Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 32 z 32]

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Co základní dvoudisková NASka Synology, 2x WD RED disky + zálohovat mimo, např. Amazon Glacier backup?

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Možností je víc, například synchro na skydrive nebo google, či privátní cloudy..., vše vyžaduje nějakou námahu, raid na nasu je jen základ.

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Tak nakonec padla volba na klasické pc.Sehnal jsem na aukru solidně vypadající desktop Dell GX620 za krásných 1700 Kč.Od multimediálního centra mě odradily diskuze k jednotlivým přístrojům,kdy uživatelé stále řešili nějaké problémy s firmwarem a taky cena versus konfigurace.Časem pořeším slušnější grafiku a zvukovku a bede vystaráno.
Dell mě překvapil fortelnou konstrukcí a především velmi tichým chodem.

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Když to jde, tak se snažím všude nacpat Synology s WD Red disky. U synology se mi líbí, že opravdu funguje, firmware je krásně zpracovaný a nabízí perfektní ovládání. Cenovka je sice trochu vyšší, ale když to vezmu v porování funkce vs cena, tak vychází ještě hodně levně.

Sám jsem si nedávno koupil domů, tak nějak na zkoušku levný Zyxell NSA310. Hoši, větší s*áč jsem snad nezažil. Na tomhle "nasu" nefunguje snad vůbec nic správně smile
Ventilátor cvrliká jako kdyby měl vylágrovaný ložiska, rychlost na Gb ethernetu tak 300Mb/s v maximu a ten firmware.... no to asi vymyslel debil smile
Sdílení CIFS neboli samba, neboli windows sdílení funkční napůl. Když připojím sdílenou složku jako síťový disk, pokaždém restartu se mě zeptá na zadání hesla a jména i když ho uložím do PC. Nastavení přístupových práv ke sdílením složkám naprosto katastrofální, prakticky nemožné.
Různé "servery" typu Twonky MS, iTunes atd... no škoda mluvit smile Taky "funkční"...
Ovšem, spotřeba dobrá smile Do 10W i s diskem WD Green.

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Dohnalik napsal:

Já mám server s RAID 1, protože už jsem jednou o data přišel smile Tedy dva disky, ideálně dvou různých výrobců, a máš jistotu...kdyby se náhodou stalo, že jeden odejde, pořád máš druhej, koupíš novej, šoupneš ho tam a zase se všechna data naklonují.

Je to hrozné , ale tohle je jediné alespoň trochu řešení že člověk nepřijde o všechno najednou. Jinak ještě to jistím mimo ty dva hd tím že v zipu mám udělanou zálohu na www.mega.co.nz  dávají 50 giga zdarma a mělo by to být bezpečné proti krádeži a je to tam šifrované , dá se navolit JČ ale ovládání toho webu je super na 1 a hlavně se tam nic pořád nemění jako na některých pochybných uložištích .

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

xmarek napsal:

RAID je dobré řešení, ale není samospásné. Kolegovi ve firmě odešly oba disky v RAIDu a pamatuji si, že v minulé firmě se stalo něco podobného. Např. takový vadný řadič dokáže s diskem divy (to už jsem taky zažil). Nicméně lepší nějaká záloha než žádná. Každému kolem vždycky říkám první zákon výpočetní techniky: "Zalohovat, zalohovat, zalohovat" a kdo to nedělá má jednoho dne prostě smůlu. A nemyslete si, že se to zrovna Vás netýká. Těch nářků už jsem zažil taky dost. A pak následovalo: "Já jsem Vám to říkal". smile
Jinak já jsem si pro svoje soukrommé projekty hodně oblíbil cloud-y. A to jsem jim ze začátku nemohl přijít na jméno. big_smile

Zálohovat , zálohovat ano to je správné. Moje zkušenost je , že někdy v roce 1999 - 2000 jsem měl svůj první fotoaparát ( digitální ) fotil jsem jak se říká "ostošet" a fotečky jsem zálohoval tehdy na CD . Dělal jse dvojitou zálohu , jednu pro užívání a druhou kdybych poškodil tu k užívání . Zrovna loni o vánocích tj.v roce 2014 jsem se chtěl podívat , zavzpomínat doupravit a tak , tak jsem se rozhodl ty data natáhnout do kompu.... .  a ejhle , to byl problém o něco jsem přišel úplně ale dá se říct že cca 90% jsem zachránil , jenže , je problém ve výp.technice že když je jen kousek poškozený že pc nechce brát ani ten zbytek který je v pořádku . T tu chvíli mě napadlo že mít to na nějaké datové pásce nebyl by žádný problém .No  ještě jak už jsem tady psal nyní si ještě dělávám zálohu hlavně fotek které zazipuji a hodím na nějaký cloud kterému trochu věřím. Je jich víc , třeba  www.mega.co.nz ti dávají 50gb grátis v základu a bez reklam a neopruzují co 14 dní novými podmínkami o ochraně soukromí jako někteří "solidní"  jiní . Data jsou tam šifrované a deklarují že ani oni sami k nim nemají přístup .

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Dohnalik napsal:

Já mám server s RAID 1, protože už jsem jednou o data přišel smile Tedy dva disky, ideálně dvou různých výrobců, a máš jistotu...kdyby se náhodou stalo, že jeden odejde, pořád máš druhej, koupíš novej, šoupneš ho tam a zase se všechna data naklonují.

No jo  , je to tak  , dva disky jsou dva disky . Zrovna si tady čtu a mezitím synchronizuji odcházejicí disk s novým ... . a mám tam věci od roku cca 1999 i něco staršího ( disk má ale sotva 3 roky a nebyl protěžován , občas  u multimediálního centra a jinak nic moc , WD. To není první WD se kterým mám problémy )  .O něco jsem už přišel kdysi v době kdy jsem pálil CD a dokonce  2x pro jistotu . Myslím že jsem se tady o tom už někde zmiňoval.Ono ani tolik nejde o pár souborů jako o to že si s těmi poškozenýmí soubory výp.technika moc neumí poradit a trvá to. No malé poškození CD / DVD a je to všechno v háji .To pásek se přetočil o kousek dál a hotovo .

(upravil zuki 11. 10. 2015 2:13)

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Kolegovi v práci taky odešlo RAIDové pole...  Mám dojem, že se to jednoho dne bez varování komplet "sesypalo"... Asi je lepší se na pole... a udělat si občas zálohu na disk a ten vyndat z PC... 

Úplně nejlepší by bylo mít uložený dva se stejnýma datama ... Ale kdo to má dělat smile  Taky už mám schovaný dva PATA disky... jeden už asi víc jak 10let - "za chvíli" to asi ani nikde nepřečtu... A mám i pár desítek GByte videa na páskách Digital8 (asi víc než 20let starých) a zatím ani nejsou načtený do PC...

Kdysi jsem měl pár spešl. CD od RICOHu a na nich stálo hrdě, že předpokládaná doba uchování dat je 100let smile Ty by na muziku stačily ( i když by jich asi byla pěkná hromádka), ale dnešní CD a DVR mají jen pár let...

I když mi za cca 30let asi dva disky odešly, tak cca 90% jich je stále OK...  (domá máme tak 7 PC funkčních s 2-3 disky. Na mém mám zrovna 5disků (2xSSD a HDD 300G, 500G a 1T). Posledních asi tak 10let mám WD. Jeden už před 6lety zahlásil chybu v SMART, ale stále jede... jen už není systémový a jede vytrvale a i poměrně vytíženě v Videorecorderu...

Ale vždy jsem se snažil, aby se disky nepřehřívaly... Třeba jen tím, že jsem je nedával natěsno k sobě... a volil jsem často na data ty řady s menším příkonem, velkou vyrovnávací pamětí tj. většinou se chlubící s optimalizaci čtení (menší počet "poskakování" po plotnách) atd ...

EDIT: v minulé práci jsme měli SW který ve zvoleném (periodickém) čase udělal kopii zvoleného adresáře. Tak by šlo dělat zálohy na jinak spící disk, klidně nějaký pomalejší co má v klidu skoro nulovou spotřebu...

(upravil tomil2002 11. 10. 2015 2:19)

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

O SSD se taky píše že se neví na jak dlouho to je. S těmi daty je to složité , přijde mi , že na data je snad opravdu nejlepší zatím páska protože se dá převinout kousek dál v případě poškození a když si vemu že mám doma staré audiokazety které pořád hrají super a už mají některé o dost více než 25 let. Přitom se psalo že je potřeba je minimálně jednou za rok převinout aby se jednotlivé vrstvy pásku magneticky neovlivňovaly , nepřekopírovávaly se mezi sebou. To tedy nedodržuji vůbec .No a ty mé původní CD taky byly slušné kvality , to nejlepší co se dalo koupit tedy podle různých testů . Něco málo si člověk může zálohovat na nějaký solidní cloud třeba v zipu a zaheslovaně jenže to je spíše pro foto , na video to moc není . Je třeba se mrknout na všechny světové strany a najít si cloudy pro případ že by něco někde ve světě se stalo ... . Docela zajímavý , šifrovaný cloud je na Novém Zélandu , přenos jde rychle , je to šifrované , dá se přepnout JČ a dávají v základu zdarma 50 giga . www.mega.co.nz , ale zase o nich občas píší né moc dobře úřady.Fakt je ale ten že ty data tam jsou chráněné a třeba jen odkazy jsou generované šifrovaně včetně souborů takže oni sami tvrdí že k těm datům nemají přístup.V případě ztráty hesla se už tam majitel nedostane. No a jinak právě synchronizuji poslední složku s toho poškozeného disku , možná zkusím potom Low level format jak se to bude tvářit , ale na nic důležitého jej už používat nebudu. HDD mám vcelku taky nějaké v zásobě takže o tohle nejde , ale asi je opravdu třeba tyhle rodinné věci mít na dvou HDD pro jistotu. Léto je pryč , stejně bude docela chladno , tak se zase dám na takové ty příjemné domácí věci smile
Ještě k těm diskům , na přehřívaní si taky dávám pozor , na jedné stanici třeba jedu  tak že mám povytahované sata kabely a jen si napíchnu disk který potřebuji ať už jako systém a nebo datový , mám jej na stole , občas na něj dám ruku a teplota v pohodě , jinak to kontroluji průběžně ulitou crystaldiskinfo , nebo jen diskInfo , bezva ulitka bez instalace , ihned vypíše kolik je přemapovaných sektorů , vypíše teplotu atd. Někdy mám pocit jestli nevadí že k diskům přistupuji jak s Windows tak i s třeba Ubuntu a v nasu je taky nějaký linux widle to potom hned zase chtějí kontrolovat a dělají drama , jenže pro rozumnou práci je nejvíce slušných prg. psaných pro windows s tím se nedá nic dělat .

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Já tedy nevím ale pálím hlavně audio CD tak minimálně 10 let, spíš víc.
Začínal jsem u HP 2x rychlostní a skončil U CD-R Asus (Pioneer) 52x. od té doby si držím staré XP-M z roku 2005, protože nové PC s DVD-RW mechanikou ASUS už není tak kvalitní. Občas při pálení neprojdou kontrolou právě vypáené média.
Zatím jsem měl problémy pouze s CD-R polepenými samolepkou. Ta trhá datovou vrstvu.
Ostatní popsaná pouze fixou, jsou ještě dodnes čitelná. Nejstarší média jsou Maxel se zlaou vrstvou, pak mám kvalitní značkové Verbatim, ale i levná No-Name média.  Raritou je nejlevnější No-Name médium 40x (asi 4 kč) které jsem v roce 2007 omylem vypálil 52x a dodnes je čitelné na věži r.v. 1998.
Minulý týden jsem na levné Verbatimky pálil na rok starém Notebooku a médium hlásilo chyby. Po vypálení na staříkovi 8 ks z téhož Cake bez chyb.
Prostě kvalita stojí peníze a čím nověší tím automaticky neznamená kvalitnější.
Mám tu snad 10 ks HDD od 160 GB do 1TB a zatím všechny bez chyb.

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Občas se i výrobce "sekne" a vyrobí ve snaze "optimalizovat výrobní náklady aušus. 

Ať už je to HDD ( měl jsem odhadem před 10-15 rukama IBM cca 45G a když mi po 2 letech odešel, tam mi řekli že mám asi poslední (nejdéle chodící) kus. Že byla celá výrobní série vadná...  Ještě že jsem měl zaplacenou prodlouženou záruku na 3roky a i tak se kroutili a nechtěli mi dát 60G, neb ty 45G se běžně nedělali ( a v té době stály takový "velký" disky docela dost peněz...).

Nebo CD - viděl jsem Noname co jim po 3-4letech začala odpadávát datová vrstva (jeden čas se dost nadávalo i na Verbatim ) a nebo šizené Boardy (napříč výrobcema) s levnýma elytama co po 1-3 rokách provozu skoro všechny odešly...

Asi jsem staromódní, ale slovo Cloud mi nesmí do baráku smile

Z toho mi ale stále vychází nejlépe ty HDD. Případně pro jistotu i něco na CD - taky mi funguje naprostá většina CD dlouhé roky (desítky let) smile .

Re: Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Zdravím , nejste staromódní co se týče toho cloudu , taky jsem už  dávno zrušil všechna data na cloudech kde se co tři měsíce měnily podmínky k užití nebo rozhraní  ale jsou i takové kterým důvěřuji trochu víc a mám za to že nějaký kompresní prg. třeba 7zip a slušné heslo není úplně jednoduché prolomit . V mém případě se jedná o mé soukromé věci , foto , video nebo prostě co si vytvořím a beru to jako takovou nějakou úložnou "místnost"  pro případ a to ještě přemýšlím co ano a co ne.  Je mi jasné že ze sejfem v bance se to srovnávat nedá ale ani tomu se nedá na 100% důvěřovat.Jde mi prostě jen o to abych za x let se mohl s dětmi, partnerkou , sourozenci se prostě na něco mrknout co se událo tehdy a tehdy. Třeba mám ještě několik audiokazet z doby kdy mi bylo 16-18 a věřte že to není nedávno smile , bohužel , ale ta radost mnohdy nedokonalé nahrávky kde přesně vím kdy lupne deska ze které jsem si to nahrál a tak , to je radost smile
Audio mám rád a hodně ale časem jsem přišel na to , že hudba je nejkrásnější když ji má člověk s kým poslouchat a nebo prostě komu pouštět . O tuhle radost jsem tak trochu postupem času přišel. Přítelkyni je úplně jedno co ji hraje a jak ... . U mě je to úplně jinak.

Příspěvky [21 až 32 z 32]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Co zvolit jako centrální úložiště-zdroj muziky?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£