Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

tak zatím je to provizorní, ale vypadá takhle
http://img594.imageshack.us/img594/6263/p1013254.jpg
Vevnitř nejsou žádné výztuhy (budou vůbec potřeba?), jen jsem tam narval župan kvůli tlumení big_smile
No a stím Bassreflexem jsem to po*ral, nemohl jsem ho tam dostat, tak jsem ho rozřezal.
http://img844.imageshack.us/img844/9223/p1013255.jpg
no a až potom jsem zjistil že jsem tu díru udělal menší big_smile
Průměr díry je cca 133 mm, takže moc velká na jiný bassreflex. Vím že je to se mnou těžký smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

fíha, tá bedňa vyzerá celkom dobre. smile Všetky steny sú rezané pod uhlom? Ten basreflex sa dá rozobrať, nie? tak teraz keď si ho už rozpílil, tak skús tam napasovať inú trubku s rovnakým priemerom aby výsledná dĺžka bola 27cm big_smile Mne sa to teraz ľahko hovorí, no keď už si to takto pos... tak ti nič iné nezostáva big_smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

zadní stěna je tam zafrézovaná, jinak je to vše pod úhlem. A snad se mi podaří sehnat trubku s takovým průměrem, ale půjde to špatně big_smile Ještě můžu tuhle díru zaslepit a bassreflex koupit smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

No podle mě jsi měl od začátku počítat s novým BR a na ten starý se vykašlat.

(upravil lacos 24. 3. 2013 20:05)

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Ale ten starý BR nebol zlý, bol celkom pevný aj krásne zaoblený na obidvoch stranách. No teraz keď už ho prepílil tak len ak by k tej zaoblenej časti dopasoval vhodnú trubku, alebo tam dal nový. Predsa nemá ešte tú bedňu dokončenú tak môže tú dieru ešte zaslepiť a dať tam bassreflex iný. Ak sa s tým nechceš babrať tak rovno začni hľadať nový basreflex, ale aspoň 10cm priemer, ak by to mala byť klasická nezaoblená 8cm trubka tak to bude fučať, mám to aj vyskúšané. No nepoznám české eshopy tak s tým ti asi neporadím, snáď tu http://www.reproobchod.cz/bassreflexove-natrubky-a782 ale potrebuješ veľkú dĺžku na to nezabudni.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

najlepsi sub mal logitech z-2300, potom to islo dole vodou...

Web

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Ono je to všetko pod vodou, len niektoré modely sa trochu vynorili nad hladinu big_smile  2300 a 5500 sú z tých lepších.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Tak jsem udělal bassreflex z odpadní trubku o průměru 120 mm a délce 270 mm a není to pravé ořechové big_smile Hraje to sice hezky hluboce, ale vzniká turbulentní proudění. Čím by to mohlo být? Moc velký průměr, délka, blízko k protější stěně, nebo že nejsou zaoblené konce trubky?

(upravil lacos 15. 6. 2013 21:49)

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Joj, veľmi si to pokazil tým že si ten pôvodný basreflex zničil :-/        Myslel som že keď už bude 120mm trubka tak problémy nebudú, je to predsa dosť aj na 12" repro. Pôvodný bol 8cm zaoblený a ten bol OK, skúšal som aj 8cm obyčajný a až také hrozné to nebolo (pri malej hlasitosti).  Problém teda musí byť inde. Ako blízko je jeho koniec k protiľahlej stene?    BTW vieš že keď si urobil bassreflex väčšieho prierezu tak by si mal aj zväčšiť dĺžku? smile (ideálne 45cm big_smile )

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

cca 10,5 cm od protější stěny smile Bednu nemám vytlumenou, nemůže to být tím? Až mě to naštve, tak jí uzavřu a bude big_smile

(upravil lacos 17. 6. 2013 21:33)

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

10,5cm, no neviem, je to menej ako tvoj priemer bassreflexu, môže to robiť problém. Koniec basreflexu by mal byť vzdialený od pritiľahlej steny aspoň o veľkosť priemeru. Skús ho trochu z bedne povytiahnuť aby druhý koniec trčal von a počúvaj či sa to zlepší.  Ak to budeš chcieť dotiahnuť až úplne do konca:  tak aby bol basreflex správne naladený musí mať správnu dĺžku a priemer. Na frekvenciu okolo 35hz musí mať 12cm priemer - 60cm dĺžku alebo
                        10cm priemer - 40cm dĺžku alebo
                        8cm priemer - 27cm dĺžku, (ale 8cm už len zaoblený)
S menším priemerom by to vyšlo samozrejme kratšie ale kvôli malej ploche by to fučalo už aj pri malých hlasitostiach.
Niekedy je problém zohnať basreflex potrebnej dĺžky alebo je ťažké ho tam strčiť alebo to tam nepasuje designovo, tak sa používa štrbinový basreflex. Môže byť po celej spodnej hrane subwooferu, ale nemusí byť ani taký široký, stačí aj štvorcový do rohu ozvučnice alebo trojuholníkový do rohov. Na frekvenciu 35hz napríklad 7,5x7,5 priemer a dĺžka 27cm, alebo iný väčší rozmer ako tento.  Nemysli si že tieto hodnoty tu hádžem spamäti, vyhadzuje mi to program bassbox 6 big_smile , môžeš skúsiť.  Ak si vyberieš jeden z týchto rozmerov čo som ti tu napísal malo by to byť OK. Ak by si si nevedel rady napíš mi správu, nejak to už poriešiť musíme smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

lacos: nemýľ si priemer s prierezom, prierez je plocha, udáva sa v (centi)metroch štvorcových. 10cm prierez je teda nezmysel, to by bol v tomto prípade priemer (diameter) a prierez bude 78,53m^2.
Takisto u štrbín je taká jedna sranda, s ktorou simulačné programy nezvyknú počítať, prvýkrát som videl upozornenie na to tu na fóre a overil som si ho v praxi - štrbine sa v závislosti od umiestnenia posúva ladenie nižšie, teda štrbina s prierezom napríklad 100cm^2 a dĺžkou 30cm umiestnená na dne bedne bude mať nižšie ladenie ako kruhový bassreflex s rovnakým prierezom a dĺžkou

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Ups.. Diky za opravu.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Tak jsem zkusil kousek povytáhnout a pořád to samé, tak jsem to vzdal a uzavřel jsem jí. Hraje to mnohem líp a basy jsou dostatečné smile Ještě jí nějak vytlumit a bude to super. Tak dík za trpělivost a všechny rady smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Bassreflex dělanej stylem "dám tam trubku pyčo" zpravidla dobře nefunguje.  Těch 120x270mm ti někdo odsimuloval?

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Já vím, zkusil jsem to. No něco mi odsimuloval Lacos, ale 120x270 mm bylo špatně big_smile měl jsem ho udělat 80x270 mm smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Oživuji starší téma cool Dokázal by mi někdo navrhnout bassreflektor k mé uzavřené bedně? Nebo mě alespoň navést, jak na to?
Bedna je z 22 mm MDF desky, objem 51 litrů a TS reproduktoru jsou následující:
fs 45HZ
re 6,8ohm
qt 0,53
qes 0,57
qms 6,53
mms 88,43g
rms 3,89
cms 0,000137
Vas 17,17l
sd   298,65cm2
BL 17,35
eta 0,28%
Lp(2,83V/1m) 87dB

Požadovaný bassreflektor si dokáži vytisknout na 3D tiskárně, takže tvar může být libovolný smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Už to tady prošlo, údajně i některé druhy primátů ovládají tohle smile https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10933
TS parametry máš, dál už není skoro co dodat. Možná už jenom ověřit měřením impedance, jestli je BR naladěnej tam, kde má být.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Díky, nakonec se mi to ještě večer povedlo vypočítat v Bassbox 6. TS parametry jsem použil ty udávané výrobcem
Každopádně to sedí na to, co tu postnul před 8 lety tacos smile
Kouknu, co na stavbě najdu za trubku a budu tisknout pouze kolénka a zaoblení. Mohou být v BR dvě kolénka 90°, nebude to na škodu? A délka se v případě zaoblení počítá jak?