Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Autohifi » Meranie repraku + ladenie subwoofera

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 25]

(upravil Peped 27. 10. 2013 11:02)

Téma: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Mal som zosilovac Carpower 350w max okolo 200w rms a reprak Caliber CWN 12" 200w rms, 700w max, 93db v uzavretej ozvucnici 33L ako je predpýsana. Zdalo sa mi to slabe a kupil som si zosik Mac audio Z2200 co ma max 1200w a premostený by mal mal 420w rms. Ten zosik mam pusteny na plne gule a je to o niečo lepsie ako bolo. Nic viac. Cakal som dvojnasobny narast a nic sa nestalo.

Kde je chyba?

Kupil som reprak Sioux 1000w max 270w rms s velkym zavesom jak svina urobil bednu (od oka) a nic moc. Fuka z bassreflexu jako by bol vietor niekde v zime.

Skusam teraz urobit nejaku bassreflexovu ozvucnicu pre neho ale neviem aku lebo nemam skoro iadne parametre (ani na nete som nenasiel nikde) len nejake zakladne, kazdy program pýta dalsie ktore nemam.

Chcel by som nejake rady ako sa co najbližsie priblizit k najlepsiemu zvuku aky sa dá dosiahnut.

Mam stolarsku dielnu, viem si lahko spravit bednu s coho len chcem a aku chcem ale neviete mi s tým pomoct nejako?




EDIT: Zmenil som nazov temy na nejaky normalny.

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

postav si měřičku, píše se tu o ní v každým tomuto podobným tématu, podle návodu změř a pak nasimuluj v nějakým programu. např ve winisd. je jasný ,že když uděláš repru bednu "(od oka)" jak ty říkáš, tak to asi hrát moc nebude. Nehledě na to, že kdoví co to je za repro (Google nepomohl). Třeba ti někdo zkušenejší poradí.

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Ano, spojit jeden aušus s druhým, nabastlit to do odhadnuté bedny a těšit se "na řízky", to neprojde.
Je potřeba k tomu přistupovat systematicky. První bych řešil v tomto případě reproduktor s ozvučnicí. Pokud to Mac Audio opravdu 400Watt dá (Mac Audio není ten nejhorší ojeb, pokud vím), tak by to mohlo být dostačující krmení pro veškerou normální aparaturu do auta (basy).

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

MAC Z2200 je celkom v pohode zosík, trápim ho dosť... S basakom Hifonics Zeus ZX1254. Hrá to asi tak, že ak to osolím, rozostruje to zrak a to je myslím dosť. Vyhoď toho Siouxa, kúp normálny reproduktor a bude to v pohode.
Samozrejme to závisí aj od ostatku aparátu, napájania (hlavne), samozrejme aj rádia a aj umiestnenie subwoofera (kufor, sedan, hatchback a podobne...)

Web

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Takže ten Caliber mam od kamarata tomu ked som to pocul hrat aj s origo zosilovacom, to bolo brutal cela hrud sa triasla nevedel som ani rozpravat! A mne to sice hra silno, kamarat mi hovori co by som viacej chcel ale mne chybaju tie tlaky tam. Sioux slape celkom fajn ale bassrefexi vydavaju rozne pazvuky, pocut ako sa tam tlaci vzduch. Ked sa mi to podari doladit budem na zatial spokojny a neskor si kupim niečo poriadne.

Problem ale je že nemam ani k jednemu repraku hodnoty a bez toho ma nepusti do toho programu.

Radio mam Alpine 9852 kable mam v poriadku ako maju byt.

Auto je coupe ale musim mat sklopenu sedacku jednu zadnu aby som to pocul.

Ten Sioux ma velky zaves a dokaze lietat jak svina, to musi urobit tlaky, len to treba naladit. Aspon dufam.

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Asi si ty parametry budeš muset změřit, nebo od někoho za flašku piva nechat změřit.

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

To som nevedel že sa daju zmerat, ale už to mam zistene a idem kupit ten odpor a skusim to zmerat sam, i ked som si neni isty ci to zvladnem znelo to dost tažko.

Asi tažko najdem v mojom okoli niekoho co to bude vediet zmerat sad.

Zacnem tými parametrami, potom simulacia a možno to nakoniec aj tak predam smile, uvidime ako to bude hrat potom.

Dik za rady zatial.

(upravil Peped 5. 10. 2013 18:13)

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Takže už mam tie repraky pomerane ten ale pri kazdom merani mi vysli ine vysledky, má sa merat vodorovne alebo zvysle? Sioux ma tieto parametre vodorovne:

Parametre vyznacene silnym pismom su pri merani zvislo!

FS- 31,85 - 31,3
RE- 3,7- 3,7
LE- 2754 - 3050
L2-3661 - 3877
R2-9,12 - 7,26
Qt-0,30 - 0,33
Qes-0,32 - 0,34
Qms- 5,09 - 8,53
MMS- 95,75 - 136
CMS- 0,000261 - 0,000189
Vas- 103L - 75
Sd-531 - 531
Bl- 14,96 - 17
Eta-1,01% - 0,64
Lp-95,5db - 93,5

Papiere pre tento reprak pisu 90db, tak neviem preto tak vela nameranych.

Vie mi to niekto nasimulovat?

(upravil mechanik 5. 10. 2013 18:08)

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

tak aby gravitácia nepôsobila na hmotnosť membrány a toho závažia... parametre nahod do programu Amplion ktorý je na stiahnutie tu na audiowebe...

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

To som skusal a chybaju mi dva parametre ten volaky Hc ci Hg nevie mi to bez toho spravit.

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

radšej skús ten amplion... vo WinISD to tiež musí ísť bez tých vecí... niekde je tu poradie zadávania parametrov od antonia a chynu... no v amplione žiadne poradia nepotrebuješ...

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Po dlhych veceroch stravenych meranim reprakov som sa na to vybodol, po kazdom merani ine vysledky. Nakoniec som robil dalsiu bednu "odoka" švacol som nejaky bassreflex a teraz to hra velmi dobre. Zda sa že som sa celkom trafil.

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

to že sa ti mierne líšia výsledky nemusí mať žiadny výrazný vplyv na výsledok simulácie. V prvom rade ale meraj s nejakým priemerovaním (to ti robí program) - nastav si napríklad lineárne priemerovanie a aspoň desať meraní. Určite to potom spravíš lepšie ako "od oka".

Tie dve merania čo si tu dal sa až tak brutálne nelíšia, nabudúce to meraj zvislo a dozri na to aby si nemal na impedančke hovadiny, no a samozrejme aby si mal okolo peakov dostatočnú rezervu v meracom rozsahu (meranie si nastav napríklad od 5Hz). Takisto je dobré tam tlačiť zo zvukovky čo najvyššiu možnú úroveň, samozrejme ale tak aby si neprebudil vstup.

Ten reproduktor podľa parametrov zas nevyzerá nejak zle, takže by sa vyplatilo spraviť mu dobrú ozvučnicu. Len neviem či nie si ďalší z tých čo chcú aby to v prvom rade nahlas hučalo...

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Už som s toho merania unaveny, niekedy až priliž velke rozdiely mi vychadzali. Gramaž membrany od 40-200g je dost a Vas tiež od 60-200L a neviem kedy to je spravne a kedy somarina, ale ked som sa už do toho pustil tak to už teda odmeriam nech to je poriadne spravene.

Som z tých aby to hralo nahlas ale zase musi to hrat aj dobre. Celu hudbu v aute mam origo Harman kardon a subwoofer mam jediny slaby clanok, tak ho chcem dotiahnut aby to hralo poriadne. Basy musim citit na hrudi inac je to slabe.

To programove spriemerovanie ide automaticky alebo to treba zvlast nastavit? To by sa mi hodilo.

Ked dam zvukovku najhlasnejsie tak mi ukazuje cerveny signal pri kalibrovani a mám ho stisit alebo nakalibrovat s cerveným?

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Konečne som sa dostal k meraniam a spravil som 10 merani zvisle a tu su spriemerovane vysledky.

Pomožte mi aku bednu mam urobit a ake rozmery ma mat bassreflex, chcem dostat z toho co najnižsie frekvencie na hip-hop napr.

Neviem sa dopracovat ku grafu.

Mne pise ze 18L bedna???

Fs  = 31.3 Hz
Re  = 3.70 ohms[dc]
Le  = 2900 uH
L2  = 4000 uH
R2  = 8 ohms
Qt  = 0.33
Qes = 0.35
Qms = 8.5
Mms = 140 grams
Rms = 3 kg/s
Cms = 0.000190 m/N
Vas = 55 liters
Sd= 452,4 cm^2
Bl  = 17 Tm
ETA = 0.45 %
Lp(2.83V/1m) = 92.00 dB

Power RMS: 270w
Power Max: 1000w
niečo o cievke pise že: 55mm
Origo pise citlivost: 89db

Added Mass Method:
Added mass = 200.00 grams
Diameter= 24.00 cm

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Jen poznámka bokem: Jsi si jistý, že v tom hiphopu jsou nějaké basy? Většinou to bývá sadistické bučení 60-80Hz, které ti zahraje skoro každý běžný basák. Myslím si, že je zbytečné se pracně dělat s bednou hrající třeba ke 30Hz -3dB.
Zkus si schválně udělat frekvenční analýzu tvých nejoblíbenějších hudebních děl. Občas je z toho člověk překvapen, když to pak vidí..

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Inak na to by som bol zvedavy že vlastne ktore su moje oblubene frekvencie, mam nejake oblubene pesnicky a tiež na nich nastavujem sobwoofer, zosilovac a tak a popravde netusim v akych frekvenciach hraju.

(upravil KocuR 26. 10. 2013 14:48)

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Hazys_ 60-80Hz? To si teda ešte veľa hiphopu nepočul (čo zas nie je taká hanba)

Negerský hiphop nemá problém ísť pod 30Hz (počkaj na "refrén"):

http://www.youtube.com/watch?v=Cc3Sp_f9j_s
a toto je len jedna z mnoha. Žiadna hudba nejde hlbšie ako negerský hiphop

K téme:
meranie vyzerá veľmi dobre, origo uvádzaná citlivosť 89dB/1W a tebe vyšlo to isté, tých 55mm u cievky je jej priemer (v tomto prípade teda 2", čo je bežný, resp. skôr menší rozmer, väčší priemer nosiča - spravidla vyšší príkon).

U samotnej bedne máš potom celkom slušný priestor na hranie sa s rozmermi. Použiť by šiel napríklad objem 50l a bassreflex 10x25cm.

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

To je přesně to bučení, které mám na mysli.  Nějaký náznak basů tam je, ale protože to mistři z produkčního protáhli highpass filtrem, tak na 30Hz je tam skoro velké hovno. Hlavně že to má přehulený bassdrum. Čím nižší kmitočet v tom hiphopu je, tím víc utlumený. Nechci ten hudební styl urážet (hudebně se mi zrovna tenhle kousek celkem líbí), ale extra basy to vskutku nemá.
Srovnej třeba s tímto: http://www.youtube.com/watch?v=D-h6MoF7HLA
//Omlouvám se za OT

Re: Meranie repraku + ladenie subwoofera

Tykže tých 50L? To si ratal? Mas aj graf s toho ako to vyzera a este jedna otazka na kolko je to ladene pri tom basreflexe?

Diky za odpovede myslim že nieje problem najst pesnicky s nizkymi basami napr. moja oblubena testovacia http://www.youtube.com/watch?v=oirRY7StQ8M
tam to je uricite hodne nizko a tak mi to aj staci smile Alebo nieco na sposob Lil wayne - Lolipop neviem ake frekvencie to ma ale tie su podla mojho gusta.

Příspěvky [1 až 20 z 25]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Autohifi » Meranie repraku + ladenie subwoofera

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£