1 ...editoval SvoP (21. 5. 2019 10:33)

Téma: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Přidána aktualizace - příspěvek č.4

Další aktualizace 21.5.2019 - příspěvek č.11

Nevím, jestli už se tady o tom nepsalo, hledal jsem, ale nic nenalezl.

Na poslouchání starých ne-remasterovaných nahrávek R&R používám Foobar, kde kromě 31-pásmového equalizeru jde nainstalovat perfektní Electri-Q (občas se mě ale seká). Staré kazety bych však musel nejdřív digitalizovat (a neviděl jak se točí..), ve věži mám klasický HiFi equalizer, ten má na to málo pásem. Kupovat 31 pásmový v racku se mě nechtělo. Proto jsem zkusil vytvořit tuto počítačovou náhradu:

http://premsvo.files.wordpress.com/2014/04/eq01b.jpg?w=785

Equalizer byl jasný - počítačově nenáročný  Tiny-Q od Christiana-W. Budde: http://www.savioursofsoul.de/Christian/ … s-filters/  (na spodu stránky).
Nějakou dobu jsem ale hledal, jak to zapojit do řetězce, tj, hledal jsem VST-host program, pod kterým Tiny-Q pojede.  Nakonec jsem to zprovoznil pomocí programu VSTHost od Hermanna Seiba: http://www.hermannseib.com/english/vsthost.htm

Vše jsou bezplatné programy, které chodí pod XP na starém notebooku IBM T42, ze kterého jsem udělal audio-PC (má vypínatelný větráček). Standardní zvukovka SoundMAX  je celkem slušná, podle RMAA má celkové hodnocení dobré a hlavně není slyšet žádné vrčení ze sítě.
Funguje to i pro úpravu zvuku z Foobaru a streamovaného zvuku Google Play. To ale chtělo navíc program Virtual Audio Cable 3.12., zvuk se pak dá současně posílat např. do mp3DirectCut a upravený digitálně nahrát.  Podrobněji jsem svoje první zkušenosti popsal na blogu http://premsvo.wordpress.com/eq01/ včetně snímků nastavení programů.

První zkušenosti jsou dobré, ani jsem nečekal, že pomocí Virtuálního kabelu půjde takto vše propojit. Starý notebook je průměrně vytížen na 5-20%, pouze když spustím  Google Play, tak FirefoFox sežere dalších 50% výkonu.
8 pásem úplně stačí, šířka je stavitelná v rozmezí 0,1 až 10 Oct, frekvence 20 - 20 kHz, nezávisle. To mě připadá praktičtější než 31 pásem s pevnou šířkou 0,3 Oct. Navíc se equalizery dají virtuálně za sebou řadit, kdyby to někomu nestačilo. S Electri-Q se dělá daleko lépe, ale tady se mě zasekl už při instalaci. Ale s Tiny-Q se dá udělat prakticky totéž, stejný autor se nezapře.

Možná se budou moje zkušenosti někomu hodit, mě by zase zajímaly zkušenosti ostatních. Jaký SW používáte, co se osvědčilo?  Třeba něco dělám zbytečně složitě nebo to jde udělat lépe.

Web

2 ...editoval SvoP (6. 5. 2014 20:44)

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Doplněno 6.5.2014: po měsíci experimentování používám PC už jako DSP podle schématu:

http://premsvo.files.wordpress.com/2014/04/dac02.jpg


a používám pluginy:

http://premsvo.files.wordpress.com/2014/05/foo3.jpg

Většinu pluginů je normálně bypass-ovaná a zapínám je podle potřeby pro úpravu horších nahrávek. Často používám EasyQ pro dorovnání malých bedýnek Yamaha NS-G20, které se mě vejdou na stůl a se zapnutým DSP se vyrovnají a možná i předčí např. Canton Fonum 301DC, které jsou větší a na stůl se nevejdou.

Ani jsem nečekal, jaké možnosti to má a vyzkoušení přitom nic nestojí. Největší rozdíl byl u starých regálovek Tesla ARS 9204, kde úprava pomocí DSP přinesla subjektivně ještě lepší zvuk než vylepšená výhybka podle Godze.

Popisuji to podrobně na blogu http://premsvo.wordpress.com/ , je to tam na přeskáčku, jak jsem to postupně docela pracně objevoval a učil se. Proto by mě pořád zajímaly zkušenosti jiných, jestli to nedělám zbytečně složitě nebo nešikovně.

Web

3

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

V podstatě používám variantu 3.
pokud pouštím jakýkoliv zvuk (Youtube, film, atd.) hraju přes win a HW nastavený upsampling do ext. DAC přes optiku.
Když si chci poslechnout něco "pořádně" (v rámci mých možností) tak je to:
(Foobar - SOX Upsampling, v plugin adapteru podle potřeby...teď zrovna Relife k vůli ostřejšímu metalu, jinak bypass), přes ASIO optikou do DAC.
Ještě chci prubnout propojení USB.
V něčem si mě inspiroval, takže touto formou díky smile

4 ...editoval SvoP (29. 5. 2018 10:40)

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Aktualizace po 4 letech:
DSP se používá čím dál víc, např. v celkem chválených http://www.jblpro.com/www/products/reco … eries/708p . To mě povzbudilo, abych popsal moje poznatky za poslední dobu, možná se to někomu bude hodit.

Přešel jsem na Linux/Lubuntu, tam se DSP udělá daleko jednodušeji, viz např. https://premsvo.wordpress.com/audio-a-linux/ . Tuto sestavu používám denně nejméně 3 roky.  Moje současné nastavení, testy a ukázky jsou na https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-audio-testy/ .

Zde jako příklad uvádím přehrávání CD na bedýnkách Yamaha NS-G30, které mají jen základní vyhybku pro rozdělení pásem a vyrovnání charakteristiky dělám param. EQ. na PC (+ výšky pro mé staré uši).  Výrazně to vylepšuje zvuk a nastavení je jednotné pro přehrávání ze souboru, z Google Play i externího zdroje, což mě na Foobaru nešlo. Současně se zaznamenává bitová kopie pro archivaci.
Vpravo dole je vidět propojení komponent virtuálními kabely pomocí JACK Audio Connection Kit, stačí je naklikat. Dále používám Calf Studio Gear, které obashuje cca 30 komponent, kromě různých EQ také Xovery, Delay, a pod. :

https://premsvo.files.wordpress.com/2018/05/jm01-1024.jpg


Na Win stále jde udělat DSP pomocí VAC, ten je pro XP stále zdarma, pro vyšší verze Win je ale jen placená verze asi za 1000 Kč: http://software.muzychenko.net/eng/ . Jde to i bez VAC pomocí Foobaru, ale fungovalo mě to jen pro přehrávání souborů. Pravděpodobně by šel použít i nějaký profi SW od Steinberga ( https://www.steinberg.net/en/home.html ), ale to jsem nezkoušel.


Píši to také proto, že přechod na Linux nebyl zdaleka tak hrozný, jak jsem se obával. Navíc se dá vyzkoušet pomocí Live verze, která nic nezapisuje na disk. Další výhodou je, že Lubuntu je málo náročné a chodí na i na starých PC, stačí průměrné dvou jádro. Windows se mazat nemusí, lze použít DualBoot a mít na PC dva systémy.

Web

5

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Pre novšie okná odporúčam (7dmička a vyššie), úplne zadarmo Equalizer APO : https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/
EQ vie sám o sebe na každý kanál zvlášť, delay tak isto atď. Je to prispôsobené pre RoomEQ. Taktiež podporuje VST pluginy ...
Funguje nonstop live, kedže sa implementuje ako "system effect infrastructure" do efektov zvukovej karty.

Viac pásmový EQ a fyziologická korekcia hlasitosti u mňa nespôsobí skoro žiadnu latenciu (rádovo max pár ms) a záťaž rovnako v desatinách % z výkonu CPU.

Tu je aj iné GUI komu by to jednoduché nevyhovovalo https://sourceforge.net/projects/peace- … extension/

Výhoda je že to funguje stále bez ohľadu na to, aká aplikácia sa používa. Je to implementované v systéme, takže sa to spúšťa automaticky so štartom Windowsu. Mimo nadstavenia sa o to netreba nijak starať.
Nevýhoda, WASAPI aj ASIO to spoľahlivo obíde ... (nevýhoda z toho dôvodu že svojho času okná všetko resamplovali na 44-48kHz, neviem ako to je teraz pri nových ... )
Používam pri posluchu na slúchadlá a zatiaľ som problém nezaznamenal ... skúšal som na troch nezávislých PC.

6

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Ten Equalizer APO vypadá zajímavě a jednodušeji než VAC, který mě na W7 zlobil a navíc byl placený. Až bude trochu času, tak to vyzkouším na počítači s W10, kde zatím nic podobného nemám.

Web

7

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

SvoP :měl bych dotaz ohledně Linuxu - je nějaký způsob jak se dá v Linuxu v Pulse Audio měnit na spdi/f vzorkovací frekvence a bitová hloubka jako ve Windows?Na notebooku mám kombinovaný zvukový výstup jack/opt. a optikou se připojuji na DAC,ale potřebuji místo 44,1 změnit na 48kHz jinak to jen prská a v Linuxu jsem na to zatím nepřišel...používám PCLinuxOS

8

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Nastavoval jsem to v souboru /etc/pulse/daemon.conf , podrobněji viz  https://premsvo.wordpress.com/linux-audio-testy-2/ , kde jsem řešil nastavení Ubuntu Studio na 24 bitů. Na optice jsem to sice nezkoušel, ale snad to bude stejné. Já PulseAudio běžně nepoužívám, místo něho používám Jack a pro moje účely stačí. Umí zase ty virtuální kabely.

Web

9 ...editoval kaed (29. 5. 2018 18:33)

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

nezkoušel jsem, ale s největší pravděpodobností v adresáři etc/pulse, v souboru daemon.conf je:

; default-sample-format = s16le
; default-sample-rate = 44100
; alternate-sample-rate = 48000
; default-sample-channels = 2
; default-channel-map = front-left,front-right


tak bych zkusil prohodit default s alternate, ale je otázka, jestli to fakt převzorkovává, nebo jenom přepíná mezi něma. Možná by stálo za pokus i 96k, ale nějak se mi v tom nechce vrtat.
Určitě bude potřeba se po změně minimálně odhlásit a přihlásit, ne-li restartovat, netuším, jak "hluboko" tenhle proces je.
Dej vědět jak to dopadlo, a v každým případě si původní *.conf zazálohuj.
Já mám linux MINT což je v podstatě variace na UBUNTU.

edit: než jsem to dopsal, tak je před mým podrobnější příspěvek s osobní zkušeností...

10 ...editoval Leonardo (29. 5. 2018 21:01)

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Jo,to bude ono,dík za nakopnutí správným směrem...ten Jack také vyzkouším.

edit: vyřešeno přepsáním dle návodu...nakonec jedu na 96k

11

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Ju_xXx_ko napsal:

Pre novšie okná odporúčam (7dmička a vyššie), úplne zadarmo Equalizer APO : https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

Trvalo mě skoro rok, než jsem se k vyzkoušení dostal. Equalizer APO je zatím to nejlepší (bezplatné), co jsem ve Win používal. Děkuji za typ!

Má sice poněkud svérázné ovládání, ale umí toho opravdu hodně, první zkušenosti popisuji na https://premsvo.wordpress.com/equalizer-apo/ . Hlavní výhodou je, že je integrovaný do Win a tudíž funguje úplně vždy, ať se přehrává cokoliv.

Na rozdíl od většiny EQ dodávaných výrobci zvukovek má exaktní zadávání: typ filtru, frekvence, zisk, jakost, například: PK Fc 50.0 Hz Gain -10.0 dB Q 2.50 . Popis vlastností je na  https://sourceforge.net/p/equalizerapo/ … reference/ .

Web

12 ...editoval Birkoff (21. 5. 2019 11:05)

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Přehlednější UI pro ovládání APO - už to je o pár příspěvků výše:
https://sourceforge.net/projects/peace- … extension/

Jinak jsem měl APO nainstalovaný (WIN7, 10), bohužel občas se objevilo lupnutí či krátký výpadek. Sice třeba 1x za půl hodiny, ale nic příjemného. Škoda, možnosti to má fakt dobré..

13

Re: DSP pomocí PC (dříve 8-pásmový parametrický equalizer)

Dával jsem si na to pozor, ale u mě se žádná lupnutí nebo krátké výpadky neprojevují. Používám to na 10 let starém Dell Optiplex 755 s Intel Core2 Duo E6550 @ 2.33GHz. Jsou tam Windows 7 Ultimate / 64 bit, zvukovka Xonar DX. Počítač je ale málo vytížený, převážně jen pro přehrávání wav souborů vytvořených pomocí EAC z CD.
APO ovládám pomocí základního Editor.exe a běžně tam mám spuštěné jen 3 filtry, „tahový“ EQ používám minimálně.

Web