Téma: Luxman L-530 vs subsonic

Zdravím všechny vespolek a žádám o radu či tip...

Mám integrovaný zesilovač Luxman L-530 a mám problém při přehrávání LP-ček - jakmile projdu kolem gramofonu, tak se mi membrány reproduktorů rozkmitají, až mám strach, že se spálí. Při zapnutí subsonic filtru přímo na zesilovači se situace nezlepší, což mě vede ke dvou dotazům:
1) znáte někdo tento problém s tímto typem zesilovače? Je to chyba s subsonicu mého kusu a je teda potřeba opravit?
2) pokud je zesilovač v pořádku, tak bych rád pořídil subsonický filtr do signálové cesty mezi gramo a zesilovač - znáte někdo dobrou značku/model takového subsonic-u? Našel jsem třeba od Nakamichi model SF-10... Nebráním se ani DIY cestě wink

Jde samozřejmě o zvuk..!

MacBook Pro-> Antelope Audio Zodiac DAC/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> DIY tube AMP-> DIY speakers w Fostex FE-206ES-R & Monacor RBT95SQ

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Mas na grame spojenu zem so zosilovacom? Tipujem, ze asi nie. Na grame aj preampe by mali byt zemniace svorky. Treba ich spojit.

Re: Luxman L-530 vs subsonic

http://sound.westhost.com/project99.htm

To by snad netopýrům mohlo stačit smile

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Tolik operačních zesilovačů ? To by měl každý netopýr kopřivku! lol

Co je to za gramofon ? Bylo by vhodné zkontrolovat ten zesilovač a gramec instalovat na nějaký odpružený těžký blok, aby nebral vibrace podlahy, nebo ho umístit nějak jinak - jiný nábytek, police ve zdi atd.

Web

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Sendy napsal:

Co je to za gramofon ? Bylo by vhodné zkontrolovat ten zesilovač a gramec instalovat na nějaký odpružený těžký blok, aby nebral vibrace podlahy, nebo ho umístit nějak jinak - jiný nábytek, police ve zdi atd.

Gramofon je direct drive Luxman PD-441 s raménkem Rega RB300, je velmi těžký, nožky gramofonu jsou odpružené! Přenos vibrací, resp. pohybu podlahy, která je opravdu ve špatném stavu je jistě problém a řešení než dalšími antivibračními podložkami nejsou úplně jasné řešení a v tento moment ne úplně vhodné z dalších důvodů. Bohužel ani montáž poličky na gramofon není v současnosti možný. A proto bych problém rád částečně eliminoval subsonickým filtrem.

Zajímalo by mě tedy zda Hazys-em navržený projekt je dobrý???

http://i269.photobucket.com/albums/jj69/ajwi/Trash/IMGP2687_zps1ed72f54.jpg

MacBook Pro-> Antelope Audio Zodiac DAC/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> DIY tube AMP-> DIY speakers w Fostex FE-206ES-R & Monacor RBT95SQ

(upravil Sendy 18. 11. 2013 22:05)

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Na jakém kmitočtu se rozkmitávají ty membrány ?
Jaký je subsonik v tom Luxmanu, kmitočet, průběh, strmost ?

A otázka k zamyšlení, jaká je asi účinnost těch odpružovacích nožek ?

Web

(upravil DJ_Rix 18. 11. 2013 22:30)

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Tomáši když jsem u ivana byl, bylo to tak 5Hz, koukal jsem na to jak puk. Zapnutí subsoniku na zesu nemělo (téměř) vliv, ale dost často to mívaj pěkně ojebaný a má to třeba 15Hz ale strmost jen 6dB lol Chtělo by to mrknout jak maj v tom luxmanovi subsonik udělanej a poladit to ....

Ivane, ten ActiDamp se zaplým subsonikem jsi nezkoušel ?

(upravil ivanb_cko 19. 11. 2013 16:05)

Re: Luxman L-530 vs subsonic

co se konstrukce subsonic funkce v zesilovači, zde jsou schémata a uživatelská příručka - jistě budete v hledání potřebných informací lepší..:
http://uloz.to/xzq1MNSA/luxman-l-530-schematics-pdf
http://uloz.to/x2ABehu2/luxman-l-510-530-service-pdf
http://uloz.to/xJPZh8tg/luxman-l-510-53 … -de-fr-pdf

Jinak pro úplnost, přenoska je Audio Technica AT-13EaV
http://www.vinylengine.com/cartridge_da … &prhi=

Jinak Actidamp mkIV jsem zkoušel, ale popravdě jak zapnut nebo vypnout subsonic netuším...každopádně problém byl i s jeho použitím.

MacBook Pro-> Antelope Audio Zodiac DAC/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> DIY tube AMP-> DIY speakers w Fostex FE-206ES-R & Monacor RBT95SQ

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Ten subsonic v tom Luxmanu je spíš parodie než použitelný obvod.

Prověřoval někdo pořádně ten zesilovač včetně phono preampu ? Jestli to kmitá na tak nízkém kmitočtu, může to být i vada samotného zesilovače. Něco podobného mi dělala jedna stará Yamaha, po připojení přenosky se to rozkmitalo kolem 2-5 Hz, při zkratu vstupu se to přeladilo na cca 10Hz. Tam to ovšem dělalo problémy nezávisle na tom, jestli byla přenoska na desce či nikoliv.

Web

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Jo, klasika ve spotřebce. Jeden odpor a kondík smile

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Hm, spotřebka... to už i ten blbej Sharp měl tuším 16Hz, vyřazeno, 25Hz a vše třetího řádu.

Web

Re: Luxman L-530 vs subsonic

to Sendy: konečně slovo do pranice! Pojďme vytunit subsonic, cooo?

MacBook Pro-> Antelope Audio Zodiac DAC/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> DIY tube AMP-> DIY speakers w Fostex FE-206ES-R & Monacor RBT95SQ

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Ivane tam ale žádnej subsonic v podstatě není, takže tam není co tunit sad Ten jeden odpůrek a jeden kondík se dá vytrhnout a vestavět dovnitř pořádnej subsonic...

Re: Luxman L-530 vs subsonic

a jsme schopni Petře takový subsonic vyrobit a do zesu zapojit?

MacBook Pro-> Antelope Audio Zodiac DAC/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> DIY tube AMP-> DIY speakers w Fostex FE-206ES-R & Monacor RBT95SQ

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Klidně toho Elliota, dát tam lepší operák a je to. Pokud v tom Luxmanovi bude alespoň trochu místo , předpokládám že to půjde vecpat dovnitř.

Re: Luxman L-530 vs subsonic

Takže zes předán Rixovi k instalaci nového subsoniku, tak jsem zvědav a moc se těším...

MacBook Pro-> Antelope Audio Zodiac DAC/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> DIY tube AMP-> DIY speakers w Fostex FE-206ES-R & Monacor RBT95SQ

Re: Luxman L-530 vs subsonic

No on tam v podstatě dosud žádný subsonik nebyl...

BTW, pořád se řeší následek, nikoliv příčina problému. Aby to ve výsledku nebylo jako půlroku nemytý houmelesák, trošku stříknutý "Živými květy", decentní vůní za 24 Kčs... lol

Web

Re: Luxman L-530 vs subsonic

mě to dělá to samý, ale já jedu z gramce bez předzesu big_smile

Re: Luxman L-530 vs subsonic

sice se zatím neřeší konkrétní příčina problému, kterou již s největší pravděpodobností mám, ale jiné řešení momentálně není. Takže subsonic je správná varianta řešení wink

MacBook Pro-> Antelope Audio Zodiac DAC/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> DIY tube AMP-> DIY speakers w Fostex FE-206ES-R & Monacor RBT95SQ

Re: Luxman L-530 vs subsonic

zhruba už měsíc poslouchám zesák upravený DJ_Rix-em, resp. jím doplněným o subsonic. Projekt  od Elliot-a, resp. jeho "půlka" (od 15Hz se strmostí 18dB/oct. místo původních 36dB/oct.) funguje perfektně, i když je vidět, že ta vyšší strmost by odstranila kmitání reproduktorů úplně. Každopádně toto nastavení stačí dost na to, abych neměl strach, že mi "nevyskočí reprák z bedny"! Tímto mu díky...

A samozřejmě je jasné, že v budoucím novém bydlení, tento problém musím řešit lepším umístěním gramofonu (ať už na stěnu nebo lepší stolek/podklad) - snad to nebude trvat už moc dlouho...

MacBook Pro-> Antelope Audio Zodiac DAC/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> DIY tube AMP-> DIY speakers w Fostex FE-206ES-R & Monacor RBT95SQ