Re: 150W Leach v4.5

Nejjednodušší stepdown před větrák máš  výkonovej votpor. Pokud máš napájení zesu +-48V, tak při použití 24V větráku se na tom odporu bude topit o něco víc, než sám ventilátor zbaští, tj nějakých maximálně 1,5W. Aler šlo yb to i pro 12V větrák, jen ten odpor bude topit o něco víc, tak do 3W (použiješ 5W).  Na ventilátor pak paralelně dáš 1,3W (BZX85) zenerku patřičného napětí "pro sichra". Hodnotu odporu si jistě zvládneš dopočítat sám. Aspoň v rámci tréningu.
Pokud bys nechtěl topící odpor, můžeš topit na křemíku, třeba na nějakém BD či BDX v TO220 (malé BD139 NE). Zapojíš ho jako klasický stabilizátor (bázi podšprajcuješ zenerkou). Rovnou tam pak jde zakomponovat třeba i nějaký vhodný termistor a můžeš rovnou regulovat otáčky v závislosti na teplotě.

(upravil Dalča 28. 11. 2012 12:26)

Re: 150W Leach v4.5

A nebo tam vraž 2 větráčky na 24 voltů (SUNON MB40202V2-A99), menší a máš vystaráno.... větráčky do série a krmit rovnou ze 48V, Větráčky by měly "chlastat" přibližně stejně, takže by neměl být problém. Kdyby byl problém, tak sériový odpůrek (malinkej, je tam jen pro sichr) a ke každému větráčku zernerku 25V (1N5360B, nebo něco podobnýho), aby napětí na něm nerostlo nad rozumný meze, větráky by měly chlastat 33mA, takže žádná velká zátěž.
Samozřejmě vetrák dej tak, aby podporoval proudění, ne aby se snažil cpát teplý vzduch dolů... byla by to zbytečná ztráta účinnosti

Re: 150W Leach v4.5

Nitram: Ten chladič má celkem velký rozměry, asi 20x8x2cm až budu doma napíšu to přesně (asi za 8hod). No dát tam větrák zvrchu na ten chladič, nejlíp dva jak píše Dalča by nebyl až tak velkej problém ne? Kdybych tam dal dva, a ještě k tomu opačně, vypadalo by to nějak takhle http://imageshack.us/a/img29/7629/fakinchlazen.th.png
, ale nevim jesatli to tak i funguje, asi ne big_smile
Jan16: no já bych spíš chtěl, aby se ten větrák při překročení určitý teploty buď vypnul, nebo zapnul, aby je pořád mi přijde blbý aby ten zesík hučel...

Re: 150W Leach v4.5

no hele big_smile ..ale jako jo, jdes na to vazne docela rozume !!  to musim uznat a to se mi na tobe libi smile

ale zkus ted myslenkove prehodit a predstav si u prostred vetraku rovinu symetrie.. smer proudeni ma samozrejme spravnej ta blizsi strana obrazku, jak bylo zmineno (netvrdim ze to co napisu je slovo bozi ale kdyz uz nekdo neco nejak zduvodnuje stoji za zo se nad tim zamyslet)  tedy z obou bocnich stran prichazi chladnej vzduch, resp je nucene nasavan do prostoru odkud se teplej vzduch naopak hrne nahoru..  na ty druhy strane by to takhle moc nefungovalo..

no a vzhledem k tomu ze teplej vzduch stoupa nahoru sam docela ochotne a energii mu naopak odebira jednak proudeni se vsemy odpory (steny, nevrle uhybajici okolni vzduch) a druhak prave to nasavani.. takze vetracky bude rozumejsi umistit na strany a pomoci tomu hlavne na vstupu.. takze foukat z obou boku na prvni pohled mozna malinko nelogicky "proti sobe" wink

ALE !! jako i v tomhle pripade tomu trochu (ted fakt placam tohle nejde odhadovat..  1,5x ?) pomuzes ale dokonaly to z daleka nebude.. chtlo by to jednak !! vyssi zebra jako takovy, o tom bez debat..  a druhak by bylo dobry aspon na zacatku, hned za vetrackem to trosku zatunelovat i ze zhora, 30mm napr.. aby co nejmin toho vzduchu, pracne a draze rozhejbanyho (obecne z hlediska fyziky jako takove, jasne ze u zesiku s 50% ucinnsoti te nejakej ten watt sr* nebude) vetrakem utikalo nahoru ale aby byl naopak vsechen donucenej pobrat co nejic tepla konvekci smile



PS jinak co se tyka proudeni vubec, je to jednoduchy, sice to neni moc dobre videt (i kdyby si sehnal nejakyho kuraka, proudeni je tak pomaly ze dost dobre viualizovat pohym aerosolem - kourem nepujde..) ale predstav si situace z praxe.. vrtulnik startujici/pristavajici v poussti. a k tomu si pod tim "bordelem" co udela predstav chladic.. nic moc.. proto jsem psal ten edit posledne smile naopak si predstav vrtulove letadlojak za sebou "cese" travu a tam ten chladic.. je jasny ze v tom druhym pripade bude obtejkani luxusni.. wink

... kdyz jsme u toho, tak rovnou co se tyka tepelnyho toku, predstav si to jako reku..  rychlost toku vody je jako teplo, resp tepelnej tok (vektorova velicina) nadmorska vyska hladiny je jako teplota (potencial).. je to analogicky cim vetsi prevyseni tece to rychleji, mensi rozdil teplot, tece to pomaleji.. ..ale je to analogie se vsemy dusledky.. napr povoden = luxusni velkej chladic co uchaldi cokoliv ale bidnej prestup ze soucastky.. a podobne.. no o tom zas nekdy wink

Re: 150W Leach v4.5

Zajímavé přirovnávání Nitrame, ale trefné smile

Každopádně sprav nejprve řádnou krabici. Zaslouží si to. A celkem pochybuju že doma používáš 80W smile To by mi i tak skákala polovina baráku. smile Sice nevím co máš za sub, ale myslím že tak reálně hraješ do 20W. Pokud vezmu v potaz že většinou ty autosuby maj kolem 90 dB a vezmu v potaz že teoreticky je u takovéh subu při P = 20W hlasitost asi 103dB (pro šťouravce nepočítám vzdálenost od bedny) což je docela dost slušný kravál. Mám blbej Monacor SPA-15PA (samozřejmě to už je jiná citlivost než autosub) a SDA350 v dílně (dílna je mimo barák v hopodářské budově) a ono stačí abych to něj pouštěl pár watíků a už mám v dílně tchýni. Při pár dalších watících už začínají vibrovat dveře a okna, když dál přidávám příjde soused že se mu něják chvějí okna jestli nevím co stím no a pak to pokračuje samozřejmě smile Ale to už jsem odbočil smile

Každopádně: 1. pořádnou pevnou bednu (jestli cheš v budoucnu přdávat zesy tak klidně větší ať o máš vše pod jednou střechou)
                      2. Větší chladič + větrák? ( z vlastní zkušenosti ti můžu říct že když omezíš otáčky tak ani nevíš že tam nějaký te ofuk máš)

Re: 150W Leach v4.5

madeindoma: a kámen úrazu je tu - cena Al bedny je celkem velká, a hlavně nemám žádný pomůcky k tomu abych si do toho udělal přední a zadní panel. Prostě ten plast vezmu lupénkovou pilkou, pilníkem a vrtačkou a je za chvíli hotovo. U toho hliníku si nejsem jistej, jak by to při mý (ne)šikovnosti dopadlo big_smile.
Nitram: takže foukat ze stran proti sobě? ne spíš to udělat jako tunel aby oba větráčky foukaly buď "doleva" nebo "doprava" ?

(upravil Nitram 28. 11. 2012 17:50)

Re: 150W Leach v4.5

jak sem psal, na foukani skrz je tenhle chladic docela moc dlouhej.. na zacatku dobtry ale ke konci uz by tam sel jen teplej vzduch a nebylo by to uplne vono.. proste soucastky blize ke vstupu by byly chalzeny podstatne lip nez soucastky u vystupu.. navic by to teda foukalo do strany coz neni moc prakticky pokud to chces mit vedle neceho takhle - s vystupem nahoru to bude aspon k polozeni na stul

jinak naprostej souhlas s madeindoma.. al je hezkej, pracuje se s nim docela v pohode (vrtacku pocitam mas) rezat lupenkovkou to fakt moc nepujde, to mas recht, ale ono snad nebude ani co, chladit budes prci tou bednou.. no a na potaci + jackove staci vrtacka prece smile

Edit: btw konecne !! konecne nekdo s rozumne strizlivym odhadem !! taky me dycky fascinujou ty desitky W.. ja teda hraju tak je to s tou citlivosti preci jen lehce jinde (vejs) ale i tak si pokazdy vzpomenu na zkosueni co dokaze 50W JCM 2000 okourena fakt (asi..) az na doraz, na lidi strachem utikajici z (velmi kvalitne vytlumene) zkusebny a na to ze sem pak nejakou dobu temer neslysel.. big_smile

(upravil Jan16 28. 11. 2012 19:45)

Re: 150W Leach v4.5

Předem se chci omluvit za to slohové cvičení, ale řekl bych, že sem začínáme (začínáš Nitrame) tahat věci, které jsou pro praxi zanedbatelné.

Nitrame... Sice máš doktorát z termodynamiky, ale viděl si snad někdy, že by se foukalo na chladič ventilátorama proti sobě?! Dával si tu za příklad turbulentní víření pod vrtulníkem. A co myslíš že vnikne, když proti sobě postavíš dva ventilátory? Možná krom termodynamiky by to chtělo trochu aerodynamiky.
Nechcu tu dělat chytrýho, nic ve zlém, ale když bude foukat po směru žeber JEDNIM smerem, dosáhne určitě vyšší účinnosti než dvouma větrákama, proti sobě mad
Sám jsi psal, že je potřeba aby se vzduch u žeber zdržoval co nejméně, respektive teplý byl odváděn co nejrychleji pryč (to dá rozum). Proto, se asi dělají v zesilovačích dlouhé tunely, skrz které se fují ventilátorem, jedním směrem.

Co se týká dlooouhých žeber svisle, i to se používá, a asi to bude dobře funkční, neb taková "kamna" měl tuším zesilovače pan Krampera (ClassA) - pokud si to tedy s něčím nepletu.

Co se týká pozice chladiče jako má Y., tak stejný typ chlazení dělal na svých modulech pan Kraus (pravda, tam se ještě navíc do toho fučelo bokem, aby se vzduch netočil stále na místě).

Můj názor  je ten (a nikomu ho nevnucuji), že dva ventilátory proti sobě, je zhovadilost. Pokud máš čas a náladu to přeměřit a dokázat, že máš pravdu, dokaž to. Já na to čas ani prostředky vhodné nemám, je to podle mě kravina a dál se tím zabývat nebudu. Pokud mě přesvědčíš, že s větrákama proti sobě (proboha proč?) to bude chladit líp, tak se tím zabývat začnu.

Pokud tu argumentuješ tím, že by ventilátor měl podporovat přirozený tok vzduchu - není snad úplně jedno,  jestli ten vzduch po tom chladiči běhá shora dolů, nebo zezdola nahorů? Myslím že tomu ventilátoru nebude dělat žádný problém "přetlačit" odpor vzduchu v okolí. A pokud tu honíme nějaké desetiny % rozdílu, tak se obávám, že to do praxe nepatří.

Tohle bude chladit imho určitě líp,

Spoiler

http://i47.tinypic.com/ebbf49.jpg

Spoiler

http://i48.tinypic.com/51ohg8.jpg

než  následující případ, kde nesmyslně postavíš ventilátory proti sobě. Nebo mi teda namaluješ obrázek, jak podle tebe vypadají proudnice (čáry znázorňující tok vzduchu) v tom chladiči. První případ bude mít proudění rozhodně blíže laminárnímu. Pokud z druhého obrázku ukradneš jeden ventilátor a nebo ten druhý otočíš do stejného směru, dostaneš asi nejvyšší možnou účinnost. 

Pokud ti yeayerův chladič 20cm připadá moc dlouhý (mě teda ne), tak ať tam dá ventilátor na obě strany, stejným směrem proudění však.   Pokud by dal jen na jednu stranu ventilátor,  ano, vzdálenější konec bude mít větší teplotu. Záleží taky na objemu vzduchu, který tam žene ventilátor. Ten by ho tam měl samozřejmě hnát dost rychle na to, aby jedna strana nehořela a druhá nemrzla.  Pokud tu zas honímě nějakých pár % rozdílu, že bude na vzdálenějším konci víc tepla, prosímtě, koho to zajímá? (ano bude to tak, prakticky je holý nesmysl to řešit). Všecky výkonové zesilovač jsou dělané větrným tunelem, který samozřejmě na jedný straně musí z principu věci být nepatrně teplejší. A že je teplejší o 1-2°C? Čemu to proboha vadí?

Takže si buď moc nerozumíme, nebo asi to chlazení teda všichni dělají strašně blbě. Pořád mám dojem, že se pohybujeme někde mezi rovinou praxe a teorie, kterou yeayer omentálně nepotřebuje, a to že to na vzdáleným konci bude o stupeň či dva teplejší, je nezajímavé.

Tohle prosím je zbytečné číst, přehlédl jsem výšku žeber chladiče 2cm...

Spoiler

EDIT:
http://i48.tinypic.com/2zgykj4.jpg
Pokud by uprostřed chladiče byl nějaký takovýto prvek, který bude zabraňovat šíleným turbulencím, pak to chápu. V dolním obrázku by mě skutečně zajímalo, jak jsi to mínil s tím prouděním. Pokud ti chladič 20cm připadá dost dlouhý na to, aby teplý vzduch uprostře d strhával tok vzduchu z ventilátorů svévolně vzhůru, pak se obávám, že buď máš na mysli sakramentsky pomalé a nevýkonné ventilátory s malým průtokem vzduchu, nebo prostě nevím.
Pokdu někdo nechápe ten symbol uprostřed dolního obrázku, tak to je prosím chaosácká hvězda. Přesně to, se tam asi totiž s běžnými ventilátory bude dít.

Neber to Nitrame hlavně prosímtě jako provokaci. Rád bych se dobral nějakého rozumného řešení a odnesl si z toho něco užitečného. Vzhledem k tomu, že se zajímám o stavbu poměrně výkonných zesilovačů, tak kdejaké rozumy o chlazení určitě nejsou mimo.

EDIT2: Tak ještě potřetí.  Konečně jsem si uvědomil, že tam má yeayer jen 2cm vysoký chladič. Tak vida, už jsme u toho nechápání se. Člověk lecos přehlídne, když tu u toho počítá hnusný integrály do školy. Yea by tam tímpádem potřeboval něco jako http://i46.tinypic.com/mk88ck.jpg (příklad ventilátoru na daný typ chladiče). Pomohlo by také uzavřený chladiče zvrchu, aby vznikl skutečný tunel a jen to nefunělo okolo. Zde bych však měl podotknout, že takový typ ventilátorů je extrémně hlučný, hodí se díky vysokému výstupnímu přetlaku na chladiče s hustším a jemnějším žebrováním. Je to ale blbost a jednodušší řešení je prostě vyměnit chladič!

Yeayer: Nyní bych doporučil se na to vykašlat, nech to jak to je. Až to budeš přendávat do jiné lepší krabice, vybereš vhodnější chladič. Modushop je drahý jako prase. Asi polovinu ušetříš, kdybys koupil rack od ELMETu. (Má to ale i své proti, třeba těžce opracovávatelnou ocel na trezory, o kterou se dají brousit vrtáky). Aspoň že přední panel je  hliník. Domnívám se však, že pro začátek by ti mohla stačit nějaká všobecná plechová krabička, třeba tohoto druhu: http://www.gme.cz/plechove-krabicky-pri … -p072-201/. NBa zadní stranu (nebo možná i dovnitř pod ty větrací otvory, pokdu jsou dostatečné a jsou i vespod) bys přišrouboval klasický "hřebenový" chladič.  Dělají i větší šířku (350mm, cca 500Kč).  Jinak já jsem taky začínal, jen s ruční vrtačkou a pár pilníky. A taky to s tím jde.  Hřebeňák by tam mohl pasovat třeba tento: http://www.gme.cz/chladice-vyrobene-z-a … -p072-451/ (bylo by třeba o 1cm zkrátit), nebo tento http://www.gme.cz/chladice-vyrobene-z-a … -p072-400/ a namotnovat na širší krabičku.

(upravil Nitram 28. 11. 2012 20:00)

Re: 150W Leach v4.5

1/o doktoratu nikdo nemluvil..

2/vzduch se ma u zeber zdrzovat tak dlouho aby odvedl svou praci, tedy ani ne kratce protoze teplůo neodvede, ani ne dlouho protoze uz dalsi teplo nepobere..

3/ano, presne to co mas na tom posledim (hornim) obrazku se stane.. nevim co se ti na tom nezda ci nelibi, zadne turbulence nevzniknou, vzniknou dva protibezne viry (z celniho pohledu) jejichz soucasnou rotaci bude nasavan vzduch na bocich chaldice a vystup veskereho tepleho vzduchu bude smerem nahoru smile rozviri se ti to naopak pokud budes foukat vetrakem proti zebrum jak to mas na prvni fotce - cpes tak vzduch primo proti stene, cimz delas v podstate to samy co popisuju ja a k tomu navic na daleko kratsi vzdalenosti "k prekazce"...

navic foukani ze zhora bude naprosto uplne picu protoze nedojde k ustalenemu proudeni a pak uz muze foukat s naprosto stejnou ucinsoti rovnou na ty pouzdra, bez chladice..
foukani jednim smerem bude taky dost na picu protoze ten chladic je "dlouhej"

neco jako ten prvek uprostred chladice vznikne v podstate sam, rozlozenim rychlosti - tlakovym polem.. to vse samozrejme za predpokladu ze rychlost ofuku bude rozume nizka.. ale to sem psal uz o dvacet prispevku vic ze vychrice s utrzenym proudenim od sten toho moc fakt neuchladi..


E: tak Tomas by predevsim potreboval fakt jinou krabici nebo minimalne jinejch chladic k tehle.. ale to ze je tohle takova znouzectnost jsem psal vise taky.. s tim ofukem tomu urcite trochu pomuze ale minimalne by to chtelo fakt ty vyssi zebra, tohle je chladic vylozene na pasivni fungovani... btw ty rad. vetracky jsou moc pekny , navic budou mit hezky vyrovnanej proud narozdil od ax. !! to kazdopadne wink ..ale stejne si myslim ze vymenit chladic bude mozna levnejsi..

Re: 150W Leach v4.5

Takže mi chceš tvrdit, že "tunelové chlazení" u kW zesilovačů je na p... ? Tady musí bejt někdo krapet mimo. A tam jsou ty chladiče ještě delší, než 20cm. Nebo ti jde o to, že ten chladič není jako tunel doslova, ale jen nízký a nahoře otevřený (pro ujasnění, abychom nebyli jako koza s vozem) smile

Ono neplatí, že čím větší vichřice, tím lepší chlazení? Zvláštní... A já sem si myslel, že ta přímá úměra tam platí.

Re: 150W Leach v4.5

Hele Yeayere porč si zvolil trafo od tronicu? Jsou celkem drahý jkeltra je levnější.

Re: 150W Leach v4.5

ale ano, tunelovy chlazeni samozrejme funguje, jenze tohle proboha NENI TUNEL !! chapes  ze ti ten tlak bude utikat ? a to nespravis ani druhym vetrakem na konci, ani modlenim a svedcenou vodou - nehlede na to ze ten tvuj tunel taky jaksi nema rovnomernej odvod tepla po cely svy dylce, hmm.. a logicky, ani nemuze, teplota chladiciho vzduchu se ti prece meni.. vsak u kapalinovejch prestupniku mas taky rozdil mezi souproudem a protiprozudem prece..

co se tyka rychlosti, je to samozrejme slozitejsi a castecne tu pravdu urcite mas, ale je nutno zejmena rozlisovat mezi ustalenym (at uz turb. nebo lam.) proudenim a viry ktere svou velikosti dakleko presahuji rozmery zeber chladice a mezer mezi nimi..

zamysli se, a nevzdtekej se smile

Re: 150W Leach v4.5

No hoši prostě bych to ukončil s tím že tento chladič je k tunelu naprosto nevhodný.

Nitram: Když se tak bavíme o těch wattech co maj říkat ti chudáci co mají autosuby. Tam 0.5kW žádná síla voe big_smile jen tak aby to trochu učesalo, ale jinak nic víc od toho nečekat prostě je to slabý kámo chápeš big_smile big_smile

Jinak pro Yeayera, takhle vypadá AL bedna za +- 900 smile smile

Spoiler

http://imageshack.us/a/img16/4783/dscn0027xe.jpg

Spoiler

http://imageshack.us/a/img850/6817/dscn0029p.jpg

Spoiler

http://imageshack.us/a/img38/4043/dscn0028nh.jpg

A tady moje robátko do dílny:

Spoiler

http://imageshack.us/a/img204/8388/dscn0039m.jpg

Re: 150W Leach v4.5

juj bedynka moc pekna, za 9kil !! Tomovy by stacila urcite mensi.. nj "zelezo" je holt  "zelezo" smile

ad OT, co se tyka autosubu - vsak jasny, co bys chtel od ubohejch 0,5kW ..vzdyt si to taky vezme z autobaterky sotva 5A wink ale ten dobrej, ten ma 2,5kW a to uz se musi dokonce vymenit pojistka pod palubkou na aspon 20A big_smile big_smile

Re: 150W Leach v4.5

madeindoma: protože to trafo je naprosto luxusní. Za tu cenu nelituju vubec toho že jsem ho koupil, protože to trafo je od rohu DPS ani ne 1mm a nechytá to žádnej brum i když je to u vstupní částí, zkrátka to trafo je luxus smile.

(upravil madeindoma 28. 11. 2012 21:55)

Re: 150W Leach v4.5

Jak jsem namontoval do krabice SPV250 tak jsme zjistil že hrana jednoho kýble je asi 5 mm od vinutí trafa. No taky to nebrumí a to mám trafo o výkonu 750VA vinutí 2x43,4x30x,3x22,4x12 a stalo mě 1900,-. Nebzučí, ani člověk neví, že je pod proudem. Je to už moje druhé trafo od jkeltra a podruhé maximální spokojenost.


Nitram: Čelo zatím pracovní (nepovedený domácí elox), ale taky jsem tu bednu skládal asi 2 dny smile

Re: 150W Leach v4.5

madeindoma: jak jsi udělal díru pro síťovej konektor?

Re: 150W Leach v4.5

Nitrame, já se nevztekám, až budu vzteklý, tak se to pozná snadno. Jen kroutím hlavou nad tvým superdetailistým uvažováním, které pro praxi postrádá smysl smile Zesilovače se prostě občas chladí tunelem (či netunelem jinak podobně), a to že jeden konec ne/tunelu je logicky o pár stupňů teplejší nikoho nezajímá. Ano je teplejší, vadí to ? Ne. To je všecko, na co narážím.  Ty to tu uvádíš jako nějakou zásadní chybu, kvůli které to nelze použít. Aspoň tak mě to připadalo.
Druhak jsem se už omluvil, že jsem přehlédl výšku žeber Yeayerova chladiče. Pak už je jasné, že nedává smysl plácnout na to větrák zvrchu.

Yeayer: Narýsuješ si ten vobdélník na plech, doprostřed propálíš díru nějakou desítkou vrtákem a pilníkem (nejprv hrubý kulatý) to vyšochtáš do přibližného rozměru a pak pomocí čtverhranného pilníku najemno dobrousíš do přesného obdélníku.  Díra cca 30x20 (hrubý odhad) je ještě prd, proi třeba díře na 80mm ventilátor.. Díra pro konektor se schová pro konektor, když je trochu křivá. Ale díra na větrák je pak vidět a musí bejt kulatá smile
Záleží taky dost, jaký máš vybavení v dílně. Někdo má třeba vykružovač, tak udělá kulatou díru na větrák kulatou raz dva. Já to musím pracně obvrtávat trojkou vrtákem a pak zapilovávat.

Re: 150W Leach v4.5

v pohode, ja tu urcite nebojuju proti tunelum a podobne, jen realisticky uvazuju jak aspon trochu zvednout ucinnsot chlazeni teto konkretni, a jiz hotove veci - to bylo cely smile jasne ze kdyz budu navrhovat vlastni aktivni chlazeni (vesmes k tomu teda nemam dik bohu duvod protoze delam s vecma podtatne ucinejsima.. a co se tyka audio projekektu vubec, tak mam vsude kde potrebuju fakt mrnavy digitaly - viz ty waty big_smile a hraju si vesmes jen se signalem) tak to navrhnu jinak...

za nic se proboha neomlouvej, jen jsi rekl svuj nazor smile

a jinak teda kdyz jsi to ankousl, ty dlouhy tunely fakt uplne dobre nejsou, ale co vim tak se to v praxi snad ani nevyskytuje... soucastky jsou proste umisteny vzdy jen v nejakem miste, oblasti kde to chladi dobre, a kdyz je chladici sachta kvuli konstrukci proste fakt o neco delsi tak u konce uz z pravidla nic nebyva - resp. nevidel jsem smile ono ej taky vetsinou zvykem davat vetrak na konec tunelu, protoze podtlakem nasavany vzduch ma lepsi rychlostni profil nez ten po roztoceni vetrakem, ale to je vec ktera u tohoto konkretniho reseni opet nejak kvalibne udelat nepujde..

Re: 150W Leach v4.5

Nitram napsal:

tedy za prve, hadat se semnou nebudes protoze (mozna narozdilod tebe) mam s dovolenim z termodynamiky titul

Nitram napsal:

o doktoratu nikdo nemluvil..


Zajímavá informační konzistence, včera jsem se už nechtěl dál dohadovat, když máš ten titul z termodynamiky.....

Faktem ale je , že to začíná od počátku uhýbat k totáním nesmyslům.

1: Ten chladič je na pasivní chlazení 150W zesu naprosto nedostačující,ať už si myslí kdo chce co chce.
2: Umístění toho chladiče je naprosto špatně, ať už se snaží kdo chce trvdit co chce.
3: Původní chladič nemá šanci uchladit Nitramem uváděných 70W ani omylem
4: Hrozí reálně destrukce celého zesilovače, vlivem nadměrné teploty tranzistorů


Mohl by jsi Nitrame předvést modelový příklad chladiče a výpočet kolik tepla bude schopen vyzářit při pasivním provozu například při tepleném odporu 2K/W ?? Dejme tomu pro teplotu 70°C. Tenhle výpočet jsem tu dal, pak se to už zvrhlo nevím kam.

A jestli mi chceš ještě tvrdit jak je umístění chladiče na strop zesilovače nejlepší řešení a jak ten chladič má určitě míň jak 1,7K/W, doporučuju mrknout na katalogové údaje podobně velkých chladičů. Stačí i v GESu:
http://www.ges.cz/cz/ch-08-152-100-GES06800481.html

Zbytek o komínovém efektu a tunelech už komentovat nechci, předpokládám že jste si to už vyříkali smile Líbí se mi jak jsi ale najednou i expert na aerodynamiku (viz pasáž nasávaném vzduchu a jeho rychlostním profilu) ale ne všechny větráky se hodí na přetlak a naopak ne všechny na podtlak.....