Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Zdravím vespolek.
Zhruba 4 roky mám doma 2ks repro speciálu ARN312. je to koš z ARN86xx, membrána z ARN312 nelakovaná a pohon z ARA390.
zde v porovnání s klasickou ARN86xx

https://i.postimg.cc/mhzLGn14/316050.jpg

Původně jsem s nimi chtěl stavět třípásma, ale nakonec jsem se po poslechu Tomášových Visatonů  a Kumbajzových , rozhodl pro Visatony taky. a z těch ARNek postavím sub. jako pohon určitě použiji Aldax SPV250+ + Seniora.
Měl bych ale otázku.
Chci to postavit jako isobarick v mnou navrhnuté ozvučnici
http://s30.postimg.cc/eae2eobzl/z_boku.jpg
http://s30.postimg.cc/g0x3g5tip/z_p_edu.jpg
ale jde mi o to, jestli ten oběm mezi reprákama nebude nějaký problém. je to hruba kolem 3-3,5 L nedokážu to přesněji spočítat.
a co přesně by bylo za problém, pokud bych nedával zesilovač rovnou do subu. Vzhledem k tvaru bedny bych se tomu chtěl vyhnout
Ještě pokud by se chtěl někdo zeptat proč takový tvar, tak je to kvůli tomu, že i hlavní sloupy budou mít takový tvar, Je to dost pevné, líbí se mi to a moc se těším na samotnou stavbu . Co se konstrukce týče vycházím z projektu roomika který mi dal cené rady ohledně samotné stavby.
osazení bude jako má Tomáš
http://s9.postimg.cc/u0dh4emov/Sestava.jpg
zde jsou parametry těch mích ARN. oba jsou temeř schodné.
http://s28.postimg.cc/wcdqpy3rx/TS_parametry_ARN312_Special.jpg
zde simulace v Aplionu
http://s23.postimg.cc/86lh9jemj/Amplion_TVM_ARN312_Special.png
a zde z LcpCAD
http://s23.postimg.cc/e8t40132j/Lsp_CAD_TVM_ARN312_Special.png

Mějte se a loučí se Štěpán Fredy Krüger

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Asi trochu OT, ale nedá mi to. Když ty Visatony budeš provozovat na slušným zesilovači a s výhybkou udělanou na základě měření /Ne ta od visatonu/, žadnej SW nebudeš potřebovat....

Web

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Ahoj,
na hudbu s tím ani nepočítám, ale na filmy si ho určitě užiju.

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

No když to říkáš. Já k tomu mám podstatně lepší SUB a dva roky sem ho nezapnul. Jen abys nedopadl stejně.....

Web

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Milane, na čem posloucháš ty? myslíš že ani na ty filmy to nevyužiji? mám rád poměrně dost basů zvlášť když budou cítit po celém těle. smile

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Fredy, využít to můžeš, ale i když mám taky rád spodek, tak po tom, co sem ty bedny postavil, SW nezapínám. Je to ale o tom, aby se ta výhybka udělala pořádně včetně kompenzace baffle stepu. Ty Visatony jsou bomba a SW to fakt nepotřebuje. Teď je mi líto, že sem ho stavěl, ale taky ho prodat  se ztrátou. Já mám SW s Daytonem RSS-390HF a modulem Detonation DT-500. Když sem měl jako hlavní bedny současný surroundy, tak byl SW fajn, ale po tom, co sem dodělal bedny s těma Visatonama sub odehrál tak 2 hodiny za dva roky (spíš test, jestli ještě funguje). Jestli tě to zajímá, tak k tomu mám tady vlákno. Tady to nikho moc nezajímalo a je to smazaný. http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=13811

Web

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Ono záleží jak to oproti Milanovi budeš mít postavené v místnosti, sub se ti hodit může. Každopádně bych nestavěl z čeho zamýšlíš, raději bych je dal do sloupů.

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Tak akustika je svině, o tom žádná. I u mě ten SW ještě lehounce pomůže, je to přecejen další zdroj nízkejch frekvencí s jiným umístěním /u mě vestavěn do sedačky/, ale není to fakt už nic významnýho. Jako Souhlasím s tím, že bych je klidně dal do beden. Pokud nemáš nejvyšší nároky, myslím, že by mohli udělat dobrou službu.

Web

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

No jo Milane není divu, že ti spodek nechybí když tam máš TIW 300 s dvouma pasivama. Já budu mít na spodku TIW 250XS, sice to není taky žádnej drobeček, ale myslím si že pod 45Hz už mu bude docházet dech. ten SW bych chtěl dělil od sloupů někde kolem 60Hz
Potom co jsem viděl Kumbajzovi Atlasy - jaké to jsou almary big_smile tak jsem věděl, že s 12" v přední stěně sloupy určitě stavět nebudu.

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Jako já chtěl stavět původně s 15", ale zalekl sem se a ted, když tu stojí, vím, že s 15" by tu stály uplně stejně taky. Když to vezmu kolem a kolem, vešly by se sem i ty obludy s 18" co sem dělal naposled, akorat bych musel udělat jinej stolek. Ono to nakonec nikdy není tak horký jak to vypadá. Nevím, jak máš velkou místnost a nic o tvojí akustice, nicméně v běžnejch prostorech a při kvalitně udělaným filtru musí ta 250XS mít basů dostatek a snad i dostatečnou rezervu.

Web

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

No jo, koukám, že jsem nenapsal v jak velké místnosti to bude. 5x6,5 strop 2,53. Sluchemetricky bych řekl, že akustika dobrá. basy ze současného subwooferu s ARN8608 jsou po celé místnosti rovnoměrně rozloženy ačkoliv je to slabota.
jinak myslel jsem že to tady pro lidi bude zajímavý projekt toho subwooferu. Repro už mám, matroš budu mít za hubičku, potřebné nářadí na to taky mám a šikovnosti taky dost. Jediné co bych musel dopořídit by byl zesík. Tedy zhruba 7k.
Já osobně si myslím, že ty sloupy na filmy stačit nebudou.
Chtěl bychi spíše odpovědi k problematice mého původního dotazu.

(upravil mechanik 25. 2. 2014 8:29)

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

každopadne ked je to SUB tak by nemusel už pod 50Hz takto klesať, hlbšie určite zahrá aj ten visaton

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

sice klesá, ale ještě na 28Hz má 85dB. to ten visaton bude už na 75dB

(upravil mechanik 25. 2. 2014 10:53)

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

A aký je tam rozdiel po tom čo dorovnáš nižšiu citlivosť visatonu celkovo? Tiež tie visatony budú 2 teda +6db oproti jednému... Sub by mal podla mna hrať od 25-30Hz hlavne v prípade žo ho dávaš ku slušnému a väčšiemu 3 pásmu ako je toto. Celkovo visaton je iná trieda ako TVM. Dal by som pod to TIW300, LAB12, daytony. To je všetko uplne iná kategoria ako TVM. Ten reproduktor je mizerný aj do 3 pásma a silnejší magnet ho bez zvýšenia hmotnosti membrány robí asi skôr ešte horším - vyššia citlivosť hore, vhodnosť do menšieho objemu = horší spodok. 54 gramov je na 12" hrozne málo. Tak lahkú membránu nemá ani dobrý PA sub. K tomu je ešte mäkká a reproduktor neni vôbec nikde odvetraný. Proste by som tam radšej nedal nič než toto. Ked máš v pláne dať 7000kč za elektroniku tak daj aspon 5500kč (LAB12) aj za reproduktor.

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

tak prodej ty repráky a máš o desítku víc do beden (vč uspory za elektroniku). A to bude znát. Chápu, že se bojíš, že to nebude mít toakový basy jak si představuješ a dá se to pochopit, protože seš asi zvyklej poslouchat bedny bez korekce baffle stepu a tak si mozna ani nedokážeš představit jak to muze hrát. V tak velký místnosti jako je tvoje by dobrý bedny s reprákem od 8" neměly mít problém se spodkem, pokud nemas problematickou akustiku. Takový bedny budou mít štavnatejší basy, než nějaký vobludy s 18 bez korekce...

Web

(upravil mechanik 25. 2. 2014 15:32)

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Ja mám podobnú miestnosť ako je spomínaná. No pôjde skôr o umiestnenie reprobední v nej. Korekciu žiadnu nemám a ide to zhruba rovne od 25Hz podla REWu. Pod 27Hz to v miestnosti s najväčším rozmerom 6m lahko nejde... Takže s korekciou uplne nesúhlasím. Tým sa teda príklánam k názoru BV alebo MaBata. Aspon zatial, podla jednej miestnosti sa závery robiť nedajú.

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Dobrá, ale dostaň me se spátky k jádru problému.
jestli ten oběm mezi reprákama nebude nějaký problém. je to hruba kolem 3-3,5 L nedokážu to přesněji spočítat.
a co přesně by bylo za problém, pokud bych nedával zesilovač rovnou do subu, ale byl by mimo a délka přívodu zhruba 6m řekněme průřezem 2x4mm2.
Rozhodnu se o stavbě/nestavbě až na základě konstruktivních odpovědí.
Prostě nevěřím, že bych se se samotnými sloupy dostal tak hluboko, a vyměnit ten basák mohu vždicky.
Jinak samozřejmě děkuji za Vaše objektivní názory


obyvák pro představu
mezi bednama možná bude moct být až 2,5m
dole u bedny jsou balkonovky a u té horní je zase vchod do obyváku
http://s12.postimg.cc/sqqv8lcbh/poslechovka.jpg

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Idealne nasimulovať v programe REW.

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

To k tomu fakt nikdo nemá co říct? krom mě od toho odrazovat?

(upravil Milan 25. 2. 2014 22:14)

Re: subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

No jestli sedíš u zdi naproti bednám, tak basů asi bude dost smile Co chceš slyšet. Nevýhoda je samozřejmě v tom dlouhým kabelu, ale prakticky to asi nebude nic tak horkýho. Těm pár litrům mezi repry se asi nevyhneš, to bys musel mít nějaký speciální placatý basáky. Xavian měl na webu řez jejich isobarik SW Xavian Basso. Možná by mohlo posloužit jako inspirace. Pár litrů mezi nima taky bylo. Myslím, že s touhle konstrukcí tu asi nemá moc lidí praktickou zkušenost. Vzhledem k tomu, jakej to má průběh, na kolik to cely vyjde a jak to bude pracný, tak viz výše ať se neopakuju. Jestli je nechceš dát do beden, tak je prodej, přišetři a kup si reprák, kterej bude mít ke sloupum s 10" větší smysl.

Web

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » subwoofer s "2xARN312/ARA390 special" isobarick basreflex

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£