Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Jak velký AL chladič?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 21]

(upravil Lukáš33 14. 4. 2014 12:53)

Téma: Jak velký AL chladič?

Ahoj.Stavim sub a  potřebuji vědět jak velký mám použít pasivní chladič na tento  zesilovač APEX B500
http://www.diyaudio.com/forums/solid-st … miter.html
Trafo má výstupní napětí 2x53V tak se s výkonem dostanu nanějakých 350W 4R.
Mám tu jeden hodně velkej,ale je ho škoda řezat.Pak mám jeden menší a ten možná nepostačí.Změřím ho.
Pokud máte nápad,tak rád uvítám odkaz.Dík

Tenhle by to mohl uchladit ne?
http://www.gme.cz/chl37e-p072-452

(upravil zuki 14. 4. 2014 21:30)

Re: Jak velký AL chladič?

Záleží jak budeš sub prohánět...!!!

Jednoduchým výpočtem pro lineární (analogový) konec a pro vše ideální a 100% výkon při 60% účinnosti tj. 40% ztráty  (a 0,7°C/W tepelného odporu) dostaneš:
350x0,4x0,7=98°C oteplení, to pro 30°C v létě smile je cca 130°C teplota chladiče... Nic moc...

Jedině s nějakým "turbodmychadlem"...

EDIT: špatně spočítané ztráty - budou větší...

(upravil Lukáš33 14. 4. 2014 13:53)

Re: Jak velký AL chladič?

Tak jak velkej by ten pasiv měl být?Větrák se mi moc nezamlouvá aby nedělal bordel i když tu mám tepelnou regulaci.Je to hlavně na filmy k lab12 na hudbu to naplno povalí asi jen při machrovačce smile

Tak tam mlasknu ten velikej a je to.

(upravil zuki 14. 4. 2014 14:09)

Re: Jak velký AL chladič?

To já ti neřeknu, já kompromisy v technice většinou moc nedělám. A výpočet je tam proto, abys to mohl spočítat sám... Odhadem 2x víc nebo 1/2 výkon zesíku...

Nebo nejlépe dvoustupňovou teplotní pojistku. Tj. havarijní třeba na 75°C a provozní třeba na 50°C-60°C -> ta by mohla sepnout větrák, který tě v nejtišších pasážích možná upozorní (když ho uslyšíš), že máš otočit volume jinam.... 

pozn: 2x větší resp. menší výkon je sluchem celkem malý rozdíl...  Sub jsem zatím nezprovoznil, tak to nemohu posoudit, ale už jen 2x100W(sinus) silič mi doma dělá slušnej rachot... Jak jsem zde občas "zaslechl", tak na doma by mohl stačit 200-250W sub...

A co k tomu bude za reprák???

(upravil Joski 14. 4. 2014 16:54)

Re: Jak velký AL chladič?

Na chladiče mrkni sem: http://www.alunet.cz/produkty/#
Vyjdou levněji (bez dopravy) a můžeš si specifikovat svůj rozměr.
Ale při takovém výkonu to stejně pasivně uchladit nejde, aniž bys plýtval hliníkem.
Větráček vyjde levněji a rozhodně nebude při plném výkonu rušit.

(upravil Lukáš33 14. 4. 2014 17:44)

Re: Jak velký AL chladič?

No eminence LAB 12 jak už jsem psal.
Ten velkej chladič co mám už má dokonce vyfréznuto na dva malý fofrníky.
Zesilovač rozhodně jinej dávat nebudu,mám už na něj konce a trafo.

(upravil maxell 14. 4. 2014 18:02)

Re: Jak velký AL chladič?

Ten větrák...podívej, i receiver Technics SA-R 230 (2x50W) měl foukaný chladič na způsob dnešních PC, jedou potichu, neruší. Je ovšem zajímavé že zesíky daleko větších výkonů tuhle "vymoženost" nepotřebovaly.
http://www.fastimages.eu/images/sar230.jpg

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil mechanik 14. 4. 2014 18:52)

Re: Jak velký AL chladič?

Ten Technics má ventilátor kvôli cene... To čo tam má sa hádam ani nedá nazvať chladičom... V najhoršom prípade sa inšpiruj, 400W mala hypa A400, SP audio A400. Oboje ide vygoogliť. Realne ti stačí skôr menší kedže hypa mala dosť vysoký kludový prúd.

Re: Jak velký AL chladič?

Zuki, počítáš to blbě.

Lukáš: Máš-li chladič doma, změř jeho tepelný odpor, rovnou s plánovaným ventilátorem. Topný výkon je třeba po velkém chladiči rozložit rovnoměrně tak, jako by tam byly ty výkonové polovodiče.  Vhodná (povinná?) výbava je hrst výkonových odporů, které lze přimlasknout na chladič a teploměr s termočlánkem. Měřit až při úplném ustálení teplot, tj ne po deseti minutách.

(upravil Lukáš33 14. 4. 2014 19:23)

Re: Jak velký AL chladič?

Myslím že rozměr 44 x 24 x 4cm mluví sám za sebe a nejni to s tím měřením potřeba hrotit smile Základna 6mm.
Spolu s tím hovadským trafem reprem a bednou to bude mít snad metrák smile

Re: Jak velký AL chladič?

Proč se potom ptáš, když to nechceš změřit? Nevím jak ostatní, ale já věšteckou krychli nemám, tudíž si nedovolím posuzovat, zda se ti to uchladí. lol

Kdybys to změřil, bude to pro ostatní celkem užitečný džob, protože je to celkem běžný typ chladiče.  Změřit např tepelné odpory pro různé polohy a chlazení přirozenou konvekcí, případně použít a umístit nějaký vhodný "etalon ventilátoru" a změřit s ním.

(upravil Lukáš33 14. 4. 2014 20:21)

Re: Jak velký AL chladič?

Původně jsem chtěl něco na doporučení a toho giganta dát jinam.Proto jsem se ptal.Měřící soustavu a přesné digitální teploměry mám.Dokonce mám i velký výběr topných tyčí a tělísek.Jen jak měřit nevim.Jestli si myslel různé polohy topení na chladiči a teploty zapisovat z daných míst?

(upravil zuki 14. 4. 2014 21:48)

Re: Jak velký AL chladič?

Hazyz: rád bych věděl co je na tom výpočtu blbě.  Pokud vycházím z údaje katalogu o teplotním odporu 0,7K/W , tak se nechám rád poučit jak se vypočte oteplení...

-------------------------

Ps: neříkám, že jim R sedí (zmiňuji v příspěvku pro ideální chování) a že nemůže být třeba o 20% jinak (umístění, svisle, vodorovně atd.). Ale v subu může být svisle, tedy celkem vhodně...

A co jsem to tak 5x v reálu měřil, tak to o moc jinde nebylo. Většinou to bylo o chlup horší (neb to často bylo vodorovně...). Takže pokud výjde, že se to neuchladí, tak v reálu tím spíš ne...

Jedině se může věřit tomu, že bubeník nebude moc často bubnovat... smile

Ale na sinus 350W to asi nevýjde... a možná , jak koukám jsou tam vyp. ztráty asi chybně, čili to výjde možná ještě hůř... To je důsledek "rychlé" odpovědi v pracovní době smile protože 60% je těch 350W a 40 % do 100%  nechám na výpočtu někoho kdo to chce spočítat... Spíš to v reálu bude pro sinus 1:1...tj 50% na 50% sad 

Osobně bych tam dal ovládaný větráček, třeba s 2-vou rychlostní regulací otáček... ale těch 275mm je fakt "prdítko" , jedině snad dva profily do tunelu...
--------------------------

Tomu chladiči 44 x 24 x 4cm bych už věřil, ale oměřil bych to, nic to nesojí...  Vzal bych aspoň dva tranzistory a testnul bych je na chladiči s jejich 50-70% DC výkonem (nevim co tam máš za osazení)...  a máš první odhad co to udělá s nějakým srovnatelným příkonem...

Re: Jak velký AL chladič?

Ten váš větráček vám ten tepelný odpor změní klidně o řád. Proto říkám naposled, aby to změřil. Pokud to nechce měřit a umí to odhadnout (já teda ne), tak pak nemá další diskuze moc smysl smile

Re: Jak velký AL chladič?

Změřím to ale opravdu oproti tomu zesu je ten chlaďák velkej až je to směšné.Dokonce je větší než zadní panel kterej jsem si na to pracně připravil. yikes

Re: Jak velký AL chladič?

Jen tak pro inspiraci...

http://www.ezk.cz/chladice_s_termostaty_ventilatory.htm

Re: Jak velký AL chladič?

Při napájení +-75V se čtyřmi páry Toshib 2SA1943/2SC5200 je to teda odvaha, tohle je už napájení na sérioparalel s Toshibami....
Jinak pokud už ten zes máš, tak to přece můžeš vyzkoušet, pokud je to na domácí poslech, není potřeba uvažovat chladič na maximální sinusový výkon, ale skutečný střední výkon nepůjde ani při hlasitém poslechu nad 10% maximálního, čili i chladič stačí daleko menší.....

(upravil Lukáš33 20. 4. 2014 18:12)

Re: Jak velký AL chladič?

Dávaj tam i trafa 2x60V AC a x krát ověřeno i v profi podmínkách.
Trochu si hraju

https://i.postimg.cc/yJbKgr7X/2173208.jpg

(upravil DJ_Rix 20. 4. 2014 18:04)

Re: Jak velký AL chladič?

A osazení je skutečně jako v tomto schématu, tedy 4 páry toshib 2SA1943/2SC5200 ?? Při napájení +-85V ?? yikes
Při tomhle napájení budou už jen ty odpory 2k2 v napájení zenerek pro operáky hořet. 1N4007 rekuperačky ? A mohl bych pokračovat.....

http://www.diyaudio.com/forums/attachments/solid-state/164918-500w-pa-amplifier-limiter-apex-b500-sch.jpg

Re: Jak velký AL chladič?

To je zajímavý že jim to všem hraje.

Příspěvky [1 až 20 z 21]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Jak velký AL chladič?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£