Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 73]

Téma: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Zdravim, prave si pripravujem veci pre tvorbu noveho elektronkoveho zosilnovaca a mam zopar otazok...

Info:
Bude to klasicke push-pull zapojenie s Tesla EL34 na konci, vystupaky z M70, Ultralinear v1/3 vystupakov cez 1k odpory do G2, napajanie do vystupaku cca +435V, predpatie pre kazdu elektronku zvlast. Vstup SRPP ECC83 (alebo ked sa mi podari zohnat tak ECC803S), invertor s katodovou vazbou priamo viazany na SRPP osadeny s ECC85. Nieco na styl Jolida 302. Zhavenie spolocne pre oba kanaly, pre koncove elektronky oddelene 6,5V striedave s odbrucovacom, pre male elky jednosmerne 12,6V, vsetko zemnene do jedneho bodu pri vstupnych elkach. Napajacie trafo mam 400W toroid,tienenie medzi primarom/sekundarom medenou bandazou a este aj sekundar tieneny medenou bandazou + plechom po obvode trafa.
Sekundare mam:
310V/0,5A
310V/0,5A
40V/0,5A
15V/1,5A
6,6V/8A

Otazky:
1)zatial schemu zdroja co som si nakreslil je prilozena dole. Napadlo ma kondenzatory v zdroji 470uF/450V oddelit nejakym malym odporom aby vznikol nejaky slabsi "RC clen". Slabsi preto aby sa na nom vela neprekurilo, otazne je: ma to vobec vyznam pri PP ? pripadne ma napada ze by sa na nom mohol stratit nejaky VF bordel.
2)bloknut filtracne elyty aj nejakou foliou napr. 100n ? pripadne je potrebne blokovat aj diody v zdroji? ak ano ake su vyhody nevyhody? predsa len foliaky na 630V-1000V nie su velmi male, takze aj otazne je aka kapacita by bola vhodna na blokovanie diod?
3)na primarnu stranu transformatora by som zrejme pouzil nejaky euro konektor, ktory v sebe obsahuje uz VF filter (LC), ma to zmysel alebo to je skor proti odchadzaniu bordelu zo zariadenia?
4)vsade som zakreslil diody 1N5408, ale myslim si ze by stacili mozno aj 1N4007, bojim sa ale ci by zvladali nabijaci prud kondenzatorov. Co sa tyka vetvy pre zhavenie 12,6V, ta bude mat odber cca 0,75A (2x0,15A + 1x0,435A). V pripade ze by som nezohnal stabilizator 78T12, dal by sa pouzit aj 7812? alebo by nevydrzal pociatocny prud kym sa ohreju vlakna eliek?
5)chcem sa opytat ako je lepsie riesit spatnu vazbu v zosilnovaci, kedze pouzijem trafa z M70, mam tam aj spatnovazobne vinutie (ma cca 27V), je lepsie pouzit pre spatnu vazbu signal z tohto spatnovazobneho vinutia alebo radsej z vystupu 8R (cca 22V)? Ake su vyhody/nevyhody pouzitia spatnovazobneho vinutia?
6)co sa tyka zemnenia chcem to spravit tak ze lavy aj pravy zdroj bude mat osobitnu zem, tieto zeme sa spoja az na vstupnej doske predzosilnovaca, kde sa stretne GND oboch zdrojov, GND jednosmerneho zhavenia, stred odbrucovaca zo zhavenia koncovych eliek, GND vystupu z traf+GND vystup pre repro, GND vstupov a GND chassis, a teraz mojou otazkou je ako pripojit kostru (ten prostredny kolik/zltozeleny vodic) priamo na spolocnu zem, alebo mam kostru napojit cez nejaky odpor/kondenzator alebo ako? Pripadne som pocul ze sa pouzivaju aj nejake antiparalelne diody alebo cosi take, naco to je dobre? Pytam sa lebo mam s tymto vseliake skusenosti a niekedy to moze robit jemny brum pripadne zemne slucky a podobne hovadiny, v inych pripadoch to je ok, ako sa toto spravne riesi?

na teraz to je asi vsetko, ak ma nieco neskor napadne budem sa pytat smile zatial dakujem za akekolvek pripomienky/postrehy.

este som v scheme zabudol dokreslit pri elytoch 470uF/450V budu aj vybijacie odpory napr. 100k/3W

http://img521.imageshack.us/img521/4743/schemazdroj.jpg

tu je schema Jolida 302, len pre info asi ako bdue vyzerat preamp:

http://drtube.com/schematics/jolida/sj-502a.gif

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Zdar,

1. Aby to mělo význam, měl by R1, R2 mít desítky ohmů, je pak třeba počítat s úbytkem. 435V je stejně docela dost.

2. Blokovací kond ano, snubbery přes diody jsou problematické - musí se to umět spočítat nebo dojít k správné kombinaci RC experimentálně.
Dávat tam něco od pasu raději ne. Pokud jde o nárazový proud, zvaž softstart.

3. Ano, konektor s filtrem, za něj varistor 275V

4. Zvážil bych rychlejší diody do anodového zdroje - UF4007. Někde jsem četl že podepírat 78xx diodou nebo odporem není moc dobré - nech 12V, mírné podpětí zvýší životnost elektronek. Až budeš stabilizátor kupovat, dej pozor ať to není provedení s tenkým plechem. Stabilizátor blokovat 1M tantalem, elektrolyt by měl být i za ním. Bacha na poddimenzování chladiče. Zemění žhavicího zdroje budeš možná muset posunout, abys nepřekročil max Uk/f:
http://www.valvewizard.co.uk/heater.html (DC elevation)

5.Tady nevím

6. Já mám každý kanál separátně oddělený R100 || C150n || Graetz:
http://sound.westhost.com/earthing.htm

7. Zdroj biasu vyfiltruj pořádně - pí článkem jako v Jolidě

Pokud jde o SRPP s ECC83, dost to zkresluje já od toho jdu pryč a předělám to na Mu-Follower s 5751:
http://www.valvewizard.co.uk/mufollower.html.

Hodnoty odporů SRPP v Jolidě jsou z hlediska THD špatně.


Dej si zatracený pozor na odstínění síťového a výstupních traf. Ať se daří...

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Místo R1 a R2 bych dal tlumivky, C1, C3 by pak měly být menší než C2, C4.
Dal bych tam StandBy vypínač, aby se mohlo napřed zapnout žhavení.
Samostatné vinutí pro NFB je tam kvůli problémům ze stabilitou NFB.
U UL zapojení na vyfiltrování zdroje záleží víc než u pentodového zapojení.

(upravil Wili 30. 4. 2013 18:34)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

>flyingbird
Mne SRPP pride ako jedno z najlepsich zapojeni, dodava signalu krasnu symetriu a ma ak sa nemylim aj dost nizke skreslenie. Iny pripad nastava ked SRPP zacina ist do clipu, vtedy je skrlesenie fakt hnusne co je dost aj jeho nevyhoda a preto sa nepouziva v gitarovych aparatoch. Ten Mu-follower je tiez zaujimavy, mozno ze este lepsi, kto vie, je to na dlhu diskusiu a neskusal som ho ale rad si necham poradit.

Este ma potom napada namiesto SRPP mozno pouzit na vstup klasicky jednu triodu a dat priamu vazbu na invertor, nieco ako Edgar, ale neviem ci by symetria pripadne kvalita signalu bola lepsia/horsia od toho SRPP? Dalsia vec co ma v suvislosti s tymto napadla je ze mam doma vela zvysnych EF86, predsa len EF86 ma cenu 30-40eur a ECC83 maju okolo 10-20e, takze nieco na nej mozno bude. EF86 zapojena ako trioda by mohla byt pravdepodobne tiez zaujimava, aky mate na to nazor? pripadne jednoducha moznost menenia trioda/pentoda a tym aj menenie ineho "charakteru" zvuku.

k tomu zdroju biasu, ok dam tam RC filter, nemyslel som ze je to az tak dolezite aby to bolo az tak "hladke" ale asi to ma zrejme tiez vyznam. A filtraciu pre anody dam asi tiez cez RC filter, na tlmivky velmi nemam miesto ale aspon takych 20-50R tam supne, urcite to vela pomoze. Inak softstart bude, a pekne dlhsi kym sa aspon trochu neohreju vlakna elektronok, planujem cca 5-10 sekund cez cca 50-100R/20W 2x rezistor na primar trafa.

EDIT: nasiel som celkom zaujimavy koment k dole uvedenej scheme:

shows the EF86 in triode connection. When this is done, the resulting triode is among the lowest-distortion electronic amplifying devices ever made. Typical second-harmonic distortion with 10v RMS output is on the order of 0.05%. This result is achieved without any negative feedback, so this circuit is an excellent choice for high-end audio design. The voltage gain will be about 25 in this connection, making it suitable for line stages. = znie to velmi zaujimavo, to nizke skreslenie co uvadzaju sa mi velmi paci, akurat by som to dal bez toho kondenzatora v katode, aby to malo este nizsie skreslenie. Bolo by to ok ?

http://www.tube-town.net/diy/sv-ef86/sv-ef86_03.jpg

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Máš tuto knihu? http://books.google.cz/books?id=b4Thv_rINKYC
Je tam rozebrané SRPP vs Mu-Follower vs beta-Follower.

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

nie nemam, ale velmi pekne dakujem za tip. Doteraz jedina schopna kniha zaoberajuca sa elektronkami pre mna bola Verny zvuk, ale to co si mi linkol vyzera velmi zujimavo, urcite si to pozriem.

(upravil maras 30. 4. 2013 21:32)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Ahoj Wili,

Ja jsem na svojem sluchatkaci zkousel vyse uvedene schema s EF86 a musim rict, ze se mi vubec nelibilo jak to hralo (elmouse zkousel take a zaver byl stejny). Daleko (alespon pro moje usi) lepe hrala EF80 a jeste lepe EF184 obe zapojene v triode, G3 na katodu a G2 na anodu.  Jinak  kukni na http://www.valvewizard.co.uk/ je tam krasne rozebrana teorie. Jinac si myslim nez SRPP je pro Hi-Fi vhodnejsi Mu-Follower, nicmene jak jsem cetl ty kvanta literatury  za posledniho ctvrt roku, tak spousta hifistu tvrdi, ze nic nehraje lepe nez trioda v zapojeni se spolecnou katodou s odporovou zatezi smile - takze bude treba si vyzkouset co je tvojim usim blizsi. Ja jsem zkousel SRPP a nejak me to nenadchlo, vice se mi libi ta klasicka trioda.....

Marek

Web

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Pokud máš hodně EF86, mrkni sem: http://www.lundahl.se/pdf/ovrigt/amplifier_30wpp.pdf

Jinak představa - že sem dáš schéma a někdo ti řekne jak to bude hrát je naivní. Dej to do simulátoru, odbastli to a změř. Vyser se na změny charakteru zvuku, jdi po minimálním zkreslení . Je tisíc druhů lamp a tisíc způsobů jak je zapojit. Pro něco se rozhodni.

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

jj valvewizard poznam, uz ho mam cely precitany asi na 3x big_smile super stranka, pride mi to lepsie a jednoduchsie napisane ako od Lukesa, ale mozno to je len anglictinou a mozno sa mi to len zda.

Co sa tyka tej EF86 to je zaujimave tvrdenie, aspon ze sa ozval niekto kto to naozaj skusal. Mne sa pacilo co pisu na tom obrazku ze skreslenie mensie ako 0,05% ale ked som pozrel do datasheetu a klasickych zapojeni pri EF86 zapojenej ako trioda, tak tam pisu ze ako minimum je 3,1% tak neviem comu mam verit. Ale ked pises ze to hralo zle tak asi nic z toho. Skusal si to aj ako pentodovo aj triodovo zapojene, alebo len jedno z toho ? Mal si tam v tom sluchatkaci aj zavedenu celkovu spatnu vazbu? Skusal si to porovnavat aj s nejakou klasickou triodou napr. ECC83 ?

(upravil Wili 30. 4. 2013 22:38)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

2flyingbird:

jj simulujem v LTspice, v podstate je mi uplne jedno co tam dam na vstup lebo tak ci tak mi cokolvek poskytne az prebytocny rozkmit a musim to brzdit celkovou spatnou vazbou. Premyslam ze spatnu vazbu spravim tak ze katodovy odpor prvej elky rozdelim napr na 1k+100R a do tohto bodu potom doladim spatnu vazbu. Cital som ze takyto "delic" poskytuje ciastocne aj prudovu aj napatovu vazbu a lepsie sa doladzuje.

Ta EF86 sa v simulaciach chova celkom pekne, ale v simulacii nevidiet charakter zvuku takze to je skor informacne...

rozhodne sa chcem dostat so skreslenim cim nizsie je mozne, chcem urobit elkac ktory bude dobry nie len zvukovo ale aj parametrovo. Jeden pre farbu elektronkoveho zvuku uz mam. Teraz chcem skusit nieco este lepsie. Este ma minule napadala dokonca taka sialenost ze by som vobec vstupne elky nepouzil a skusil tranzistorovy symetricky preamp ale to je len take filozofovanie... smile

(upravil maras 30. 4. 2013 22:46)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Wili kdyz si prectes moje vlakno o sluchatkaci tak se dozvis muj "vyvoj" - snazil jsem se tam napsat vsechny postrehy co jsem za celou dobu mel. Jinak musim na 100% potvrdit, ze valvewizard je daleko lepe napsany nez lukes - prave tam jsem pochopil jak to vlastne vsecko spravne vypocitat...  EF86 sem zapojoval pouze jako triodu. Ecc83 sem take zkousel spolecne s 6n2p a nenadchlo me to. Osobne se mi prozatim nejvice libi z toho co jsem zkousel jako budice:
1 E88cc/Pcc88/Ecc88
2 EF184
3 EF80
4 6N8s/6N1P/Ecc82/Ecc85

Marek

EDIT: Momentalne mam ve sluchatkaci 2x NFB. Jednu lokalni pres prvni triodu a nasledne globalni NFB z vystupu opet na katodovy odpor vstupni triody, no a jak to funguje uvidis z prilozenych oscilogramu.
M.

Web

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

ok, mrknem na to, dik za info.

(upravil Wili 30. 4. 2013 23:37)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Takze som cital ten tvoj prispevok o sluchatkaci a zvuk EF86 tam popisujes ako "plochy". Dost casto sa zvuk tranzistorakov povazuje za taky "plochy" a chladnejsi, prave kvoli fenomenu velmi nizkeho skreslenia, takze je to dost diskutabilne, chcelo by vyskusat to premerat ake by boli rozdiely. Ci ten iny "teplejsi" zvuk nie je sposobovany len narastom druheho harmonickeho skreslenia. je to zaujimave aspon ze si to vobec skusal, musim spravit tiez univerzalnu DPS a nejake posluchove testy a merania.Osobne som skusal (v inom zosilnovaci) menit napr. ECC83 od JJ za ECC803 od Tesly a je to dost velky skok k lepsiemu. Tak isto som raz skusal v dalsom inom zosilnovaci menit EF86 za EF806S a tiez dost podstatna zmena, takze asi aj zalezi na stave/znacke danej elektronky.

Na druhu stranu sa to zvukovo moze uplne inak spravat v inom zapojeni ako je sluchatkovy zosilnovac, v ktorom dokonca ani nie je vystupne trafo. Taky zlozitejsi vykonovy zosilnovac na zmeny preampu moze uplne inak reagovat, ale aj nemusi. Ako vravim musim to ked budem doma vyskusat a hlavne zmerat skreslenie+fr.charakteristiku.

Inak pisal si aj ze pentody su mikrofonicke na potukanie, ano to je pravda, ale velmi to az tak neprekaza, ak je to vsak problem staci pouzit nejake lepsie pentody napr. EF806S, tie su otrasuvzdorne.

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

SRPP zapojeni se mi osvedcilo treba pro 6N6P nebo 6N16b v obou pripadech v lampove vystupni casti DACu.6N6P navic taky pouzivam v SRPP jako budic pro SE zesilovac s EL34 v triode s uplatnenim hazenmod.Naproti tomu pro SE lampac s 6P15P EV na konci pouzivam budic (dvojitou triodu)zapojeny s odporovou zatezi.Pro vystupni cast DACu jsem vyzkousel velky mnozstvi lamp,vcetne pentod zapojenych v triode.Jednotlive lampy se zvukove odlisuji,navic podani prostoru byva ruzne.Zkombinovat DAC zesilovac a bedny tak aby nam to zvukove vyhovovalo byva dlouha cesta...poslouchani na sluchatka je "jina" disciplina nez poslech na bedny a moje hodnoceni Markem uvedenych lamp ma  jine poradi,navic nezkousel na miste budice 6N6P,ktera ma podle mych testu velmi dobre podani celeho spektra zuku i prostoru,neupouta sice tak rychle jako treba E88CC,ale po chvili poslouchani je jasnym vitezem...je to samozrejme hodne individualni...pro poslech na bedny je velmi zvukove zajimavy zapojeni s anodovou tlumivkou namisto anodoveho odporu...willi pokud ti staci cca 5,5W na kanal vyzkousej EL34 V SE s uvedenym modem,stoji to fakt za to...

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Kudlibabko tady je diskuse o PP s trafama z M70. Radit SE 5,5W to je vodezdi ke zdi.

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

2flyingbird:mas recht
2willi:schema uvedene v prispevku 4 jsem vyzkousel s ruznyma verzema EF86,s E80F a s EF806s.Misto anodoveho odporu jsem dal anodovou civku 200H.Zvukove se mi to velmi osvedcilo  ,hlavne verze s EF806s,jako predzesilovac nebo spis v mym pripade primo jako soucast DACu.Velmi prijemne podani prostoru a velka dynamika.Verze s anodovyma odporama uz se mi tak nelibila.Pro ten tvuj lampac by byla asi nejlepsi klasicka dvojita trioda v SRPP.

(upravil maras 1. 5. 2013 9:57)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Jak jsem psal vyse SRPP jsem zkousel s 6n16 (na tu jsem taky zapomel ve vyse uvedenem poradi , ta hraje taky velmi hezky) a proste se mi ten zvuk na tom sluchatkaci nelibil. Pravdou je, ze jsem to na scopu nemeril. Bohuzel jsem jeste nezkousel Mu-Follower, uz se mi ovsem nechce zvysovat napeti na 300V a pri soucasnem Ucc (192V) zadny smysluplny Mu-Follower udelat asi nepujde, navic ani necitim potrebu koncepci sluchatkace nejak zasadne menit, protoze to ted  hraje ukrutne dobre.  Nicmene Mu-Follower mam v planu vyzkouset na "velkem zesiku" s GU50 a pak uvidim. SRPP by urco melo vyznam kdyby jsi tam mel napriklad korekce, tak to by bylo asi fajn  zapojeni pro jejich "krmeni". Nicmene to chce skutecne vyzkouset co Ti bude lepe sedet. Co se muze libit mi nebo Kudlibabkovi, nemusi Tebe vubec oslovit.

Marek

Web

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

ufff, takze to vyzera ze budem musiet rozne varianty tak ci tak asi vyskusat, lebo fakt kazdemu sa paci nieco ine to je velka pravda. SRPP som osobne nazivo este nepocul takze to musim skusit. Inak Maras SRPP je sice vhodne na budenie trochu nizsich impedancii ale nie korekcii, lebo nemaju pevnu zataz, popisuju to aj na valvewizard ze tomu zapojeniu vadi ked sa zataz "meni".

OT:
Inak ak by som si chcel objednat nejaky schopnejsi DAC z Ebay, co mi doporucite? Najlepsie nieco ako zvukova karta aby to malo USB vstup, lebo mam notebook. Premyslal som aj nad variantou kupit nejaku lepsiu externu zvukovku od creative, ale neviem ci nieco z ebay by nebolo mozno lacnejsie a lepsie.

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

dobry  kup je toto:
http://www.qnktc.com/ab_12.php

(upravil maras 1. 5. 2013 13:17)

Re: HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

wili s tim SRPP mas pravdu sem si neuvedomil, ze se vlastne meni zatez na korekcich..  SRPP je vhodne pro fixni zatez...

Marek


EDIT: Pokud ti staci 16-bit a 48 Khz tak muzu za sebe doporucit pomerne levny USB/DAC s PCM2704. SNR to ma 98dB a THD+N  pri zatezi vetsi nez 10 KOhm  0,006%. Po drobnem tunningu to hraje skutecne vyborne. Staci preklemovat vystupni smd kondiky a brat signal primo z cipu. Za 19 USD je to pomerne slusne a kdyby si to mel treba jen na zacatek, tak jako pro rozjezd by to mohlo byt vhodne reseni.  Jen musim rict, ze malinko ale strasne malinko to sumi jakmile se stiskne "play" v prehravaci, ale to ten QNKTC dela taky-ovsem na velkem zesiku to nemas sanci slyset, na sluchatkaci to je slyset prakticky neznatelne.

Tady sem kupoval ja a mel jsem to doma za 9 dni...

http://www.ebay.com/itm/320886941489?ss … 1497.l2649

Marek

Web

Příspěvky [1 až 20 z 73]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » HiFi elektronkovy zosilnovac EL34PP-UL

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£