Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

  Stránky: ««« 1 2 3 4

RSS

Příspěvky [61 až 73 z 73]

(upravil cestmir 15. 8. 2013 0:48)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Tak to nie, tento pôsobí, čo sa týka štábnej kultúry konštrukcie, aj súčiastkovej základne celkom solídne (v porovnaní s fotkami útrob rôznych číňanov, čo som videl je to priam vzorová precíznosť). Len sa obávam, po nejakom laborovaní, že najslabší článok tam budú bohužiaľ asi výstupné trafá...

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Ty ještě toho Edgara máš v dosahu ? Nemohl bys změřit magnetizační charakteristiku výstupáku pro porovnání ? Výstupáky se možná v TP101 vyskytují  3 různé typy.

Web

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Myslíš B(H) char. (hysterézna slučka)? Skús to prípadne trochu rozviesť, pretože pravdu povediac - jednak som ju v živote ničomu nemeral, dvak narýchlo ani netuším, čo sa z nej vlastne dá vyčítať... Teda chápem, že bude súvisieť s linearitou prevodu, ale to je tak asi všetko.

Nejaké U/I meranie sa dá spáchať, ale v každom prípade, nič takéto doma v kumbále zavreté nemám... big_smile

(upravil Sendy 15. 8. 2013 1:53)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Ne, nic tak sofistikovaného není třeba smile. Stačí regulační autotrafo (i Piko FZ1-vláčkové), 1 voltmetr nejlépe True RMS, obyčejný střídavý analogový ampérmetr (depréz), pár výkonových odporů a trocha času. Edgar myslím nemá výstupní relé ani ochranné diody v anodových obvodech, takže se dá přímo budit do výstupu 8 Ohmů. Ideální je změřit napětí na svorkách pro proudy 10, 25, 50, 100, 250, 500 a možná i 1000mA (s chybou ampérmetru se počítá, je dost značná při takové deformaci průběhu), ss odpor vinutí se pro hrubý odhad dá zanedbat. Takové měření se dá celkem snadno porovnat. Moc vypovídající to není, je to jen při 50Hz, ale na hrubé srovnání a odhad sycení to stačí.

Web

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Jasné, takže len U(I) char. pri 50Hz, to by nemal byť problém. Primárny okruh (teda v tomto zapojení sekundár) bude bez záťaže - rozpojený? Budiť to prípadne môžem aj generátorom, cez vhodný koncák, len netuším aké napätie bude treba, aby tiekol až 1A, keď bude trafo bez záťaže na druhej strane. Výstupné relé tam sú, odpájajú zem sekundáru od reprákov, ale to samozrejme nie je problém bypassnúť. Mám 2-kanálový nf mV-meter, TRMS nie je, ale chyba je pri rozumne zdeformovaných priebehoch prijateľná.

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Úplně stačí na to použít 50Hz ze sítě, pochopitelně přes nějakou soustavu traf a regulačního autotrafa, při malých proudech se vyplatí dát do série nějaký odpor, aby se regulovalo příjemně.

Primár výstupáku je ve vzduchu, když elektronky nejsou nažhavené (pokud tam teda nejsou nějaké diody nebo tranzily a podobně). Pro těch 1A by to mohlo být řádově 30-50V, nad 50V už to moc nemá smysl měřit (taky s ohledem na bezpečnost trafa, ale 2-3násobek jmenovitého by snad mělo vydržet každé). Je to takové hrubé orientační měření.

Web

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Pridal som tam nameranú U/I char. výstupného trafa Edgara pri budení 50Hz do 8R sekundáru:
https://www.dropbox.com/s/21mq2w15mc6p9 … r%208R.png

Hore je celá char. až po nasýtenie trafa, dolu detail začiatku. V bežnej prevádzke je na 8R sekundári 0-20Vrms, čo leží v lineárnej oblasti, akurát úplný začiatok má inú strmosť. Ak to máš s čím porovnať, tak prípadne porovnaj a napíš...

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Mám měření asi 200 traf, většinou ale nástrojové zesilovače. Jsem zvědav na porovnání těch dvou Edgarů, jestli ty trafa budou podobné.

Namátkou jsem našel jednu Hifinu - Leben CS-660.
Napětí/proud :(50Hz, 8R výstup) : 0,45V/10mA, 1,56V/25m, 5V/50m, 14,9V/100m, 28V/250m, 35V/500m

BTW, pro pořádek, jaký jsi použil ampérmetr ? Já mám všechno měřeno s UNI21, a někdy musím zkusit ověřit true rms, jak moc je má sbírka dat postižena chybou. Naštěstí to můžu zkorigovat, měření jsou dělány vždy stejně,

Web

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Prúd som meral skalibrovaným nf mV-metrom úbytkom na presnom 1R odpore, druhým kanálom napätie. Overoval som to na úvod pre istotu zbežne aj multimetrom (~I) pri 100mA, sedelo to exaktne.

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Ak to bolo na tom Leben-e naozaj na 8R výstupe (podľa spec. má aj 16R), tak to vyzerá na solídnejšie trafo - 2x nižší I naprázdno, lineárna oblasť do 1.5x vyššieho U, hoci je to v stereo režime len 2x40W zosík oproti 2x50W Edgarovi. Skoro by som povedal, že si to meral na 16R výstupe... smile

(upravil Sendy 16. 8. 2013 4:56)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Nene, je to bezpečně na 8R výstupu. A to jsem si jist, že najdu trafa s mnohem nižším magnetizačním proudem smile.

Jo, a tady je (jen tak pro legraci) OTR-40W-1, aneb líné železo z GESu.

0,09V/10mA, 0,22V/25mA, 0,6V/50mA, 1,9V/100mA, 9,9V/250mA, 16,1V/500mA, 20V/1A, 22,6V/1,5A, 24,6V/2A, 25,9V/2,5A

Na ten proud se ptám hlavně z toho důvodu, jak velkou chybu měření tam vnáší jeho deformace. Kdybys měl možnost porovnat to třeba při 1A, kdy už takovým výstupákem teče les harmonických s nějakým True RMS přístrojem - nebo ten mVmetr je TRMS ? V tomto mém případě - měření OTR-40W-1 - do 50mA se můj údaj od TRMS neliší, na 100mA je chyba asi 4%, na 1A asi 8%. Není to tak tragické, na hrubé porovnání to stačí.

Web

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Tady je další tráfko z mého archivu : Měřeno na výstupu označeném jako 6-8 ohmů
Napětí/proud :(50Hz) : 3.6V/10mA, 14.9V/25m, 33.2V/50m, 38,9V/75m   dál jsem neměřil, vyšší napětí nebylo k dispozici a obával jsem se poškození výstupáku.
Je to konec o výkonu asi 40W, PP, a kontrolní dotaz/anketa :

a) je to trafo vinuté za úplňku stříbrným vodičem, zalito do jantaru z recyklované Jantarové komnaty, leštěno egem výrobce a kožkou z mamuta

b) je to Lundahl

c) je to Sowter

d) je to neznačková čína

návověda : odpor primáru je 89 a 122 ohmů

Web

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

A je spravne,pouze doplnuji ze je lesteno predkozkou z mamuta...

Příspěvky [61 až 73 z 73]

  Stránky: ««« 1 2 3 4

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£