21

Re: Druhovýrobci polovodičů

Mně je jasný, že IR jako firma rozhodně nezanikla a že v současnosti některou výrobu předali jinému výrobci - nesleduju to, třeba Václav jako vývojář má daleko větší přehled a zkušenosti, co, kde a jak. Prostě jsem IRFPčka uvedených typů loni objednával v Semicu a přišly mi, s logem IR, možná doprodej skladových zásob, toť vše - nenapadlo by mě a ani jsem po tom nepátral, kdo je vyrábí dneska, protože jsem je už dlouho nepotřeboval.

Chtěl jsem se jen zeptat zúčastněných přispěvatelů, zda mohu ty kecy okolo IRFP smazat. Téma se týká druhovýrobců dávno nevyráběných /nechci říct zastaralých/ součástek, tak proto. Souhlas?


Václave, Tys přece také před nějakým časem experimentoval s nákupem podobných součástek v různých našich obchodech a zásilkových službách. Nechceš se podělit o výsledky, co je na hovno a co stojí za to koupit a kde?

Web

22

Re: Druhovýrobci polovodičů

sinclair napsal:

zato ale Ty jsi trochu pomalejší, protože neuvažuješ v souvislostech. Kdybych mohl, určitě bych jim je hodil na hlavu, ale byly bohužel pájené a pájenou součástku Ti nikdo reklamovat nebude, i když není proražená.

Dovolil som si len nepokladať za úplne pravdepodobný scenár, že vezmeš 50ks várku NE553x prvý krát z nejakého zdroja a najprv ich (zhodou okolností všetky do jedného, na jeden šup a bez pätíc...) zaletuješ do dosiek a až potom riešiš, či sú ok. Ale to je jedno, niekedy mám proste dojem, že hoci jadro posolstva trebárs aj je reálne, detaily si tak trochu "po rybársky" zveličíš podľa vkusu. Ale ako nič v zlom a môžem sa samozrejme mýliť... smile

(a že som "trochu pomalejší" pravda tiež nemôžem vylúčiť)

23

Re: Druhovýrobci polovodičů

cestmire nic ve zlém - nebral jsem je tam poprvé, bylo to podruhé a potřeboval jsem je rychle - poprvé to bylo zhruba o rok zpět, bylo jich jen 30ks a byly naprosto v pořádku, tak jsem nic zlého netušíce objednal napodruhé rovnou 50ks.
Koho by kurva napadlo, že o rok později to budou nějaké pajclé mrchy? Ano, jak už jsem napsal, je to částečně i moje chyba, že jsem aspoň dva nestrčil do testeru, mohl jsem je všecky reklamovat, to máš pravdu, asi budu taky nějaký pomalejší smile
Mohlo mě to ale napadnout, protože ta předchozí várka byla téměř o 100% dražší. Ale jak píšu, spěchalo to, tak jsem je nic zlého netušíce rovnou zapájel do desek.
Čert vem těch pár stovek, ale té zbytečné práce okolo toho - to je jedna z věcí, co úplně nenávidím, dělat kvůli nějakým hajzlům zbytečnou práci. Vyletovat, zahodit, zaletovat nové, desky znovu umýt, znovu nalakovat a usušit. Celé dopoledne a kus odpoledne v řiti.

Jinak co se týče té fotky tranzistorů - ty lesklé 2SB649A s logem Hitachi, co se Vaškovi moc nezdály, jsou naprosto OK a dokonce s nimi a s matnými 2SD669A jdou stvořit slušně shodné komplementární páry - jde o certifikované ND od NADu, prošly mými testy a snad by mi firma k opravám neposílala plagiáty, srali by si nejspíš do vlastního hnízda - tak je to např. i s výkoňáky SanKen, které mi posílají a které vypadají jako první dva páry zleva na následující fotce. Zato ten poslední pár je mi krajně podezřelý, přestože je objednáván z utsource a bezvadně funguje.
Zleva : 130W pár demontovaný z rozmláceného zesilovače NAD214, 130W pár Darlingtonů ze skladu ND NADu, poslední je často používaný 100W pár Darlingtonů, hlavně v levnějších AV receiverech s min. zátěží 6ohm na kanál - to značení mi prostě nějak nesedí. Jsou z utsource a bezvadně fungují, stejně jako vše, co jsem si tam kdy objednal. Brzy, levně, kvalita NOS, k dispozici spousta již nevyráběných polovodičů - příští týden by asi mělo přijít 10 párů 2SA968A/2SC2238A, kde je pnp typ zelený jako u 2SB669A Hitachi. Tož uvidíme.
http://sweb.cz/servisdok/trandy_03.jpg

Dále bych prosím potřeboval identifikovat, kdo asi vyrábí tohle :
http://sweb.cz/servisdok/stablyTSL.jpg

Web

24 ...editoval Hazys (2. 2. 2014 1:23)

Re: Druhovýrobci polovodičů

Leoši, ten zakroucený had s diodou je TSC, Taiwan Semiconductor. Google, cca minuta i se zjištěním, že to sem dováží jakýsi Semitek.cz.

25

Re: Druhovýrobci polovodičů

Dík Honzo. Je to pěknej hajzl ty TS, napěťové tolerance jak sviňa a jak se z toho nebere aspoň 30mA, tak to hezky vysoko kmitá - přitom vzorně katalogově blokované. Značkovému stáblu od STM stačí cca 2-3mA /odběr vysocesvítivé ledky na výstupu/ a nemusí být ani předpisově blokovaný a nekmitá. Fairchildy LM337T s tím zatraceným tenkým křídlem ale potřebují na stabilitu jednou tolik předzátěže. Proto jsem za pakatel nakoupil a používám tohle, případně klasické verze s nulou na konci - je to škaredě vyfocené, ve skutečnosti vypadají daleko lépe a chovají se velmi mravně :
http://sweb.cz/servisdok/stably_02.jpg

Honzo koho jsem urazil? Jestli ano, tak to nebylo myšleno příliš vážně smile

A furt a furt se odněkud vynořují, dokonce se špičkovými parametry :

http://sweb.cz/servisdok/KD15003_01.jpg

Web

26 ...editoval Hazys (2. 2. 2014 2:42)

Re: Druhovýrobci polovodičů

Když jsi tu tak začal s těmi stábly.. obrátil sem krabici se stábly na stůl, a našel/identifikoval 21 různých výrobců. Zajímalo by mě jen, co je ten vlevo dole, co má logo "M" vypadající jako Magnat, přitom pouzdro i značení odpovídá Panasonicu.

http://i61.tinypic.com/2uhqusn.jpg


EDIT: Tak to vlevo dole je MATSUSHITA.. ještě přemýšlím nad tím neoznačeným.

EDIT2: Obrázek upraven. Pozná někdo logo toho neoznačeného?

27

Re: Druhovýrobci polovodičů

Je to logo Samsung, používalo se v letech 1980 až 1992.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Past_samsung.PNG

28

Re: Druhovýrobci polovodičů

Já to tušil!  Díky za ujasnění. (Při hledání "KOREA MC7905C" mě to našlo distrubutora, kde byl uvedený Samsung, ale už se mi nepovedlo to logo zpětně najít.)

29

Re: Druhovýrobci polovodičů

Týývole, slušná sbírka! Ještě Ti tam Honzo chybí LM340T 7805-24 a LM340T 7905-24 od NSC, ty mám zas ve sbírce já. Musím mrknout, co to je za potvory a co snesou, případně jestli to není lowdrop, kuchal jsem to z desek zrušených výherních automatů.
Kdybyste někdo potřebovali hňupovzdorná prosvětlená tlačítka z automatů /jednoduché upevnění za krk tuším maticí M20 nebo větší, mikrospínače na nacvaknutí jako u systému T6/, nebo větší počet longlife bezpaticových žárovek 12-15V/2W matových i čirých i s paticemi, dejte vědět, je toho tu celá bedna /teda tlačítek už zas tolik ne, ale těch žárovek s paticemi. Podle výrobce General Electric mají mít life 5000h, většina z těch likvidovaných mašin ani nejela. V jedné z nich jsem našel asi tak padesát mědiniklových pětikorun zpřed roku 1989, kdyby někdo chtěl do sbírky smile
Spínané to všecko bylo darlingtonama TIPL790, TIP126 a pak jsem tam objevil "cosi" v pouzdru TO220 s logem TI a označením BF64 a BF65 - nemáte tušení, co to je zač?? Možná tyristory, protože celý osvětlovací systém byl napájen usměrněným, ale nefiltrovaným napětím 12 a 48V.

Web

30

Re: Druhovýrobci polovodičů

loga
http://www.classiccmp.org/rtellason/log … logos.html
http://www.elnec.com/support/ic-logos/m … newlang=en

31

Re: Druhovýrobci polovodičů

Jsou to originály z konce období výroby, druhovýroba nebo přeznačený šrot? Na ebay stačí vyhledat "transistor tesla" a objeví se toho mnohem víc. Pak je tam hromadu tranzistorů s logem TSL v plastových puzdrech - neví někdo, co jsou zač?

http://ba-200.sweb.cz/bu109.jpg http://ba-200.sweb.cz/tslmale.jpg http://ba-200.sweb.cz/bd318.jpg

32

Re: Druhovýrobci polovodičů

Nevím, co je TSL za firmu, měl jsem od nich jen stábly LM317T a stály za hovno, jednak odcházely a jednak byly celkově hnusně udělané, ať už se to týká povrchovky vývodů, křídla, rovinnosti dosedací plochy a nakonec i kvality potisku - vypadaly jak potištěné bramborou smile
Ale ten font potisku na vyfocených trandech dost připomíná font na modernějších enderáckých polovodičích - je dost možné, že RFT valilo pro zahraniční zákazníky stejně, jako to valila Tesla. Schválně ten font na trandech srovnej s potiskem těch enderáckých stáblů, co jsou vyfocený v #27.
Řekl bych, že je to enderácká práce a tudíž to vůbec nemusí být špatný.
Jeden, nebo dva ty origo TSL stábly mi tam v šuplíčku zůstaly, schválně Vám je vyblejsknu, to je pokoukáníčko smile Zde jest jako prvý zleva a pak několik verzí stabilizátoru NSC LM340. Je tam +5V, -5V, 12V, 15V a kdesi jsem měl i 24V. A vzpomínám, že v bedně s odpálenými výkoňáky je několik kusů TSL 2N3773 v takovém divném pouzdře, jako kdysi měly enderácké SU169.

http://sweb.cz/servisdok/stably_03.jpg

Web

33

Re: Druhovýrobci polovodičů

RTG moduly neodcházely z důvodu absence balastních rezistorů, ty se u laterálů téměř vůbec nepoužívají! Vybírali z J162 a K1058 kusy s vyšším Vds (tuším kolem 200V), přitom katalogový údaj byl 160V. Proto to časem odcházelo, bylo to napěťově přetěžované.

34 ...editoval jmd (9. 2. 2014 12:13)

Re: Druhovýrobci polovodičů

Vedľa je podobná téma, postnem sem link ak by náhodov mal niekto čo napísať...


http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 747#204747

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 995#203995

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 699#203699

Ďakujem

35

Re: Druhovýrobci polovodičů

K Tenglerovi: problém RTG bych viděl spíš na ekonomické rovině, proč nepoužil "lepší" IRFka ? Zkrátka výrobou zesilovačů v dnešní době se v česku uživit nedá, ano problém je s materiálem. Mám třeba krásný návrh zesilovače s mosfety, ale cesta po kreré jsem se vydal byla slepá.  Sic jsem naměřil  výkonovou šířku pásma 1MHz, výkon 800W, leč snažil jsem se používat IRFKa. Jak se časem mění výroba mění se i chování tranzistorů. Nemohl jsem si pomoct, několik prototypů vytáhl ze skříně, sfoukl nános prachu, vypájel koncáky a měřil, trápil. Jak se časem mění výroba mění se i chování tranzistorů. Ony ty novější, laciné jako by vykazovaly jakousi hysterezi či co. V spínacím režimu se chovají super, lepší než starší, ale v lineárním režimu kmitají už na měřácích, zatlouct šly většími odpory v gatech, ale pak se zas objevily "zuby" v Ic.   Navíc když uděláte zesilovač rychlý, vlivem špatného stínění, nevhodných kabelů, neošetřených vstupů v levném mixu budete mít problém se stabilitou slátaného systému.  Stejně je nutné rychlý zesilovač ošetřit na vstupu pásmovou propustí třeba na 30kHz. Jinak spolehlivě shoří. Zrovna zírám na speakerplans.com  koukněte jak číňani vyrábějí filtrační kondíky a osazují do kopií LabGruppenů smile http://forum.speakerplans.com/lab-grupp … 68137.html   jsem si říkal že za tu cenu i v Číně takové zesilovače prostě vyrábět možné není. Ale konstrukce je 20 let stará a poctivá, tak snese osazení kdejakým šrotem.
Trošku si pohrávám s myšlenkou jak udělat efektivněji opravdu silný zesilovač, ten je aspoň po stránce návrhu, simulací a odbastlení na prkýnku téměř hotový, leč problém nastává čím monstrum napájet. Zjišťuji že budu mít problém už s výběrem síťového usměrňovače kde moje požadavky jsou rozumné pouzdro, ať jde montovat na chladič, hnusné  kostky zatím neakceptuji, tak aby měl proud 50A (chci rezervu). Dělají se hezké věci, nedávno jsem rezignoval a nechal si poslat blbé síťové usměrňovače a ultrafast bridge do spínaných zdrojů z IXYSu, , jenže jsem se hezky prohnul, za usměrňovače na spínaný zdroj bych vyaukroval asi celej Omnišrotik.

36

Re: Druhovýrobci polovodičů

Pěkně rozebraná problematika http://sound.westhost.com/fake/counterfeit-p1.htm

37

Re: Druhovýrobci polovodičů

No jasně Jožko, proto jsem vlastně založil tenhle thread, protože NĚKTEŘÍ druhovýrobci /v tomto případě spíš padělatelé, pokud se originál ještě pořád sériově vyrábí/ sáhnou k čemukoliv - počínaje pouzdřením závadnou či nevhodnou hmotou, Fe nebo Al základnou místo měděné až po vlastní čipy, kdy je uvnitř něco zcela jiného, než tam má být.
U Eliotta jsou popsány jen ty nejznámější případy s nejznámějšími polovodiči, ale je spousta dalších typů, které tak známé a často používané nejsou a tam bývá situace někdy ještě horší.
I přes značně rozdílné názory na spoustu jiných záležitostí, se Jožko nejspíš jednoznačně shodneme v tom, že v dnešní době sehnat kvalitní a značkovou zahraniční součástku je pro většinu amatérů obrovský problém. Já se s tím potýkám už několik let a řeknu Ti, že nebýt ebay, PayPalu a seriózních prodejců na ebay, dost velká většina přístrojů by ode mě odcházela neopravená...
Co se týče napájení velmi výkonných konců, tak své o tom ví Petr V. z fóra Prodance, který kupuje a nechává si upravovat poměrně levné spínané zdroje i zesilovače z Číny. Stačí přeosadit slušným materiálem, na výstupy osadit 6kW transily a zesilovač s výkonem 2x5kW může při celohliníkové konstukci vážit okolo 9-12kg. Pak už zbývá jen jeden, zato značný problém - dostatek šťávy pro takového vraha, protože zmíněné čínské zdroje /jeden symetrický 2x100V/6kW už mám doma/ nejsou bohužel konstruovány se vstupem 400V, aby výsledný stroj šel krmit zapojen mezi fáze.
Možná je to jeden z důvodů, proč se přestal /defacto ani pořádně nezačal, vyrobilo se něco málo přes 10.000ks/ vyrábět jinak vynikající, výkonný a defacto nezničitelný zesilovač CrestAudio Pro 10001. Ostatně na stránce http://www.peaveycommercialaudio.com/schematics.cfm lze najít opravdu kvanta inspirace, všechny tam uvedené přístroje, snad až na sérii LT a LA se v praxi výborně osvědčily a mnohde dosud osvědčují.
Bohužel CrestAudio na fantastickou spolehlivost a kvalitu svých výrobků dojelo finančně, ostatně jako vždy je zlikvidovala Čína a nejsem si jist, zda CrestAudio pod křídly Peavey nebude nuceno /jakože bude/ ke značným kompromisům.

Web

38 ...editoval Dalča (7. 4. 2014 13:59)

Re: Druhovýrobci polovodičů

Odstraněno pro nevhodnost

39

Re: Druhovýrobci polovodičů

Leoši, mě to už nějakou dobu vrtalo hlavou, KDE jsem viděl poprvé ten font, co je na pravděpodobně přeznačených KU z Ostravska. Rok cca 1988, trand GD607 jako náhradní díl pro nějakou školní elektronickou stavebnici, bylo to na takovejch bílejch Učkách z PVC a kompletovalo to Komenium. Kdysi jsem ten pytlíček s náhradníma součástkama štípnul a tenhle trand tam byl, včera při úklidu jsem ho našel. Foťák mám ovšem v práci, nafotím to příští  víkend. Úplně stejný font, chyběl nápis Tesla. A mám pocit, že zhruba ve stejné době jsem snad v Kolíně nebo Kutné Hoře v takové té okresně vybrané akviziční prodejně Elektro koupil 2NU72 taky s podobně divným potiskem, navíc bez označení kolektoru a báze (malé bambusáky jsem jiné neměl v ruce, možná, že to bylo běžné).

40

Re: Druhovýrobci polovodičů

Ahoj
vím že se to tady ohledně druhovýrobců řešilo a je jasné že nebrat ale potřeboval bych se zeptat jestli by šlo tohle co tady píšou samy se přiznávaj že prodávaj šmejdy šlo by to tak nahradit jak píšou
eshop je ame.cz výrobce trandů ISC
potřebuji to do zesilovače Pionner A 656 původní výrobce trandů Toshiba na jednom kanále jsou originál na druhem už ty ISC
už to vypadá že byl už v opravě


2SC3281 ISC
NPN 200V 15A 150W 30MHz
Do páru je 2SA1302. Doporučujeme používat značkové a lepší  speciální NF tranzistory kterými lze tyto páry bez problému nahradit - MJL1302A a MJL3281A nebo MJL21193 a MJL21194.

( Nikdo není schopen zajistit technické parametry shodné s originálem a nebo alespoň trvale stejné, neboť se jedná o neznačkového výrobce. Doporučujeme nepoužívat a před nákupem zvažte reálnost " úspory " oproti značkovému zboží na které je spolehnutí.)