(upravil MaBat 17. 5. 2013 8:36)

Téma: Emulace výhybek v reálném čase pro LspCAD

Nezaznamenal jsem, že by to někdo víc používal, nicméně je to užitečný nástroj, pomocí kterého si můžete navrhovanou pasivní i aktivní výhybku na daných bednách poslechnout, aniž by musela výhybka fyzicky existovat. Můžete tak rychle a pohodlně zkoušet různé verze, vliv různých zapojení na zvuk, atd.

1) Co k tomu potřebujete:

a) LspCAD Pro 5.25 (verzi 6 neznám, pravděpodobně to bude umět také)
b) Zvukovou kartu s tolika výstupními kanály, kolik je reproduktorů
c) Tolik kanálů zesilovačů (se stejným ziskem), kolik je reproduktorů
d) WAV formátu 44.1kHz/16bit jako testovací nahrávku

2) Jak postupovat

V LspCadu při návrhu výhybky zvolte položku menu Emulate- zobrazíte okno emulátoru:

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_lspcad_emul1.png

Vidíte tam aktuální podobu přenosů v jednotlivých větvích/kanálech a jejich aproximaci emulátorem.

- Zvolte Filter type / Circ. convolution, aproximace filtrů tak bude velmi přesná. Na větší počet zpracovávaných kanálů je třeba o to vyšší výkon počítače, ale to už dnes není problém.
- Před výškáč fyzicky zapojte ochranný kondenzátor (třeba 5 - 10uF) a jeho hodnotu zadejte do pole Protection cap. Program tak podle načtené impedance výškáče zkoriguje emulovaný přenos tak, aby to spolu s fyzicky zapojeným kondenzátorem dalo správný výsledek.
- Přes Output Settings nastavte zvukovku a výstupní kanály tak, aby to fungovalo.
  K tomu víc momentálně neporadím, u různých zvukových karet se to asi může chovat různě.
- Pomocí Browse zvolte WAV soubor, Play/Stop spouští/zastavuje přehrávání.

Že máte kanály pro jednotlivé reproduktory nastavené/zapojené správně, si snadno zkusmo vyzkoušíte, to snad popisovat nemusím.

Pokud necháte zaškrtnuté Always update, i během přehrávání můžete běžným způsobem měnit hodnoty součástek ve schématu, vyvolávat různá zapojení ("S1,R1..S8,R8"), atd., zkrátka to v reálném čase zkoušet měnit a u toho rovnou poslouchat.

Re: Emulace výhybek v reálném čase pro LspCAD

to je urcite velmi uzitocna pomocka.. otazka ale je, ked uz raz clovek ma to co si vymenoval v bode 1, ma zmysel este robit nejaku pasivnu vyhybku? (ked moze delit digitalne a obist tak vsetky problemy spojene s pasivnym delenim a este aj usetrit..)

(upravil MaBat 17. 5. 2013 10:44)

Re: Emulace výhybek v reálném čase pro LspCAD

Tak třeba v obyčeném případě, kdy stavíš pasivní dvoupásmo, spokojíš se s odladěním na jedné bedně a použiješ k tomu existující stereo zesilovač, vyjde to celé oproti digitálnímu aktivu IMHO o dost levněji... A i na jedné bedně je to pořád lepší, resp. hlavně komfortnější, než to pak ladit na hotové výhybce výměnou součástek.

Obecně si myslím, že ladit se to dá i jen na jedné bedně. A věci, které ovlivňují další vjemy při stereo poslechu (prostor, lokalizace, aj.) stejně ve výhybce už tolik neovlivníš, to je většinou víceméně dané podobou bedny jako takové. Pro základní tvar cháry a vyvážení pásem ale IMHO jedna bedna úplně stačí, chce si na to jen trochu zvyknout.

Re: Emulace výhybek v reálném čase pro LspCAD

Otázka směřující trošku jinam, ale podařilo se vám vůbec rozjet LSP na W7?

Web

Re: Emulace výhybek v reálném čase pro LspCAD

Používám staré dobré XP a vřele to doporučuji smile

Re: Emulace výhybek v reálném čase pro LspCAD

Já teď koukám, že mám v kompu nainstalovaný nějaký 6.38 , funkční. Čili to jde smile W7 x64 .

(upravil paf 18. 5. 2013 10:16)

Re: Emulace výhybek v reálném čase pro LspCAD

BlackRider:
Válčil jsem na win (jeho)VISTA se spuštěním LspCadu a pomohlo až udělení vyjimky v nastavení "zabránění spuštění dat (DEP)".
Dokud jsem toto neprovedl tak se prostě nespustil. Nemůže to být podobně i u tebe?

Re: Emulace výhybek v reálném čase pro LspCAD

Zkoušel jsem LspCAD 6 (demo). Umí to také a evidentně i o něco lépe. Ve verzi 5.25 se mi to na 8 kanálové zvukovce (externí USB) nepodařilo rozumně rozchodit. Ve verzi 6 to šlape, byť ne úplně napoprvé, ale šlape. Navíc je to tam docela hezky a flexibilně udělané.