(upravil Wili 21. 3. 2014 9:22)

Téma: KT88 SE lampac

Ahoj,

planujem si postavit jednocinny koncovy zosilnovac s E88CC alebo 6N1P na vstupe ako budic a s KT88 na konci so zavedenou celkovou spatnou vazbou + ultralinear, pripadne by to bolo prepinatelne trioda/UL/pentoda. Potrebujem si za tymto ucelom dat navinut transformatory a preto sa chcem poradit, pretoze si uplne niesom isty spravne zvolenym napatim/prudom/Ra jednotlivych vinuti a hlavne dimenzovanim tlmivky.

Sietove trafo by bolo cca 200W:
2x350V / 0,2A
2x3,15V / 5,5A
1x5V / 3,5A

Tlmivka pre obidva kanaly jedna:
5H / 200mA / 500V (stacilo by tych 200mA? alebo treba to dimenzovat na vacsi prud?)

Vystupne trafa:
Primar: Ra=5k / 500V s odbockou v 43% pre Ultralinear
Sekundar: 8R s odbockou pre 4R
Max. prud: 120mA
Max. vykon 20W (alebo 25W ?)
fr. 20hz-20kHz (nieje to zbytocne terno ktore predrazi transformatory a neumerne zvacsi ich velkost? bolo by to velmi citit ak by to slo od 30Hz?)
Neviem ako citlive je SE na vystupne transformatory, ale napr. co mam PP zosilnvoace s vystupakmi od tesly tam je to dimenzovane na 40Hz, a basy to ma neuveritelne pekne. Okrem ineho reprosustavy mi pod 35-40Hz vela nezahraju. 

na usmernovanie som premyslal ze by som dal 5U4G. Filtracia asi 33uF-47uF za elektronku a dalsich 47uF za tlmivku. Ocakavam od toho vystupne napatie nejakych +400V pre krmenie vystupnych transformatorov. Myslite ze je dobre pouzit usmernovaciu elektronku? Docital som sa ze vraj tym ze je tam velky napatovy ubytok tak to akoby "lepsie" vyfiltruje napatie a prispieva tak k znizeniu brumu alebo je to len blud? Bolo by lepsie a jednoduchsie pouzit klasicke kremikove diody a dimenzovat primar len na 1x300V / 0,4A?

Ako by ste mi poradili nastavit prud pre tie KT88? (premyslal som medzi cca 80-110mA) pravdepodobne pouzijem nejake EH, alebo sovtek/svetlana, podla financii sa este uvidi aky bude rozpocet na transformatory, ak usetrim mozno pouzijem nejake Tungsol 6550, este som premyslal nad moznostou upgradu do dalekej buducosti pre KT120, co by vystupne trafa mohli snad zvladnut pre nejakych 120mA..

Za akekolvek rady, pomoc a namety dakujem smile

(upravil Dalča 7. 4. 2014 12:40)

Re: KT88 SE lampac

Odstraněno pro nevhodnost

Re: KT88 SE lampac

osobne pouzivam kombinaci kremik v usmernovaci, pak CLC filtr bez stabilizace. Pocitej s tim, ze SE je mnohem citlivejsi na filtraci nez PP, ze usmerneni flaskou zpusobi docela velky ubytek napeti a tim i protopeni vykonu, zdroj bude mekci, jak pise Dalca. S KT88 nemam zadne zkusenosti, takze s proudy neporadim. Ale da se vychazet z anodovych charakteristik, ne?

a vystupaky na 20Hz - zalezi, jestli je to 20Hz / -0.1dB nebo 20Hz / -3dB nebo jeste vetsi pokles. Nejsou k dispozici hotova trafa pro KT88 SE?

Web

(upravil Wili 21. 3. 2014 9:46)

Re: KT88 SE lampac

nj tiez som zastancom tvrdeho zdroja, ale neviem aky vyznam to bude mat, kedze zosilnovac pobezi v A triede, to je v podstate odber konstantny a dost velky takze ho len treba vyhladit aby nemal velke zvlnenie ako tomu lampa pomoze je mi nezname. U tried AB velku kapacitu a tvrdost vidim ako vyhodu, ked pride spicka aby zdroj tuto pekne s lahkostou pokryl, ako to je v Acku to netusim preto sa aj informujem. Ak je lampa / tlmivka pre filtraciu zbytocnost a usetrim na tom 1-2 tisice, rad to vynecham a necham si poradit.

Co sa tyka zvuku, skor mi ide o to skusit nieco nove. SE lampac som v hifi este neskusal, len na gitarovych zosilnovacoch. V hifi mam bud tranzistorove velkovykonove celosymetriky alebo potom flaskove PP jeden pentodovy a jeden UL. Preto chcem skusit nieco ine, mozno aj s vyssim skreslenim, mozno aj s tym prepinacom trioda/pentoda/ul aby sa s tym dalo laborovat, skusat, poznavat nove atd... vraj SE ma velmi odlisny zvuk od PP preto to chcem skusit.

EDIT: tou filtraciou v Acku som si vedomy ze je velmi potrebna, preto si rad necham poradit. Co mam skusenost tak v gitarovom zosilnovaci v triede A aj ked mal len trapne 3W, mohol som dat na anodu aj 220uF kondenzator a nepomahalo to, proste tam musel ist RC clen aby to nebrumelo. Preto neviem ci ta tlmivka nahodou nebude nutnost.

co sa tyka vystupakov, nechcem kupovat hotove, ale dam si to asi navit v blatnej. Snad tym usetrim, a na ten moj bastl to staci.

(upravil Dalča 7. 4. 2014 12:40)

Re: KT88 SE lampac

Odstraněno pro nevhodnost

Re: KT88 SE lampac

V áčku spíš záleží ne kvalitě kondenzátorů. Triody potřebují lepší filtraci než pentody. Z těch 350 V AC dostaneš asi víc než 400 V DC. Volil bych spíš menší napětí. Tlumivku asi stačí dimenzovat na klidový proud. přečti si co napsal Kudlibabka o filtraci s tlumivkama. Tlumivka je nutnost.

(upravil pzwak 21. 3. 2014 10:09)

Re: KT88 SE lampac

baterie kondiku - problem u usmerneni s lampama je v tom, ze za nimi nemuzes dat velkou kapacitu, protoze lampy neunesou nabijeci proud, proto se za ne daval CLC clanek (tlumivka je mnohem lepsi na filtraci nez R)

EDIT: jen je potreba pocitat u velkych kapacit s obrovskyma spickama pri nabehu a dlouhou dobou vybijeni - mam v A-cku s 6c33c triodama 5600uF na kanal, odber je 0.2A a zes by hral jeste klidne 10 vterin na plno smile Navrhnout slusne fungujici zdroj (nejen v provoznim stavu, i prechodne deje pri vypinani a zapinani) neni nijak jednoduche...

Web

Re: KT88 SE lampac

nj to viem, usmernovacia lampa ma predpisane maximum aky kondenzator na nu moze byt zaveseny a aj to je lepsie dat nizsiu hodnotu, za tlmivkou uz moze byt kludne vacsi.

PB: Tych 350V som dimenzoval pre lampovy usmernovac, na ktorom pri velkom ubytku na lampe by mohlo byt pri zatazi vyslednych cca +400V, pri kremikovom usmerneni by stacilo cca 300V bohate, mozno aj menej. Este idem dalej zistovat podrobnosti k tejto problematike, ci tam vobec davat tu usmernovaciu lampu a ci to stoji za nejaku mikroskopicku zmenu zvuku, predsa len je to dalsich prekurenych 30-40W (mozno zbytocne).

(upravil maras 21. 3. 2014 10:15)

Re: KT88 SE lampac

No a nebo se vykašlat na opičinky okolo a švihnout tam polovodičový stábl a máš klid smile Bude to menší než tlumivka + velke kondíky a potlačení zvlnění bude lepší a hlavně podstatně tvrdší (o usměrňovačče ani nemluvím). Jedinou nevýhodou bude chlazení mosfetu ( ale při dobře dimenzovaném napětí trafa to nebude vůbec žáden trabl).

M.

Web

(upravil Wili 21. 3. 2014 10:16)

Re: KT88 SE lampac

mas nejaku overenu schemu ako stabilizovat 400-450V / 0,2A ? big_smile to by som mohol napojit na ustredne kurenie potom big_smile

(upravil maras 21. 3. 2014 11:02)

Re: KT88 SE lampac

Jasně že mám a dokonce mám i hotové PCB smile (ovšem PCB je omezeno napětím 300V pouzdrama kondíků)

http://images.proxaudio.cz/forum/schemata/HV_schema.png



Jedine omezeni je tranzistor T2 a jeho Uce, tzn buď použiješ jiný tranzistor než MJE340 s vyšším Uce a nebo zvedneš referenci a přepočítaš dělič R11 a R10.

Samozřejmě je třeba zvětšit R4 a R3 tak odhadem na 47K. taky odpor pro zenerku je třeba přepočítat, ale to je všeko lehce řešitelné
M.

EDIT: Výměna obrázku

R12 a nebo R9 se osazuji ne oba dohromady smile

Web

Re: KT88 SE lampac

V prvom príspevku je napísané - jednočinná trieda A. Teda pokiaľ je správne zvolený pracovný bod, tak anódový prúd bude temer
konštantný v celom rozsahu rozkmitu Iap-p. Jednočinná trieda A žije z energie uloženej v jadre výstupáku a tak SE Class A môže
pracovať v pohode aj s makkým zdrojom. Filtrácia ale musí byť perfektná. Pentódy i zvazkové tetródy v SE, i keď sú zapojené ako
trióda, majú íný, trochu chladnejší zvuk ako čistokrvné triódy - 300B, 2A3... Je to dané ich prev. charakteristikami a teda pomerom
párných a nepárných harmonických.
Materiál jadra buď FeSi C-jadra (2C) s plechmi 0,15-0,23mm, alebo permalloy. U klasických EI plechoch, vzhľadom k tomu, že spojka
na E časti je valcovaná proti mag.toku a že dostupná hrúbka je 0,35mm, sa to dá "vyžehliť" väčšou medzerou, ako vyjde výpočtom.
Ale aby indukčnosť bola pre fd dostatočná, tak treba viac železa, závitov a teda pre nízku Lsp aj viac sekcii. V SE nie je nič zadarmo.

(upravil maras 21. 3. 2014 10:43)

Re: KT88 SE lampac

Já sem četl , že tam chce mít globální NFB (kvituju smile ) + přepínač trioda/UL/Pentoda. Myslím si, že globální NFB tyhle rozdilne nuance ve zvuku (rozdil mezi Pentodou a Triodou) dost potlačí.

EDIT:  Taky žáleží jak tu vazbu zavede a jak bude silná, ale to se určitě dozvíme...

Web

Re: KT88 SE lampac

Schemu este nejaku definitivnu nemam. Priblizne to bude nieco taketo ako dole na obrazku. Este neviem aka silna spatna vazba bude, a ci vobec budem budit z anody druhej elky alebo z katody alebo ako, to su veci co nemam uplne domyslene. Skor viem ze chcem pouzit KT88, lebo som s nimi este nerobil a su mi sympaticke a chcem ich skusit takze viem ze chcem vystupak s Ra=3,5-5k, skor tych 5k. K tomu teraz vymyslam zdroj co to bude krmit. Schemu co bude budit tu KT88 este riesim a vymyslam. Tiez neviem ci nfb nezavediem az k prvej elke, to zalezi tiez na faze, laborujem ako natocit vystupak atd big_smile takze to nemam domyslene.

http://s10.postimg.cc/3pfuc84x5/schema_KT88.png

(upravil Wili 21. 3. 2014 11:17)

Re: KT88 SE lampac

zaroven sa chcem opytat na jednu vec ktora mi nieje velmi jasna... pri ultralinearnom zapojeni je odbocka v 43% primaru. Tych 43% je OD anody elektronky alebo OD napajacieho zdroja?

Niesom si isty ze ci pri PP a SE to nieje opacne nahodou? videl som na internete schemy kde maju UL odbocku v scheme zakreslenu blizsie k zdroju a potom schemy kde je blizsie k elektronke a tak si niesom isty kde to ma vlastne byt big_smile

(upravil maras 21. 3. 2014 11:22)

Re: KT88 SE lampac

Hele při tom napájecím napětí by nebyl přece problém minimálně ty  první dva stupně navázat stejnosměrně smile  A proč si tu NFB nenatáhnul až dopředu ?

M.

EDIT:  Budeš mít si myslím dost velký přebytek zisku a tím pádem silnou NFB - otázka je jestli to půjde "umravnit" jednou vazbou. Ještě je možnost použít nějaké místní NFB + jednu globální, ale to se dá odladit až to budeš mít postavené.

M.

Web

Re: KT88 SE lampac

ta priama vazba nieje zly napad, potom by som mohol potiahnut tu nfb az dopredu ako vravis pretoze by to dovolili aj fazove pomery hmm, len vyladit tu prvu triodu anodovym odporom aby sedela k druhej to uz nebude len tak smile

Re: KT88 SE lampac

Tak se vyprdni na anodový odpor a dej tam CCS.

(upravil maras 21. 3. 2014 12:18)

Re: KT88 SE lampac

Za chvilku to tu máš smile

Edit:

Tak tady to je (jedna z možností ), nejdýl trvalo to nakreslit smile


Jak se říká u Vás něch sa páči smile

http://images.proxaudio.cz/forum/schemata/vstup_dc.png


Jinak se vyprdni na blokaci katodoveho odporu - přece nenaháníš nějak zvlášť zisk. Jinak Přesně jak píše Péťa - aktivní zátěž Ti to posune zase o kus dále.

EDIT2: R12 je tam zbytečný je tam jen pro "jistotu" a názornost  - to aby se toho někdo nechytnul smile

M.

Web

Re: KT88 SE lampac

nie nie ccs nechcem, pchat tam tranzistory to ne aj ked je to dobre riesenie, a ccs elkou tiez nie, to uz si dam radsej namahu a doladim anodovy odpor alebo okopirujem nejaky budic z nejakej overenej schemy. Ok schemu si doladim neskor tu teraz neriesme, s tym sa mozem potom hrat donekonecna. Skor sa vratme k povodnej otazke na zaciatku, aby som si dal navinut trafa a vyroba bola v procese lebo predsa len to zozerie dost casu.

Na aky vykon/prud dimenzovat vystupaky? Staci mi pre KT88 nejakych 120mA / 20W ?

Ci pouzit tlmivku alebo nie a ak ano, tak na aky prud by mala byt? stacilo by tych 200mA alebo nemala by byt absolutne niakym obmedzenim a mala by mat viac, teda 250mA ? 5H staci ?

Pozeral som na tu schemu od marasa s tym IRF840, je to celkom pekne, ale viem si predstavit kolko by toto ubohe IRFko pretopilo tepla, to by poslalo na teplo mozno aj viac W ako usmernovacia elektronka big_smile Takze vyzera to ze jediny efektivny sposob ako potlacit brum bude kremikovy usmernovac + kondenzator + tlmivka + kondenzator. Tym padom pri kremikovych diodach mi staci nizsie napatie transformatoru a nesymetricke vinutie = dalsi problem menej.

Jedine alternativne riesenie tym padom vychadza spomenuty stabilizator alebo odpor (RC clen), ale s neunosnym odpadovym teplom a to nechcem.