Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 28]

(upravil Power of Bass 19. 12. 2012 18:20)

Téma: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Není to sice až tak akutní,ale už mi tu nějakou chvíli leží repráky, původně nakoupené na tuhle sestavu (2x SPH-135C+ DT-254) v D'Apollitu.
Přemýšlím,ale ,jestli nepustit ty DT-254 a koupit k tomu jiné výšky za +- srovnatelné peníze.
Otázka JAKÉ ? a jestli to bude mít nějaký význam to řešit,když už tohle mám doma,jeslti se dá kvalitativně polepšit. případně jeslti na ty středy nejsou až "moc dobré". smile
Případně jsem koukal na ceny slovenskeho monacoru v EUR (CZ neuvádí ceny) a za kolik by se ty DT-254 daly prodat? jsou to funglovkvy krabičkách,nepájené,párované-koupené od Tondy. Kdybyhc k tomu sehnal nějakou jetou Vifu nebo "takněco"...
Přemýšlím nad tím z vicero duvodů,jeslti by se za mín daly senat jine vyšky,ktere by hraly stejně dobře v danem zapojení, a byly menší,vzhledem k tomu ,že bude vyška (d-110mm) MEZI "ušatými" středáky ,tak se mi to designove moc nelibi a radsi bych tam videl neco ve stylu DT-25(28)n.. nebo pak muset leda frezovat do te 254ky...
Možná to nebude tak tragické,ale rad bych znal názory ostatních. ono s kombinací 2x 5" stredobass a citlivostí te "254ky",by se na 4ohm z toho snad daly udělat i celkem citlivé (90dB+) sloupy,že?

http://img9.rajce.idnes.cz/d0901/7/7037 … acor_2.jpg
http://powerofbass.rajce.idnes.cz/Audio … ube220.jpg -nastínění designu,chtěl jsem vyzkoušet tubu,pro redukci stojatých vlnění, BR zespod, nemám "reprobox simulator",tak nemám repra "ušate" ...tohle jsem už před nějakou dobou spáchal v "Cadu" - toho výřezu nahoře si nevšímat smile (repra tehdá Tonda pároval ,mám i nasimulovaný objem a BR) ...

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Nevím, ale řekl bych, že sis ty repráky spletl s jinejma:-) 90dba víc? Další bedy bez basů smile ?

Web

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

ja len ze to urcite nie je 135KEP. skor 135C

(upravil Power of Bass 17. 12. 2012 16:59)

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

moje chyba,opraveno..
Milan - tak bral jsem to tak,že pro 135C udávají 88dB (2x = +6dB a tím,že by byly paralelně tudíž 4ohm proti 8ohm vyšcedalší  +3dB ?) + BR tak +-90 po odečtení bafflestepu a DT-254 s 92dB jsem si myslel,že by se z toho dalo získat. nevím jak tragický je ten propad pod 80hz podle charky monacoru.
Nemusela by to citlivost být zas tak špatná,ani  s basama by snad nemusela byt tolik "zatlučená" .. snad se to kdyžtak bude dat dohnat vykonem,tak aby dokázaly zahrát nahlas, sice nevim nakolik věřit té zatížitelnosti,takhle by 150w snesly? 2xstredobasy na 50w,vyška 90w (dělení na 3k+-) ..
spíše co s výškama... Tonda měl v KItu "101čky" myslim, jestli tyhle nebudou zbytečně "moc dobre"..jeslti kvůli lepšímu vysledku nebude prospěšnější taková DT-25 (28) aby byly repra pěkně blízko sebe, i designově asi hezčí... ?
popř.kde a jak za kolik se tu ted shaněj monacory ? kdybych chtěl kupovat něco jineho (pordat Dt-254) ..

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

2x=+6db?

Web

(upravil MaBat 18. 12. 2012 15:35)

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Zdvojení zdrojů ak. tlaku dá +6dB SPL oproti jednomu, dokud to bude v daném místě prostoru ve fázi a samozřejmě při stejném napětí. Impedance s tím nemá co dělat - je úplně jedno, jestli to bude na jednom zesilovači paralelně, nebo na dvou různých zesilovačích. Tj. bude to právě +6dB, ne víc, ne míň - žádné další 3dB navíc.

Při zapojení do serie pak bude SPL ze dvou soufázových zdrojů stejné, jako při jednom (při stejném napětí na jednom, jako na té celé seriové kombinaci), ale to je tím, že se napětí (a tedy i proud) na každém z reproduktorů zmenší na polovinu - za předpokladu, že jde o stejné reproduktory.

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Mabat ,přesně tak. Díky,že jsi vysvětlil za mne jak jsem to myslel smile 
Jen,když budou takto zapojené 2 totožné 8ohm středobasy,výsledná impedance 4ohm jim přeci vůči 8ohm výškáči připojeném na společný "zdroj" "zvýší citlivost" ne? - nvm jestli to udělá 3dB, ale pokud bude mít výška 90(92dB) při 8ohm a středobasy budou 4ohm,půjde do nich větší výkon.
Bedny uvažuji jako 4ohm s tím,že 8ohm vyšku nebude snad ani nutne muset tlumit rezistorem (aspon ne tak moc jak je běžná praxe..) .

(upravil MaBat 19. 12. 2012 13:35)

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Citlivost se už nějaký pátek udává pro napětí a samozřejmě zůstane pořád stejná, pokud jde o samotné měniče. Jen budou hrát ty středobasy dva zároveň, tj. SPL tam, kde budou ve fázi, naroste o 6dB. Nic víc. Pokud má jeden těch 88dB/2.83V nebo kolik, budou mít dva paralelně 88 + 6 = 94dB/2.83V (což bude v reálu platit jen omezeně, tj. ne všude, ale na ose ano). Samozřejmě impedance bude 4ohm, ale to už může trápit jedině zesilovač, který holt bude muset dodat dvakrát takový proud, jelikož krmí dva paralelní repráky současně. Po korekci baffle-stepu to může být ve výsledku nějakých 88-89dB/2.83V, takže výškáč nejspíš ještě nějaký ten rezistor uvidí.

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Proč to nenapsat i s vysvětlením - zase tolik místa to nezabere smile
2 repráky blízko u sebe = 2* větší plocha vytvářející akustický tlak
2*větší plocha ovšem neznamená automaticky dvakrát větší akustický tlak - jednak dva repráky daleko od sebe znamenají dva různé zdroje a superpozice je sečte na dvojnásobek jenom tam, kde jsou vlny z těchto zdrojů ve fázi a druhak dvakrát větší plocha vytvoří dvakrát větší akustický tlak jenom tehdy, je-li jako celek poměrně malá vzhledem k vlnové délce vznikající vlny nebo vhodně symetrická a lze ji považovat za bodový zdroj. Pascalův zákon tady bohužel nestačí - je to dynamický děj.
No a když už tedy máme dvakrát větší akustický tlak, jak z toho odvodit SPL?
Z definice SPL! SPL = 20*log(p/p0) = 20*log(2) = 6dB
No jenomže ty dva repráky krmíme dvakrát větším příkonem, takže
SPL = +6dB/2,83V
ale SPL = +3dB/1W

Mám tam nějakou chybu?


Jinak na d'appolito pozor - tak jako se superpozicí může sčítat, tak se může i odečítat, vše při pevné geometrii záleží jen na frekvenci.

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Mabat - tak neříkám,že vůbec,ale nemusí se to dusit třeba o 3 / 6dB apod., prostě s 90dB+ sem možná trochu přestřelil,ale i tak by ta citlivost mohla být slušná (v dané kategorii) smile
Když ted opomineme toto zjevné výše uvedené ,a bral bych oba středobasy jako jeden reprák,pak jako 4ohm bude přeci logicky hrát hlasitěji než 8ohm vyška nad ním ne? nebo co mi uniká,že takhle nejde "přičíst citlivost" na daném pásmu ? ...
Původně jsem ale řešil spiše dilema výškového repro..  ?  smile

(upravil Power of Bass 22. 12. 2012 19:32)

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

má smysl se srát s tímhle ?
http://powerofbass.rajce.idnes.cz/Audio … DT2541.jpg  http://powerofbass.rajce.idnes.cz/Audio … _DT254.jpg
Ještě bych případně vevnitř přidal nějaky "profil" na tu zadní stranu aby se rozbily odrazy..  je to 16 "pruhů" á 15° , ideální by bylo uplné zaoblení zvnějšku,ale bude to asi neskutečný opruz big_smile (nebo nějaký technologicky dostupný postup? ... )

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

nemá. Z hlediska vnitřních odrazů není válec vhodný tvar, takže jstli to navrhuješ za tímhle účelem, tak raději klasickou krabici. Když si představím jaká by s tím byla práce...

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Každá ozvučnice musí být zatlumená tak, aby nedocházelo ke vzniku vnitřního stojatého vlnění. Na tvaru v tomto případě nesejde. Z hlediska vnějšího tvaru ozvučnice zaoblené tvary zamezují vzniku difrakcí, takže klidně válec.

Web

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

ahojte, pořád mi tu leží tyhle reproně a koukám jak šly cenově nahoru big_smile ... napadlo mě jeslti s nima není lepší udělat velke bedny? podloži 10-12" k 2x5" třeba jako  Střed-vyška střed-bass .. bedny s citlivostí 90dB i s basama ,jen v Monacoru nevim jak je dobry ten jediny carbon to maji (stoji 5k/ks) tak nvm ..uhlikove SPH 250-300.. 8" je asi malo, uz tu mam jedno 3p s 8",,ale asi to odlozim a necham dokoncit co je rozdelane..

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Nekomplikuj to. Máš příležitost udělat parádní sloupové 2,5pásmo jdoucí hodně nízko, pokud nejsi mechanik, pardon, masochista, budeš si libovat. Jen neposrat návrh, no. I kombinace s DT-254 se mi zdá nadějná, ale už jsem je dlouho neměl v ruce.

Můžeš udělat buďto bassreflex s oddělenými komorami (pro inspiraci návrh pro jiné osazení, obě komory mají stejný objem, redukuješ tak stojaté vlnění) nebo ML-TQWT.

https://i.postimg.cc/P5xsZnBr/2-5p.png

(upravil Power of Bass 7. 6. 2022 15:02)

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

hm? https://www.a1sound.ch/pi/nicht-mehr-li … -paar.html  pár za 9tis. ? moc tam toho k tomu není a neumím německy..
spíš bych rád viděl MTM -výškáč mezi středobasama jako "pseudokoax".. a s Fs 40hz, nvm to si člověk s těma 5" stejně asi moc nepolepší o tu spodní oktávu jako s těmi 10" s fs 20hz a násobně vetší plochou...
každopádně jak s TVM tak s těmahle,dycky sáhnu po výškáči (DT-80 - DT-254) , který Monacor stál uplně z nabídky a svého webu ,tak s ek tomu nedá nic pořádně najít big_smile .. jakože ejlti to třeba někdo měřil směrovky,zkreslení,kde dělit... tj jedno ted to není uplně aktuální,jen jsem chtěl nastínit uvahu do budoucna kudy se ubírat, tohle asi s nedostupností těch tweeterů nebude něco co by se masověji či vůbec kopírovalo.. takže předpokládám,že se s tím ani nikomu enbude chtít dělat big_smile ale třeba se pletu a bude to mít smysl díky tomu,že ty měniče jsou dost dobré.. .no a taky jsem chtěl použít velký bass dolů aby se nemusela zatloukat jejich přijemně vysoká citlivost (středobasy ve dvojici+vyškáč)  kvuli bafflestepu..
asi plácám nesmysly z nudy a neznalosti a vlastní blbosti,ale kdyby to šlo nějak udělat,že by třeba ten bas byla druha navazujici bedna a nejak s tim bylo konstrukcne pocitano ve vyhybce,že by to bylo 2p z kereho by slo dodelat 3p big_smile

hm...  https://www.lautsprechershop.de/hifi/bodega_en.htm
asi oveřená kombinace .. https://www.youtube.com/watch?v=xIhg5GH6bJk
jaky škaredy narust zkresleni na 6,5k ... https://www.dibirama.it/home-page/tweet … dt254.html

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

...aby se nemusela zatloukat jejich přijemně vysoká citlivost (středobasy ve dvojici+vyškáč)  kvuli bafflestepu..

Samy o sobě mají citlivost naopak nízkou, ale taky přesně takovou, aby šly níž, než běžné 5", jinak to nejde.

jaky škaredy narust zkresleni na 6,5k...

Zkreslení zas tak neprožívej, je to jen část příběhu, a na tomhle webu už vůbec.

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Tondo, byl jsem ve skříni (hladal krabičky na ty DT-80) a tyhle repráky mám přímo od Tebe.. 2010 .. dokonce popsané páry (4x sph135c ) big_smile to už by sakryš chtělo s tím něco udělat big_smile ..

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

No dyk já vím. smile

Re: D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

tak jsem tu zas,strašné jak ten čas letí,ale chtěl bych něco začít plánovat ať už se něco konečně zase zrealizuje big_smile ...

koukal jsem a ty reproně teď stojí desítku, škoda to nechat ležet ve skříni smile  někdo někde psal,že k těm basům to zaslouží lepší výšku,ale má smysl nad tím spekulovat ? .. když už to mám doma. našel by se někdo kdo by pomohl s návrhem bedny ? s designem nemam problem ,ale udělat vše tiptop aby to fungovalo technicky  (rozmisteni,vzdalenosti..)

představa jsou sloupy nebo regal na stojanu ve složeni MTM,ušáky překrýt kroužkem,do výšky pokud možno nefrezovat nebo kdyby to pomohlo ,aby byly středy blíž k sobě a nedelalo to na delicce apod bordel,tak vem to čert ..BR bych dal dospod (do podlahy)...
byl by někdo zkušený ochotný to pak měřit? (Vsetín-Rožnov = Zlín/Ostrava ,nějaka dostupná vzdalenost na převozy..)
vymačkat z nich maximum ať se zas někam posunu a můžu známým skeptikům a Teslomilcům pustit jak to má hrát big_smile

Příspěvky [1 až 20 z 28]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » D'Appolito s 2x SPH-135C + DT-254?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£