Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofr s Dayton ST385-8

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 23]

(upravil axoncz 25. 11. 2012 3:47)

Téma: Subwoofr s Dayton ST385-8

Zdravím,
ačkoliv zdejší forum navštěvuji poměrně dlouho, až teď jsem se rozhodl registrovat, páč bych rád znal váš názor. Již delší dobu mám v úmyslu postavit sub s 15" repro. Nechci stavět PA, chci aby to hrálo pěkně od spoda, ale aby to nebyl hučák. Když jsem tak nějak prolejzal internet, docela mě padl do oka Dayton DCS385, zaujala mě jeho frekvenční charakteristika, kde již od 40 Hz se dostává na 90dB a tam zůstává, a opravdu nízká rezonanční frekvence. Podle qéčka bych to viděl na bassreflex ozvučnici. Podle winisd mě vyšla ideální 200l ozvučnice laděná na 23 Hz do ní 2 bassreflexy o průměru 80 x 225, výsledná charakteristika bez výrazného převýšení.

1) Chtěl bych vědět, co si o tomto repro myslíte (dobrej/špatnej, případně proč)
2) Kdybych do toho šel, jaký zvuk (bass) se od toho dá očekávat (je mi jasný, že je to těžká otázka, ale nechci ty peníze utopit zbytečně smile )

Díky za odpověď.

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

k repru ať se ti vyjádří zkušenější, ale opravdu chceš mít doma 200L čistýho objemu bednu? mám doma 130L a je to na hraně. samozřejmě nevím kam to chceš cpát ,takže tato otázka je myšlená spíš jestli jsi na toto nezapoměl. už to hraničí s boudou pro psa.

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Reprák to podle mě nebude špatnej, ale zase nevěř slepě datasheetum. Sám mám RSS-390HF-4 a Fs 18Hz teda neměl. Nevím na co to chceš a proč to chceš tahat tak nízko, ale 200l mi připadá šílený, proto bych volil uzavřenku s alespoň 100l.

Web

(upravil mechanik 27. 11. 2012 11:30)

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

to že reproduktor potrebuje taký velký objem je spôsobené slabým pohonom a ked sa dá do malého objemu tak je tam zase hrb a hlboko to aj tak nejde... keby si priplatil a kúpil taký RSS390 ten má vačšie Bl a už vychádza lepšie a je použitelný aj v 150L, samozrejme že je aj konštrukčne lepší...
http://imageshack.us/f/22/simys.png/

myslím si že pri 15" je potrebné priplatiť, ked nie tak by som kúpil 12"

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Já si připlatil za 18PS100, ten chce 250 litara lol

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Teda nic proti velkejm bednám, ale krychle o hraně 70 cm smile

Web

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Velky sub vyzaduje velku zhovievavost od manzelky... wink

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Zorg, to je tým že je to 18", 18SW115 funguje aj v menšom...

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

ok, mechaniku dík za radu, budu se dál poohlížet po nějakym jiným repráku. Jinak Jupi já jsem ještě naštěstí svobodnej smile

(upravil mechanik 28. 11. 2012 17:53)

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

skús ešte nasimulovať DVC385-88, mohol by vychádzať lepšie a nestojí o tolko viac... 
http://www.parts-express.com/pe/showdet … er=295-190
http://www.europe-audio.com/Producten_c … p_A_ID=213

EDIT: to nevychádza vôbec zle smile  http://imageshack.us/f/6/dayton.png/  a môže sa to dať aj do menšej reprobedni, to je otázkou priorit big_smile

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

No, již uplynul nějaký ten čas a já se snad už konečně rozhodl. Docela mě trápil výběr reproduktoru (nebo spíš nabídka). Výrobců, kteří dělají 15" hifi basák v rozumné cenové hladině, je jak šafránu, notabene když si ještě začnu vymejšlet, že chci takový a makový Qts. Nakonec to vidím na Dayton ST385-8 ve 150l bassreflex, uvidíme, co z toho vzejde.

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Zdravím, tak slova se stala skutkem, repro je koupeno, bedna postavena a už to nějak hraje. Je to zatím jen hrubá stavba, ale na odladění a drobná měření to stačí. První co musím udělat je dát větší bassreflexy, trubka 75 byla jen takovým pokusem "co se bude dít", ve finál e tam má být 2x vnitřní průměr 100. S tím souvisí můj první dotaz, kolik místa by mělo být uvnitř bedny za bassreflexem? (bere se to jako venku nebo to muže být jinak?) Další otázkou je umístění, vnitřní hloubkový rozměr je 400, což na BR laděný pod 30 Hz není mnoho, takže se chci zeptat, dá se BR umístit směrem nahoru (do stropu), nebudou tam nějaký fázový problémy? Někde jsem četl, že právě z tohoto důvodu  by měl být BR co nejblíže repro v jeho směru, ale nevím jestli to platí i pro SW.
Posledním dotaz je tak trochu mimo, mám postavené z dřívějších dob satelity s repro TVM ARX 130-20/4, nehledal někdo z vás náhradu za podobné peníze? Protože jsem jeden nedávno odpálil při testování zesilovače a samozřejmě jsem se vykašlal na ochranu smile

Pro ilustraci přikládám pár fotek SW:

http://s17.postimg.cc/7ro2wow17/DSC00042.jpg http://s11.postimg.cc/ibstdu19r/DSC00043.jpg

(upravil madeindoma 22. 3. 2013 16:52)

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Kdybys dal štěrbinu smile, jinak bych byl celkem zvědav na zvuk a basy.

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

To vypadá jak ta moje psí bouda, s truhlářem jsme v úterý málem nevynesli tu kysnu nahoru. smile Právě jsem nahodil 18PS100 na SPD600 a první dojem? "Tyvole vodneste to" big_smile bolí z toho akorát palice smile smile

(upravil MethMan 23. 3. 2013 10:23)

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

BR si můžeš umístit u SW prakticky kam chceš. Žádnou záludnost v tom nehledej, ta by mohla přijít až u BR ozvučnice basového reproduktoru vícepásmové soustavy a byla by stejně v řádu do 2-3dB.
Umístění konců BR je o tzv. koncové korekci. Když máš vyústění příliš blízko nějaké stěně, prodlužuješ si tak efektivní délku BR. Při doladění zkrácením trubky, se to pak těžko modeluje, protože se efektivní délky mění skokově a lehko ho zakrátíš víc než je třeba. Dobře, že věnuješ pozornost průměru BR. Někde tady na webu je článek "Optimizing performance of reflex ports " či tak nějak od Alana Devantiera, který ti doporučuju přečíst. U BR portů jde o to, aby v trubce proudil vzduch lineárně a nevytvářel turbulence při maximálních rychlostech proudění, protože se pak ztrácí účinnost. Proto je lepší se držet na bezpečné straně. Kdysi jsem to počítal a jestli si dobře pamatuju, pro porty (o oboustrannými volnými konci bez zaoblení) pr. 10cm to bylo asi 7m/s, pro 5cm do 10m/s.
Z toho je vidět, že víc malých je výhodnější a přidáním dvou 75mm portů je lepší než výměna za 100mm. Vyšší rychlosti lze připustit s vhodným zaoblením (... to není to co máš teď) a s ukončením obou stran konců portu do desky. Dají se i použít ohyby, ale je na to potřeba myslet při návrhu a naopak omezit rychlosti proudění. Celé to je o přiměřenosti a stanovení reálných požadavků. Proto si myslím, že 4x7,5cm (tj. jakoby 1x15 cm) by ti na doma mohlo stačit. Doma mám 7x5cm (tj. 1x12 cm) pro 12". Při max výkonu a s uchem blízko "funí", ale "neprdí".

Edit: Ještě jedna poznámka. Podívej se, jaký je 1. a 2. rezonanční mód místnosti ve které bude SW umístěn. Není dobré se trefit s rezonancí portu do ani jednoho z nich. Podívej se na zelenou čáru na posledním obrázku, aby jsi měl přestavu jak ti můžou nakopnou FCH nahoru. 10dB je u axiálních módů běžná hodnota. Pokud položíš rezonanci BR na rezonanci místnosti máš o dunění s vteřinovým dozvukem postaráno.

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Děkuji, za podmětný názor. Ty 4 trubky 75 nejsou špatný nápad, sice by musely být umístěny nahoru, pač z boku budou madla a zesilovač a ze předu už není místo, ale zkusit to můžu.

Jinak, proč je moje zaoblení špatný? Malý rádius? Páč pak bych jedině musel zkusit tu novodurku teplem roztáhnout.

2 madaindoma: Jsem z Jablonce n.N., takže bydlíš-li poblíž, můžem se domluvit.

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Jo, malý. V tom whitepaperu, o kterém jsem psal to máš napsaný. Jestli si dobře pamatuju byl poloměr zaoblení cca stejný jako poloměr trubky a nejlépe eliptický. Ale to se dost těžko udělá. Myslím, že check si s tím dost užil než sehnal ucházející výrobek pro svý komerční bedny a není to asi levná záležitost. Levnější je se držet dostatečných průřezů.

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

axoncz: jo to se můžem domluvit. Zkratkou lesem to mám cca 215km big_smile

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

To ještě tak 100 přidej. smile

Re: Subwoofr s Dayton ST385-8

Jo já říkal zkratkou přes les (ještě bych si musel vzít i pas bo bych šel kousek přes poláky ale to rovnou měl vzít i stan a všechen ten maras jako je vařič jídlo a tak), po cestě 335km smile

Příspěvky [1 až 20 z 23]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofr s Dayton ST385-8

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£