Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 5)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače Tesla AUJ

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 100]

41

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Chlapi, na vypreparování VT a můstkování AUJ637 se vyserte. Já chápu, že je to skoro zadarmo /taky jsem byl kdysi mladej a měl hluboko do kapsy/, ale když uvážíte, jak je to velké, těžké, že je na modulech bezpodmínečně potřeba provést dokonalou generálku, jinak je to nespolehlivý, tak je to dobré pouze pro stacionární použití v klubech apod, na přenášení je to vražda. A to jsem ještě neuvedl to, že do zmůstkovaných AUJ637 je třeba do chladičů zafrézovat nějaké relativně výkonné ventilátorky /mám vyzkoušeny Sunon 92x92 mm na 230V, neřízené, není to třeba, konce stejně vždycky jedou na doraz smile, dále je do takového můstku potřeba vestavět opravdu spolehlivou ochranu proti ss napětí ve výstupu společně se zpžděným připojením zátěže a velmi vhodný je i nějaký přesnější indikátor vybuzení.
Jednu výhodu ale přece jenom takové zmůstkované AUJ637 mají. Můžete kroutit šiškami jak chcete, ale vzhledem k tomu, že toto můstkované monstrum obsahuje poměrně dost filtračních kapacit, tak tohle monstrum má o hodně větší sinusový i dynamický výkon, než jeden kanál zesilovače AZK220, který nemá příliš výkonné trafo a elektrolytů tam také není zrovna moc, nehledě k nižšímu napájecímu napětí.

Takže pokud přece jen disponujete nějakými finančními prostředky, kupte si za pár šupů AZK220 a já jsem schopen Vám detailně poradit, jak z tohoto zesilovače udělat dost slušné dělo o výkonu kolem 2x500W/4ohm. Do hrobu si to brát nebudu, tam to nikomu k ničemu nebude.

Takže se vyjádřete, zda by Vás takový článek zajímal /předesílám, že musíte mít peníze na nákup AZK220 a další peníze na jeho úpravy, takže podle toho se rozhodněte. AZK220 je po takové úpravě dokonce o cca 6kg lehčí a když si porovnáte, co všecko budete muset vrazit do upravených AUJ637 /minimálně vyměnit zestárlé elyty, pokud tam ovšem nejsou TE925/ a kolik Vás bude stát úprava AZK220, která je dvoukanálová se symetrickými vstupy, indikátory a ochranami/.
Předesílám, aniž bych chtěl někoho podceňovat, že oba druhy úprav vyžadují už slušné znalosti a zkušenosti s nf technikou a zesilovači obecně, takže při vší úctě neradím podobné věci provádět patnáctiletým kolegům, kteří se ještě o nf technice v prváku nastačili naučit vůbec nic, i když to doma provozují jako koníčka.
Perlička na závěr - já, který jsem běžně, úspěšně a bez potíží stavěl zesilovače pro subbasy o výkonu 3-4kW/4ohm, jsem kdysi nebyl schopen rozchodit primitivní modul s TDA1562Q...:-) Byla to moje vina, použil jsem jak největší frajer jako blokovací kondy v +přívodu typy nepříliš kvalitní a důsledkem bylo, že při přepnutí do H třídy se celý modul rozkmital a spadl zpátky do AB třídy.
Jaké z toho plyne poučení?
Používat i na zdánlivě nedůležitá místa kvalitní materiál. Ještě chybí rozuzlení - místo jakéhosi prašivého Yagea, co jsem tam měl, jsem instaloval modrý Nippon 2.200uF/25V řady LXZ, k němu paralelně svitek 220n/63V a ještě paralelně keramiku 68n/100V a bylo po problému. Na místech nábojových pump byly z každé strany dva paralelní Nippony 4.700uF/25V řady LXZ a modul při napájení ze stolního lab.zdroje dával při napětí 18V výkon přes 80W do 4 ohm.

Web

42 ...editoval cesces (15. 3. 2013 8:28)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Ahoj.Dotaz na Sinclaira :prosím Tě co s vývodem č.16 ?? jde tomu TDA 1562 trvale vnutit H-třídu??.Nebo jsem tomu špatně porozumněl?Omlouvám se za OT...

43

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Vem si anglický slovník, nebo překladač, když neumíš a v datasheetu se dozvíš, že pin 16 je pouze diagnostika a nemá s přechodem do H třídy nic společného. Vývod 16 se dá výborně využít pro doinstalování limiteru, tak, jak to použil Vojta Voráček v brožurce o tranzistorových zesilovačích Leach, kde jsou i další zajímavé aplikace.

Web

44 ...editoval sinclair (15. 3. 2013 9:18)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Na http://sweb.cz/servisdok/funkce_paralelnichody_2N5302.pdf' jsem Vám oskenoval a nahrál funkci zesilovače AUJ635, funkci paralelního chodu u tranzistorových zesilovačů a funkci paralelního chodu u elektronkového AUJ620. Ještě je tam pro důkaz, že ještě v roce 1973 neexistovaly tranzistory KD503, nahrán kousek schématu AUJ635, kde jsou ještě použity tranzistory Motorola 2N5302.

Je to nahráno v pořadí :

Funkce AUJ635
Paralelní chod AUJ635
Tranzistory 2N5302 v AUJ635
Paralelní chod u elektronkového AUJ620

Funkce paralelního chodu se u elektronkových i tranzistorových zesilovačů v zásadě neliší, rozdíl je pouze v tom, že každý z nich /zesilovačů/ pracuje na jiných vnitřních impedancích a tím pádem se liší i hodnoty odporů a vinutí diferenčních transformátorků.
Diferenční transformátorky paralelního chodu jsou u obou druhů zesilovačů malé /EI20x25/, neprotéká jimi téměř žádný výkon /jsou-li dobře seřízeny vstupní citlivosti koncových stupňů a neliší-li se příliš tolerance odporů v nfb jednotlivých zesilovačů/.
Někdy má systém paralelního chodu tendenci zakmitávat /rozkmitá se celý stojan/, pokud jsou opravdu hrubě neseřízeny vstupní citlivosti jednotlivých výkonových modulů. Štěstí je, že to většinou kmitá na slyšitelných a vcelku neškodných kmitočtech a s nepříliš velkým výkonem /od 1kHz do 3kHz/, takže to neničí připojené reproduktory. Při opravách AUJ635 a vracení zpět do stojanu je výhodné si poměrně přesně přednastavit vstupní citlivost modulů na 1,33V pro výstupní napětí 100V a pak Vám bude přesně sedět údaj modulometru s výstupním výkonem. Naprosto bezpodmínečně je nutné zkontrolovat, popř. raději vyměnit Boucherotův člen na primáru VT, jse o kondenzátor 220n /0,22uF/ na napětí nejméně 250V, který by měl být typu MKT206 /TC206/, nebo ještě lépe terylenový typ starší výroby TC280. Co se týče odporu v Boucherotově sériovém RC členu, tak zatížení 2W původně z výroby je málo, je třeba použít DRÁTOVÝ 6W odpor Tesla TR507 s hodnotou 3R3 až 3R9 k dostání běžně u Denkla, nebo ještě lépe temně modrý lesklý smaltovaný drátový typ TR637. Rovněž ruské odpory MLT-2, sice jakoby jen na 2W toho vydrží opravdu hodně, takže ty je možné použít také a zajímavé u nich je, že ačkoli jsou to metaloxidy, níže zmíněný efekt se u nich neprojevuje.  Rozhodně nepoužívat metaloxidy TR224-TR226 nebo cokoliv metaloxidového, napěťovými i proudovými špičkami jejich odpor pomalu vzrůstá, až se po určitém čase zcela přeruší, modul se masivně rozkmitá a pokud je perfektně seřízena elektronická ochrana, tak pouze vylítnou F4A pojistky u koncových tranzistorů, jinak se nic nestane. Takže při prvních potížích s tímto modulem, co se týče kmitání, tak jako první kontrolujte Boucherot a jako druhý krok stříbřité polystyrenové kondenzátory TGL5155 z NDR, které pokud jsou provozovány ve vlhkém prostředí, ztratí kontakt vývodu s fólií - ale jinak jsou to vynikající kondenzátory, vhodné do korekčních a kompenzačních obvodů apod.

Web

45

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Dík za odpověd jen mě to ujistilo ža ani Ty nevíš co s ním Pin16 je obousměrný....

46 ...editoval sinclair (15. 3. 2013 9:33)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Já jsem ho zatím na nic nepotřeboval a vím, co s ním, asi tři zesilovače s limiterem podle Vojty jsem postavil. Pokud je v zesilovači všechno správně a je použit kvalitní materiál, tak TDA skáče do H třídy samo, podle zvyšujícího se zkreslení a výstupního napětí.
Dost lidí ale s tímto IO mělo problémy - právě s tím, že nebylo možné jej přinutit pracovat v H třídě. Podle mne to byly levné pajcy, které sice hrály, ale úměrně financím.
Ve firmě ERA Components od výrobce STM stály TDA1562Q tuším 440,-Kč, ale fungovaly, tak jak měly. Jestliže mi někdo stejný obvod nabízí za stopade, tak by mi to mělo být minimálně podezřelé...

Web

47 ...editoval danhard (15. 3. 2013 9:38)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

To spíš umožňuje zakázat třídu H, ale není tam aplikace, jak tvrdej by měl být ten dělič, kterej tam dá to střední napětí.
Když tam dáš tvrdě Vcc, tak akorát povolíš třídu H i pro vysokou teplotu.
To bych ale nedělal, jelikož to je ochrana proti přehřátí.

48

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Tak tak, Vašek má pravdu, teď jsem se schválně podíval pořádně na datasheet.

Na Radiohistorii je ta AZK153 nějak škaredě oskenovaná, zkusím to líp, aby to podle toho šlo vyrobit. Opravoval jsem to totiž /klasika uhnilé vývody KFek a upálené vnitřní přívody na filtráku/. Dal jsem místo KFek KCY39/40 s trochu menší betou, aby to odpovídalo původním KF506 a KFY16, filtrák 6G8/50V a to kombo hraje na tranzistorák a hlavně použité reproduktory fakt neskutečně. Těm, kdo si skoro zadarmo chtějí postavit něco na doma, nebo do zkušebny, vřele doporučuju. Dodělával jsem do toho ještě lineout výstup, vzal jsem to přes vajíčko 3AN670.07 ze signálové desky z bodu 19 /jde na trimr citlivosti konce/ a vyvedl na XLRko, pin 1 XLRka přes malý posuvný přepínač GROUNDLIFT jsem připojil na bod 20 signálové desky. Na XLRku je při téměř plném výkonu napětí asi 1V perfektně symetrických a galvanicky oddělených, takže to umožňuje to pustit rovnou do páráku. Výstupní sinusový výkon je s filtračním kondenzátorem 6G8/50V /měřen samotný konec/ rovných 25W při zkreslení 0,3%. Myslím si, že pokud by se místo AROček, která stejně nejsou už k sehnání, použil ten nejlevnější kytarový 10"-12" Celestion, hrálo by to ještě o třídu líp. Impedance Celestionů vesměs 8 ohm by vůbec nevadila, protože mají daleko vyšší citlivost, než AROčka.

Web

49 ...editoval CZJKP1 (15. 3. 2013 22:47)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Děkuji za info.

AZK220 se mi líbí, ale je to docela drahý špás, reálná cena okolo 2500-3000Kč, to se mi opravdu moc dávat nechce, tím neříkám, že bych to neměl.

Ten AUC je moc velký, to bohužel by mi doma neprošlo! Chtělo by to něco menšího, co se výkonově používalo ve školách, koukám po tom občas na aukru, teď je tam lampovej stojan z AUJ620..

15 Roků mi není, 18 mi bylo v lednu, ale vědomostně je to nastejno.. smile

AUJ637 se mi líbí, myslím, že to dokážu zprovoznit do 200Kč


Nějaký ten 4kW modul bych chtěl slyšet na plný gule nedovedu si představit 4W výkonu

Dělala Tesla něco výkonnějšího nešli AZK220, když neberu v potaz výkonné ústředny pro 100V rozhlas, nebo ten AZK220 byl maximum????

50 ...editoval matus15 (16. 3. 2013 0:31)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Jirko, nič proti, ale za ten čas čo sa vyskytuješ na fórach by si si už mohol nejaké informácie dohľadať aj sám. Kľúčové pojmy: Tesla AZK240 "A2400", príp. veľmi malá séria A2800.

Web

51 ...editoval Miroslav35 (16. 3. 2013 3:10)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Prajem neskory dobry vecer. Dakujem tiez za pekne clanky o zosikoch AUJ. Tiez vlastnim AUJ637 ktoru som nedavno dostal od jedneho znameho, je uplne ako nova ani zrnko prachu aj kondenzatory ma uz tie novsie 4,7mF 63v, mam tu AUJ 637 uz upravenu a nastavenu tak ako je v clanku od Pana Leoša na stranke Aldax a ako sam v clanku pise, ze ubytok napatia na r39 sa da kompromisne nastavit na 8mV tak som aj ucinil! Ten zosik je ako rusky tank zhavil som ho sinusom 1KHz do 4Ohm odporovej zataze pripojeny na osciloskop BM566 az do 21,98V na vystupe a na osciku krasna sinusovka meral som to tak asi 10 minut a vsetko OK! smile Len mi je luto ze ta nasa Tesla Ceskoslovenska uz nie je... a ja tie cinske vyrobky nemusim! sad

52

Re: Zesilovače Tesla AUJ

No, Matúško, A2800 bych ani nespomínal, pokud vím, objevily se jenom nějaké mechanické díly, ale celý hotový zesilovač nikdo neviděl ani nevyfotil v provozu či v nějaké sbírce a dodnes se dohadujeme, jak to mohlo asi být zapojené a jestli to vyrobila Tesla, či jenom někdo poskládal doma z nakradených dílů.
Schéma od TW200 Stereo už mám, je to zapojené velice podobně, jako zesilovač TW50S /schéma si najděte v HaZ/.
Takových unikátů asi bude víc, viz zmiňovaná pultová modulová ústředna AUA144, moduly můžu vyfotit, ale nemám k nim rám.
Další takové unikum je profesionální mixpult EMP124, podle Technické informace z TEB se jich vyrobilo jen něco kolem 1500ks, což na dvě republiky není zas až tak moc.

Web

53 ...editoval matus15 (17. 3. 2013 21:52)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

A2800 existovala minimálne pod značkou Teson, kamarát mi ale písal že vie o dvoch kusoch A2800 (otázne je či Tesla, alebo Teson), teda predpokladám že fotky sa čoskoro objavia aj na internete.

Z reklamného plagátu TESON a.s.: http://imgupload.sk/viewer.php?file=l0t … mpbzbn.jpg
A museli sa vyrábať minimálne dve verzie panelov, s LED "BRIDGED" a bez nej: http://imgupload.sk/viewer.php?file=9w2 … 285s7d.jpg

Vieme aj o tom že A2800 kompletná so značkou Tesla bola aj na nejakej výstave, alebo veľtrhu.

Web

54

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Matúško, sám dobře víš i z minulosti, že na veletrzích se objevovaly prototypy výrobků, které se potom nikdy do sériové výroby nedostaly - speciálně Tesla Bratislava měla připravených haldu FM tunerů a poměrně dobře propracovaných přijímačů, které nakonec skončily jen na papírech a jako pár prototypů, stejně tak to měla Tesla Přelouč s magnetofony - B83 byl plně elektronicky ovládaný čtyřmotorák /dual capstan/, prototypy vyrobeny ještě před řadou B113-116 a CM. Dneska má pár lidí pár těchhle přístrojů jen ve vitrínách...

Web

55

Re: Zesilovače Tesla AUJ

sinclair napsal:

... B83 byl plně elektronicky ovládaný čtyřmotorák /dual capstan/ ...

... třímotorák ... http://stareradia.blog.cz/0904/prototypy

56

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Máš pravdu, mir.ku, byl to třímotorák, jenže nad cívkovými magnetofony se už začalo smrákat a navíc byla tahle mašina údajně výrobně velmi drahá a tedy i nesnadno prodejná. Zajímavé ale je, že v Tuzexu si dál lidi kupovali Revoxy B77, Grundigy TS945, TS1000, všemožné načančané Akaie a B83 vedle nich bohužel vypadala jako chudý příbuzný /díky designu/, jinak z útržkovitých zpráv z veletrhů měla B83 například dva symetrické mikrofonní vstupy, dva symetrické linkové vstupy a symetrické linkové výstupy, dá se říci poloprofesionální až profesionální stroj, nicméně designér zřejmě musel pracovat s dostupnými technologiemi a proto B83 vypadala tak, jak vypadala, bohužel. Byl to obecný problém konkurenceschopnosti socialistických výrobků právě díky mizernému designu, protože ten ze 70% prodává. Kdyby se vyrobila aspoň malá série, řekněme tisíc kusů, byl bych asi první, kdo by si to koupil, byť by to stálo nehorázné peníze.
Kdyby série B113-B116 nevypadala tak ohavně bakelitově, mohlo se jich do zahraničí vyexportovat daleko víc, protože parametry to má /samozřejmě dobře seřízené/ naprosto skvělé - já jsem naměřil na jedné B115 s hlavami ANH200-ANH210 kmitočtový rozsah, měřený na rychlosti 19 a úrovni -20dB 22Hz-26kHz, čuměl jsem jak puk, pásek standardní Maxell 25-120, předmagnetizace i záznamový proud seřízen právě na tento pás.
Tyhle stroje s tvrzenými hlavami dokážou neuvěřitelné věci i s profesionálními pásy síly 50um např. typu Basf SPR50, SPR50LHL, Agfa PEM468 a po patřičném seřízení i na pásy staršího typu Basf LGR50 či LGR30P. Nevadí jim přebuzení až do +6dB, vstupní, korekční i výstupní zesilovače to stíhají a oscilátor má takový výkon, že smaže kdeco. Jedinou nevýhodou je to, že tyhle stroje jsou jen pro cívky 18cm, na které tohoto 50um pásku moc nevejde. Pokud Vám ale na některých nahrávkách hodně záleží, natočte si je na 19cm/s a profesionální pás, kde díky tloušťce nehrozí prokopírování.
Mám ve vlastnictví poslední modely z Přelouče, CM160 a dvě CM130. Zatím je nedám, kdybyste mě lámali v kole, ale není vyloučeno, že jedna CM130 bude po generálce /výměna hlav, brzd, řemenů a celkovém seřízení k prodeji. Mohu říct jenom tolik, že mám ještě ve vlastnicví profesionální studiový stroj Mechlabor STM610 /maďarská velmi povedená kopie jednoho Studera/ a není absolutního rozdílu mezi tím, co nahraje CM130 a STM610 na rychlosti 19cm/s. Snad jen to, že STM610 má vybavení odpovídající studiovým strojům, tj. plně dálkově ovládaný záznam i reprodukci, daleko přesnější vedení pásu a vejdou na něj IEC středovky s pásem o délce 1000m, ale má i redukce na komerční plastové cívky, takže je možno z IEC středovky stočit pás na komerční plastovou cívku.
Hledám někoho, kdo má servisní dokumentaci, vydanou Čs. rozhlasem v češtině, protože originální dokumentace, dodávaná k STM610 je pouze v němčině a maďarštině, kteréžto jazyky ani jeden neovládám. Vím ale, že STM610 v nejrůznějších variantách /celostopé mono, půlstopé stereo a dokonce i čtvrtstopé půlpalcové stereo/ byl plný rozhlas i televize a pro potřeby servisních techniků byla původní servisní dokumentace odborně přeložena do češtiny. Případně hledám někoho, kdo by mi STM610 odborně seřídil-vykazuje takové drobné vady, jako "mňouknutí" při zařazení PLAY a podobně. Neozve se někdo?

Web

57

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Leoši, pokud by Ti k STM610 stačila dokumentace v ruštině, tak není problém...

58

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Našel jsem toto-je tam napsáno sice jen kde se maže, ale ke konci je popis, jak zamezit tomu kviknutí (zakňourání) při startu.
http://www.unites.info/mechlabor/mechlaborstm610.htm Hezký stroj.

59

Re: Zesilovače Tesla AUJ

sinclair napsal:

Večer Vám oskenuju schéma a i plošáky pro ruční nakreslení jednoduchého, ale výborně hrajícího kytarového komba AZK153, pokud ho již všichni nemáte smile Dá se postavit ze šuplíkových zásob a fakt hraje výborně, daleko líp, než Regenty R221 a R222.

Mohl bych poprosit...

Nebyly by ty fotky AUJ630, když je to takový unikát, nikde jsem foto nenašel.

60

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Pokud chceš kompletní dokumentaci i s deskami od malého komba AZK153, oskenuju Ti ho s tím, že schéma bude bohužel napůl, protože v originálu je na formátu A3. Budu se ale snažit dodržet rozměry obou půlek i s malými přesahy, které si potom opatrně po vytisknutí lámacím nožem seřízneš a slepíš zpět do A3, jinak to nejde, nemám tak velký scanner.
Co se týče fotek prototypů AUJ630, zůstaly v mém poškozeném starém laptopu IBM, z jehož harddisku se jeden šikula opatrně snaží tahat všechna data, má toho prý už 12 CD-R a ještě to není všechno, tak doufám, že mezi zachráněnými budou i podobné skvosty, kterých jsem tam měl ovšem daleko více. Modul AUJ630 mám sice i fyzicky, ale není na něm vůbec nic zajímavého.

Web

Příspěvky [41 až 60 z 100]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače Tesla AUJ

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£