Téma: SUB12 a TBX100

potřeboval bych poradit se stavbou SUB12 s 12TBX100. Jiz mam bednu podle origo planu, hraje pekne, ale jen venku. Kdyz hraji ve vnitrnich prostorech, zda se mi ze ta bedna nehraje i kdyz jede zes na hrane limitu (c-mark 900Wsin digital).
U nové bedny mi vůbec nevadi zvětšení rozměrů, protože jinak to stejně nepůjde. Kvůli montáži zesilovače musím zadní stěnu rozšířit na 54cm z původních 38cm. Teoreticky by mohla mit 54x38xhloubka? Na kolik ladit bassreflex?

Re: SUB12 a TBX100

Ahoj. Pokud hraje venku, nic mu není a není na něm ani co léčit. 12TBX100 jsem měl v tom samém a několika dalších bednách, diskutoval jsem to s dalšími majiteli, a krom velmi mírného zvětšení vnitřního objemu (36l čistého, víc ani ň) a naladění o pár málo (2-4)Hz níž tomu spíš vyloženě uškodíš a bude to hrát méně i venku. I tak bych do toho nehrabal a nechal to je. V té konstrukci je tomu reproduktoru opravdu nejlépe, a v BC se při této kombinaci podle mě oproti jiným basovkám trefili úplně nejlépe. Problém bude v prostorách kde hraješ, kde bude docházet ke stojatému vlnění tam, kde frekvenčním rozsahem "slabší" basovka předvádí ještě nejaký ten bas (50-65Hz), který ti to definitivně uřízne, a ze zvuku pak nezůstane už skoro noc. Jaké jsou rozměry místnosti?

(upravil cinochlist 27. 2. 2013 21:14)

Re: SUB12 a TBX100

Tak jeste jsem presne premeril bednu a ona ma 35x35x46 vnitrni rozmer. Az ted jsem si uvedomil ze je jina nez origo navrh. Ale to by tolik vadit nemelo nebo ano? Tim padem ma 56l. Prostor na zvuceni ma rozmer tak 6x15m, ale narozdil od drivejsi doby tam je novej obklad sten drevem do kazet a na strope falesne tramy, takze stojate vlneni by melo byt hodne potlacene, drive tam byly jen hladke steny i strop.

Re: SUB12 a TBX100

To je 59l. Pokud odečtem reproduktor a bassreflex, což vychází na 9l, zbyde 50l, a to je děsně moc. Doporučuju to o deset litrů zmenšit, a nejlépe se s bednou vůbec neodchylovat od plánku výrobce. Spodních basů je pak přirozeně méně, ale hraje to o dost více. 6x15m mi přijde na jeden nízko laděný kus 12" docela hodně. Pokud to venku hraje dobře, pořád vidím problém v místnosti nebo v nějakém špatném napájení v baráku. Přeci není možné aby bylo něco reprosoustavě jenom proto, že leží někde jinde.

Re: SUB12 a TBX100

Určitě dodržím projekt od vyrobce. ted to vyzkousim jednoduse, proste aktualni bednu zmensim. Ale stale mam problem v zesilovaci, ze potrebuji abych do te bedny zastavel sirku 50cm a to uz pujde vyresit hure. protoze kdyz bych ji rozsiril na 50cm, tak hloubka bedny vyjde pouze 21cm. co s tim? zesilovac prodavat nechci, velice pekne to spolecne funguje a ten digital je neuveritelne lehky

Re: SUB12 a TBX100

A ty ho máš teď venku?

Re: SUB12 a TBX100

jj, zatim jsem jen zkousel zesilovace, ktery se bude hodit a prislo na C-Mark a ten jede uplne nejlepe. Bedna je stale jako pasiv, zesilovac zabudovany jeste nemela

Re: SUB12 a TBX100

šířka 50cm pro takovou budku je jednoduše nesmysl. To už rovnou můžeš přestoupit na 15TBX100. Díky 50cm (v jiné budce, třeba na výšku) už se velikost tak nezmění, a bude to zas někde jinde. Když už, tak bych to prostě na mrzáka dal k 12TBX100 z boku na hloubku bedny, aby to ještě vypadalo nějak lidsky, jinak bys prostě musel udělat budku širokou 50cm , vysokou normálně, a udělat vevnitř dutou komoru, a to mi přijde opravdu moc hloupé.

Re: SUB12 a TBX100

už jsem i přemyslel, zda by ta bedna nemohla byt resena pri pohůedu z boku jako trojuhelnik a do nejdelsi strany dat zesilovac, ale vse to je hrozne reseni... dalsi reseni je uriznout zesilovaci chladic a upravit ho na vysku tak aby se uchladil. V casti napajecich konektoru je duty bez elektroniky smile

Re: SUB12 a TBX100

To je otázka. Dnes už v otázkách designu moc nesmlouvám. Osobně bych to udělal na tu hloubku popřípadě přešel na 15". Nic jiného mi nepřijde jako slušné nebo "normální".

Re: SUB12 a TBX100

nj ale 15TBX uz ma 113l vas...

(upravil Crashpc 27. 2. 2013 22:17)

Re: SUB12 a TBX100

Vas je z hlediska objemu ozvučnice NAPROSTO nepodstatný parametr. Plno lidí si to plete. Vas je jen objem vzduchu, který má stejnou poddajnost jako je poddajnost vratného systému reproduktoru. Je to naměřený parametr reproduktoru. V litrech. Tak jako jiné parametry v Ohmech, Voltech, decibelech, nebo milimetrech. Nic Víc, nic méně. Ozvučnice u 15TBX100 může být klidně 60-70l, když na to dojde a je to záměr. Stejně to ten objem kvůli tvaru ozvučnice musí nutně mít, pokud to má být na zadní stěně.

Re: SUB12 a TBX100

Let me get this straight... takže ty máš cca 50l bednu s neznámým naladěním, chybí ti basy a chceš tomu zmenšit objem na 30l/58Hz podle SUB12 s tím, že čekáš, že to bude hrát víc?

Re: SUB12 a TBX100

Víc (ve smyslu SPL) to hrát bude. To jsem mu nakukal já, a je to venku vyzkoušený. To co se děje na parketu, to už nezaručím, a tam také věřím, že je jádro pudla.

Re: SUB12 a TBX100

No ubere se tomu až 5dB kolem pásma 50Hz, takže jestli cinochlistovi teď limitoval zes, bude se muset s takovou změnou kouknout po nečem silnějším.

http://s19.postimg.cc/3y0uf0men/46fwj9w0.jpg

Re: SUB12 a TBX100

Pre inspiraciu, takto som to vyrobil ja. Hralo to famozne smile

http://img703.imageshack.us/img703/5869/img4689iv.th.jpg
http://img443.imageshack.us/img443/8391/img4693km.th.jpg

Desktop: EVE Audio SC203+ sub EVE TS107, Asus Xonar. HT: ELAC AM180, Pioneer VSX-924-K

(upravil cinochlist 28. 2. 2013 20:16)

Re: SUB12 a TBX100

tak nyni nevim zda mam neco na velikosti menit. Kdyz stejne potrebuji ten rozmer 50cm a v origo bedne mi to bude hrat mene...

bude tedy rozumne menit velikost te bedny? Momentalne nepotrebuji co nejmensi bednu, spokojim se i s vetsi aby se tam vesel zesilovac, ale jestli tomu teoreticky neublizim....


mel jsem na mysli nejakou takovou stavbu, do zlute steny bych umistil zesilovac a bassreflexove rohy bych nahradil sterbinou v dolni casti

http://img443.imageshack.us/img443/9476/beznzvuu.png

Re: SUB12 a TBX100

Můžeš si to přece vyzkoušet vložením nějakého materiálu do stávající ozvučnice. Na tom nic není. SPL asi úplně neodráží vjem a pocit, jinak si to neumím vysvětlit, když jsem to slyšel. V těch 32l čistého co jsem to měl, laděné bez tlumení spíš blíž k 60Hz to byl rachot žížal. Se zvýšením objemu to bylo mírně lepší na rozsahu (tak tak rozeznat) a mírně horší na SPL (tak tak rozeznat), a se snížením ladění kamkoli pod 50Hz to šlo celé velmi slyšitelně dokytek. Víme na kolik je současná budka laděná?

Re: SUB12 a TBX100

zitra zmerim basreflex a uverejnim. Dnes jiz ve skladu bohuzel nejsem. Co rikas na ten muj navrh... Takto jsem si to predstavoval kvuli zastavbe toho dlouheho zesilovace....


http://img443.imageshack.us/img443/9476/beznzvuu.png

Re: SUB12 a TBX100

Koukal jsem na to.  Dobře funkční to asi bude, ale osobně bych to kvůli zesilovači nedělal. Přijde mi to jako velmi nepraktický a iracionální kompromis, se kterým by se moje liberální a usedlá duše neshodla smile