(upravil Kocour 11. 3. 2014 14:31)

Re: Regalovy 3p

Godz: mereni basaku je v #16, kombinace L1/R2 shazuje FR nad 500Hz (sirka ozvucnice 210mm) o priblizne 6dB dolu, teda tak jsem to aspon zamyslel. Okno jsem mel pri mereni 3.5ms, coz je asi malo. FR basaku nema pridany NF ani bassreflex.
Navrhujes teda to znovu premerit a snazit se o delsi okno?
Net gain basaku by mel k vyssim frekvencim klesat, s tim jak nastupuje korekce, spravne?

Update:
Basak ma citlivost 92dB, po plne korekci 86dB. Streda ma kolem 87dB, tim padem by mel byt net gain plus minus odpovidajici ne? Oba maji 8Ohmu.
Prikladam jak je ta korekce udelana, paralelne odpor k civce neni treba, je tam i mereni stredu pro porovnani:

*

Je to spravne nebo mi neco unika?

ruzne DIY repro

Web

Re: Regalovy 3p

To meranie s 3,5 ms oknom toho moc nepovie. Ono si teoreticky niekde na 285 Hz, ale tým že je tam veľmi málo dát, tak rozlíšenie pod 1 kHz je veľmi malé. A to platí aj pre stred. Treba zmerať bas v nearfielde a vhodným spôsobom ho pripojiť k farfield meraniu (aj u streďáku). Ja sa snažím merať s čo najdlhším oknom. Samozrejme nemeriavam v byte, ale vo väčších priestoroch (Hala, teleocvičňa) a snažím sa dať bedňu aspoň dva metre nad povrch (keď sa dá aj viac). Potom to meranie lepšie vystihuje realitu. Prípadne to skús zmerať vonku, je tam celkom príjemne. Tú korekciu bafflestepu nemôžeš riešiť teoreticky, treba to mať dobre zmerané a potom simulovať, ináč ti z toho vyjdú hovadiny.

(upravil Kocour 11. 3. 2014 15:29)

Re: Regalovy 3p

Ok rozumim, slo mi o to jestli je problem v mereni nebo v mem chapani kompenzace bafflestepu. V byte delsiho okna dosahnu stezi tak to vezmu ven, no az tak za dva tydny. Pak to tu opet vyvesim.
Kratke okno -> malo bodu -> nepresna spodni cast FR  u basaku a stredu (spatny roll-off) -> spatna simulace filtru.

ruzne DIY repro

Web

Re: Regalovy 3p

Ale treba si zmerať aj nearfield. Samozrejme nie je to úplne presné, ale dajú sa tým odhadnúť vlastnosti basáku

Re: Regalovy 3p

NF musi mit nejaky offset/utlum pri scitani s FF, ten je dany vzdalenosti z ktere zmerim FF (u 1m je to 6dB)? Beru ze NF se meri co nejblize, tak 5mm od vrchliku basaku. Postup jsem myslim videl v Arta manualu takze by to nemel byt problem.

ruzne DIY repro

Web

Re: Regalovy 3p

O.K.

Re: Regalovy 3p

No útlum 6dB Ti stačit asi nebude...ono se to počítá jinak...dvojnásobek vzdálenosti je -6dB. Pak samozějmě musíš do NF měření zahrnout bafflestep. Takže správně nascalovat, zahrnout bafflestep a připojit k FF. Taky jsem se s tím mordoval a ze začátku mi vycházeli hovadiny...

(upravil Kocour 12. 3. 2014 18:52)

Re: Regalovy 3p

Pokusim se to popsat detailneji v krocich jestli jsme to spravne pochopil:
1. zmerim NF z 5mm
2. zmerim FF z asi 130cm (zalezi ci dvou nebo tri pasmo)
3. vychazi mi 8x -6dB, cili -48dB, o tuto hodnotu snizim NF mereni
4. zahrnout bafflestep do NF??? NF nepbsahuje bafflestep tzn snizit NF mereni o dalsich 6dB?
5. pripojit k FF
6. nyni mam odezvu basaku bez BSC, simulovat tedy seriovou civku s basakem podle sirky ozvucnice a pozadovane urovne kompenzace, plna kompenzace je 6dB
7. referencni uroven basu bude nekde kolem 100-200Hz

ruzne DIY repro

Web

(upravil TheLastUnicorn 12. 3. 2014 19:17)

Re: Regalovy 3p

Poradil bych Ti možná detailněji, ale s Holmem bohužel neumím...já dělám s Artou a tam ty funkce už znám. Ale řeknu Ti, že -48dB to v reálu taky nebude a bafflestep nelze simulovat tím, že to celý shodím o 6dB - není to totiž lineární věc. Padá to od určitý frekvence, což si pochopil podle předchozí debaty.
V Artě by Ti nejlíp poradil godz, jenže on Ti neřekne co a jak...on Ti jen vysvětlí principy a dál musíš přemýšlet a bádat sám...chápu, že nechce rozdávat instantní rozumy, protože jemu to asi taky nikdo na podnosu nenaservíroval.
V Holmu by Ti asi poradil nejlíp MaBat...ale toho tu už nevídám...

Re: Regalovy 3p

Nejdriv se zkusim zmerit venku.
Pak mereni z Holmu hodim do Arty a nastuduju postup napojeni NF+FF z manualu.
Jedna vec nastaveni urovni pro NF a napojeni na FF, to jsem se snazil popsat a dopidit se o kolik musim snizit NF vudci FF pred spojenim.
Ze bafflestep neni linerani a neni to jedna hodnota chapu, z toho plyne kompenzace bafflestepu civkou.

No pak to sem zase dam.

ruzne DIY repro

Web

(upravil TheLastUnicorn 12. 3. 2014 21:27)

Re: Regalovy 3p

V ARTA najdeš v okně s frekvenční charkou nabídku "EDIT". Když jí otevřeš, najdeš tam funkci pro bafflestep. Srovnání úrovní NF a FF lze udělat už v rámci impulzní odezvy...zase přes nabídku EDIT a "scale level"...když tam napíšeš vzorec s dosazenými čísly (informace o velikosti membrány a vzdálenosti mikráku), pak Ti ARTA při výpočtu frekvenční charakteristiky srovná úrovně sama. Když všechno uděláš dobře, mělo by Ti to sednout včetně napojení fází z FF a NF. Tak to dělám já...

Re: Regalovy 3p

urcite diky, vyzkousim. Jsem mimo domov takze az pristi tyden.

ruzne DIY repro

Web

(upravil Kocour 1. 9. 2014 21:19)

Re: Regalovy 3p

Tak mereni venku. Okno mi vyslo na ~8ms, na mereni vysky je videt ze je tam uz nejaky odraz, ale vzhledem k pocasi jsem musel improvizovat a nebylo casu na zkoumani.
Vsechno zmereno se stejnym volume. Mereno ze 120cm.

Vyska, stred a bass.
https://i.postimg.cc/bGjcwb3S/2185617.png

Ted porovnani bass FF, bass NF a port NF.
https://i.postimg.cc/G8cWkR0c/2185618.png

Mereni jsem provadel v Holmu. Koukam ze Arta ma pekne funkce na napojovani NF a FF a zahrnuti bafflestepu, lec v ni neumim mereni vzajemne faze, tzn musim NF a FF provest rucne, zkusim nastinit postup.

Napojeni port NF a bass NF:
- je treba snizit port o 20xlog(port diameter/bass diameter), coz mi vychazi -7,8dB
- secist spl port NF a bass NF
- zahrnout bafflestep (zalezi na rozmerech ozvucnice)

Bass a port NF odezvu vyse napojit na bass FF:
- vyse ziskanou odezvu bass a port FF je treba snizit podle Arta manualu  a/2r krat (a je prumer mereneho menice, r je vzdalenost mereni v FF), v dB je to tedy 20xlog(a/2r), coz mi vychazi -26,4dB

Zkusim to ponapojovat a postnu co mi vychazi.

Mereni stredaku FF a NF, stejne volume na zesilovaci:
https://i.postimg.cc/McbkMTFP/2185625.png
- opet je treba k NF pridat (resp ubrat) bafflestep a celou odezvu snizit o 20xlog(a/2r), coz je tady -32dB.
- pote secist s FF merenim stredaku

Jak se to jevi zkusenym?

ruzne DIY repro

Web

Re: Regalovy 3p

Near-field nátrubku a středobasu dolícuj podle nejnižších kmitočtů pod laděním, to pak spoj a dopasuj s ff.

(upravil BlackRider 6. 9. 2014 20:59)

Re: Regalovy 3p

http://s29.postimg.cc/6sycmsmoz/BR_WOO_NF.jpg

Srovnat amplitudy průběhu BR a basáku na 20 Hz a provést součet.. wink

Jinak tohle není optimální ladění BR (moje měření), navíc z BR leze bordel z nezatlumené bedny.

Odhaduji, že ta Tvá bedna bude zbytečně nízko laděná, schválně to sečti. Měřil jsi TS Tvého basáku?

Web

Re: Regalovy 3p

Nasel jsem oba pristupy, jak srovnani jak pise Antonio, tak to srovnat na 20Hz a spojit.

Moje mereni je temer bez tlumeni.
U toho P17 vychazi v Amplionu v simulaci shelf, dano nizkym ladenim a objemem, tech 19litru je proste hodne. Navic moje basaky maji vyssi Fs nez specifikace (temer 2x), zkusim jeste domerit TSka. Zkusim je trochu uvolnit.

Zatim to beru jako cviceni a spis pocitam s tim ze tam dam jine basaky. Snazim se na tom naucit mereni a postup navrhu, kdyz to bude rozumne hrat tak ty basy vymenim za asi SB17, ty v 19 litrech vypadaji dobre a maji temer stejny prumer.

ruzne DIY repro

Web

(upravil BlackRider 7. 9. 2014 13:09)

Re: Regalovy 3p

Postup je takový, že si předem ověříš platnost TS parametrů měřením a na konkrétní změřené parametry navrhneš objem/ladění boxu. Spoléhat na parametry dle výrobce se moc nedá, ale když máme možnost měřit... Většinou se TS neshodují. Měnit basáky v boxu a hledat ten optimální je docela napytel postup, ale i tak se dá. smile

Edit:
Jde o to, aby se amplitudy basreflexového nátrubku a basáku na nejnižších frekvencích překrývaly.. Těch 20 Hz není nějak striktně nutných.

Web

Re: Regalovy 3p

Jsem koupil boxy i s basakama a vyhybkama, cela jsem odfrezoval a dal novy s tim ze to nejak basovat bude, na zkousku jestli vubec budu schopnej rozjet mereni a neco navrhnout. Nechtelo se mi stavet celou bednu od zacatku. Proste jsem to bral jen tak na zkousku, no ted uz vidim ze jak se do toho clovek pusti tak to musi udelat poradne jinak si to zbytecne pozdeji komplikuje.
Ale jako mas recht, clovek si na zacatku rika udelam to jen nejak, to bude dobry, pak to doladim, ale je to na nic, nejlepsi to fakt vzit pekne od zacatku, s merenim TS atd jak pises.

Jsem pripravenej, jestli z toho vyrazim slusny zvuk, nechat udelat bedny poradne.

ruzne DIY repro

Web

Re: Regalovy 3p

P17 neznám, ale pokud má bedna moc litrů, jde to ještě řešit přepážkou atp.. Já osobně nemám rád zbytečně nízko laděné BR reprobedny, mají tendenci dunět a mít nekonkrétní a rozplizlé basy (místnost takovýmto bednám ještě dost pohorší).

Web

Re: Regalovy 3p

Souhlas, budu pak zkouset delku BR zkracovat a poslouchat.

ruzne DIY repro

Web