(upravil uk99 11. 1. 2014 21:58)

Téma: Kompozitní ozvučnice?

Dobrý den, zajímal by mě váš názor na experiment s kompozitem ocel-bitumen-kaučuk a silikonovým BR.
Může tohle fungovat? Uvažuju o KEF sp1535x a k tomu by se ten kov vizuálně fakt hodil. Navíc by to vyšlo relativně levně.
Ten silikon je jen takovej nápad navíc, mohlo by to pomoct.

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/542/mmzo.png

Díky za názory.

Re: Kompozitní ozvučnice?

Takhle to vypadá celkem přijatelně v řezu. Ale... představ nebo si nakresli, jak to bude vypadat ve svislém řezu a v 3D pohledu ze zadu a z předu. Ten měnič buď bude koukat ven, nebo bude zapuštěný dovnitř a obojí je vzhledem k výrazným difrakcím špatně.
Nebo to má být místo válce koule? Možná by se na to daly zneužít nějaké velké nerezové mísy na saláty z ikei smile.
Na bitumen bych se vykašlal a vnitřek vylaminoval skelnou tkaninou 5mm.

Web

(upravil uk99 11. 1. 2014 23:45)

Re: Kompozitní ozvučnice?

Je to koule, použít hodlám http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/produ … /00057256.,
udělat tomu drátěnej stojan a nazvat to sputnik. big_smile
Edit: Skelnou tkaninu mám. Sehnal bych i kevlar ať je to hi-tech.

Pohltí ale laminát vysoké rezonanční kmitočty oceli?

Re: Kompozitní ozvučnice?

Nebo je to myšleno jako ocel-pryž-laminát?

Re: Kompozitní ozvučnice?

Nejsem dobrý teoretik, ale když to má tvar koule, nevznikají tam stojaté vlny?

Jinak je pro mne jakýkoliv odklon od překližek k možná lehčím materiálům velmi zajímavý.
Trochu mi to připomíná technologie pláště moderních ponorek (vrstvy pryž - ocel), asi to není náhoda.

Re: Kompozitní ozvučnice?

Zdravím, nápad se sputnikem se mi líbí. Také jsem kdysi chtěl dělat kulatou ozvučnici.

Kompozit tlumí relativně dobře. Z vyššími frekvencemi by problém mít neměl, spíš naopak. Z běžných výztuží nejlépe tlumí uhlík, zejména vysoko modulový. Kevlar je o něco lepší než skelné vlákna, ale celkově to nejsou řádové rozdíly. Pryskyřice, které má při ruční laminaci velký objemový podíl, s tím stejně udělá svoje. Přiklonil bych se k variantě ocel-pryž-laminát. Kompozitovou část ozvučnice, kterou si momentálně připravuji, bude sendvičové konstrukce ze skelného laminátu s korkovým jádrem. Z mého pohledu je s korkem lepší práce, zejména se dá snadno zalaminovat. U různých pryží bych se trochu obával delaminace, ale použití na kovu je něco jiného. Navíc korek také dobře pohlcuje energii.

(upravil uk99 13. 1. 2014 0:43)

Re: Kompozitní ozvučnice?

Díky za pomoc. Jinak pro průměr (vnější) 36cm to vychází na 6-7kg bez reproduktoru. Z bukového dřeva s 20mm stěnou by to bylo +-5kg. Takže v tomhle případě zrovna o lehčí konstrukci nejde.

V čem je použití korku na kovu problém?

Re: Kompozitní ozvučnice?

S korkem problém není, jen sehnat vhodnou tloušťku. Problém by mohl být s laminováním na pryž, nebyl bych si jist že bude laminát držet na pryži. Třeba to je ale zbytečná obava, nezkoušel jsem. Může stačit třeba pryž zdrsnit. Přeci jenom ozvučnice nezažije za normálního provozu velké deformace, takže by asi ani nebyl potřeba extra pevný spoj.

Re: Kompozitní ozvučnice?

Prováděl bych to asi celé tak, že bych si na hliněném kopytu vyrobil tu vnitřní kouli z laminátu a hlínu pak vydlabal. Kouli vložil do mísy a mezeru vylil, přiklopil druhou mísou a znovu mezeru vylil. Takže by byla pryž i laminát z jednoho kusu.

Re: Kompozitní ozvučnice?

Já jsem ze zvyku předpokládal použití plátů pryže. Navržený postup my připadá dost pracný, navíc bych ještě zauvažoval o spojení nerezových mís po obvodě. Slepit je například pomocí laminátového pásku s šířkou kolem 2 cm a zahuštěné pryskyřice. Osobně bych asi volil následující postup. Do nerezové mísí vlepit z MDF prstenec pro uchycení reproduktoru. Polepit plochu mísy vhodnou pryží nebo opatřit nátěrem odpovídající tloušťky, tak aby po obvodě mísy (vnější průměr 36 cm) zůstal holý kov v šířce cca 15 mm. Celou vnitřní plochu přelaminovat. Totéž i pro druhou polovinu a natupo k sobě obě poloviny slepit. Nakonec bych přes otvor pro reproduktor zevnitř spoj přelaminoval. Možností jak to udělat je spousta. Nevím jaký materiál na vylití bys chtěl použít, možná by šel použití houževnatý licí polyuretan.

Re: Kompozitní ozvučnice?

Díky, je to mnohem jednodušší a fungovat by to mělo dobře.
V tomhle případě určitě polyuretanový nátěr. Zkusím povrch zdrsnit aby se laminát chytil.

Re: Kompozitní ozvučnice?

Ten Ureol je licí polyuretan a je kvůli bublinkám při lití celkem tekutý,při natírání to bude stékat.

(upravil uk99 15. 1. 2014 9:23)

Re: Kompozitní ozvučnice?

Přemýšlím o tom ho smíchat s jemně drceným korkem. Když už experimentovat tak pořádně.


Času hrát si s tím mám dost, spíš bude ještě chvíli trvat než na to všechno našetřím. Ta IKEA mísa má nakonec 2mm tlustou stěnu.
Není tu někdo, ideálně z Liberce, kdo by byl schopný frekv. průběh?

další verze:
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/845/c0fu.png

Re: Kompozitní ozvučnice?

Od korku ruce pryč. Vždyť je to materiál na nic. To samé guma nemá co dělat v bednách, akorát zavede další rezonance do stěn. Guma netlumí. Normálně to vylaminuje zevnitř a pak ten přechod mezi dvma koulemi vylaminuj rukou zevnitř.

Web

Re: Kompozitní ozvučnice?

Názory se koukám různí. No pro mě akorát o starost méně. Ještě to zkusím konzultovat na fakultě nanotechnologie. Testujou tam všeliaký kompozity.

Re: Kompozitní ozvučnice?

Tak samozřejmě ten plech musíš umrtvit, v automotive jsou pro to nejrůznější "deadening pads", nebo sežeň tecsound.

Re: Kompozitní ozvučnice?

Mě se zase korek nezdá jako materiál na nic.
Výtažek z výše uvedeného článku:
http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/12/hcxf.jpg
a i ostatní materiálové vlastnosti nejsou tak špatné. Vzhledem k tuhosti a pevnosti mi korek přijde použitelný pro sendvičovou konstrukci ozvučnice.
Pro použití korku mě inspiroval prototyp části konstrukce obráběcího stoje, kde byl korek použit v masivním uhlíkovém nosníku. Rozdíl byl jasně slyšet.

Pro porovnání vlastnosti laminátu.

http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/513/lcar.jpg http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/46/i59t.jpg


Neměli by jste materiálové vlastnosti tecsoundu nebo podobného materiálu? Našel jsem pouze pevnost v tahu, cca 0,3 MPa a v tlaku 0,48 MPa.
Napadla mě varianta laminát-korek-tecsound-korek-laminát nebo ocel.

(upravil uk99 16. 1. 2014 11:26)

Re: Kompozitní ozvučnice?

Většina těch tlumících high tech věcí co jsem našel je taková samolepící ipa.
Uvažuju o: ocel-laminát-tecsound-laminát-korek-akustická pěna, ala:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/19/p6q9.jpg

Omlouvám se za hnusnej obrázek, nechtělo se mi do cadu.

+ nejspíš zavrhuju BR kterej mi tam nepřijde zrovna ideální a radši seženu rozbitej/starej/levnej sub okolo 6,5" jako pasivní membránu.

Re: Kompozitní ozvučnice?

Mě by právě docela zajímala tuhost a vnitřní tlumení těchto materiálů. Předpokládám že budou mít větší vnitřní tlumení, ale zase díky malé tuhosti reálně tolik energie neutlumí.
Při navržené skladbě bych možná zvětšil tloušťku laminátové vrstvy mezi tecsound-em a korkem, za předpokladu použití skelného laminátu. Ocel je přeci jenom zhruba 10x tužší. Osobně bych ale prohodil vrstvu koreku a tecsound.

Našel jsem popis kompozitní ozvučnice, kde v nosné části - sendviči, není použit nijak extra tlumící materiál. Jak jsem pochopil, jedná se o sendvič s nomexovou voštinou tl. 1" s uhlíkovým potahem a výsledek by měl být dobrý.

(upravil uk99 16. 1. 2014 15:18)

Re: Kompozitní ozvučnice?

Co jsem pochopil tak ty tlumící materiály jsou fajn na velkou plochu tenkého plechu kde sníží rezonanční frekvenci. Na druhou stranu tohle je celkem malá koule z 2mm oceli, pokud se ještě pořádně zpevní laminátem (ta žebra by mohla pomoct) tak mi se mi zdá že tam trocha asfaltogumy nic moc nepomůže. Mechanické kmitání bude tak malé že účinnost "tlumidla" bude minimální. Možná se pletu.

Načmáral jsem to bez měřítka. Mělo to být: 2mm ocel, 3-4mm tlumidlo, 4mm laminát, 4mm korek...

Pokud funguje to v odkazu a funguje dobře, tak by mohlo i tohle.