(upravil MethMan 19. 3. 2013 15:10)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Yoda napsal:

Zdravým,
před delší dobou jsem si postavil podle návodu sloupové reprosoustavy dexon s IRB 20 a IRT 10. ....... Z naměřených charakteristik bych si tipnul, že tu je hodně co zlepšovat.

Čumím jak puk co Dexon dává jako support prodeje. lol Divím se, že jsi ještě ochotný si od nich ještě něco koupit. Jako jinou možnost ještě zkus popřemýšlet nad kombinací od BC speakers DE10/DE12/DE120 + na horně ME10. Vyjde to na peníze +/- stejně. Jsou to ověřené výrobky, mají dostupné ND a jsou prodejné za víc něž zlomek pořizovací ceny. Vyrábět konzistentně drivery není úplně jednoduché a Dexon mezi spolehlivé výrobce zatím nepatří.
Když už máš to CNC zkus dát hornu zevnitř a využít materiál přední stěny k lepšímu zaoblení vyústění. Myslím, že po plynulém provedení napojení se zbavíš pár ošklivostí na charakteristice. Mimochodem 36 mm tlustá čelní deska je asi zbytečnost, je to těžký a přínos mizivý, pár výztuh z tvrdého dřeva ti zastane stejnou práci.

Edit: Difraction simulator pusť klidně k vodě, situace je složitější než se dá ve zjednodušeném simulátoru naprogramovat. Cílem hry je zbavit se maximálního množství difrakcí a ne je kompenzovat pro jednu přímku v prostoru. Velké poloměry zaoblení a vysoká směrovost zdrojů jsou v tomto nenahraditelnými pomocníky.
O těch 5/4 vlnové délky si ještě jednou přečti - proč to je a za jakých podmínek to platí. Přestaneš se s tím pak zabývat.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Já nemá ani tak chuť pořizovat něco od dexonu, jako důvěřuji MaBatovi, když psal že hraje dobře.
Zvukovod jsem namodeloval podle MaBatového doporučení, možná jsem si špatně vyložil jak provést jeho zaoblení. Aby celková hloubka nepřesáhla doporučených 7cm, zaoblil jsem pouze hranu mezi zvukovodem a rovinou čelní desky. Našel jsem zde výkres snad 12" zvukovodu, který má poměrně výrazné zaoblení. Provedu to asi podobně. Tloušťku 36 mm jsem chtěl právě proto, abych do ní mohl bezproblémově frézovat zaoblení.

(upravil MaBat 19. 3. 2013 21:08)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Klidně poslechni MethMana. Pravdu má v tom, že drivery od B&C budou jistě kvalitnější z pohledu konzistence, jde o zavedenou a ověřenou značku (dostupnost náhradních dílů nepovažuju při použití na doma za příliš podstatnou, těžko to budeš kdy potřebovat). Že to bude ale ve výsledku zvukově nějak lepší, si nemyslím. Tak to ale taky myšleno asi nebylo.

Výstupní úhly by měly být pro DE10 7.7° a DE12 24° oboustranně. Volil bych aspoň DE12.

- Ukaž řez tím zvukovodem, pokud možno hrubě okótovaný.

Jinak to IRB takhle vypadá dobře, s tím se dá v pohodě pracovat. Dělící frekvence vyplyne z hladkého navázání v místě, kde se zhruba potkají indexy směrovosti obou pásem. To bude okolo 1,5 kHz.


Pro představu, srovnání IRB20 a WS20E ve stejném měřítku (rel. citlivosti nesouhlasí):

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_irb20-vs-ws20e.png

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Jo aha - nepochopil jsem, že už tam máš navržený OSWG. Myslel jsem, že tam použiješ plastový zvukovod.

(upravil MaBat 20. 3. 2013 9:06)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

7cm hloubky WG je opravdu maximum. BRX má necelých 6cm a víc už přináší komplikace. Ještě pomůže dát basák ze zadní strany desky a zepředu udělat hladké zaoblení, do 2cm hluboké ničemu nevadí. Obecně to zjednoduší výhybku, nemusí se pak basák dělit strměji, než je nutné.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Jsem rád že, to s IRBčkem dobře dopadlo. Na začátku jsem se bál, aby moje zásahy přežilo.

Pro alfa = 50° mi vyšla hloubka 65 mm. Pro DE12 je hloubka zhruba o 1 mm větší (dosadil jsem do vzorce fí = 12°).
http://img818.imageshack.us/img818/7120/zvukovod2rez.jpg

Z MethManem uvedených driverů se mi nejvíc líbil DE120, bohužel nejdražší. Když ušetřím za zvukovod a poštovné, mohl bych zaplatit i DE 120, ale netuším, zda se to k IRBčku vyplatí.

S basákem na zadní straně by asy byl potřeba udělat velký otvor v bedně pro případnou opravu a úpravu tlumení. Nevím jak se to řeší, ale otvorem bych mohl montovat i driver. Ještě mě napadlo basák hodně zapustit zepředu desky a dát přes něj krytku se zaoblení, ale to je také dost pracné. Nestačilo by zvukovod vysunout dopředu? Na čele desky vytvořit jakýsi schod.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Schod bych moc nedoporučoval. Kdybys basák montoval zezadu, určitě by to vypadalo líp, IRB má hnusnej koš, aspoň bys ho skoval. Aby ses tam dostal, můžeš si zespod udělat dvířka (to s cnc bude sranda) nebo bys to mohl vyřešit i pasivem místo bassreflexu. Ale pokud bys je neměl z čeho udělat, je to nesmysl.

Web

(upravil Yoda 20. 3. 2013 22:51)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Dvířka bych udělal asi na zadní straně, stejně tam budu dodělávat bassreflex (momentálně je na čelní straně). Zespodu by byla montáž hodně obtížná,  i když bych rád dvířka schoval.


http://img534.imageshack.us/img534/3843/zvukovod31.png

(upravil Milan 20. 3. 2013 20:35)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Byla, ale při montáži se to dá přežít a jindy už tam nejspíš nepolozeš. když si tam dáš štefty, půjde to snadno

Web

(upravil MaBat 21. 3. 2013 9:09)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Udělal bych trochu větší poloměr zaoblení na vyústění WG, tj. i začít zaoblovat o trochu dřív. A když to dáš k sobě celkově trochu blíž, taky nic nezkazíš.

Připomínám jen nutnost vyřešit ještě montáž driveru. Dá se to udělat např. takhle: http://www.loudspeakersoft.com/forum/up … 290044.jpg - pak je to třeba frézovat dohromady. Nebo driver přitáhnout něčím zezadu, bez mezičlenu.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Podle mne jsou dost hezky udělaná dvířka tady :

http://www.troelsgravesen.dk/QUATTRO-TL-Niels.htm

Asi by bylo vhodné ten basák přípevnit nějakým mezikusem do místa, kde bude to čelo neodfrézované, vypadá to, že v místě šroubů moc materiálu nezbyde.

Web

(upravil Yoda 22. 3. 2013 0:04)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

To jsou moc pěkná dvířka, nakonec to je ještě ozdoba bedny. Montáž basáku ještě promyslím.

Nemohu se rozhodnout který driver použít, tak asi zůstanu u dexona BRT 25/30/01,8.
Montáž driveru jsem chtěl řešit usazením do příruby a jeho přitažením přes zadní čelo.
Pokusím se opticky sjednotit zaoblení na obou měničích a dám je k sobě co to pude.

Úprava návrhu čelní desky:
http://img829.imageshack.us/img829/3844/brt50st.png
Měniče jsou od sebe vzdáleny 210 mm.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

To už vypadá dobře. Zvážil bych ještě použití té DE12ky, přecijen to bude nejspíš lepší volba.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

A co ta DE120, mě se její měření zdá nejlepší, i když je to asi hodně o zvukovodu?

(upravil MaBat 22. 3. 2013 9:39)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Nevím, DE120 se mi nikdy moc nepozdával, ale třeba to je jen můj pocit. Zas není třeba u takhle malých beden výkonnější driver, i ta DE12ka bude mít rezervu.

Jako novinku pak mají DE14, ale zatím není nikde v nabídce. Bude stát nejspíš zhruba stejně, jako DE12.

Na tomhle zvukovodu to bude ve výsledku vypadat ještě o dost jinak, než ty grafy v datasheetu. U driverů tohle vůbec není moc vypovídající. Musely by to měřit ještě jinak, což málokdo dělá (měření v zatlumené trubce, tzv. PWT - plane wave tube, které pak víc ukazuje chování samotného driveru).

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

DE120 má mnohem větší rozsah k nižším kmitočtům, ale je to v dané aplikaci zjevně přebytečný. DE12 bude beztak na dělící frekvenci (odhadem okolo 1,8 kHz) zatlumený cca 20 dB. Prakticky stavíš kopii Harper8, jen s větším rozsahem a mnohem menší výslednou citlivostí a zatížitelností.

(upravil Yoda 22. 3. 2013 16:29)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Děkuji za vysvětlení, dnes jsem pořídil DE12.
Chtěl bych zkusit přes víkend vyfrézovat jednu čelní desku. Mám ještě něco měnit na jejím tvaru kromě úpravy zvukovodu pro DE12?
Zvukovod: r0 = 12,7 mm, Alfa=50° a fi = 12° s celkovou hloubkou 70 mm.
Basák zapuštěn o 20 mm
Měniče jsou od sebe vzdáleny 210 mm

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Driver už fyzicky máš, tak můžeš ještě pro jistotu zkontrolovat jeho výstupní úhel. Pro nejlepší výsledek se ochranná mřížka na driveru odstraňuje a napojení výstupu driveru na WG se po finální montáži ručně domázne trochou (např.) modelíny. Výstupní úhel jde skrz mřížku případně změřit špendlíkem přiloženým ke stěně.

K desce samotné už mě nic nenapadá.

(upravil Yoda 26. 3. 2013 13:36)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Na desce jsem začal pracovat, ale nestihl jsem ji celou. K měření se snad dostanu příští týden.
http://img51.imageshack.us/img51/8809/img4898t.jpg

Odstraňování mřížky driveru si nechám až na konec, ale chtěl jsem se zeptat, zda ji mám sundat i s mechovkou která je okolo, nebo se dá odstranit nějak šetrně? Mřížka drží na mechovce a v oblasti výstupu driveru není přilepené k čelu.

Ještě bych se chtěl zeptat k samotné bedně.Momentálně má vnitřní objem zhruba 50 l a vespod cca 10 l uzavřenou komoru. Podle změřených TS parametrů mi vychází objem pro BR 34,5 l. Z objemu bych ubral trochu výztuhami, bedna se mi zdá málo tuhá. Pro posouzení bych ještě zkusil v současné bedně upravit BR, snad bude ale objem vyhovovat. Uvažuji nad úpravou tlumení. v současné bedně je použito tlumící rouno od dexonu. 
http://img707.imageshack.us/img707/9631/img9674q.jpg
Při snaze změřit co jde z BR jsem vždy naměřil i výraznou složku okolo 700 Hz. Nepomohlo by použití molitanu na stěny nebo se inspirovat tímto?

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Ja tu slozku vidim na 700Hz. Merils i impedanci basaku v BR ozvucnici, rezonance v ozvucnici by se projevila malym peakem na impedanci. Nemas ten BR moc dlouhej, ze by vyusteni bylo moc blizko zadni steny?

ruzne DIY repro

Web