Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 32]

(upravil maras 2. 1. 2013 20:29)

Téma: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Zdravim, pred nejakym casem jsem se venoval amateske konstrukci a stavbe boxu, nicmene poslednich par let (asi 10 smile ) jsem mel uplne jine starosti a "trosku" sem se v problematice prestal orientovat. Rad bych si zase postavil k domacimu kinu aktivni woofer.  Pred cca 2 roky jsem ve vyprodeji zakoupil repro JBL GTO1202D (verim, ze je spousta vhodnejsich menicu, ale  mam doma tyhle 2 nove JNL k dispozici) a rad bych vyuzil tyto menice ke stavbe.

Pro aktivni prvky bych rad vyuzil moduly od Aldaxu.

Tak jsem zase po dlouhe dobe "nastartoval" WinISD a nasimuloval bassreflexovou ozvucnici :
Box:60 litru
Naladeni bassreflexu: 24Hz


Trosku jsem jeste postudoval a narazil jsem na Linkwitzovu transformaci pro uzavrenou ozvucnici .  Jelikoz s Linkwizem  nemam zadnou zkusenost a taky neznam nikoho v okoli na koho bych se mohl obratit - pisu o pomoc a radu tady.  Libi se mi myslenka  udelat  ozvucnici mensi (jsem trochu omezeny prostorem vedle sedacky) s moznosti zahrat stejne nebo podobne  nizke kmitocty jako s  bassreflexem  ovsem presneji .

Je mi jasne ze zaden zazrak se nekona a vzdy je neco za neco smile  Pri simulaci vse vypadalo fajn az na Xmax repraku - ta je samozrejme pri stejnem prikonu podstatne vyssi nez pri BR ozvucnici.

mel jsem nasimulovano +- takhle:

box:30 L
FSC:50,48Hz
Qtc:0,875

Linkwitz:
Fp:30 Hz
Qp:0,875

K cemu se radeji priklinit a proc ? Eventualne privotam jakekoliv jine konstruktuvni pripominky a rady.
Diky

Marek

Web

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

1. změř si nebo si nech od někoho změřit PRAVÉ TS parametry, JBL rádo přehání u těcho typů repro a hodnoty mohou být úplně jinde.

Já bych asi udělal uzavřenky a pokud máš dva ty repráky zvážil bych možná i dvě samostatné bedny. Krapet bych asi i zvětšil objem. pokud chceš víc spodku musíš zvětšit objem.

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Čau Marasi, kde skončil tvůj ARAsub?

(upravil maras 3. 1. 2013 11:12)

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Ahoj Karle !!!  No je videt, ze mas dobreho pamatovaka smile  No ARA  musela jit z domu-jak sem bydlel jeste v panelaku, tak pro nej sousedi nemeli prilis velkeho pochopeni smile.   No a ted pomalicku rekonstruuju barak a konecne nastal cas opet si zaridit obyvak poradnym oztvucenim. Pomalicku si chci pripravit vsechny potrebne komponenty na stavbu noveho wooferu. Jak jsem psal vyse obyvak je uz +- zarizeny a tak tam nemam prostor na velky box 100L a vice. Proto bych potreboval s timto projektem "pichnout".

Marek

Web

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Pamatováka nemám vůbec dobrýho, ale ty jsi byl jeden z prvních, kdo stavěl sub s 15" v době, kdy drtivá většina ostatních měla ARN6618, max. ARN312, takže proto...:-)

Asi opravdu buď změřit TSka, nebo udělat testovací budku z nějakejch zbytků a uvidíš. U uzavřenky budeš stejně limitovanej Xmax, ať už s linkwitzem nebo bez něj a na nějakým litru sem nebo tam nijak zvlášť nesejde (při použití linkwitze už tuplem ne, pokud ti to dovolí zesilovač). Taky bych souhlasil s rozdělením do dvou samostatných boxů, je to z více důvodů praktičtější.

(upravil maras 3. 1. 2013 15:39)

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

JJ kde sou ty casy smile
Zrovna rozehravam prvni kusanec toho JBL-ka a o vikendu bych ho zkusil premerit - postnu pak tady namerene parametry a uvidime co s tim dale smile Kazdopadne puvodni myslenka byla vyuzit jen 1ks repro, protoze obyvak mam pomerne maly  6,2x3,6+vyska stropu 2,2 m m (cca 50m/3 ) a to mam vlaste kino  jen v polovine a druha cast je relaxacni. Myslim si ze by na tak relativne maly prostor mohl v pohode stacit i jeden menic. JBL-ko chcu "honit" Aldaxim SPV 250P + linkwitz (teda jestli to nakonec bude uzavrena ozvucnice). Vyhybku budu resit pres receiver Yamaha - kde lze nastavit jak fazi (0-180), tak delici kmitocet.
Marek

PS: Jeste jsem nasel link na fotky toho subu s ARA390 smile

http://www.reproboxy.kvalitne.cz/index.html

Web

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Vítej zpět marasi, pamatuješ boj Tonsil vs TVM? smile Co se týče linkwitze, je to tak jednoduchý obvod, že když už budeš dělat vlastní zesilovač, nebylo by od věci to prostě vyzkoušet, takže za mě taky uzavřená bo Xmax je pro to přímo ideální. S objemem by nechodil přes 40l, bude to zbytečné (sedí-li parametry).

PS: Ha, Rychvald, chodíval jsem tam v létě často na hřiště na pivko. smile

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

mechanik: podle katalogu to má dvě cívky, čili 2x2Ohm.

(upravil mechanik 3. 1. 2013 19:21)

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

aha, tak to som si vôbec nevšimol, simuloval som čisto podla TS ktoré boli v PDF, takže pre prehladosť to po sebe mažem, toto neni môj prvý príspevok kde sa snažím poradiť a niečo som prehliadol... budem musieť tieto príspevky obmedziť a pozornejšie čítať smile

(upravil maras 3. 1. 2013 20:54)

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Ahoj Antonio jasne ze pamatuju ty lite boje smile .   Jo to byly casy.   Takze pokud byvas stale v Rychvalde tak te rad zase uvidim, muzem zajit na pivko nebo se muzes stavit ke mne  pokecat  atd... - budu jen rad.

Jinak jsem dneska poprve zmeril TS pres LIMP a zatim to vychazi takto :

Thiele-Small parameters:

Fs  = 22.87 Hz
Re  = 3.98 ohms[dc]
Le  = 3449.99 uH
L2  = 5247.39 uH
R2  = 8.79 ohms
Qt  = 0.40
Qes = 0.44
Qms = 4.96
Mms = 119.18 grams
Rms = 3.451149 kg/s
Cms = 0.000406 m/N
Vas = 126.81 liters
Sd= 471.44 cm^2
Bl  = 12.515517 Tm
ETA = 0.34 %
Lp(2.83V/1m) = 90.39 dB

Added Mass Method:
Added mass = 49.00 grams
Diameter= 24.50 cm

Reprak jeste neni poradne rozehrany, ouzil jsem zavazi 50g(voda v igelitaku) - nevim jestli to muze byt. Qes a Qts skoro sedi, zbytek je trochu mimo oproti parametrum uvadenym vyrobcem. necham ho jeste tak 24 hodin na zahorovacim signalu a pak zkusim nekolikrat po sobe zmerit , zprumeruju a myslim si, ze by to mohly byt dobre hodnoty pro navrh boxu.
Marek


2 Mechanik: i tak moc diky za snahu pomoct

Web

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Stejně je jepší ARN 312 než GDN 30/100 lol
Jo v Rychvaldu jsem pracoval v autopalu.

Web

(upravil Milan 3. 1. 2013 22:12)

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

podle simulace na základě těch změřených TS bych se rozhodl asi pro zavřenou bednu, protože to vypadá poměrně dobře. O objemu bych se rozhodoval asi hlavně podle místa, protože použitelný mi to přijde už od 35l. Zvažoval bych i band pass

Web

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

A neni a neni smile i kdyz uz vlastne ani nevim smile Jinak Kritiku taky ahoj .... Je fajn , ze ste si po tak dlouhe dobe na mou malickost vzpomeli smile

Web

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Tak sem chlapi dneska provedl par mereni v REW-u , delal jsem to prvne a tak sem to snad nameril dobre. Membranu jsem zatezoval cca. 50g sackem s vodou.
Vysledek je zprumerovany z 5 mereni.:
Qms od 5,006 az po 5,024  prumer:5,014
Qes od 0,463 po 0,465 prumer : 0,464
Qts 0,425
FS: 22,5
Vas od: 96,44 po 126,16
mms od 124 po 163,7

takze jsem pocital s parametry:
Qms: 5.056 - dopocital WINISD
Qes: 0,464
Qts: 0,425
FS: 22,5Hz
VAS=110,8L

Takze sem uvazoval nad timto :

Box uzavreny
30L
Q:0,885
Fsc: 50,7 hz
dale subsonicky filtr Linkwitz-Riley 4 radu na 20Hz

No a charka subu vytahnuta Linkwitzovou transformaci :
F0=50,759 Hz
Q0=0,885

na

FP= 35 Hz
Qp=0,9

Podle winISD vychazi na charce trosicku hrbek +0,5 db na 60Hz , ale to by nemelo vadit
-3dB vychazi na nejakych 32Hz.

Co rikate ? Muze byt, nebo ma nekdo jiny konstruktivni napad na zlepseni ?

Marek

Web

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Podle simulace to vypadá pěkně, akorát bych popřemýšlel jestli k tomu zesilovači nedodělat kontrolu limitace, 4dB sice nejsou nijak brutální korekce, ale na 30Hz ten doraz uchem nepoznáš.

(upravil maras 4. 1. 2013 18:25)

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

MI dneska si parkuje mozek...   Zkuz to vice rozvest ?  Co mas presne na mysli ? predpokladam, ze myslis vychylku X max kolem tech 30hz ze ? to je fakt, ze to by se asi melo nejak elegantme   osetrit.

EDIT:
Nevim jestli sis to simuloval i s tim subsonikem.  Do 100W na 30 Hz prikonu je X-Max v bezpecne toleranci. potom uz to nevezme ani ten subsonik.

Web

(upravil KarelXth 4. 1. 2013 18:24)

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Myslím tím, že když je někde zdvih oproti zbytku pásma (tvůj linkwitz bude přizdvihávat cca 4dB okolo 30Hz), je dobrý mít na zesilovači kontrolku "clip" i pro domácí použití. Jestli to budeš solit tak výkon 250W nemusí stačit, protože na 30Hz už bude potřeba 600W=250W konec v tučný limitaci. Pokud to máš na "piánko" podkres, tak to samozřejmě nehrozí.

Já mám taky útlum, snad pochopíš co tím myslím:-).

Simuloval jsem to i se subsonikem, ale o výchylku nejde. Když si ve WinISD najedeš do "transfer function magnitude (EQ/filter)" tak uvidíš co mám na mysli

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Jasan  uz vim cos myslel - jen mi to doslo az si me nakoplnul smile Jak sem psal sem nachcipany, hava me boli jak hrom a asi mi to i pozdeji zapaluje.  No kazdopadne SUB je prioritne smerovany na doma na poslech Hudby a domaciho kina.Takze si myslim ze 250W zesik by mel vyhovovat. O tom limiteru ale jeste popremyslim.

Web

(upravil KarelXth 4. 1. 2013 18:42)

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Jasný:-). No domácí použití je širokej pojem, já bydlím v činžáku a 200W konec se subem osazeným B&C 18PZB46 jsem už taky párkrát do limitu zahnal. Sice většinou poslouchám potichu, ale občas mi to nedá. Ty nemáš sousedy, takže tam to může hrozit ještě víc. Každopádně to je jenom návrh, nutnost to ve tvým případě asi nebude.

A nejdřív se uzdrav, sub počká;-)

Re: Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Prave kdyz sem nemocny tak si nachazim cas = jindy jsem porad nekde v trapu a porad neco kutim.. no urco to znas .....

Web

Příspěvky [1 až 20 z 32]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoover ke kinu s repro JBL GTO1202D

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£