(upravil MaBat 25. 3. 2013 21:23)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Yoda

- Mřížka se vyřízne jen pár milimetrů okolo vyústění, zbytek těsnění se nechá. Ale pokud tam mřížku necháš, nic tragického se taky nestane. Po odstranění bys musel zajistit ochranu driveru jinak, např. kouskem filtrační pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která je ve zvukovodu sice přínosem sama o sobě, ale je s tím další práce a náklady navíc.

- Objem bych nechal větší, můžeš pak vnitřek ozvučnice víc vytlumit, což může pomoc omezit prolézání vyšších frekvencí ven nátrubkem. Pomůže dát také nátrubek dál od basáku - klidně až na druhý konec bedny a prostor mezi tím vytlumit. Nebál bych se ani těch 50 litrů, když už je tam máš. Obecně pro lepší představu o reálném chování těch věcí je lepší simulovat ozvučnici včetně předpokládaného LP filtru, který bude před basákem - to umí dobře např. LspCAD. Aspoň pro seriovou indukčnost a odpor, což tady může být odhadem 2-2.5mH a 0.2-0.8ohm (podle cívky) - uvidíš, jak to s tím zamává. Většinou to tak vede na požadavek o něco většího objemu.

- Nějakou další výztuhu by to jistě sneslo.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Ta věc na 700Hz je imho rezonance nátrubku.

(upravil BlackRider 25. 3. 2013 23:11)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Dle simulace má být laděn basreflex na 41 Hz, na grafu z měření se mi ta frekvence zdá poněkud nižší...?

Meth> Jak se toho zbavit? Oblepit BR něčím, nebo ho ukotvit ke skeletu bedny?

Jinak s tím objemem, nejlepší by bylo si to vyzkoušet, ať člověk ví, do čeho jde. Já bych spíš zvolil menší objem (35-40 litrů).

Web

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Je to rezonance vzduchu v nátrubku, takže navrhovaná opatření jsou neúčinná. Zbavit se toho úplně asi nejde. Jde to asi jen udělat méně ostré a/nebo dělit nízko a strmě.

(upravil MaBat 26. 3. 2013 10:05)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Pokud se těch 700Hz utlumí v ozvučnici (cestou k nátrubku), tak to pomůže i u rezonance nátrubku. Když tam těch 700Hz nebude, tak nemá co rezonovat - ta frekvence se nemůže někde jen tak vzít, musí být přítomen signál, který ji obsahuje. Není to IMHO tak nízko, aby to nešlo dostatečně účinně utlumit, akorát s tím může být spousta laborování. Osobně bych nátrubek dal zezadu k zemi, (větší) bednu rozumně vycpal a dál to neřešil smile

Teoreticky by tedy pak mohla být rezonance buzena i ruchem z nelineárního proudění okolo nátrubku, pokud by byl dostatečně "širokopásmový" - pak by bylo prostě třeba zvětšit průměr, přidat druhý...

Jinak s tím objemem, nejlepší by bylo si to vyzkoušet, ať člověk ví, do čeho jde. Já bych spíš zvolil menší objem (35-40 litrů).

Na tom není v tomto ohledu moc co zkoušet. Krom toho v reálu tím nakonec jen budíš módy místnosti a nějaká simulace ozvučnice vezme rychle za své. To bys musel mít ty reprobedny pár desítek cm od hlavy...

Každopádně realističtější obrázek pro 50litrů/40Hz bude vypadat nějak takhle:

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_irb20-50l-40hz.png

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Uvedené měření bylo pro neupravené IRBčko. BR má průměr 7 cm a vyústění bylo minimálně 10 cm od zadní stěny.
Zkusím přidat tlumení, to je do začátku nejjednodušší. Pokud je složka na 700Hz rezonance vzduchu v nátrubku, která je nezávislá na frekvenčním rozsahu měniče, tak bych ji neodstranil ani dělením pod touto frekvencí? Měla by se frekvence této složky měnit úpravou nátrubku - délkou, zaoblením? V každé bedně teď mám jinak dlouhý nátrubek, tak zkusím změřit rozdíl.

Uvedený průběh pro 50l se hodně liší od výsledku z Amplionu. To mám zase večer co zkoušet. smile

Pěnovou výplň bych také rád zkusil, odporovou pilu mám. Nevíte, kde se dá materiál na výplň koupit v malém množství a černé barvě? Předpokládám, že cena by byla v řádu stokorun.

(upravil MaBat 26. 3. 2013 14:31)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Pokud je složka na 700Hz rezonance vzduchu v nátrubku, která je nezávislá na frekvenčním rozsahu měniče, tak bych ji neodstranil ani dělením pod touto frekvencí?

Ale samozřejmě, že odstranil, vždyť o tom píšu... Kde jinde by se tam ta rezonance brala? smile
Proto to např. u třípásma nebývá takový problém. Co s tím zkusit udělat, už jsem psal.

Měla by se frekvence této složky měnit úpravou nátrubku - délkou, zaoblením? V každé bedně teď mám jinak dlouhý nátrubek, tak zkusím změřit rozdíl.

Jo, to je dané především geomterií nátrubku, hlavně tedy jeho délkou.
V reálu to může být víc věcí dohromady, včetně spojení s rezonancí uvnitř ozvučnice.

Pěnovou výplň bych také rád zkusil, odporovou pilu mám. Nevíte, kde se dá materiál na výplň koupit v malém množství a černé barvě? Předpokládám, že cena by byla v řádu stokorun.

http://www.eurofoam-tp.cz/filtrace-vzduchu.php
Nacení, nařežou, pošlou. Když tu dáš vyhedat "Bulpren", dostaneš i konkrétní typ/hustotu.

(upravil MethMan 26. 3. 2013 15:23)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Udělal jsem s tím "špatnou zkušenost" u BP4 subwooferů. Ale na rozdíl od tohoto případu je tam možnost nasadit strmou výhybku dost pod peakem a ještě přidat parametrickou EQ.
Nevyznám se úplně dobře v popisech měření, ale je z toho vidět, že druhý peak je asi 3-4 dB pod hlavním. Problém je v tom, že přidáváním tlumení BR ztrácí účinnost a je třeba ho přeladit výš. Beztak je to teď naladěný nesmyslně hluboko.
Možná by stálo za zkoušku překrýt konce BR nějakým vhodným materiálem nebo i zkusit vložit tlumící materiál do nátrubku, možná je to hovadina. Musel by být ale velmi průvzdušný a tuhý (pu pěna s otevřenou strukturou). Když jsem měl problém se 1/4-vlnnou rezonancí u H-dipólu pomohlo podstatně obyčejné bavlněné tričko přes otvor. Bohužel rychlosti proudění jsou u BR řádově jinde.

Edit: měl jsem příspěvek rozepsaný asi půl dne ... smile Sorry za opakování toho co již bylo napsané.

(upravil MaBat 26. 3. 2013 15:24)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Problém je v tom, že přidáváním tlumení BR ztrácí účinnost a je třeba ho přeladit výš.

Proto ten větší objem - tím se to IMO dá to určitý míry kompenzovat.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Děkuji za rady, Bulpren poptán.

Ono to měření BR bylo trochu zmatené. Původně jsem chtěl změřit NF basák s BR a složit z toho charakteristiku, což se mi nepovedlo. Skončilo to postupným posouváním mikrofonu k BR, až skončil několik centimetrů uvnitř (spodní tři křivky). BR jsem omylem na začátku udělal delší, než měl podle návodu být. Postupně jsem ho zkracoval, momentálně je naladěn na 34 Hz. Ze zkracováním jsem byl opatrný, bál jsem se aby my bedny nezačaly dunět a oproti předchozím regálovkám bylo basů dost.

Já příspěvky píšu většinou několik hodin smile

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Chlape ty jsi rychlej jak blesk. Říkal jsem si "počkám až se mu ta pěna rozleží v hlavě" a objednám si s ním kus do 12" zvukovodů. smile

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Já jsem zatím jen poptal o něco vetší množství, aby bylo na pokusy. K objednání je ještě času dost. smile
Klidně k tomu něco přidám. Poptal jsem Bulpren S 28190 - 30 PPI, jestli jsem to zde na fóru dobře našel.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Ono to s tou pěnou není zase tak žhavé Při té grupě, co se dělala v lednu, se na ni čekalo asi 3-4 týdny.

Web

(upravil Yoda 27. 3. 2013 15:00)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Zkusil jsem změřit vliv tlumení a délky BR. Hodnota maxima okolo 30 Hz není moc přesná, poloha snad ano.
Měření je na původní reprobedně se zapojenou výhybkou a s neupraveným IRBčkem. Měřil jsem ve vzdálenosti 5 cm před BR, na rovině čelní desky a 5cm v BR. BR je od basáku vzdálen cca 14 cm. Tlumení jsem použil vatu o rozměru 30x60x4 cm (1 nebo 2 kusy). BR má délku 13 cm a zkrácený pro porovnání na 10 cm, oboje včetně zaoblení 18 mm.

Vliv přidání tlumící vaty - 0 až 2 vrstvy:
http://imageshack.us/a/img17/6398/br02xvata.png

Různé umístění jedné vrstvy vaty - Pod basák, za BR a basák, okolo BR ( vata oddělovala basák od BR):
http://imageshack.us/a/img255/2596/br1vata3varinty.png

Vliv zkrácení BR o 3 cm:
http://img6.imageshack.us/img6/2374/brzkraceni3cm.png

Vata v BR a překrytí BR tenkou látkou:
http://imageshack.us/a/img832/9341/brlatkavatavbr.png

Měření zkráceného BR sinem 12 a 13 kHz. Samostatně IRB a IRT:
http://imageshack.us/a/img13/843/brsamostatneirbirtv.png

Moudrý z toho nejsem, potlačit rezonance se mi nepodařilo.
Za vysvětlení či radu jak toto měřit budu rád.

Zkusil jsem simulaci ozvučnice v LspCadu. Citlivost mi vychází jen 84 dB, zatím hledám chybu. Pro simulaci ozvučnice je zadáván parametr Qb: Box Q-value due to damping material in the box. V jakém rozmezí se reálně pohubuje, respektive jak je možné ho ovlivnit?

MethMan: Jestli chceš přiobjednat pěnu do zvukovodu tak mi napiš rozměr a typ. Budu objednávat i filtrační pěnu na vodu, tak bych je chtěl objednat ještě tento týden.

(upravil MaBat 27. 3. 2013 16:56)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Ta vata, pokud je to ta z fotek, toho takhle moc neutlumí. Potřeboval bys daleko hustější materiál, nebo ji aspoň hodně zmáčknout - na to jí zas budeš potřebovat víc.

Měření zkráceného BR sinem 12 a 13 kHz. Samostatně IRB a IRT:
http://imageshack.us/a/img13/843/brsamostatneirbirtv.png

Moment - co má tohle být, jak "samostatně IRT"?
Tohle naměříš mikrofonem, když do vejškáče pustíš 12+13kHz? Měřeno jak, odkud?

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Vata byla Visaton lamb wool, tedy hodně podobná. Více ji momentálně nemám.

Toto naměřím, když jsem do výškáče zapojeného s výhybkou pustil sin 12 a 13 kHz - modrá a další měření totéž s IRB - černá. Měřeno 5 cm v BR. Já jsem postupně zkoušel měřit různé kombinace co mě v Artě napadlo. Nevím, asi jsem zkoušel hlouposti. Já jsem se nejdřív snažil provést měření, kde by do IRB šli frekvencí pod cca 700 Hz.

Podobné měření pro celou reprobednu opět s mikrofonem 5 cm v BR, sin 35 a350 Hz a růžový šum.

http://img543.imageshack.us/img543/3493/brpnsin35350hz.png

(upravil MaBat 27. 3. 2013 17:28)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

V tom případě ukaž ještě stejným způsobem změřené samotné hlukové pozadí, tj. jen záznam, bez přehrávání signálu.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Večer urobím. Ono se mi z reproduktorů při zapojení přes zvukovku stále ozývá nějaký jemný šum, s notebookem v napájení je to občas poměrně výrazné. Při zapojení cd přehrávače je krásné ticho.

(upravil godz 27. 3. 2013 21:52)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Tie merania BR máš nejaké divné. V žiadnom prípade nemôže byť vplyv tlmenia a kombinácie dĺžky BR v rozdiele úrovní cca 15 - 20 dB. To sa pohybuje tak +- 2 db: Druhá vec keď to chceš merať správne musíš korigovať úroveň na BR vzhľadom k tomu čo vyžiari basák v nearfielde a ešte aj brať do úvahy bafflestep. Potom sa z tho aspoň trochu dá vychádzať. Z tvojho merania sa nedá vyčítať vôbec nič. Dopručuje ti pozrieť toto http://www.troelsgravesen.dk/vent_tuning.htm

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Takové věci jako baffle-step s tím do této chvíle naprosto nesouvisí.

Yoda: zachovej klid... smile