Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktory » Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

(upravil SvoP 24. 6. 2013 18:14)

Téma: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Hledám náhradu za reproduktory ARN 226 pro použití ve 4-pásmové soustavě pro nejnižší pásmo do 300 Hz, impedance 4 Ohmy. Ozvučnice je uzavřená, čistý objem cca 25 l, možnost přestavby až na 35 l.  Bedny jsou do mého kutlochu s počítači, 12 m2, poslechová vzdálenost do 2 m. Sloupové bedny se mě tam nevejdou. Zesilovač Yamaha AX-492, 2x120W DIN (1 kHz do 4 Ohm).

Nedávno jsem totiž koupil 30 let staré 4 pásmové bedny HECO (4 Ohm, kaloty 25 a 50 mm, středobas 100 mm)  s nefunkčními  basovými reproduktory.  Na zkoušku jsem si vypůjčil  ARN 226-03/4 ze sloupových beden z obýváků a hraje to docela slušně (hudba k PC). Repro ale musím vrátit a tak si chci něco koupit. Také mám ARZ 669, ale mám strach, abych je neodpálil - což by byla určitě škoda.


Náhradu jsem několik dní hledal na internetu a našel jsem tyto nabídky přímé náhrady:

RN 226-120/4 - http://www.reproobchod.cz/rn-226-1204-p3311 - málo údajů, asi má membránu z polypropylenu, málo referencí, slyšel ho někdo?

Monacor SPM-205/4 - http://www.taelektro.sk/?p=101  v ČR   http://www.reproobchod.cz/monacor-spm-2054-p2017- základní údaje jsou k disposici, konstrukčně mě připadá podobný řadě ARN.

Zkoušel jsem také hledat podle parametrů, ale moc se v tom nevyznám. Snad by ještě přicházely v úvahu Monacor SP-202E, Visaton W 200/4, Visaton WS 20 E /4 .

Také jsem uvažoval o nějakých levnějších 10", ale místo mám na maximálně 35 l čistého objemu. Basreflex nechci, musel bych se učit moc věcí a zatím chci jen dodělat tyto bedny.

Z 8 Ohmových repro mám obavy, už ta  ARN 226 hraje tišeji než ty ostatní 4 Ohmové repra. Výhybku novou navrhovat nechci a rovnat impedance odpory se mě nějak nezdá.

Nechtěl bych do toho dávat více něž 800 Kč za 1 repro, poslouchám to u PC a většinou MP3 nebo zahraniční internetová  radia.


Už nejméně měsíc pročítám různé audio fóra a protož se mě AudioWeb jeví jako jeden z nejlepších tak se ptám zde a mám prosbu:

Můžete mě na základě vlastní zkušenosti poradit nějakou náhradu, která by byla ještě trochu lepší než ty ARN 226?
Nebo jsou rozdíly nepodstatné a je lepší koupit něco použitého z řady ARN 6xxx / 226  ?

Promiňte upovídanost, je to můj 1. příspěvek, snažil jsem se napsat vše důležité.
Předem děkuji za rady a zkušenosti.

Web

(upravil Zorg 25. 6. 2013 10:52)

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Každopádně s adekvátně navrženou výhybkou by ses dostal nejdál. Je otázka, jestli to má cenu u tohohle kousku řešit, vzhledem k tomu že je to nejpracnější část. Pokud fakt chceš jen osadit a poslouchat, použil bych Visaton W200 a moc bych nad tim nepřemejšlel.

Nahoď foto smile

(upravil SvoP 25. 6. 2013 15:51)

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Díky za názor, pokusil jsem se vložit fotografie (dělám to poprvé):

http://www.base.cz/heco/heco1.jpg
Bedna je to velká (viz Avomet vpředu) ale málo hluboká, čistý objem jen 25 l. Byla to stavebnice, stavitel si dal záležet, stěny jsou zdvojené, celkem skoro 40 mm. Koupil jsem je jako testovací korpusy za 100 Kč. Byly tam repra Hecomp 300, s nimi jsem to nikdy neslyšel, ani prodávající (šlo to přes více lidí).
Zkoušel jsem to s repro Heco 10", ARN 226, nyní je tam ARZ 669, s tou se mě zvuk líbí nejvíc.


Fotografie výhybky:

http://www.base.cz/heco/heco2.jpg

Velká tlumivka má 3 mH, střední 2,4 mH (na fotce to není vidět).


Srovnávám to s bednami Heco P 4302 viz http://www.hifi-wiki.de/index.php/Heco_P_4302_SL , které byly v těch létech dobře hodnoceny více např. http://www.hifimuseum.de/heco-p4302-sl.html.
Údajně je měl jako monitory používat Hesenský rozhlas. Zvuk té stavebnice se mě nyní s ARZ 669 líbí víc. Ale překlenul jsem 1 Ohm. odpor v bas. větvi a přidal 44 mikro F  paralelní kond. k basáku (nic jiného bipolárního jsem v šuplíku neměl).

Web

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Uff smile
Tzn tam původně pásnul 10 palec ne?

(upravil SvoP 25. 6. 2013 22:01)

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Byly tam dokonce 12" HECO Hecomp TC 300, byla to ale stavebnice jen s reproduktory, korpusy si musel každý udělat sám. Ty co jsem koupil byly sice "dřevařsky" dokonalé, dvojité dýhované stěny, ale objem jen 25 l. To mě na 12" palců nesedí, v hotových bednách je Heco dávalo do cca 50l. Heco přitom ty kaloty 25 a 50 mm používalo i s basákem 8", mám je v modelu 4302 a zejména ty kaloty 50 mm hrají výborně při dělícím kmitočtu od 1000 Hz.

To mě vedlo k tomu, že jsem to vše koupil a řekl si, že zkusím 4 pásmo s basákem 8"-10". Dal jsem tam nejřív 10" Heco 240 (bílé mezikruží), ale to hrálo huř než 8" ARZ 669 (dřevotřiskové mezikruží). Ty 10" dávalo Heco do 40 l a těch 25 l je i na 10" málo. Je to málo asi i na ARN 226.

Protože to budu poslouchat ze vzdálenosti asi 1,5 m, tak moc výkonu nepotřebuju a 8" by mohl stačit, nemám místo kam dát bedny s více než 35 l čistého objemu.

Já vím, že je to divočina, ale když jsem na Aukru to torzo viděl, tak jsem neodolal a zatím se mě zvuk i s těmi ARZ 669 velice zamlouvá. Jen se pořád bojím abych je s tou Ymahou 2x120W sinus neodpálil. V době výroby ARZ bych se toho nebál, měl jsem zesík 2x10W.

Web

(upravil Zorg 27. 6. 2013 22:47)

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Milan: myšleno tak, že bych se s tim prostě nepatlal a maximálně dotlumil vrchy, nečekal bych že to bude něco extra, bez měření vůbec ne, na což bych prostě ve vší úctě kašlal...

(upravil SvoP 26. 6. 2013 13:09)

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Díky za názor, překvapený bych možná byl, poslední nová repra jsem kupoval kolem roku 2000. Asi 10 let jsem měl u PC minisystém Technics SA-EH500:

http://www.base.cz/heco/tech1.jpg

Patřil v té době mezi nejlepší minisystémy, stál dost přes 10 tis. Kč a i dnes je považován za to nejlepší z té doby, např.: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.p … 1&sid=

Postupně odešly všechny mechaniky, tak jsem si poskládal ze zásob klasickou věž, kde na konci je ta Yamaha AX-492 a repra byly různé, co jsem kde doma vyštrachal, nejčastěji Tesla 1PF 067 62 - to je ta verze s úplnou výhybkou viz  http://repromania.net/tesla/ruzne-repro … 067-62.php
Sice to nehraje tak hloubky jako Technics, ale zvuk mě připadá přirozenější.

Do obýváku jsem kdysi zakoupil asi za 10 tis. (na doporučení "HiFi studia") sloupy Acustic Quality 305, které mě značně zklamaly a osobně to za žádnou "Quality" nepovažuji. Od té doby nemám ke "studiům" i s poslechovou místností přílišnou důvěru. Dále mám sloupy HECO PURE 400, ty stály něco pod 10 tis. a jsou lepší.

Teď chci vyřešit repro k PC kde trávím většinu času. Zatím i ten bastl mě připadá jako 2. nejlepší z toho co mám, hned za těmi sloupy HECO, které tam ale nenacpu. Navíc jsem na jiném fóru dostal nabídku na koupi ARN 226-7/4, čímž by to bylo na nějaký čas vyřešeno.

Mám ale ještě možnost koupit za cca 2 tis. starší Canton Ergo 302 viz http://www.canton.de/en/archiv/produkt/ergo302.htm.

Myslíš, že ty Cantony lze považovat za dobré repro?. Nebo je lepší se pustit do stavby těch moderních 2-pásmovek? Sice jsem dosud dával přednost koupi hotových věcí a musel bych se hodně učit, ale možná by to za to stálo.

Můžeš uvést nějaký příklad toho, co myslíš?

Web

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Osobně bych vzal desku, ucpal tím to šílený čelo, aby tam na tom schodě nevznikaly difrakce, udelal nový díry pro ty kaloty a sehnal adekvátní 8" basák do toho objemu. Když se domluvíš s někým, aby ti to změřil a navrhnul novou výhybku, mohlo by to i slušně hrát. Způsobem pokus-omyl a s universální výhybkou si sice můžeš hrát dlouho, ale patrně bez valnejch výsledků.

Web

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

2 Milan - zhruba tak si to představuji, to na fotce je jenom testovací bedna, 1 kus mě stál 50 Kč, tak jsem je vzal.  Stejně mě nevyhovuje poměr stran a tak to bude v jiných. Tvůj postup by byl určitě ideální, ale už jsem na jiném fóru dohodl nákup velmi zachovalých ARN 226-7/4 a tak to zkusím s nimi.

I tak díky za názor, třeba to tak nakonec dopadne.

Web

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

A co ti brání s tím udělat 3 pásmo? Nebude to asi nic bombastickýho, ale pokud ti to někdo změří a slušně navrhne, určitě to bude lepší než to, na co seš zvyklej...

Web

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Jako jo, 1"+2" kalota a 8" by asi šlo, ale pak mu to někdo slušně za šušně navrhne a nakonec pak zjistí, že návrh je x-krát dražší, než tyhle repro, a výsledek bude třeba stát za hovno lol Já bych to buď za co nejmenší peníz, tzn. něco jako W250/W25 nacpal do těch původních děr a maximálně uchometricky lehce doladil nebo udělal něco pořádnýho od píky, kde dostupný ověřený věci, co tohle přehrajou i reprama ke zdi, začínaj na 5k náklady cca.
U kompu na nearfield klidně poslouchej ty Cantony pokud už je máš, určitě to bude lepší než tohle...

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

No nevim, v týhle třídě si myslím, že by to špatný nemuselo bejt. jeden kamarád má 3 pásmo s ARN 230 a nad tím pírko a vifu za 500/ks a za danou investici to hraje královsky. Tohle by na tom mohlo bet podobně. Asi bych použil jinej basák, ale když ho už má. Ladit 4 pásmo uchometricky? smile

Web

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Dnes jsem koupil od člena jiného fóra ARN 226-7/4 a musím říct, že je to lepší než jsem čekal. Ty zdvojené magnety a o 2 dB vyšší citlivosti jsou znát. Myslím si, že ARN 226 svým zvukem dobře navazuje na ostatní repro z 80-let. a i cenově jsem se vešel do rozpočtu, který jsem si pro repro k PC stanovil.

Děkuji diskutujícím za náměty, pomohlo mě to, a jsem rád, že jsem se do fóra přihlásil.

Nasadili jste mě ale brouka do hlavy, zda si přece jenom nepořídit něco lepšího, a to 4. pásmo odvézt na chalupu. Toto ale už je jiné téma, které patří do jiného fóra - Reprosoustavy.

Dám to ale na Repromanii, zjistit jsem, že diskutovat současně na 2 fórech není dobře. Jeden dotaz mám a zveřejním ho asi ještě dnes.

Považujte prosím tímto toto téma za uzavřené a ještě jednou děkuji.

Web

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Přemýšlím, jestli má smysl vyměnit v ARS-330 repro ARN-226 za něco jiného.

Z přímých náhrad je zde Dexon IRB 20/100/01,8 nebo RN 226-120/8. Je to použitelné nebo raději upravit výhybku a použít třeba Visaton apod.?

(upravil TheLastUnicorn 9. 9. 2015 11:13)

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Nemá, protože:
1. By se musela znovu odladit výhybka
2. Hlavní slabinou těch beden není ARN226

Re: Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Ok. Díky za reakci. Ušetřil jsi mi spoustu peněz a práce. smile

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktory » Náhrada ARN 226 pro frekvence do 300 Hz, 4 Ohmy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£