Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Obrácená subwoofer výhybka

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

Téma: Obrácená subwoofer výhybka

Mám technický dotaz: je možný vyrobit obrácenou subwoofer výhybku?
tzn. že bude propouštět do reproduktoru frekvence nad cca 80 nebo 120hz
(potřeboval bych to do satelitů, když nehrají doma, ale venku se subbasem)

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Jasný že jde a určo to už někdo někde vyrobil smile asi bych hledal pod pojmem high-pass filter

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Měl jsem něco podobnýho ze schématů od Visaton - společný pasivní SUBwoofer a od 130 Hz satelity. Někde mám schéma, ale stačí na to běžný vzorečky pro výpočty vyhýbek do reprobeden.

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Jo ale je naprd tohle dělat pasivně, logický je to dělat aktivně, tj. na signálový úrovni.

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Kdysi jsem něco takového koupil v aktivu od EZK.Dělal jsem takový bastl právě pro sub a satelity.
toto

(upravil kactuscz 8. 4. 2014 21:32)

Re: Obrácená subwoofer výhybka

asi jsem to špatně uvedl (sice máte pravdu že to není vhodné) ale chci to dělat na pasivní úrovni.
protože mám postavený aktivní monitor se zesilovačem 180W ten je osazen 8" 100W a 1" 35W
tak to na domácí poslech (neuřvaný) bohatě stačí, i s dobrým basovým výkonem na místnost smile
(ten 1" driver má v monitoru vlastní výhybku a ten 8" hraje všechno, tj bez omezení frekvencí)

ale protože na domácí party to venku už nestačí a 8" opravdu nestíhá, rád bych jednoduše zapojil
spodní bednou která bude osazena Teslou 15" 150W včetně distanční tyče právě pro onen satelit
ale k těmto basovým bednám chci vést kabel přímo z monitoru který při zapojení přemostí ten 8"
a udělá z něj středový reproduktor s dostatečnou rezervou na hraní na max. výkon toho satelitu smile

proto bych rád udělal výstup na pasivní bednu, který bude obsahovat součástky jako výhybka...

Re: Obrácená subwoofer výhybka

No to je fujky fujky a ty součástky budou veliký smile Ale na návrh ti stačí jakejkoli softváre na výhybky tady na webu, nebo základní literatura.

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Je pitomost to řešit pasivně, jen si spočítej ty cívky -- bude to na jádro se sloupkem aspoň 900 mm2 a tý mědi... a navíc dvakrát. A když to budeš chtít bez železa, můžeš si rovnou koupit dvě dvacetikilový špulky.

Re: Obrácená subwoofer výhybka

nebo mě napadá trochu jiná varianta v podobě 3 pásmový výhybky
kdy ten 8" bude hrát středový pásmo (pokud bude zapojen ten bas)

ale pokud ten bas odpojím tak ta redukce přepne jakoby zkrat na výhybce
aby ten 8" hrál zase všechno, asi jako teď bez omezení těch frekvencí smile

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Potrebujes poriadne velky kondik a velku cievku. Kond odhadom zhruba 270-300uF a cievku okolo 14-16mH. Bude to drahe.
Jednoduchsie je to riesit na signalovej urovni hoci len pasivnou RC/R vyhybkou s prisposobenim impedancie pre zosik, teda ak mozes pouzit dva zosilnovace. Ak nie, tak len tu pasivnu obludu.

(upravil kactuscz 10. 4. 2014 12:30)

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Chápu že by to bylo nejlepší řešit na signálový úrovni s pomocí dalšího zesilovače
ale takové rozšíření na tento mini zahradní aparát neplánuji i když vybavení mám

jde mi jen o to, to jednoduše udělat na pasivní úrovni. třeba jen s pomocí kondíku
pokud bych tu frekvenci dělil trochu víše, což vadit nebude basák bude hrát vše
ten ty spodní kmitočty s přehledem doplní, tak bych použil frekvenci středovou

třeba od 250hz do 700hz a to 6db útlum, což jsem pochopil lze udělat (500hz/40uF)
mimo to si také nemyslím že by ten kondenzátor musel být extra velký, neboť mám
třeba nějaký 220uF na 63V což si myslím že by to třeba šlo a opravdu není velký smile

(upravil rf 10. 4. 2014 20:49)

Re: Obrácená subwoofer výhybka

no pitomost, pitomost to není, prostě běžný vývoj. Volovina je to HNED zatratit. Navíc mi to hrálo doma cca 8 let a našli se i dva "kamoši" co si to obšlehli a maj to dodnes. Jeden stále doma, druhý to přestěhoval do dílny, kde to s úspěchem hraje. Samozřejmě v aktivu je to o něčem jiném.

Totož to tedy fčil - http://www.visaton.de/vb/showthread.php?t=13000

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Používám takovou mini PA apárku, kde mám satelity oddělené kondenzátorem 200 mikroF, jsou 4 ohmové (ARN 180) a basová bedna (ARN 230) je oddělená tlumivkou 10 mH a kondenzátor 200 mikroF paralelně. Funguje to slušně. Teď si dcerka staví mikro PA (ta moje je moc velká), kde jsou použity na satelity autorepro 130mm a na basy ARN 5614, řeším podobný problém jak to oddělit.

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Tak už jsem to včera testoval, použil jsem jen kondík 50uF v sérii stím 8" a spodní subbass jede všechno.
Při pouštění spodních frekvencí a zesilovač na čtvrt výkonu se ten 8" rozehraje teprve až nad 500hz...
když jsem to ohulil při hudbě (150W zesík přes půl výkonu) tak ten 8" občas lehce zapumpoval :-/

Re: Obrácená subwoofer výhybka

Zdarec, tak jsi to poštudoval a něco vymyslel a testuješ. Taky jsem to tak nějak ladil, ale s hodnotami 100 uF a výše, pak jsem to doladil podle toho Visatonu, nicméně slyšíš sám, co pak z toho vyleze. Tak ať se dílko daří.

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Obrácená subwoofer výhybka

čau, mrkni se někde po bazarech na nějakou tu aktivku, bude to 100% lepší.

(upravil rf 18. 4. 2014 18:31)

Re: Obrácená subwoofer výhybka

#6 je zakladatelem diskuse vysvětleno zadání a podstata

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Obrácená subwoofer výhybka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£