Téma: nabíjecí proud Li-ion aku

Mám Li-ion akumulátor 3,7v a 3300mAh, můžu ho připojit k plně automatické nabíječce ?
parametry nabíječky jsou 3,7/7,4/11,1 VDC, nabíjecí proud 1200mA. nemám na aku uvedený max nabíjecí proud a nejsem si jistý jestli to není moc. je to aku z tabletu a zkoušel jsem to nabíjet 420mAh nabíječkou a nabíjí se neskutečně pomalu. cca 8hod při proudu 420mAh z plného vybití.

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

divnypocit: nabíjení LiIonek z mobilních zařízeních je tuším něco kolem 0,6C - 0,7C, použil bych bez výčitků klidně nabíjecí proud 1,5A. Mám tablet nexus 7, nabíjí se 2A a kapacita baterky je 4200mAh (nebo nějak tak), takže ta nabíječka co nabíjí 1200mA co jsi uvedl je vyhovující pro 3300mAh aku.

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

Ak sa nemylim, li-ion sa mozu nabijat vysokymi prudmi, ale je to na ukor zivotnosti. Ked sa nabijaju pomalsie mensim pridom, mozu mat az radovo vacsiu zivotnost (max. pocet cyklov).
Mobil nabijam kvli tomu radsej z USB na notebooku, kde je mensi max. prud oproti dodanej rychlonabijacke.

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

li-ion baterie stárnou už od té doby, jsou jsou poprvé nabité na výrobní lince...od té doby se snižuje jejich kapacita. Vysoký nabíjecí nebo vybíjecí proud jim samozřejmě dobře nedělá, ale 0,7 C by neměl být problém.

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

jenže 0,7C je 0,7A behem vteřiny, takže jsou zde uváděny daleko vyšší nabíjecí proudy. Nebo se pletu?

(upravil DJ_Rix 11. 9. 2013 21:54)

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

0,7C = 0,7x kapacita článku tj. pro článek 3300mAh je to 2310mA.

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

Důležitá je teplota článku při nabíjení, pokud se citelněji neohřívá, tak klidně i těch 1200mA. Modelářské akubloky se nabíjí při dostatečném chlazení i 5 násobkem kapacity, tam ale asi již klesá počet životních cyklů oproti pomalejšímu nabíjení. A při skladování článků nenechávat nabito naplno, klesá životnost, ideálně asi prý na půl kapacity.

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

diky za info, no dal jsem to nabijet, aku je studeny ale nevim proc nabijeci proud je stejne jen 600mA i kdyz nabijecka zvladne vic. kde muze byt chyba.

(upravil madeindoma 14. 9. 2013 12:48)

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

A jakou máš nabíječku? Nějakou s displejem?

rsat: pleteš, všechno je za hodinu. Za vteřinu bys tam musel narvat 8316A big_smile big_smile vtipálku

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

divnypocit napsal:

diky za info, no dal jsem to nabijet, aku je studeny ale nevim proc nabijeci proud je stejne jen 600mA i kdyz nabijecka zvladne vic. kde muze byt chyba.

tyto akumulátory se nabíjí způsobem CC/CV, takže, když se blíží k hraničnímu napětí, tak klesá nabíjecí proud...

Web

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

ne displej nemá je obyč. no je mi jasne ze cim vetsi napeti tim mensi proud ale ono to dava 600mili pri 3.8V to neni moc hranicni napeti te baterky.

(upravil Yeayer 15. 9. 2013 11:13)

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

divnypocit: já už rok nabíjim bez nejmenších problémů aku složenej ze čtyř Li-Ion článků který jsem kuchnul z baterky z notasu, používám k tomu i nabíječku (resp. adaptér) od nějakýho NTB, má 19V/3,2A, normálně jsem vzal LM 317,do vstupu jsem dal + adaptéru, - adaptéru jsem připojil na - toho aku, na výstup toho LM317 jsem dal do série s článkem odpor 2R2, referenci jsem dal mezi ten odpor a + aku a nabíjí mi to podle vzorce I=1,25/R (u mě je to tedy půl ampéry). Bohatě to stačí, pak už jenom kontroluju kdy se napětí dostane na 16,85V a odpojim to a mám nabito. Odešel zatím jenom jeden článek kvůli tomu že to bylo extrémě podbitý (asi na 1,8V), oživil jsem všechny až na ten jeden.

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

Podobně jak Yeayer to mám i já a taky bez problémů. Jeden LM317, snímací odpor, na něj báze tranzistoru, který ovládá ten LM317. Jednoduché zapojení - obyčejná kombinace zdroje napětí 4,2V se zdrojem proudu cca 0,4A, v mém přípdě cca 1/3 kapacity. Určitě by šlo jít výš, ale pokud není problém s čekáním na nabití, je ta 1/3 nebo 1/2 spolehlivá a bezpečná pro aku. Ten, komu doba nabíjení nevyhovuje, může sáhnout po větším proudu, ale už může být problém s některými typy článků z hlediska životnosti. Taky jsem to ze začátku chodil kontolovat na napětí, teď už to nedělám. Jak je chladič LM-ka studený, považuju článek za nabitý smile .

(upravil reeb 15. 9. 2013 13:54)

Re: nabíjecí proud Li-ion aku

Šmankote si něco o nabijeni Li-Ion přečtěte..

http://www.belza.cz/charge/liion1.htm

http://www.zajic.cz/nablion/lionfaq.htm

jsou tam i jedn. nabíječe..

Web