapojuj hned natvrdo do zásuvky a dej  mezi zásuvku a trafo aspoň žárovku 100W až 150W na 230V. Když to bude chtít jít do zkratu, tak se rozsvítí a koncáky se neodprásknou.

Re: Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Zdravím, tak opět jsem tady s dotazem ohledně SPV100. Nakonec jsem přeletoval všechny spoje. Musel být někde studeňák. Po přeletování jsem ho už oživil v pohodě. Na chvíli hrál a po nějaké době opět odešel. Bývaly majitel to pájel trafopájkou a některé plošky už drželi jen tak tak. Nakreslil jsem si novou desku a vyměnil všechny součástky. Ještě jsem neměl čas na oživení, tak bych se rad poptal jestli někdo nedělal nějaké úpravy. Kompenzace T4,T5 CB, popřípadě nastavení kliďáku. Zatím jsem dal jen 100n CE na T6. A k těm T4,5 bych možná dal tak do 100p. Někde jsem četl že by to mohlo i kmitat. Kliďák se nastavuje pokud se nepletu na 50mA na kladné větvi. Nezkoušel někdo vyšší nebo nižší kliďák? Na druhém (funkčním) modulu se hodně hřeje rezistor který je paralelně k pojístce. Ale jen když jsou pojístky mimo pouzdro. Je to normální?
Dík

Příspěvky [1 až 20 z 21]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Aldax SPV 100P 215+ - nefunkcni, prosim radu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£