(upravil jik 26. 9. 2007 12:51)

Téma: TDA 7294 a +/- 42Vss

Prosím někoho, kdo má s tímto obvodem zkušenosti, zda by mi mohl sdělit, jestli tento obvod vydrží provoz s napětím cca+-42V do zátěže 4 ohm. Teoretické poznatky z datasheetu mám, ale já bych od Vás potřeboval právě ty praktické poznatky z hlediska bezpečného provozu pro tento IO. Potřebuju tento obvod zužitkovat a to trafo taky. To trafo je poměrně slabé, neboť má tuším 2x28V střídavých/ 1,25 A. Takže se zátěží půjde napětí trochu dolů, ale to mi nepomůže, protože na vyhlazovacích kondenzátorech nebudu šetřit. Stabilizovaný tranzistorový zdroj k tomu stavět nechci, diody před to dávat nebudu a druhé trafo zapojené jako autotrafo před to taky dávat nechci. Takže nezbývá než ho trápit těmi cca +/-42 V.  Dík.

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Nevydrží a dřív či později půjde do prdele s kupou smradu a roztrženým pouzdrem. Zkušenosti s nimi mám bohaté, dělám s nimi téměř denně, ale přešel jsem už na TDA7293V. Mají vyšší napěťovou rezervu a zdá se, že i lépe funkční tepelné jištění. Při výměně 7293 za 7294 stačí uštípnout u pouzdra piny 5 a 11. jinak jsou zapojením zcela shodné. 7294 doporučuji využívat spíše se zátěží 8ohm, nebo při zátěži 4ohmy s maximálním nap. napětím naprázdno +/-35V.

Web

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Dík.

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Ak sa ti s tým nechce babrať, tak môj sprostý na 100% funkčný nápad znova napíšem. smile

3-4 prachobyčajné usmerňovacie diódy do každej vetvy a funguješ. Ja mám cca +-39V do 4 ohm už minimálne rok bez problému (samozrejme s rozumným volume a velikým tunelovým chladením)

Web

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Jdi s tím do řiti!

Web

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

asi tak, inak jik to si až tak lenivý že sa ti to trafo nechce odvynúť ? v konečnom dôsledku budeš mať to trafo aj tvrdšie... inak nemyslím že kondikmi si pomôžeš, keď jeden elit stojí toľko čo to TDA... lol

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

To by nebol problém, keby to trafo nebolo zabalené v niečom a celé zaliate niečím... smile A nové kupovať určite nemienim...

Web

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

To už bych raději řešil nějak pomocí stabilizárorů.

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

A já bych se radši vysral na TDA a postavil k tomu trafu normální zesík smile

Web

(upravil jik 27. 9. 2007 7:58)

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Ještě na vysvětlenou - nechci stavět svůj hlavní domácí zesilovač a už vůbec ne s obvodem TDA7294. Chci ho postavit ze zvědavosti, prostě jsem tyto obvody koupil, trafo mám (mimo jiné) takové jaké je, a možná někdy potom bych hledal užitek. Nebo taky ne. Kondenzátory do napájení také využiju ty, co mám, chladiče jakbysmet. Ale na druhé straně ho nechci zničit první půlvnou signálu, proto jsem se ptal na to dosti mezní napětí. Sinclair mi bohužel odpověděl tak, jak jsem skoro čekal, ani jinými lidmi tento obvod obecně chválený není. Takže teď je jasné, že tohle trafo k zesilovači ani nebudu připojovat.

A chtěl bych na tomto místě poprosit někoho, kdo má s rozebíráním napuštěného EI trafa zkušenosti, některá trafa jakž takž jdou, ale už se mi také stalo, že jsem "vyrobil" navždy rozptylový transformátor s původními napětími.

Edit: Neboj se, Opampe, ikdyby to TéDAčko hrálo kdovíjak, můj názor na eLeMko to neohrozí.

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Zdravím všetkých, kt. majú čo dočinenia s TDA7294. Napájanie +- 42 V by som dal na tento IO iba ak by som chcel vidieť " pútavý svetelný a zvukový efekt " smile .
Dostal sa mi do rúk na opravu zosilňovač QSA200 , ktorý obsahuje 2 ks tohto IO.
Má udávaný výkon 2 x 70 W / 8 ohm alebo 2x 100 W / 4 ohm.
Zosilňovač fungoval na budenie PA systému spolu s crossoverom / budil výškové Repro BEYMA 100W/8 ohm a fungoval bezproblémovo asi 2 roky.
Avšak po pripojení na 4 ohmové repro vydržal fungovať necelé 2 mesiace.
Dôvod bol jednoduchý: Po vyfiltrovaní bolo napájacie napätie 2 x 40,5 V , čo už je limit pre tento IO - usúdil som teda, že mohlo dôjsť k nejakej napäťovej špičke v sieti a oba IO som vymenil za nové / vtedy stál kus 270,-Sk / . Všetky ostatné súčiastky boli v poriadku. Avšak po zapnutí sa ozvala len "riadna šupa" a dymový efekt. oba IO boli nenávratne zničené...
Nakoniec pomohlo dať do napájacej vetvi usmerňovacie diódy ako píše "DeadMAN".
Takže môj nazor na tieto TDA je: skôr 8 ohm repro a nižšie napájanie ako +- 40Vss alebo použiť TDA7293V .

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

A to se vyplatí, že. lol

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Chalani, nasiel som komplet zostaveny a pouzivany SW modul s TDA 7294. Nieco tam treba popajkovat ale inak komplet, pasmove priepusti atd. Proste komplet. Oplatí sa to kúpiť ? Cena cca 1000-1500Sk. Dá sa to porovnat s komercnymi zosilmi ktore ponukaju napr BS atd? Vdaka za rady

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Nejsou to dobrý šváby (píšu to nerad). Padlo to tu několikrát. Proč chceš dobrovolně strčit hlavu do oprátky a prachy do kontejneru?

Web

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Někdo ty slepé chodníčky prošlapávat musí smile

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Jenom proto že je to levný. Píše se tu o tom furt.

Web

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

neda mi to sa k tomu vyjadrit, nema to cenu kupovat nieco podobne, postav si to z LM3886, opampova verzia je velmi slusna, skus mu napisa, mne to chodi, hraje to super, to LM stoji zhruba tolko co tie tvoje obvodiky, a hraje a FUNGUJE 100 krat lepsie, takto vyhodis cash len do smetiaku, to ich radsej daj bezdakovi alebo nieco, kazdy na to TDA nadava, pocuvni skusenejsich a sprav si nieco lepsie... jeden navrh som ti uz dal, ak chces aj druhy, aldaxova 50 ti stacit bude takisto. Uz je to len na tebe

(upravil jik 16. 10. 2007 12:03)

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

Jasně, Cripple, jestli chceš zesilovač na používání a aby za něco stál, udělej to tak, jak to píšou čtyři přispěvovatelé přede mnou (a vlastně mnoho dalších i tady i jinde...). Kdybych já potřeboval zesilovač, tak bych sáhl po Leachu, Aldaxu, nebo třeba i po tom 3886 (mimochodem s tímto zkušenosti mám) atd. Jenže já ho teď nepotřebuji, na mě se nedívej, já jsem si ho chtěl jenom ověřit ze zvědavosti, dát k němu to nešikovné trafo a někam uklidit. Neboj se, jsem si vědom toho, že to je nešťastný obvod a zvláště na slova Sinclaira (a jiných) dej, fakt. A mimochodem, když se podíváš do datasheetu, tak Ti z TDA7294 při přijatelném zkreslení vyjde taky nějaký cca 60W zesilovač.

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

S doporučováním jakéhokoliv integrovaného obvodu pro pohon subu bych byl velice opatrný. Jen čekám kdo navrhne 7250 smile

(upravil jik 16. 10. 2007 12:22)

Re: TDA 7294 a +/- 42Vss

A jo, vlastně, on to chce na sub, tak to LM-ko 3886 moc né....

Jean: to LM 386 je taky pěkná sranda....