Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 26]

(upravil Pech. 17. 1. 2014 20:31)

Téma: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Abych nedělal nové vlákno, edituji původní.

Konečně mi dorazily nový jehly pro přenosku z4s, byť to bez problémů hraje, potřeboval bych vědět, jak jehlu vyměnit, až přijde její chvíle, po netu se mi nepodařilo nic hmatatelnýho k přenosce dohledat.


Zdravím, potřeboval bych si ověřit, zda má mít přenoska z4s skutečně přítlak - svislou síluna hrot 17mN. Mám zatímjen neoficiální info od podobných typů.

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Proč by nemohla? Mě to přijde jako taková vcelku běžná hodnota. 17 mN odpovídá 1,7g.

Web

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

edit.

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

chvíle přijde, až přestane být kužel kuželem, ale to okem, ani pod obyčejnou lupou dokonale neuvidíš,
chce to nějakou optiku - mikroskop (?)

prodával jsem na hifinázorech přenosku jednomu pánovi, který měl přístup k profi měřícímu mikroskopu i s výstupem s fotkami,
fotil stav svých hrotů - velmi ilustrující, kdybych chtěl znát, jak jsou na tom moje, tak bych mu je poslal,
ale asi to má ekonomický smysl jen u dražších stylusů

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Dobrá, ale jak jí teda vyměnit, abych nedojebal přenosku?

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

teď ti nerozumím,
ty hodláš do cantileveru = trubička, ve které je na konci zapíchnutý a přilepený samotný diamantový hrot,
sám nasadit a přilepit nový hrot (stylus) ?? to pak asi pracovní mikroskop k tomu potřebuješ,

nebo ho někdo má, umí to a je schopen to udělat (minimálně vím o starém VdD, jestli ještě děda žije  smile )
jinak nevím, že by to v amatérských podmínkách - bez vybavení - někdo páchal

(upravil Pech. 18. 1. 2014 20:30)

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

ne, mám normální náhradní jehly s trubičkou a plastíkem v krabičce, po netu jsem nic kloudnýho k přenosce nedohledal a bojím se násilí.

edit: foto. http://www.jpeg.cz/images/2014/01/18/rc6An.th.jpg

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

uff ! už to vypadalo dost šíleně smile , ale tady je možné cokoliv... smile
to jsi nikdy nevytahoval tzv. "chvějku" z vložky ??

bafneš to za tu oranžovou část dole vpředu nad jehlou a jemně - cituelně z těla vložky vysuneš to, co sis koupil jako náhradní díl...
jednoduché že ? neboj se toho, tělo vložky poškodit nemůžeš,
vložku raději přidrž druhou rukou, ať se ti při vysunování chvějky zbytečně nepohne ve šroubech uchycení (kdyby to šlo třeba vysunovat ztuha a 1/2" uchycení by bylo volnější), pak bys musel polohu vložky v headshellu znovu seřizovat

až bude stará venku, můžeš si prohlédnout alespoň pod hodinářskou lupou stav hrotu, nebo se podívej na oba, jestli budou rozdíly...
na Z4S je poměrně velký kopáč, něco bys měl uzřít

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

OK, já právě chtěl vědět kudy tudy, protože na přenosce žádné push/pull/lift ani šipka nikde není a po internetu žádné info - bude to asi nějaká výstřednost...

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Tak děkuji. Nová jehla už tam je, ještě jsem pro jistotu ověřil přítlak a hraje to OK... Ve zvuku zatím nepozoruju žádnou změnu.

pod mikroskop se na starou podívám v práci a asi si jí ještě nechám.

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

dneska jsem na ně koukal pod mikroskopem, hroty jsou prakticky černý,  i původní vypadá nepoškozeně.

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Využívám již založeného tématu pro triviální otázku: Jaké jsou symptomy opotřebené či poškozené chvějky?
Po letech jsem znovu pořídil gramo, opravil, upravil, složil Actidamp, prošuměl a jejda! Rozdíl mezi kanály 6dB, přeslech na jednom kanálu neuvěřitelných 30dB (1kHz), na druhém pouhých 14dB (1kHz) a chára nad 10kHz padá do propasti. I vliv zatěžovací kapacity je poměrně malý. K mému překvapení je jinak charakteristika jako když střelí.
Jde o to, co je menší risk. Jestli koupit novou jehlu s ne úplně jistým výsledkem nebo za stejnou cenu dnešní přenosku s výsledkem ještě méně jistým. Říše gramofonových přenosek se totiž propadla do říše pohádek. Místo obrázku charakteristiky pro konkrétní zátěž čtu jen brilantní, jemný, monstrózní, detailní a podobné píč*****. Jediný Ortofon uvádí toleranční pole. Ostatní jen 20Hz-20kHz a basta!
Je mi jasné, že jsou přenosky, o nichž není třeba diskutovat, třeba Shure V15VxMR nebo Ortofon 2M Black, ale ty jsou cenově naprosto mimo.
Původní přenoska je Ortofon FF15EO MkII. Kromě druhovýroby Allround E a univerzální Ortofon F/FF by do ní měla pasovat i kvalitní Ortofon VMS20E MkII, ale to už je právě ten případ, kdy bych chtěl mít jistotu.

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

A co deska? není špatná? mně to dělá jedna s hendrixem, zhruba takhle, osoba znalá potvrdila, že je prostě deska KO... takže zkus jinou, pokud by to dělaly všechny už ti moc neporadím, musíš zkusit znalejší...

Jen pro info pro ostatní - přenoska a gramec jest typu jakýho?

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Deska je testovací z Loděnic. Myslím, že byla původně určená pro pertinaxová raménka. Na jedné straně jsou subsonické kmitočty a na druhé i krátké úseky bílého šumu. Nic lepšího jsem zatím nesehnal. 6dB rozdíl v kanálech je zřejmý i při přehrávání běžné desky. Takže tím to nebude.
Přenoska, jak jsem psal, je historická Ortofon FF15EO MkII. Konkrétně o té se nedá zjistit vůbec nic, ale nejbližší Ortofon FF15E MkII by měla chodit do 10kHz v pásmu 1dB a bez určení tolerance do 20kHz. Rozdíl mezi kanály do 2dB a přeslechy 25dB. To jsou parametry slušné i v porovnání s dnešní produkcí.
Gramo je Onkyo CP-1055F, antiskating, přítlak, VTA, azimut, vše nastaveno. Jediné, s čím jsem nelaboroval, je snímací úhel a ten, by voko, vypadá v pořádku.

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Tak zrovna pertinaxový ramínko na svým gramci mám a stejnej typ s trubičkovým jsem subjektivně hodnotil jako horší - ale to jen tak na okraj, mimo téma...

Deska je teda OK... Máš přístup k mikroskopu?  Může to dělat i blbě nastavenej, nebo jinak nestandartně se chovající antiskating - můžeš ho dočasně vyřadit a zkusit jak se to bude chovat? Snímací úhel, pokud někdo nelaboroval s talířem, nebo vejškou uložení ramínka (například přídavná podložka pod desku) měl snad bejt OK.

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Po dospělém mikroskopu bych musel zapátrat, ale pokud nebude hrot vysloveně ubroušený, tak na něm stejně nic nepoznám. Pochybuji, že rozenám, co je tvar výbrusu a co už opotřebení. Navíc, když nemám s čím porovnávat.
Našel jsem nějaké informace o hrotech na vinylengine.com. Třeba to bude někomu k užitku.
Antiskating nemůže udělat 6dB. Jsou grama, co ho nemají vůbec a hrají.
No nic. Koupím levnou jehlu z druhovýroby a buď se to zlepší nebo to poletí i s přenoskou.

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Jak často ty desky brousíš ? Podívej, běžná Tesla VM....uváděla v papírech 2000 přehraných stran LP tedy vinylů...to máš nějakých 600-700 provozních hodin hraní... dneska přenosky (Ortofon, Shure...) budou asi lepší nebo že by horší ? Jeden ví...gramec Pioneer mám z roku 1994 a přenoska, hrot je původní z fabriky, sférická MM. Není nejmenší důvod měnit...péče a šetrné zacházení, správný přítlak, anti-skating, čisté neohrané desky...to je základ. Všechno ostatní je marketing, obchod a balamucení zákazníka.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Gramec je asi 30 let strarý a je tam originál přenoska i jehla.. Kolik má natočeno nikdo neví.
Mně jde opravdu jen o to, jestli má cenu kupovat novou, poměrně drahou jehlu nebo rovnou koupit novou přenosku. Že je jedno z toho v háji, je jasné.

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Pokud seženeš origoš hrot tak vyměň samotný hrot, přece není možný aby hrot (srovnatelné třídy teda) byl
dražší než komplet přenoska nebo ano ? Samozřejmě, nezvažuji výrobky za tisícíkoruny pro které nemám využití. JVC Z-4S byla zajímavý paradox, jedna z mála u nás tenkrát dostupných a levnější (!) než Tesla VM 2101, 2102, 2103.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Odkazy na kompatibilní hroty i s cenami jsou v příspěvku č. 12. Cena té lepší jehly se vyrovná ceně dnešní průměrné přenosky - třeba M2 Red.

Příspěvky [1 až 20 z 26]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Přenoska z4s přítlak + výměna jehly

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£