21

Re: Pájení trafopájkou

tusim neexistuje norma ktora by specifikovala ze ma byt faza vlavo, je to len "zvyk" to tak robit. Dolezite je aby bola na rovnakom mieste vo vsetkych zasuvkach v celom objekte. Ak zasuvka spotrebica dovoluje jeho prevratenie vidlicou, potom je spotrebicu jedno ci ma fazu nalavo alebo napravo. Konkretne trafopajka je obycajny transformator, podobny adapteru, tomu je uplne jedno kde ma fazu a kde nulak...

ak sa mylim opravte ma ded

22

Re: Pájení trafopájkou

Lidi neblbněte a nastudujte si aspoň základní předpisy... Se síťovým napětím není sranda

23 ...editoval clarion (2. 10. 2019 14:32)

Re: Pájení trafopájkou

1. Originál letovačka, nikdy neupravovaná...
https://i.ibb.co/NxpsxZb/letova-ka.jpg
2. Použitie nemeckého "psa" predpokladá použitie chrániča a dôsledne mať insťaláciu TN-S. Tam je potom u prdele, či sa L a N prehodia, PE je stále tam, kde má byť. Existujú aj zariadenia, ktoré však vyžadujú mať L v zásuvke a L v spotrebiči rovnako (napríklad niektoré zváračky)
3. STN 33 2180, je stále platná, tam sa jasne píše o tom, že: Zásuvky sa pripojujú tak, aby ochranný kolík bol hore a stredný alebo nulovací vodič bol pripojený na pravú dutinku pri pohľade z predu. To isté platí aj pre dvojité zásuvky.článoik 6.2.2
4. Od 1.6.2019 platí novelizácia veľkého množstva STN, STN EN, takže nie je vylúčené, že už aj toto bude nanovo znormované. Akurát sedím nad novelizovanou 33 1500, 33 2000-6:2018, 33 2000-4-41 a 33 2000-5-51. Je tam toho mrte a navyše 33 2000-6 je v rozpore s V 508/2009. To dávam len pre info.
Ako je to v ČR neviem, ale veľa rozdielov tam nebude...

Edit bodu 2.

24

Re: Pájení trafopájkou

Používání zásuvek "schuco" tj. bez ochranného kolíku je v ČR nepřípustné. Jedinou výjimkou je servisní zásuvka umístěná na pracovním stroji Prakticky má sice většina vidlic i ty boční kontakty, ale 120Kč za prodlužku s 6-ti zásuvkou s vypínačem snad není taková investice...

25

Re: Pájení trafopájkou

Trafopajka nema a nesmi byt byt galvanicky propojena na sekundarnim /ohrivacim/ vinuti z PE, PEN.
Třída ochrany II.
Spotřebiče mají dvojitou nebo zesílenou izolaci a nemají (nesmějí mít) ochrannou svorku. Mají celý povrch buď z izolantu nebo mohou mít některé části kovové, avšak vždy oddělené zesílenou izolací. Vodivé části nesmí být připojeny k ochranné soustavě.

Teoreticky a prakticky je mozne, udelat takove usporadani v "laboratornich podminkach" ze na sekundarni vinuti, lze pripojit "vhodnym zpusobem, ne vsak trvalym" pripojovaci bod uzemneni. Nikoliv vsak PE, PEN !


Takze podle toho videa, nekdo zmrsil trafopajecku, tedy spotrebic tridy ochrany II, na spotrebic Tridy ochrany I,  revizak by mohl klidne tvrdit, ze se jedna o spotrebic tridy nula..

26 ...editoval danhard (2. 10. 2019 17:36)

Re: Pájení trafopájkou

Přivěď si tam ten PE na smyčku přes 220k a 10n/400V paralelně.

ps. poloha "fáze" v zásuvce už není dávno daná smile
Jak fáze, tak nulák jsou u spotřebiče rovnocenné pracovní vodiče.

27

Re: Pájení trafopájkou

Neni to spravne, ale muze to tak byt.
Presne do momentu..
kdyz spotrebic nepodleha pravidelne revisi, kde by jiz revizi, po teto uprave neprosel.

http://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/Bakalar … n_2008.pdf

28

Re: Pájení trafopájkou

A co by jsi tam naměřil mezi živými vodiči a přístupnými vodivými částmi, ty chytrej ?

29

Re: Pájení trafopájkou

Mene jak 2MΩ, to staci ne?
Stitek popisujici tridu ochrany II, je na houby, ponevac by se takovy pristroj, musel kategorizovat jinak.
vid
Třída ochrany II. Spotřebiče mají dvojitou nebo zesílenou izolaci a nemají (nesmějí mít) ochrannou svorku.

30 ...editoval danhard (2. 10. 2019 19:27)

Re: Pájení trafopájkou

PE není živý vodič, BLBE !

"Třída ochrany II:

    Základní ochrana: základní izolací
    Ochrana při poruše: přídavnou nebo zesílenou izolací
    Konstrukční prvky ochrany: přídavná nebo zesílená izolace
    Označení druhu ochrany: označení dvojité izolace na typovém štítku (viz obrázek 1)
    Napájecí vedení: obvykle dvoužilové, výjimečně trojžilové
    Připojovací zástrčka: dvoupólová, neoddělitelně spojena s přívodem, výjimečně i trojpólová s ochranným kontaktem"

PE ale neslouží k ochraně, ale třeba k odrušení, nebo jiným účelům.
Tudíž se ani neměří jeho odpor proti dosažitelným vodivým částem.

31

Re: Pájení trafopájkou

Ano mozna sem blb, ale pokud vezmes v uvahu strary Barde..
Napájecí vedení: obvykle dvoužilové, výjimečně trojžilové
    Připojovací zástrčka: dvoupólová, neoddělitelně spojena s přívodem, výjimečně i trojpólová s ochranným kontaktem"

pak to neni pristroj tridy ochrany II, ale pristroj kategorie ochrany I, kde musi byt uvedena impedance vodive casti pristroje na svorku PE, PEN, ponevac se nejedna o prime propojeni vodive casti.

Izolacni pevnost toho odporu a take kondezatoru, ktery popisujes, musi byt na podstatne vyssi testovaci napeti, jak popisujes. 400V je zalostne malo.

32

Re: Pájení trafopájkou

Nesleduji celou diskusi, ale co si tak matně pamatuji, tak II měla např. u zdravotnických přístrojů možnost použít PE k připojení odrušovacích kondíků.
Samozřejmě by měly být na min 4kV a je také daný max. proud těmi kondy, takže tam vychází něco lehce nad 2x 2n2 (keramika X1Y1 z L a N na PE). Mám dojem, že třída Y2 tam nestačí neb jsme tam vždy používali X1Y1...
Danhard občas nezná detaily... sad

33 ...editoval stiglitz (2. 10. 2019 23:14)

Re: Pájení trafopájkou

Hele, nehádejte se. Ale když se nad tím zamyslím - tak teoreticky, když si při zapnuté trafopáječce současně sáhnu na zemnící kolík v zásuvce, a na šíny, na které se montuje pájecí smyčka a to jsou všechno prvky, které postrádají jakoukoli izolaci, jsou holé, tak mě to snad taky nemůže zabít. Ne? V tom videu přeci nejde o nic jiného, než spojit šínu na trafopájce se zemí v zásuvce.
A teď se ptám. On spojuje šínu - sekundár vlevo - a já chtěl vědět, co se stane, když třížílový kabel nahrnu do schuco psa, a nebo jinak, když si upravenou trafopájku vezmu k někomu do bytu, kde je fáze napravo. O nic jiného. Nepište mi, prosím čísla norem, chci jenom tuhle věc vědět, nic víc. Protože vím, že to má upraveno dost lidí, ale na tohle mi nikdo neodpověděl, zatím ani sám autor videa. Díky všem, a nehádejte se, neurážejte, prosím. Děkuju. Pohodový den.

34

Re: Pájení trafopájkou

Nejde o nic vazneho.
V principu se nestane nic. Ani kdyz se ten sekundar spoji na tvrdo  kolikem PE-PEN, nebo pres odpor parelelne z kondikem na kolik.
Jen se meni trida ochrany pristroje.
Tedy stitek pristroje, neodpovida skutkovemu stavu.
Pri revizi pristroje, by se nic nestalo, pokud by odpor a kondik, prezil testovaci napeti.

Idelani stav by se dosahnul, pokud by se vyvedl z prostred sekundaru zemnici bod, jako zdirka, nekde na obalu.
Pres tento bod, by se pak treba krokodylem pripojil podle potreby, na ESD sbernici a nic by se nemenilo na tride ochrany II.
Stejne tak krokodylem pripojene ESD na hrotu.

Pripojovat trafopajku na ZIS, mi pripomina vtip, jak prijde udrzbar na JIP-ku a ve dverich povida.. Zhluboka se nadechnete, budeme menit pojistky..
V Cernobylu take zarvali jen dva lide.. Akimov na Djatlova VYPNI TO! a Djatlov na Akimova NEJDE TO!

35 ...editoval kaed (3. 10. 2019 1:46)

Re: Pájení trafopájkou

Takže znovu, to co popisuješ je neodborná úprava výrobku.  Výrobek byl před uvedením na trh ověřen ve zkušebně která na něj dala značku (u trafopájky předpokládám ESČ) a výrobce na výrobním štítku uvedl, značku dvojité izolace. Potom samozřejmě při provozování el. spotřebiče, např. pro výkon živnosti, máš tento nechat pravidelně kontrolovat, což v případě trafopájky ve dvojité izolaci držené při práci v ruce, je jednou za rok. Pokud se při kontrole zjistí např. mech. poškození, neodborný zásah nebo nedostatečný izolační odpor, nesmí se tohle zařízení používat.
Ale pokud to používáš sám, doma, tak si dělej co chceš, na tohle od nikoho nedostaneš radu, že je to správně.
P.S. a plynovej kotel sis připojil pomocí duše z kola sám? a co výtah, ten si taky sám opravíš? Něčekaně, i elektrická zařízení jsou vyhrazená technická zařízení, v kterejch se nesmí vrtat každej, kdo udrží kladivo...

36 ...editoval danhard (3. 10. 2019 9:07)

Re: Pájení trafopájkou

zuki napsal:

Danhard občas nezná detaily... sad

Zajisté že znám detaily, přístroj je označen značkou dvojité izolace, přívod je třížilový,tudíž se odpor PE proti kostře, nebo dosažitelným vodivým částem neměří.
A kond mezi PE a vodivou výstupní částí nemusí být na bezpečnostní napětí, je tam pro vf ukostření a je chráněn odporem, proti možnému nabití soustavy statickým proudem.
Proti přímému propojení PE na výstup to má výhodu, že když pájíš něco pod napětím, co je ukostřeno na PE, tak tam netečou nebezpečné proudy.

37

Re: Pájení trafopájkou

Tak hotovo, vše funguje, Díky.

38 ...editoval danhard (3. 10. 2019 12:29)

Re: Pájení trafopájkou

Tak a dal jsi na smyčku PE natvrdo, nebo přes RC člen ?

Problémy s tvrdým zemněním jsem tu popsal.

Kombinace 220k a 10n/400V je tam, protože to přežije i náhodný dotyk na fázi 230V.

39 ...editoval stiglitz (3. 10. 2019 22:42)

Re: Pájení trafopájkou

Zatím natvrdo, mám na primáru varistor, paralelně, a na radu jednoho člověka tohle můžu doplnit ještě o odpor s kondenzátorem v sérii, a to celé rovněž na primár, k tomu varistoru paralelně. Takže do toho asi ještě sáhnu. Každý radí něco trochu jiného, Danharde, ten RC člen na zemnící kabel připojit jak? V sérii? Nebo odpor a kondenzátor paralelně a potom vyvést na sekundár? Díky.

40

Re: Pájení trafopájkou

A nebylo by přece jen nakonec lepší pořídit si mikropájku ?