Téma: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Zdravým,
před delší dobou jsem si postavil podle návodu sloupové reprosoustavy dexon s IRB 20 a IRT 10. Návod je na adrese:
dexon.cz
Po malých budkách od starého gramofonu tesla to byla příjemná změna. Dlouho jsem nevydržel a začal jsem je zkoušet upravovat. Zdálo se mi totiž, že výšky jsou příliš utlumené. Nakonec jsem se dostal do stádia, kdy nevím, zda jen upravit výhybku, nebo přidat další pásmo.

Doufám, že se mi podle informací z fóra podařilo správně změřit charakteristiky reprosoustavy.

http://img255.imageshack.us/img255/1702/dexonv13frmag060.png

Z naměřených charakteristik bych si tipnul, že tu je hodně co zlepšovat.
Změřil jsem jednotlivé měniče, po 10°, vždy výškový a basový měnič naráz z 1 metru. Měření jsem dělal v ARTě dvoukanálově, vždy se stejným začátkem okna.

http://img690.imageshack.us/img690/4003/dexonirtirbmag1m2.png

S důvěrou v dobře změřenou fázi jsem se dal do simulování výhybky LSPCADu a skončil vždy u podobného schématu.
http://img831.imageshack.us/img831/4369/vyhibkafinal10.png

Dělící frekvenci jsem volil zhruba 2200 Hz, což jsem na fóru vyčetl jako rozumné minimum pro 1“ kalotu, i když v katalogovém listu doporučují od 1700Hz. V tomto nemám žádnou zkušenost. Také nevím, jaký vliv může mít uvedený průběh impedance a její fáze. Zároveň jsem se snažil, aby rezonance (předpokládám, že basový měnič má na zhruba 2500 Hz a 3500 Hz rezonance) nebyli ve výsledné frekvenční charakteristice výrazné. Ještě jsem se snažil vyrovnat oblast cca 700 Hz, ale to se mi nepodařilo.

Konečně proč to píši, tedy k mým otázkám.
Vypadají naměřené charakteristiky reálně?
Je takto navržená výhybka vhodná, nebo to chce zásadní změnu?
Vyplatilo by se doplnit třetí pásmo? Například doplněním SPH-30X/8 nebo SPH-102KEP. Povrchová úprava není nic extra, tak by bylo možné vyměnit přední desku.

Děkuji za rady, náměty a shovívavost.

(upravil Jan16 11. 3. 2013 2:41)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Řekl bych, že okolo 20kHz budeš mít slušně zákeřné imp. minimum. Kolik má to minimum a najaké je f? Přeměř reálnou bednu LIMPem.

(upravil Yoda 11. 3. 2013 8:53)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Minimum je za 50kHZ, na 20 kHZ je 6,2 Ω a na 50 kHz vychází 2,3 Ω

http://img33.imageshack.us/img33/69/impedance101.png

Bednu změřím večer.

(upravil MaBat 11. 3. 2013 9:39)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Místo C5 tam asi patřila cívka, ne smile Takhle to máš na vejškách bezmála vyzkratovaný. Vejškáč je třeba zatlumit seriovým rezistorem, buď před filtrem, za ním, nebo na obou místech - vyzkoušej. Takhle to sice "tlumíš" taky, ale jenom tím, že proud odvádíš mimo vejškáč tou nízkou paralelní impedancí..

Nicméně protože si to zřejmě budeš umět změřit a navrhnout (na jednoduché ověření, jestli jsou fáze správně, jistě přijdeš), doporučuju tam přidat ten střeďák a udělat z toho třípásmo, rozhodně to tomu prospěje.

Další, ve výsledku IMHO lepší, možností je nechat to dvoupásmem a "jen" vyměnit vejškáč např. za kombinaci BRT 25/30/01,8 + BRX 25/03, dělenou okolo 1,5kHz, jako je k vidění např. tady. To IRBčko se na to zdá ještě použitelný a s jeho chováním mezi 0,5 - 1kHz by teoreticky mohlo jít ještě aspoň trochu něco udělat přidáním vhodného seriového RLC členu paralelně k reproduktoru, bývají to ještě rozumné hodnoty.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Jestli jsi hračička, tak IRB 20 sundej prechovku, ta dělá ten první hnusnější rezonanční vrchol. Koukni ke mě na web, mám tam změřený basák s prachovkou a pak bez prachovky - nahrazené phaseplugem. Budeš pak zřejmě moci snížit o řád strmost basáku a bude tímpádem lépe vycházet navázání fáze. Dále to chce změřit zkreslení výškáče, abys věděl, jak nízko ho lze dělit. 2,7uF zkratuje na výškách impedanci k nule. Nahraď hocívkou malé hodnoty (cca 0,05mH) v serii s výškáčem. Myslím ale, že lepší náhrada bude seriový odpor a záměna činitele jakosti filtru. Tak se to běžně dělá, seriovou cívku nebo paralelní kondík na výškáči jsem snad ještě nikdy nepoužil.

Web

(upravil TheLastUnicorn 11. 3. 2013 17:15)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Hlavně je třeba si dát bacha na měření fáze v ARTA...taky jsem se ze začátku nechal zmást. Začátek okna se musí odečíst od nejvyšší hodnoty impulzu a výsledek pak zadat jako "delay estimation". Jinak je ta fáze změřená blbě. Už to tu kdysi psal godz.

(upravil Yoda 12. 3. 2013 13:06)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Děkuji za rady, kondenzátor odstraněn.
Provedl jsem další úpravu výhybky s cívkou v sérii.
Impedanční minimum je na 2200 Hz 7 Ω.

http://img844.imageshack.us/img844/7976/vyhibkafinal10v3b.png

Zkusím večer změřit zkreslení výškáče, z toho by se logicky dalo odvodit, zda jsou k sobě tyto reproduktory vhodné.

Rád bych zkusil zvukovod, ale nechce se mi zbavovat výškáče a na IRT asi jen tak nějaký nedám.
Z měření IRB bez prachovky se mi zdá že úprava je vhodná spíš při zachování dvoupásma i s kombinací BRT 25/30/01,8 + BRX 25/03
Nebylo by vhodnější při použití třípásma dělit IRB pod 1 kHz a nechat mu prachovku?

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Já odhaduju, že výškáč IRT na nízké dělení vhodný nebude, že bude chtít spíš tak 3kHz děličku. Takže potom to bude chtít předělat na třípásmo. Ale to je můj odhad, neměl jsem ten výškáč  na měření. Nižší dělení je pro basák IRB určitě vhodnější, pak můžeš nechat prachovku. Třípásma s tímhle basákem stavím, fotky a měření mám u sebe na webu, kdyby tě to zajímalo.

Web

(upravil Yoda 12. 3. 2013 12:25)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Změřil jsem zkreslení výškáče při 2,85 V z 5 cm. ŠPATNĚ ZMĚŘENO
http://img189.imageshack.us/img189/7092/irtthdmag2.png
http://img202.imageshack.us/img202/7015/irtthd2.png

Já bych řekl že 3 kHz by byla vhodná dělící frekvence, ale zda se dá jít rozumě níž neodhadnu. Nad  3 kHz vychází THD pod 0,5 %, to je snad dobré. Při dělící frekvenci 2,2 kHz s poklesem 6 dB by to snad mohlo být použitelné, ale zatím nemám zkušenosti tak jen hádám.

Koukal jsem na VMA-II a na přestavbu IRB na koax. To je moc hezká úprava. V černé barvě mi připadá stále divný, zvyk jsem si na žlutý.
Já jsem snad nikde nenašel použití IRB v klasickém dvoupásmu (kromě dexonu), spíš komentáře typu jak velký "průser" to je. Ostatně i VMA-II je třípásmové.

Ještě mám čistě teoretickou otázku, šlo by použít IRB (bez prachovky) s DT-300+WG-300? Za předpokladu, že by zůstala obdobná dělící frekvence.

Ještě přikládám měření impedance celé bedny s původní výhybkou (nikoliv podle simulace).
Impedanční minimum je na 3500 Hz 4,1 Ω. To asi taky nebude velká sláva.
http://img43.imageshack.us/img43/9832/dexonimp.png

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

To měření zkreslení jsi provedl špatně. Buď jsi totálně utopený v šumu (zvýšit úroveň vstupu), nebo jsi v limitaci mikrofonu (s mikrofonem 5cm daleko je na něm cca 114dB ak. tlaku), nebo linkového vstupu (přiliš velké zesílení mic předzesilovače nebo vstupu). Otevři si Artu, přepni do měření spektra, pusť tam 3 kHz a zahýbej s polohou mikrofonu nebo nastevením vstupu, aby ti spadly ty vysoké harmonické. Ty jednotlivé barvičky znamenají harmonického násobky základního měřeného kmitočtu. Kdyby to takhle skutečně hrálo, tak to vříská jak dítě na lesy, žádný čistý tón bys neslyšel.

Ten koax s IRB20 moc dobrý nebyl, tuto koncepci jsem opustil. Známý stavěl dvoupásmo s IRB20+DT300+WG jentak na ven na grilovačky a do dílny. Přivezl to a porovnávali jsme to. Mě se to dvoupásmo oproti VMA-II 3p nelíbilo, jemu se to také nelíbilo... Třípásma byly podstatně lepší ve všech ohledech.

To měření impedance máš taky asi zašuměné a nebo naopak přebuzené. Impedanční vrcholy basáku by měly být čisté, zkus si zapnout průměrování. Proč se liší impedanční minimum oproti simulaci? 4 versus 7 Ohm je hodně velký rozdíl - tím bych se zaobíral.

Web

(upravil Yoda 12. 3. 2013 12:29)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Měření zkusím zítra znovu, dnes by mě už asi sousedé ukamenovali smile
Mikrofon nemám kalibrovaný na akustický tlak, ale hluk to byl silný, tak snad na výstupu bylo 2,83 V. K limitaci nemělo dojít, měření bylo zhruba 10 dB pod maximem, tedy v zeleném. Mikrofon má psaný max SPL 130 dB se zkreslením pod 1%, to by snad mohla být příčina. Budu experimentovat, ještě že jsem kabely neodpájel smile. Předpokládám že bych se měl doměřit podobného charakteru harmonického zkreslení, jako máš v měření na svých stránkách.

Impedance bude asi zašuměná, napájel jsem to pouze zvukovkou. Jedná se o měření původní reprosoustavy pro které je uvedena frekvenční charakteristika. Doplnil jsem popis.

Tak se asi nakonec odhodlám k úpravě na třípásmo nebo výměně výšky za kompresní driver.

Snad správně změřené zkreslení výškáče.
http://img541.imageshack.us/img541/8095/irtthdmag10cmok.png

Problém byl, alespoň doufám, v příliš velkém zesílení zvukovky, měření je po snížení výstupu o 3 dB. Při generování sinu a výstupech na max byl jednoznačně slyšitelné pazvuky. Osciloskop nemám a tek jsem zkusil změřit frekvenci alespoň multimetrem a při generování sinu 1 kHz jsem naměřil zhruba 1,5 kHz. Po snížení výstupu už měřená hodnota odpovídala generované. Napájení notebooku k tomu ještě přidalo jemný pískot se šumem. Zase jsem o něco moudřejší.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Neviem aký máš mikrofón, ale zabudni že nejaká elektretová kapsla má pri 130 dB skreslenie 1%. To by už musel byť hodne dobrý kondanzátorový mic. A počúvaj starších. Check ti to napísal úplne jasne, tak sa nauč poslúchať

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Ona 6mm kapsle těch 114dB ještě zvládne, ale už jí začíná růst zkreslení (druhou harmonickou). Většinou kapsle končí někde na 120dB, limituje uvnitř FET předzesík s vysokým ziskem, dají se koupit verze s nižším ziskem a tedy vyšší dovolenou SPL. Měřils to při 2,83V na svorkách měniče (měřit na 100Hz bez zapojeného měniče)? Jinak to měření vypadá celkem slušně provedeno. Výškáč podle očekávání nestojí za mnoho. Dělil bych ho tak na 3,5 až 4kHz a to je na basák IRB20 strašně vysoko. Takže buď vyměnit výškáč za jiný plus WG nebo předělat na třípásmo (a lepší výškáč bych pořídil také).

Web

(upravil Yoda 12. 3. 2013 16:10)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

godz:
Já jsem vyšel z parametrů udaných výrobcem použitého mikrofonu Audix TM-1. Maximum má udaných 140 dB. Začal jsem se změnou polohy mikrofonu, pak vstupy, ale výsledek byl stále stejný. Pomohlo až snížení výstupu. Právě změnou nastavení úrovně výstupu se mi změní zvuk, a ke generovanému sinu se přidá šum či jakési lehké lupání. Při měření nad 15 kHz bylo ono lupání výrazně slyšitelnější než generovaný sinus. Doposud jsem si toho při měření nevšimnul. Limitaci vstupů si snažím hlídat, úroveň nastavuji zhruba 10-15 dB pod maximum. A jinak check měl samozřejmě pravdu, vřískalo to jak dítě na lesy, tón nebyl čistý.

check:
Měřil jsem to na svorkách zesilovače 2,83 V RMS a zřejmě i se zapojeným měničem. Koupil jsem si na to i trochu rozumný multimetr s True RMS a měřeno při 1 kHz. Výškáč jsem nechal zamontovaný v reprobedně a tak se k nim ani nedostanu. Docela mi trvalo než jsem se dostal k současnému výsledku zkreslení, zkusím to ještě v klidu zopakovat. Mohu se zeptat, z čeho se dá určit práve 3,5 až 4 kHz na dělení výškáče? Je pro to nějaké obecné pravidlo? Já jsem se snažil najít aplikace výšek co máš změřené na stránkách a našel jsem akorát Peerless 810921, který je dělen na 3,3 kHz. Z toho si moc neodvodím.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Jasně, na svorkách zesíku to můžeš měřit taky. Já jsem měl spíš na mysli měření, když má někdo obyč multimetr, kterému se nad 200 Hz nedá věřit. Kdyby pak někoho napadlo pustit 100Hz do výškáče, tak mu trošku protáhne závěs smile.
Zkreslení je měřeno Stepsem jenom do 6h+. Pokud je, 3h, 5h a 6h+ stejně vysoká, tak to znamená, že rozvoj harmonických nemá konce. Kdyby ses podíval na spektrum jednoho tónu, tak uvidíš les harmonických vyplněných intermodulačním zkreslením. No prostě hnus, i když číslo THD může být nízké, tak to hraje hrozně. To je podobné jako přechodové zkreslení u zesilovačů s malým nebo žádným klidovým proudem nebo zjednodušenou konstrukcí. Akorát zatímco u repráků s klesající úrovní strmost nelinearity (strmost poklesu vyššíh harmonických) klesá, tak u méně kvalitních zesilovačů roste. U vysokých úrovní je to zase naopak. To že změříš zkreslení repráku při 2,83V ti dá základní informaci, ale není to informace celková. Na to bys potřeboval serii měření při různých napětích. Ze zkušenosti a při porovnání několika výškáčů si pak uděláš obrázek o zvuku. U výškáčů je potřeba sledovat hlavně 5 a 6+ harmonické v poměru k 3h. Až si na to měření zvykneš, tak uslyšíš od jaké frekvence už výškáč hraje čistě a kde nestíhá.
Jednoduše řečeno, tam kde je 5 a 6h stejně vysoko jako 3h nedělit ani náhodou. Pokud je mezi 3 a 5 a 6+ harmonickou po cca 10dB a 10dB rozdílu, tak už je to docela čisté a můžeš zde dělit.

Web

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Yoda napsal:

Tak se asi nakonec odhodlám k úpravě na třípásmo nebo výměně výšky za kompresní driver.

Vřele doporučuju tu druhou možnost. Dřív to bylo pro člověka bez vybavení nemyslitelné, jelikož driver se musí ve výhybce relativně složitě ekvalizovat na základě měření, natož aby fungovaly nějaké učebnicové vzorečky (což je možná důvod, proč už se jejich použití dávno nerozšířilo), ale s dnešními možnostmi už tohle nepředstavuje větší problém. Dnes jsem shodou okolností takové dvoupásmo, s výše zmiňovaným driverem a zvukovodem, dodělal - v kombinaci s Visatonem WS 20 E, ale nepředpokládám, že by to s IRB20 nešlo v basreflexové ozvučnici podobně... Opravdu doporučuju.

(upravil Yoda 12. 3. 2013 19:48)

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

check:
Díky za jednoduché a logické vysvětlení. Podle měření se tedy mezi 2kHz a 3kHz nachází zmiňovaný hustý les a dělení by bylo vhodné spíš až na 4 kHz.
Já bych výškáč samozřejmě rád zachoval, ale výměna například za Vifa BC25SC06-04 použitou na VMA II by mě nebolela. Jestli jsem se ale dobře koukal na tvá měření tak tato vifa se také nedá dělit moc nízko. Mým laickým odhadem by bylo nejjednodušší dělit IRB pod 700 Hz. A mezi to ideálně W5-704D smile Když píšeš že by jsi dal šanci použití IRB20 s phaseplugem ve dvoupásmu s 3" širokopásmem, nešlo by doplnit reprosoustavu právě o 3" ? Třeba zmiňovaný SPH-30X/8.

MaBat:
Já bych rád zkusil zase něco nového, když už budu muset do bedny řezat. Alespoň bych si mohl vyzkoušet, co dělá zvukovod a ještě pohrát si s phaseplugem na IRB. Jen nevím jestli je dělící frekvence 1,5 kHz pro IRB vhodná, respektive jestli není vhodnější dělení pod zmiňovanými 700 Hz.

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Až na to že ta Vifa má cca o 10dB vyšší cilitovst, takže je to měřeno při větším tlaku. No a taky rozhoduje skutečné spektrum. Všimni si toho minima 3h.

Web

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

Yoda napsal:

Jen nevím jestli je dělící frekvence 1,5 kHz pro IRB vhodná, respektive jestli není vhodnější dělení pod zmiňovanými 700 Hz.

Samozřejmě, pro ten reproduktor samotný je 500Hz vhodnější, než 1500Hz (navíc by to reálně bylo asi ještě o fous výš). Přesto si dovolím tvrdit, že ve výsledku to bude celkově lepší, než třípásmo s obyčejným 5" a 1" kalotou...

Re: Reprosoustava sloupová IRB 20/100/01,8 a IRT 10/80/01

K: "doplnit reprosoustavu právě o 3" ? Třeba zmiňovaný SPH-30X/8."
K 8mipalcovýmu basáku většina konstruktérů volí 4-5"střed nebo kalotový střeďák.  MaBat volí kompresní driver + zvukovod, jehož směrovky vyjdou moc pěkně. IMHO čím lehčí střeďák tím líp - to znamená 4" ne 8".