Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Ajta, sem to vlákno zase přeskočilo, člověk aby byl jako inspektor Colombo (nebo v mém případě spíš Kojak wink ).
Šestkový bandpass já beru z free prográmku WinISD Beta.
Na rovnou charku, až tam nasázíš údaje bedny, zapomeň, měl bys vidět, jak v simulaci vychází ART 905 (což je právě šestkový bandpas). Od 90 Hz do 63 Hz vzestup minimálně 6 dB, pak pád jak z věže. A bedna hraje slušně vyrovnaně mezi 100 až 65 Hz, prostě musí to přemoci "nechuť basáku hrát basy, čím nižší, tím větší" big_smile , samozřejmě jedná se o fyzikální zákonitosti. Škoda, že jsem si nenechal oměřené parametry toho ART, aby sis to mohl vyzkoušet, jak to v reálné profi vychází.
Samozřejmě každý bandpas je huhla, já si to odůvodňuji (nevím, zda správně) různými laděnými prostorami, které posouvají fáze.
Nejlépe podle mne stejně zní closed, nebo bedýnka, kde se dlouhým zvukovodem potká opačná půlvlna s druhou stranou basáku ve fázi a sečte na těch správných kmitočtech (to je asi hornflex) a přidá na účinnosti.

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Ty krátké hovadiny nestavte. Není to na kloudné hraní, i když to "zatřískat" umí. Já z Cuba vydyndal jeho nějaký super extended model, a ani to nestačilo na pořádný bas, který by nepadal příliš brzo. Zlatej 36l bassreflex s TBXkem na 50Hz....

(upravil Zorg 25. 6. 2013 11:04)

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Jestli pidi, tak mě se líbí tohle:

http://bcspeakers.s3.amazonaws.com/2013/05/31/12/54/19/442/file
http://t.imgbox.com/acnUfvb4.jpg

Na to jak je to malý, tak se tomu dá naprat dost kotel, a jede to od celkem smysluplnejch 40Hz rovně wink

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Nejni to nahodou něco jako BC sub12

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

To nevim, já se v marketingovejch názvech nevyznam, je to prostě 40l basreflex s kladivem uvnitř smile

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

To jako tan br. má mít délku púl metru?

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

12cm X 0,5 metru

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Jan16:???

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

http://i43.tinypic.com/kapkxf.jpg

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

No však,sem to psal že má púl metru.

(upravil Otas 26. 6. 2013 19:20)

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Proboha!
Kam se těch 51 čísel vejde do 40 litrové bedny? To zase navrhl nějaký hifista, kterému může trubka trčet 30 čísel před bednu.

Mimochodem, srovnání se šestkovým bandpasem (to je bedna, kde je repro v přepážce mezi dvěma komorami a z každé komory vede BR ven) v simulačním prográmku s tou bednou s 50 cm BR:
40 Hz nastejno
50 Hz + 8 dB
60 Hz + 7,5 dB
70 Hz + 6 dB
80 Hz + 4,5 dB
90 Hz + 3 dB
100 Hz + 1 dB
Podle těch výsledků bych o tu bednu s BR ani nezakopl. 6th BP bedna má jeden objem 15 a druhý 40 litrů, čili malá. Basreflexy, aniž by - na rozdíl od té původní bedny překračovaly rychlost v nátrubku - ladění mají 45 a 80 Hz a největší délka je 23 cm. Hození nápadu do simulace mi trvalo 20 minut, určitě by to šlo vylepšit.

Připomínám, že na 3 dB většího rachotu z bedny potřebuješ dvojnásobný výkon zesilovače. Čili na 50 - 60 Hz se ti ten 6th BP bude se  100 W zesem bude chovat, jako bys měl cca 700W v té bedně nahoře.

Ovšem - je to huhla. Zato rachotu mnohem více.

(upravil Lukáš33 26. 6. 2013 19:11)

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Mě to taky nejde nějak do palice,by to musela bejt housenka a ta citlivost na PA bednu by byla fuj.
Takovej Br. už hraničí s hornou:
Stejně ten tham12 postavim,i kdyby z toho byl pak kutloch pro kocoura.

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Dost zásadně jsem předchozí příspěvek doplnil, docela jsem byl překvapen výsledkem simulace.

(upravil Lukáš33 26. 6. 2013 19:43)

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Sakra to už je jiná řeč,pořád jsem slyšel jen BP a kde nic tu nic,konečně nějaký čísla.A to tu mám ještě nevyužitej phase linear higrade V12 ten má sice jen 400w ale je to něco jako Labina 12 má to stejnej koš cívku i výchylku.Budou basové orgie.
Ale ten BP by to chtělo udělat tak z 18mm překližky co?To cubo mám z 18mm a přijde mi že to TBX to rozerve,normálně ta bedna pochoduje po zemi.

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Pokud někdo ten hukot z připomínám akustického REZONÁTORU s malým průřezem na 70Hz považuje za nějaký super objev, tak ho musim zklamat. Něco za něco. 50cm u malého bassreflexu není žádná horna ani omylem v nějakém mokrém snu. Takže klídek a hlavně opatrně. Nevrhat se hned za nejvyšším SPL  bez rozmyslu. Smysl to má, ale není důvod hanit BR...

(upravil Lukáš33 26. 6. 2013 20:02)

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Crashpc:To byl jen audiovtip s tou hornou.

On ten BP bude mít výhodu,když hraju mladším na narozkách,tak je to samí DNB,RNB,DUB-step a na to bude BP jak dělanej,ještě ho schovám do rohu a ráno nebudou vědět z čeho je ta strašná kocovina.

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Jo, když si někdo vymyslí ladit 35 Hz v 45 litrech s pořádným reprákem, tak se pod 13 cm průměru a 50 cm délky nedostane, pokud použije jen jeden BR, to se hold nedá moc dělat. A navíc mi to v simulaci vůbec nevycházelo dobře od 200 Hz citlivost vytrvale padá až k 50 Hz o cca 7 dB. Není mi jasné, kde sebrali ten graf.

Když jsem se zabýval vhodnou náhradou té chabé RCF s 3" cívkou, co je v mojí ART 905, tak jsem byl překvapen, jaký nesmysl to udělalo v simulaci. Ale výsledek je překvapivě dobrý, na 15" v 90 litrech a s 34 kg i se zesikem a crossoverem.
Na live se BP nehodí, nemá to ten úder (pro tohle, jak jsem již napsal: closed).
Zato na reprodukovanou hudbu je to šikovné, malé a výkonné. Hlavně těch 60 - 70 Hz, které lomcují hrudníkem a tahají na parket.

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Nevím jak to myslel Otas, ale tady je srovnání BP6 a BR s cca 100°C cívkou. V chladném stavu má BP na 50Hz o 2dB víc a na 80Hz dokonce o 5dB.

http://s7.postimg.cc/z4023ogt3/screenshot_32.jpg

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

2 Antonio: Já to myslel ve srovnání s tím, co bylo navrženo výše, neboli 45 litrů a BR 35 Hz, což mi vychází v jednoduchém simulačním prográmku jako katastrofa (SPL cca 88 dB/W). Fakt, musím opakovat, nevím, kde k tomu grafu charky přišli.
To pak ve výsledku vyjde ještě mnohem hůře, než 50 litrů a 55 Hz BR (SPL cca 93 dB). Mimochodem použít BR 55 Hz pro SW bych se dosti bál. Ale ladění BR níže prudce zhoršuje výsledek.
Ten můj návrh využívá zkušenosti simulace z ART 905, kdy tady zisk a SPL od 100 Hz k 50 Hz vytrvale stoupá, i když mírněji, než v té ART. Věřím, že se to ve skutečnosti srovná (SPL cca 94,5 dB), jako v ART.

2 Lukáš33: Budeš-li mít zájem a když budu mít o víkend čas a náladu, pokusím se vykoumat plánek.
Překližka 18 mm musí stačit, má smůlu.
BP má ještě jednu výhodu, že i při velkém výkonu to nebude tak háklivé na překročení Xmax, natož Xdamage.
A nevýhodu, že se to bude hůře chladit.
A bude to více huhlat než BR, zato pěkně hlasitě.

(upravil Lukáš33 31. 7. 2013 15:04)

Re: Cubo sub+12TBX100 8R.Fotky

Tak to shrnu,má to mít 15L a 45L čistejch?Co br a reprák,to z toho mám odečíst?