Téma: SE lampacik s 6P15P

na elektronku s 6P15P ma upozornil kudlibabka, mal som moznonost si ju zakupit za neuveritelnych 0,80Eur nevahal som kupil som vsetkych 6ks. Investicia sa oplatila, fakt su zvukovo velmi prijemene. Ako preamp som si zvolil aikido zapojenie od Broskieho, http://singlevalve.web.fc2.com/DC_Aikido/DC_Aikido.htm
zatial je to v stave odskusania, paradne stabilne, zukovo fajn s indel VT, buduci tyzden ocakavam Hammondy VT a hlinik aj preglejku.

(upravil maras 29. 3. 2014 21:26)

Re: SE lampacik s 6P15P

Ahoj Riki,  jaky z toho taháš výkon a jaký výstupák tam teď máš ?  Obecně zkus se trochu rozepsat více. Jaké napájecí napětí atd..  Jak jsem tak koukal na datasheet  tak z toho asi moc v SE čku vytáhnout nepůjde ....
M.

Web

Re: SE lampacik s 6P15P

2,2W

Re: SE lampacik s 6P15P

Maras, momentalne mam VT od Indelu NF TGL5/001,  Ra=5,2kOhm, Ub=250V, Ia=48mA, Po=5W, Rz=8Ohm, 40Hz÷20kHz
ako som spomenul mam objednany VT 1628SEA HAMMOND http://www.hammondmfg.com/1627.htm
Ano wykon 2W  preto som spomenul zdrobnelinu lampacik , ze vraj prvy watt je doulezity. Zatial kazdy v mojom okoli bol nadseny zvukom tejto elektronky.
na anode 6p15P dostanem 250V na anodach 6n1p a ECC99 200V. Napajanie zo sietoveho trafa indel TSL100/001  100VA; 2x260V-2x0,12A; 2x3,15V-2x3A 0 5V-6,3V 2A ; usmernenie zvlast pre kazdu vetvu zosilnovaca, dvojcinne usmernenie EZ8O a filter s tlmivkou 5H.

Re: SE lampacik s 6P15P

Ja mam pracovni bod 6P15P nastavenej jinak,na anode cca 300V,katodovy odpor je spolecny pro obe katody 150R,katodovy kond Black Gate 1000uF,CCE mod.S vystupaky Electra Print PSSS to hraje vskutku lahudkove a zatim to zadny jiny lampac co jsem stavel neprehral.Porovnaval jsem s 300B Emission Labs a JJ v klasickym SE zapojeni se stejnymi vystupaky,dale pak 2A3 Emission Labs stejny vystupaky a asi sest ruznych zapojeni vcetne stejnosmerne vazanyho nebo zapojeni s vazebnimi trafy,dale jsem zkouset DHT45,46,PCL82 Philips taky stejnosmerne vazany,EL84,6P14P,EL34 s budicem v SRPP,spud s ruskou 6C45P...vsechny zminovany lampy hrajou v SE bezvadne,ale 6P15P je mym usim nejprijemnejsi...mam 95dB reproduktory v otevreny ozvucnici /tri ruzne siroke preklizkove moduly spojene pianovymi panty/ a 2,2WPC mi bohate staci,posloucham v mensi mistnosti v blizkem poli,deskovy ozvucnice umisteny cca 1,5 metru od steny a cca 1,8m od sebe.

(upravil maras 30. 3. 2014 11:25)

Re: SE lampacik s 6P15P

Díky moc za info , jestli budu mít čas tak na to kuknu aspoň teoreticky.  Jen přemýšlim Riki proč tu koncovku honíš z AIKIDA ? Dyť 6p15 není přece nějaká obr flaška, která by potřebovala nějaký extra budič ne ? Předpokládám, že s provozem v A2 taky moc nepočítáš tak mě zajíma proč si toto zvolil - né že bych chtěl nějak zpochybňovat Tvé rozhodnutí, ale jen z odborného hlediska mě to zajímá - třeba mi něco opět uniká a rád bych se dozvěděl co.

Jinak jsem koukal na to schéma cos tady postoval a koukám, že klučina tam dělá s tou EL84 celkem harakiri a budí to do G2 - už sem o tom někde četl, že to sem tam někdo takhle pro audio udělá, ale tak nějak toto by mi bylo "proti srsti" . Nicméně si v odkazech pod tím článkem počtu k tomu nějakou teorii a třeba se zase něco zajímavého dovím.
No já kdybych to stavěl tak bych to udělal asi  jinak , jako budič bych použil Mu-Follower místo  toho SRPP+Aikido follower - výstupní impedanci dosáhneš prakticky jak na katodovém sledovači a perfektní PSRR + velmi nízké THD.  Měl bych o elektronku méně. Obecně mě překvapuje proč každý slepě používá jen SRPP a ne třeba ten Mu-Follower, který je pro Hi-Fi velmi vhodný. Jak už jsem psal jinde - asi to bude tím, že SRPP se jednoduše počíta.

M.

Web

Re: SE lampacik s 6P15P

jako budic staci treba ECC88 jako anodovy sledovac...
ja kdyz jsem porovnaval zvukove SRPP a Mu-Follower s 6N16b tak mi zvukove sedel lo vic SRPP,jednalo se o vystupni lampovy modul DACu
budic v SRPP pouzivam pro EL34 a to bud ECC88 nebo 6N1P,v jedne verzi mam americkou 5687...

Re: SE lampacik s 6P15P

Miro - problém je že SRPP ma danou jedinou správnou zatěžovací impedanci a na tuto se počítá, pokud zatížíš něčím jíným než bylo konstruovano tak se to celé rozhodí.  Výpočet Mu-F   je nepatrně složitější ,ale nastavíš si tam poměry jak napěti, tak proudu přesně jak potřebuješ a nebo je žádoucí a hlavně má to velmi nízkou výstupní ipmedanci (jako katodový sledovač) a proto se hodí například jako ten výstupní  lampový modul DAC-u
M.   Jedině mě napadá, že ten Mu-Follower si měl špatně navržený a proto se Ti to zdálo horší ....

Web

Re: SE lampacik s 6P15P

jo to je klidne mozny...:-)
muj zesilovac s 6P15P ma jako budic E182CC s anodovou civkou 250H,v prubehu let jsem zkousel ruzny budice /6N1P,E88CC,6922,E80CC,6N6P/ s ruznymi pracovnimi body,vsechny hraly velmi dobre.Tohle posledni zapojeni dava nejlepsi zvukovy vysledky,nepouzivam zadny predzesilovac nebo vystupni lampovou cast DACu,pekne signal z chipu AK4396 primo na mrizku E182CC.

Re: SE lampacik s 6P15P

Kudlibabka: nezkousel jsi, prosim, místo anodove tlumivky a vazebniho kondu kvalitni vazebni transformator? 26ky s vazebnim trafem hraji trochu lip, ale zajímalo by me chovani te tvoji E182CC za DAC cipem. Galvanicke oddeleni zemi DAC a konce mi prijde uzitecne. Dik.

Re: SE lampacik s 6P15P

vazebni trafa jsem zkousel v jinym zapojeni,a sice s EC8010 a budil jsem ji 2A3 Emission Labs,v druhem pripade 45ky RCA.Subjektivne,tedy poslechem se mi vic libila verze E182CC s tlumivkou a vazebnim kondem.Bohuzel ta vazebni trafa co mam nejsou pro E182CC idealni tak jsem to nezkousel,mam Hammondy 126B 5K:5K.Lepsi vazebni trafa jsou hodne draha...

(upravil maras 31. 3. 2014 9:04)

Re: SE lampacik s 6P15P

Kluci nic ve zlým  ale mi se někdy zdá že jste se vrátili - 90 let... Za chvilku budete zkoušet vazební baterii ne ? To už pomalu není elektronika ale archeologie smile

M.


EDIT: Jinak Miro nezkoušel si EL/PL81 - sice je to spínačka a ještě k tomu s  anodovou  čapkou , ale jak sem tak koukal do datasheetu zdá  se mi to poměrně schopná lampa na tyhle lampáčky a za nula nula prd...

Web

(upravil Dalča 7. 4. 2014 7:48)

Re: SE lampacik s 6P15P

Odstraněno pro nevhodnost

Re: SE lampacik s 6P15P

No jo, ale povolená ztráta na anodě jen 8 W!

(upravil Dalča 7. 4. 2014 7:48)

Re: SE lampacik s 6P15P

Odstraněno pro nevhodnost

(upravil hranatybraska 31. 3. 2014 7:55)

Re: SE lampacik s 6P15P

Každopádně to jde. Ono těch 8W je průběrná anodová ztráta - tedy ne špičková. Tu se navíc budí nejspíš do kladných mřížkových proudů - soude podle dřívějších zvyklostí, co znamenalo když se napsalo že je konec v třídě B.
PL81
Jinak to, že je lampa navrhovaná pro koncové stupně v TV, ještě neznamená, že není vhodná na audio. Třeba EL36,  6P36S... A nebo zesilovač MC3500 s horizontálkama v konci a 400W při 0,03% THD..mám ho na mém blogu.

Web

Re: SE lampacik s 6P15P

Marku vazebni trafa maji jedinou nevyhodu a tou je cena,pokud mam byt vazebni trafo kvalitni je narocny ho vyrobit a kdo to umi necha si ho zaplatit,zvukove je to super.Mam SE zesilovace jak s vazebnimi trafy,tak stejnosmerne vzany a taky s vyzebnimi kondenzatory /budic bud s anodovou civkou nebo SRPP/.Kazdy z tech zesilovacu ma svuj charakteristicky projev...je jen otazkou vkusu co si kdo vybere...
Tu PL81 to chce vyzkouset zvukove v realu,datasheet nic moc o zvuku nerekne...pokud to nekdo budete zkouset drzim vam palce ja uz do toho nejdu budu radsi ten cas venovat poslouchani muziky...

(upravil maras 31. 3. 2014 9:20)

Re: SE lampacik s 6P15P

Njn  ono už zas bylo pozdě .... a těch datasheetu už jsem měl večer prolezlých moc a nějak mi v hlavě zůstalo že to je "spínačka"- no nevadí , ale potenciál na audio tam vidím zcela určitě smile Naše jsem  i anodové charakteristiky v triodě, (povolená ztráta A+G2 = 10 W), tak sem si říkal, že by to stálo za vyzkoušení. 

Jen různe datashety uvádějí tu lampu buď jako pentodu a nebo jako svazkovou tetrodu - jak to tedy je, to by mohl  např.Dalča vědět - četl jsem tak obecně, že tetrody mají "lepší-líbivější" zvuk jako koncovky  než pentody.

M.

Web

Re: SE lampacik s 6P15P

trochu OT ale neda mi to:
vsem,kteri radi poslouchaji muziku a nepotrebuji mit doma zmenseninu PA doporucuju tyhle reproduktory:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi … 1392458145
mam je vyzkousene v nekolika verzich,ta verze z odkazu je levny a zvukove super,minuly tyden mi dorazily dva pary,doprava DHL rychla,DPH a clo za dva kusy byly 600kč...menice se daji pouzit v OB,posileny na basech 13´´ nebo 15´´,vyborne hrajou i v bedne uvedeny v popisu aukce...
Pri takovychto repracich je pak pomerne snadno odhalit rozdily zvuku v ruznych zapojeni atd...mel jsem i Lowthery DX3 a PMC6,ale tohle mi sedi vic...prijemny poslech

Re: SE lampacik s 6P15P

Třídou B se myslí asi spíš bez mřížkových proudů.