Re: SE lampacik s 6P15P

Při zapínání bude  EZ80 asi trošku přetížená.

Re: SE lampacik s 6P15P

Kdyz uz vermomoci pouzit usmernovaci lampu, tak proc ji nepouzit jako usmernovac a za ni polovodicovou stabilizaci. Taktez pokud je tube rectifier omezen max. pripojitelnou kapacitou, co tak tu kapacitu pripojit pres odpor a po nabiti odpor premostit?

Re: SE lampacik s 6P15P

PB napsal:

Při zapínání bude  EZ80 asi trošku přetížená.

Takto ma odber 90mA, 1ks 6p15p 30mA cize, na jednu vetvu v paralelnom rezime 30+30+15=75mA
no potom asi pouzijem 2xEZ81

Re: SE lampacik s 6P15P

Tak Deckert u me skoncil big_smile Nevi co dela. A pokud ano, tak pouze ve svem MATRIXU. smile

CLCRC filtr? Neni to zbytecne slozity? Bohate vystaci CLC a nebo RCRC filtr.

Taky jsem pro, dat neco smysluplneho dokupy. Jen mi nezbyva cas, zkouskove se blizi..

Web

(upravil kudlibabka 14. 4. 2014 19:24)

Re: SE lampacik s 6P15P

tak ve sluchatkaci uz mi hrajou misto 6P15P   CV4055,prave jsem predratoval a posloucham par minut...hraje to...:-)

k vyzkouseni CV4055 mne inspirovalo toto:
http://www.feastrex.jp/cv4055pics3.jpg

(upravil riki610 14. 4. 2014 20:32)

Re: SE lampacik s 6P15P

spat k spolocnemu Rk , pri zapojeni parallel SE moze byt? asopn logicky mi to dava zmysel.

(upravil maras 14. 4. 2014 20:48)

Re: SE lampacik s 6P15P

Riki a neuvažoval si když už chceš ty lampy řadit paralerně použít fixní bias pro každou lampu zvlášť - lépe si takhle ošetříš proudy jednotlivýma lampama ?

Ideově něco jako toto:

http://jpeg.cz/images/2014/04/14/zpW7j.jpg


Ty opičinky s těma odporama ignoruj jen mi jde o princip (jine schematko sem rychle nenašel)

Web

Re: SE lampacik s 6P15P

takto si to myslel ?
http://www.tubecad.com/2004/12-29_LM337_3.gif
mne tak rychlo nazapina smile

(upravil maras 14. 4. 2014 21:14)

Re: SE lampacik s 6P15P

Nenene  myslel jsem to tak jak je to v tom obrázku akorát místo 4x EL34 by tam bylo 2x6p15p - poradně na to kukni To cos poslal Ty je něco úplně jiného...

EDIT: Samozřejmě jde jen o ideovou shodu - vše by se muselo přepočítat, ale jako principiálně to sedí

Web

Re: SE lampacik s 6P15P

riki610 napsal:

spat k spolocnemu Rk , pri zapojeni parallel SE moze byt? asopn logicky mi to dava zmysel.

Nevím co ti dává smysl. Rk vytváří automatické předpětí. Díky tomu, že má každá flaška svůj, tak se srovnají částečně rozdíly mezi flaškami.

(upravil riki610 16. 4. 2014 3:41)

Re: SE lampacik s 6P15P

aha zmysel to ma iba v pripade ak su elektronky presne sparovane, pri nesparovanych je rozdielny odpor Ra a tym sa meni aj pracovny bod pri rovnakom predpeti na riadiacej mriezke . Pochopil som to spravne ? Aky ma vplyv na priebeh Ua Ia tieniaca mriezka (pre 6P15p sa udava 150V)
este jedna vec UA mam 277V, Ia 0,0307A Ra by malo byt 9025ohm , preco je vnutorny odpor uvadzany 100Kohm ?
http://oi55.tinypic.com/2gtdx1e.jpg

(upravil PB 16. 4. 2014 7:57)

Re: SE lampacik s 6P15P

Ra s Ri moc nesouvisí. U pentod a svazkových tetrod je Ri zpravidla několikanásobě větší než Ra, u triod bývá Ri menší než Ra. Ra se zpravidla volí zhruba Ua0 / Ia0.

(upravil pzwak 16. 4. 2014 7:55)

Re: SE lampacik s 6P15P

Ra je anodovy odpor (zatez), Ri je vnitrni odpor. Pokud chces spojit vice elektronek paralelne a pouzit spolecne Rk a Ra, musi byt parovane, nejlepe ve vice bodech a mit stejnou strmost. Pokud nemas k dispozici dobre parovane, muzes si trochu pomoct ruznym predpetim (fixed bias) nebo oddelenemym Rk pro kazdou lampu (auto bias) abys nastavil aspon stejne Ia. I tak je ale dobre mit lampy se stejnou strmosti v danem pracovnim bodu. Pokud neparovane lampy zapojis natvrdo paralelne, budou se vzajemne "pretahovat" - asi jako kdyz spojis dve baterie s ruznym napetim.
Vliv napeti stinici mrizky na Ia pochopis z anodovych charakteristik pro ruzne Ug2...

Riki, nez se pustis do takoveho projektu, zkus si o problematice neco nastudovat, na netu je toho spousta a v tech. knihovne jeste vic.  A nebo radeji okopiruj hotove reseni...

Web

(upravil hranatybraska 16. 4. 2014 9:28)

Re: SE lampacik s 6P15P

Riki610: Jejdamane, najdi si na grafu anodové charakteristiky (na vodorovné ose Ua a na svislé ose Ia) pracovní bod. Ten bude mít souřadnice (Ua,Ia). Vymysli si nějaký interval X (třeba 20V) a odečti hodnoty pro Ua-X a Ua+X. Dostaneš dvě dvojice (Ua-X, Ia1) a (Ua+x, ia2). Ok?

Krok dva: Ri (tedy vnitřní odpor lampy) bude v daném pracovním bodu (Ua,Ia) = ((Ua+X)-(Ua-X))/(I2-I1). To co jsem napsal, je obyčejný ohmův zákon R= U/I a ten proud a napětí jsou rozdíly dvou okolních pracovních bodů.

Pro matfyzáky amatéry:
(Kdybys interval X zmenšoval, tak se ti zmenšuje chyba, ale odečítejte si ty grafy, že. No a kdyby se interval X blížil limitně nule, tak už bysme se blížili derivaci, bla bla bla, to ttě zajímat nemusí, protože aby jsme mohli něco drivovat, musela by být charakteristika popsána nějakou matematickou funkcí a tu bysme derivovali a pak do ní dosadili Ua a Ia a vyflusla by ti Ri. Nejspíš by to byla pouze aproximace polynomem na nějakém oraničeném intervalu.. a hlavně by to nebyla prdel a už bych měl postavenou půlku zesilovače za tu dobu.)

Závěr: Vnitřní odpor lampy se mění dle pracovního bodu (Ua, Ia), ve kteém se právě elektronka nachází. Pokud se pracovní bod mění dynamicky - tedy při zesilování signálu, vnitřní odpor lampy se mění také dynamicky. Co tím chci říci, je, že to není statická hodnota. A samozřejmě se to dá ještě jinak říci také tak, že vnitřní odpor je přímo úměrný sklonu anodové charakteristiky lampy pracovním bodě (Ua, Ia).

Uplný závěr: Neseď u kompu a zvedni prdel a jdi si do technický knihovny něco naštudovat. Nebo na uloz.to je toho spousta. A jestli tě to fakt zajímá, tak šup, rozjeď si stavbu malého lampáčku, a určitě ti poradíme.

Web

(upravil PB 16. 4. 2014 9:42)

Re: SE lampacik s 6P15P

Docela hezky jsou tuto věci vyloženy např. v Jaroslav Lukeš, Věrný zvuk myslím, že se to dá stáhnout.

http://uloz.to/xT3i62L/verny-zvuk-pdf

Re: SE lampacik s 6P15P

Hehe není vlákna, které by nemělo svého Lukeše smile

No já jsem to tady radši napsal svými slovy, aby mě tu zas někteří nejmenovaní kuliferdové neosočovali, že když sem dávám odkaz na Lukeše, tak že vím úplný houby. wink

Web

Re: SE lampacik s 6P15P

hranatybraska: já bych rád věděl "úplný houby", aspoň něco bych věděl "úplně" wink

Web

Re: SE lampacik s 6P15P

Posledni dva dny jsem ve sluchatkaci testoval misto 6P15P CV4055,CV4055 je pro moje usi  zvukove lepsi nez EL83 ale nejlip mi hraje 6P15P.

(upravil derick 26. 1. 2016 9:34)

Re: SE lampacik s 6P15P

Mal som povodne verziu lampacika s ECC83 a 2x EL84 v pentode. Chcel som vyskusat 6P15P. Urobil som hazenmod a kedze zapojenie je rovnake osadil som tie 6P15-ky. Oproti EL84 sa podla mna zvuk otvoril a ziskal priestor. Skusal som aj ruske 6P14P-K, ale zvukovo sa to na 6P15 nechyta. Pozhanal som si nove EV verzie a som velmi spokojny. Vystupaky su z bulhara Resprom A104. Kedze som mal  len RFT ECC83, skusil som na vstupe 6N2P-EV. Zase sa to trochu vylepsilo. Po par mesiacoch, na Mirekovo doporucenie som vstup predratoval na Telefunken ECC808. Je to vyborne, mozem len doporucit!