Re: Ferit FONOX

Ono 100V na 1 závit je taky pro malý jádro už dostatečnej nesmysl smile

(upravil Voitano 30. 11. 2017 19:40)

Re: Ferit FONOX

Kolik je tedy povolených voltů na závit? Nebo proč je to nesmysl?

Re: Ferit FONOX

Voitano napsal:

Kolik je tedy povolených voltů na závit? Nebo proč je to nesmysl ?

Ty jsi to nepočítal ? Nesmysl je to proto, protože odhad hňupa bez zkušeností je vždycky nesmysl smile
Pokud si tu teorii neosaháš, nevyzkoušíš si ty limitující jevy a neuděláš jejich optimalizaci, tak nic nevíš.

(upravil microlan 30. 11. 2017 15:38)

Re: Ferit FONOX

Protože:
Hrbolek:

Nařízení ředitele školy jsou vždy platná,...


Stejně tak, jak už to tu jednou zaznělo od Hazyse:

Faradayův indukční zákon platí stále

(upravil Voitano 30. 11. 2017 16:51)

Re: Ferit FONOX

danhard napsal:

Nesmysl je to proto, protože odhad hňupa bez zkušeností je vždycky nesmysl smile
Pokud si tu teorii neosaháš, nevyzkoušíš si ty limitující jevy a neuděláš jejich optimalizaci, tak nic nevíš.

Takže jsme se zase nic konkrétního nedozvěděli.... Znova se ptám, co je špatného na 100V na závit?

(upravil Voitano 30. 11. 2017 16:52)

Re: Ferit FONOX

microlan napsal:

Stejně tak, jak už to tu jednou zaznělo od Hazyse:

Faradayův indukční zákon platí stále

Ano , a stále netuším proč mi to tu uvádíte..... Já jsem jeho platnost někde popřel?

(upravil Voitano 1. 12. 2017 0:28)

Re: Ferit FONOX

Tedy ještě jednou

Ferit trafo  100z prim, 100z sekundár měděným vodičem, který celý vyplní vnitřní okénko trafa.
Druhé stejné trafo, stejný počet závitů, jen je vodič   s menším měrným odporem, takže je menšího průřezu a díky tomu, je okénko vyplněno jen z poloviny . Odpory vinutí jsou  stejné.
Jaký to bude mít dopad na přenášený výkon?
Já tvrdím (odhaduji), že rozdíl bude relativně malý, podle Hazyse ( a za souhlasného přitakávání Reeba smile ) to bude min 50 procent pokles - zaplnění vodičem je poloviční. ( Ta číselná velikost je pouze můj odhad, předpokládám lineární závislost.) 100% zaplnění = max. přenesený výkon trafem 



P.S.
Došlo mi, že ty předcházející příklady byly trochu zavádějící, protože se tam měnily ostatní parametry. Tenhle ten  si myslím jsem formuloval už jednoznačněji a měl by odpovídat popisu  problému, který řešíme.

Může někdo odpovědět normálně? To že jsem troll, trotl, hňup, kretén.. atd. už vím
A určitě uvítám odpověď od HAZYSe a REEBa

(upravil Hazys 30. 11. 2017 21:01)

Re: Ferit FONOX

Vidím, že nás tu všechny v teorii elmag pole strkáš do kapsy.

(upravil DJ_Rix 30. 11. 2017 21:53)

Re: Ferit FONOX

Voitano napsal:

T stejný počet závitů, jen je vodič   s menším měrným odporem, takže je menšího průřezu - Odpory vinutí jsou  stejné.

Jak se tohle dokáže ? yikes Nějaká měděnější měd?

(upravil microlan 30. 11. 2017 22:55)

Re: Ferit FONOX

To co jsi popsal se na výkonu neprojeví, pouze pokud by jsi použil stejný rozměr toho 2x vodivějšího vodiče tak přeneseš 2x tolik. Ale vzhledem k tomu, že vodivější neexituje, tak se na to musí zvětšováním rozměrů

//reb a Hazys Ti řekli své, poradili patočku, já ti poradím těchto 9 kapitol od žirafky

žirafoviny

Re: Ferit FONOX

microlan napsal:

pouze pokud by jsi použil stejný rozměr toho 2x vodivějšího vodiče tak přeneseš 2x tolik.

Teď to zjednoduším - pokud  by klesl odpor  vinutí z "lepšího" materiálu  na polovinu tím, že zvětším jeho průřez na původní rozměr toho z mědi, tak by se pouze snížily ztráty ve vinutí , ale ty tvoří pouze malou část. Co ale způsobí zvýšení přenášeného výkonu 2x?

Re: Ferit FONOX

Voitano napsal:

... tak by se pouze snížily ztráty ve vinutí , ale ty tvoří pouze malou část. Co ale způsobí zvýšení přenášeného výkonu 2x?

A co způsobuje tu velkou část ztrát ? Přesycení malého jádra, od kterého chce kretén 100V/z ?

(upravil Voitano 1. 12. 2017 0:15)

Re: Ferit FONOX

danhard napsal:

Přesycení malého jádra, od kterého chce kretén 100V/z ?

100V/z je důvod k přesycení jádra? Odkud víte, že je to jádro přesycené?
Někde tu byl specifikován pracovní kmitočet, permeabilita materiálu, nebo max. indukce nasycení?

Re: Ferit FONOX

Václave máš pravdu, je to ......

(upravil danhard 1. 12. 2017 8:34)

Re: Ferit FONOX

Tak si to ty kreténe spočítej ! Hrníček P18 má asi 40 mm2 plochu jádra a je z feritu.
Kromtoho permeabilita je nezajímavá, jen využitelný zdvih indukce a pracovní kmitočet.
Fonox je zde a jsou tam v grafech chyby.

(upravil Voitano 1. 12. 2017 10:41)

Re: Ferit FONOX

Ano, to nemusím ani počítat, abych viděl, že je ten ferit přesycený, to je mi jasné celou dobu , co se toho držíte ,
holt mi nedošlo, že zdejší osazenstvo není schopno pracovat v rámci příkladu s materiálově nereálnými parametry.

Kdyby ten hrníček měl materiál s permeabilitou 10 000, max. sycení 1T, a pracovní frekvenci do 10MHz, je pořád 100V/z nerálná hodnota?

Kdybych to věděl, nastavil bych příklad  na realizovatelný výkon toho hrníčku.
Jenže jsem to postavil z opačné strany a je tu neřešitelný problém.

A přitom stačilo na začátku napsat, že při 100V na závit bude pro běžný ferit hrníčku vycházet nereálně vysoká pracovní frekvence,
nebo bude vycházet vysoké sycení. Já bych řekl, OK , s tím souhlasím, je to mimo realitu
Ne, místo rozumné odpovědí tady se prostě začnou valit slovní zvratky

Že tu někdo píše, že přenášený výkon trafa nijak nezávisí na velikosti jádra, to nes.re nikoho,
ale že tu zmíním imaginárních 100V na závit , tak je hned oheň na střeše, co jsem si to dovolil (no jako kretén a troll si to můžu dovolit).

Re: Ferit FONOX

To je právě to, co neumíš pochopit. Nikomu, kdo o tom něco ví, to samozřejmě nevadí. On ten výkon totiž tím jádrem nejde, jde vazbou mezi vinutími.

Re: Ferit FONOX

Asi tuším, kde se míjíme. Jak to chápu já:  konkrétně u toho  propustného měniče se to jádro nepodílí na nějaké akumulaci  (mimo malé magnetovací energie jádra) , ale teda pouze zprostředkovává podmínky pro přenos energie mezi vinutími, neboli pro udržení proměnného mag. pole indukce.  Až potud se shodnem?

Re: Ferit FONOX

Dá se to tak nazvat

(upravil danhard 2. 12. 2017 14:50)

Re: Ferit FONOX

Voitano napsal:

A co je to za jednotku " více mědi"?

Můžeš začít s úvahou, co je stejně mědi smile
To se vezme 2x 1m drátu D 0,5mm a navine se s tím trafo 1:1 na ten hrníček P18 a vyzkouší se, kolik se dá přes to přenést při stejných ztrátách.
A pak se to se stejnou mědí, tj. 2x 1m D 0,5mm to vyzkouší s většími jádry.