Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Vybavení pro měření nf

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 22]

Téma: Vybavení pro měření nf

Ahoj, chtěl bych poprosit o pomoc. Prodal jsem nedávno své stařičké náčiní co jsme měl v dílně. A ted za ušetřené chechtáky bych rád pořídil nové vybavení abych mohl měřit nf zesilovače a viděl při bastlení co dělám a jak se to chová a mohl si ukládat naměřené data/průběhy.


Tohle je můj výběr:


Oscilskop:
1) Voltcraft DSO-1062D,
2) Rigol DS 1052E
3) OWON VDS3102


Generátor:

tady vůbec nevím jde mi vlastně jen o pravoúhlý signál. Sinusový generátor kvalitní mám..
Přemýšlím tedy nad  OWON AG1022


Zkresloměr:

Měl jsem možnost zkusit si s programem Arta a kartou Esi Julia zkusit měřit THD. Vypadalo to jednoduše a v pohodě Takže tu kartu bych asi si koupil. Jediné co mi vadí, že si budu muset do pracovny koupit starší počítač kvůli ní. Kdyby existovala stejně dobrá externí zvukovka za podobnou cenu tak by to bylo lepší a mohl bych využít svůj notebook..     
 


Co tedy poradíte? Jde mi o praktičnost a spolehlivost měření.. Děkuji všem za rady

Re: Vybavení pro měření nf

Před časem nabízel VB dva starší analyzátory zkreslení HP, možná je to ještě aktuální.

Na trochu vážnou práci se Arta a spol. bez příslušného HW nehodí.

Web

Re: Vybavení pro měření nf

Za ty prachy bych bral radši scop z druhý ruky. Třeba nějákýho teka.

Re: Vybavení pro měření nf

Sendy: Co považuješ za příslušný HW aby se s Artou dalo vážně pracovat? Měl jsem nf zkresloměr BM543 který měřil do 0,01% od 10Hz-600KHz a to na lampy stačilo a dejme tomu i na tranzistorové konce. Na operáky to už samozřejmě nebylo což to by mi tolik nevadilo ale byla to obrovská krabice a hlavně bych chtěl si měření archivovat a to s Artou je dost pohodlný.

Jinak pokud vím tak nf zkresloměry se moc neobjevují na prodej a když už tak i z druhé ruky jsou drahé jak blázen.


BigDrobek Za jaké prachy? 8-11.000Kč ti přijde za nový osciloskop moc? Z druhé ruky něco novějšího se toho taky moc neprodává a hlavně když něco odejde tak to někam dávat na opravu jsou další výdaje a starosti..


Raději poradte něco konkrétního s čím máte třeba zkušenosti vy..

Re: Vybavení pro měření nf

Arta a spol. by fungovala líp, kdyby se použily normované vstupy a výstupy, pořešila zemní smyčka. Bohužel je třeba řešit i optimální napětí pro vstup karty atd., zkrátka je to patlárna pro bastíře a spíš demo než spolehlivé měření. Když se ty problémy vyřeší, tak se člověk vzdáleně přiblíží nějaké staré Prismě s tím, že stejně to není něco, co by byli schopni bez námitek akceptovat na druhé straně zeměkoule jako věrohodnou věc.

Co to je "drahé jako blázen" ? Na jaké úrovni ta technika má být ?

Web

Re: Vybavení pro měření nf

Rozumím. Vstupy a výstupy jdou dané podle toho jakou máš kartu a chápu, že každý si pak něco změří tím co má dma v počítači a každý se pak může dostat k jinému výsledku. Nehledě na to, že by si to měl každý zkalibrovat atd atd. Taky se mi nelíbí, že bych musel ještě si udělat nějakou děličku protože do Arty (Julie) není možný poslat více jak cca 2,0V RMS.

Ta arta s julíí se mi líbila, že si změřím THD, THD+N at už na jednom kmitočtu nebo v celém pásmu, vidím i odstup od rušivých napětí atd. Je to pohodlné a dobře se mi to ovládalo. Na kolik jsou ty měření skutečně přesný zatím nemůžu říci nebot jsem to mohl srovnávat je s tou Teslou a to tak nějak vycházela respektiva Arta byla na tom mnohem lépe a samozřejmě dokázala změřit daleko nižší zkreslení.

Mě by zajímala tedy ta cesta měřit pomocí počítače, zvukovky či nějaké karty se srozumitelným SW jako je Arta. Taky mi přijde, že je to i levné řešení.
Pokud bych dokázal změřit spolehlivě a opakovaně zkreslení do cca 0,0001% chrochtám blahem.


Drahé je třeba pro mě spektrák nebo zkresloměr za desítky tisíc či statisíc. Když se podívám třeba na elexbrno tak za 30.000,- dostanu starý vercajk, který nic neřeší sad

Re: Vybavení pro měření nf

0.0001% spolehlivě a opakovaně ? Ta cena má být v jaké měně, USD ? smile

Web

Re: Vybavení pro měření nf

Ta obyčejná stará Tesla byla schopná opakovaně měřit do 0,01% tak nevím co od dnešní techniky očekávat. S artou jsem zkoušel měřit tovární preamp a měl jsem
při daném nastavení zkreslení 0,0035% a naměřil jsem opakovaně 0,0021% a takový výsledek mi bohatě stačí.

Místo toho smajlíku a hloupé otázky na měnu kdyby jsi poradil něco konkrétního, protože jsem se už vyjádřil řekl bych dost konkrétně tak by mi to pomohlo.

Pokud nemáš vlastní zkušenost nebo nemáš sám doma konkrétní vybavení s kterým jsi spokojený tak nemá cenu mi sem posílat takové příspěvky.
Děkuji za pochopení myslím to dobře...

Re: Vybavení pro měření nf

Průnik ceny a požadavků v legální zóně vidím nulový.
On i AP27xx má odstup u generátoru i analyzéru jen kolem -112dB, jestli se nepletu...

Web

Re: Vybavení pro měření nf

Dobře tak ještě jinak. Měří tento člověk artou?

http://www.customworks.cz/archiv/hypa-a400/

Měří... Je to měření zavádějící? Pokud ano OK. Pokud ne tak přes co měří? Já už nevím jak se mám zeptat jinak.

Re: Vybavení pro měření nf

Nevím, jak si poradil se smyčkama a zjišťovat to nebudu, bylo o tom už napsáno dost a vzpomínám na měření, novější měření, dohadování se o referenční úrovně atd.

V případě sporu o výsledek a řešení reprodukovatelnosti měření - NE, není to dostatečné. Za málo peněz málo muziky.

Web

Re: Vybavení pro měření nf

Aha dobře. Tak v podstatě jsi nedal ani jeden ucelený příklad s jakým min. nádobíčkem leze spolehlivě měřit.
Tímto ti děkuji a počkám jestli případně někdo jiný sem hodí konkrétní příklad s čím doma měří.

(upravil Sendy 7. 1. 2014 1:29)

Re: Vybavení pro měření nf

OK, konkrétní případ, nejvíc měřím s Neutrik ABT. Není sice nejlepší z mého depozitáře, ale je velmi operativní a hodí se i do terénu. Jo, taky umí bohužel sweepovat jen 20Hz-40K a neumí měřit IMD, ale má v sobě výkonový zesilovač, umí měřit šum, kolísání, má to 2 filtry, zobrazení residua jako oscilogram...

Web

(upravil DJ_Rix 7. 1. 2014 23:40)

Re: Vybavení pro měření nf

libor.boukal: Můžeš si koupit třeba tohle smile : http://www.testequipmentconnection.com/ … rik_A2.php   Upozorňuji, že to není NOVÝ přístroj big_smile

Jak napsal Sendy, měření Artou je na doma, bez vazby na opakovatelnost a reprezentovatelnost, prostě si doma sám změříš, jestli tam není ultra průšvih, ale není to opakovatelné a reprodukovatelné, především ve smyslu že druhému to doma bude měřit stejně atd...

Re: Vybavení pro měření nf

Rixi to je výborný přístroj a má všechno co bych využil ale je to pro mě zatím drahá mašinka.


Ted potřebuji něco spolehlivého na doma. Určitě jak jsi pochopil tak mě šlo o to abych s artou a případně s julií se správným nastavením změřil opakovaně třeba zkreslení THD na zesilovači 0,003% a to opakovaně. Jestli opakovaně změřím 0,0031% či 0,0033% mě tolik nebolí ale rád bych aby to měření bylo i podobné a odpovídalo jako kdybych měřil na profi vybavení. Pod pojmem odpovídalo myslím výsledek s tolerancí cca +/- 0,001. Tedy abych neměřil vyloženě blbost.

Jestli někdo na druhé straně zeměkoule bude mít jinou zvukovku nebo blbě nastavenou a změří něco jiného je mi jedno.

Re: Vybavení pro měření nf

Neutrik A2 som kúpil asi pred 15 rokmi a stál ma vtedy 250tis Sk.. Po 3 rokoch som zistil, že na merania, ktoré potrebujem je málo presný a kúpil som si zvukovku vtedy za 700USD, ktorú používam dodnes...Neutrik A2 síce stále funguje, ale len na také rýchle "domáce" meranie , rutinnú kontrolu a tak..Na presnú analýzu kvalitnú zvukovku (aj keď je to menej pohodlné a menej "bombenundidiotensicher"), kto na to má, tak nové AP...

Re: Vybavení pro měření nf

BV: děkuji za Váš názor hlavně od konstruktéra. To už je přijatelná cenová hladina a pokud to funguje jak říkáte tak co si více přát.
Jakou zvukovku konkrétně používáte a jaký případně program, případně co by jste doporučil z dnes dostupných zařízení na trhu?

Re: Vybavení pro měření nf

Stačí hledat....

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 93#p150993

2 DJ Rix - to v odkazu je ale A2DD, donedávna jsem nejlevněji viděl za 7500.

Web

Re: Vybavení pro měření nf

Kolega ze zahraničí nabízí sestavu starší techniky, konkrétně :
- HP8970B měřič šumu 1ks bezvadný, 1ks na ND, kompletní dokumentace
- HP8903B audio analyzer, HPIB, all filters option, kalibrovaný
- HP8903A audio analyzer, na opravu nebo ND
- Dewbarry Digital Domain Audio Analyzer nefunkční 96K režim, bez dokumentace
- AP Portable One Plus Access, P1 option (IMD), GPIB, kompletní dokumentace + těžký přepravní case

!! U posledního přístroje se nabízí možnost koupě bez GPIB option (mám zájem pro sebe), AP P1P má vlastní řídicí počítač a tento option většina uživatelů nepotřebuje !!

Web

(upravil Dalča 7. 4. 2014 13:42)

Re: Vybavení pro měření nf

Odstraněno pro nevhodnost

Příspěvky [1 až 20 z 22]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Vybavení pro měření nf

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£