Re: 150W Leach v4.5

Ahoj pískomile smile
Ty jo to seš dobrej postavit to takhle skoro sám. To bych neuměl. Já ani nepoznám, na co to slouží, ale nezdá se mi to a je tam jeden modul viď? Tak to máš na subík? Tak to je 150 watů až až viď? smile Práci čest a sousedům klid.

Re: 150W Leach v4.5

Honza 63-
Myslím,že věkovej rozdíl mezi váma bude podstatně větší.Ty seš tedy pěkně navrčenej dědek.Typoval bych tak něco k osumdesátce a děsně tě bolí celý tělo.

Re: 150W Leach v4.5

Nitram: tak který kabely mám teda zakroutit? Ty od filtr.  kondů k DPS? Nebo od trafa k usmernovaci? S Tim potakem-  uz bys se mi tam pak nevesky korekce a VU metr.

Re: 150W Leach v4.5

no idealne vsechny ktery jsou "dlouhy", ale primarne ty plandajici mezi DPS a napajeci casti smile

..aha, to jeste neni finalni stav a pribudou tam jeste dalsi vychytavky, tak to beru zpet smile

Re: 150W Leach v4.5

Tak budu muset nahoru ještě k tomu vhladiči na praxích dodělat nějakej chladící tunel a dát z obou stran větrák, topí to jako kráva sad

Re: 150W Leach v4.5

hele a mas to dobre serizeny , ja se v trandovejch ampech fakt nevyznam ale co sem ak pochytil tak tohle je zaklad ne ? smile

..jinak s vetrakama to zas probuh neprehanej.. jednak nucena konvekce odvadi teplo i tak nekolikanasobne lip nez volna, druhak zadnou meghalomanii zas !! kdyz tam narves silnejsi vychrici az slabsi orkan proud vzduchu se u sten chladice utrhne a lip to chladit nebude.. a mozna i hur.. wink proste foukat vzdy rozume pomalu.. smile

Re: 150W Leach v4.5

Nitram: no když to hulim opravdu naplno tak se o ten chladič spálim (už se stalo)...

(upravil madeindoma 26. 11. 2012 20:02)

Re: 150W Leach v4.5

To děláš velkou chybu Jaromíre to se ti vymstí smile

Ty buřty tam mají jakou kapacitu? Zažil jsem u jednoho zesu dva obrovský buřty asi na 250V a kapacitou možná kolem 800uF smile a zes. měl napětí na trafu sotva 60V. Ale to byl nějaký hodně amatérský počin z Husákova období. Koupil jsem ho levně v bazaru za 100kč, poté co mi odpálil jednu bednu a zvukovku v PC, letěly střeva do koše a krabice do železa smile

Myslím že si takový zes jež hraje dobe nešumí a nebrumí (můžeš být šťastněj některým vypadala půlka vlasů než se jim to podařilo u svých zesů vyřešit) zaslouží kvalitní bednu s kvalitním chlazením. Pokud se rozhodneš pro aktivní chlazení nemusí být chladič až tak velkej pač, aktivní chlazení co jsem čítal je o 80% efektivnější než pasivní.  Ale je to na tobě. BTW to máš asi na akce že? Doma jet na 150W tak mi asi maželka sbalí kufry a tchýně přetáhne válečkem po palici. Popřemýšlej jestli by nebylo vhodný udělat budoucí bedně nějakou transportní rukojeť pokud to častěji přenášíš.

Re: 150W Leach v4.5

Ten chladič co tam má mu čistě odhadem uchladí pasivně max tak 15W ztrátovýho tepla, a to ještě kdoví jestli,když ho dal takhle blbě na strop kisny. Já to na jednu stranu chápu,tyhle plastový bedny, ono se do ní dá vykotlat díru na vypínač nožem,ale do budoucna to cesta není.....

Pokud máš napájení +-40V a kliďák 100mA tak si sežereš jen 8W ztráty na uchlazení kliďáku, to pak stačí pár chvil poslechu hlasitěji a chladič hoří jak o život......

Re: 150W Leach v4.5

no to bych se zas hadal.. nedokazu takhle z fleku odhadnout jak je to cely vlastne velky a navic ten udelator ve kterym Tomas sdili obrazky me sere uz jen tim ze me vecne vyhazuje reklamy a zpomaluje mou milovanou IE6ku...  ale skutecne mezni hodnota kam se da jit je tak 1W/1,5-2cm2 plochy chladice.. takze myslim ze nez to skutecne zacne varit hbyte kapky vody mezi zebrama, tak to (pokud je to mnou cca odhadovanych 16x5x3 cm) nejakejch 70-80W utopi.. smile ... to aktivni chlazeni rozumnou rychlosti je samozrejme nekolikanasobne ucinejsi smile

Re: 150W Leach v4.5

madeindoma: no mám to na doma na sub, ale plných 150W nepoužívám big_smile. Stačí mi bohatě tak 80W, jinak mě bolí hlava a sousedy taktéž. Ale s tím brumem a šumem je to výborný - je uplně zticha smile. A jelikož mám zvukovku v PC uplně na h**** tak mi tam vysílá naprosto nepředstavitelnej bordel. Samotnej zes když zapnu a vytočím volume na max tak žádnej brum, když připojim signálovej kábl tak už je slyšet slabej brum ale když to zase připojim třeba do mobilu tak zase absolutní ticho smile.
DJ_Rix: no ten chladič je celkem velkej a uchladit 50W mu nedělá problémy, má asi 20x10x2cm....

(upravil DJ_Rix 27. 11. 2012 20:25)

Re: 150W Leach v4.5

Nitram,Yeayer: Pánové,ani s jedním z vás se nemíním hádat,doporučuji si nastudovat termín tepelný odpor. smile

Zmíněný chladič bude mít tepelný odpor cca 1,7-2,5K/W  a to ještě v případě že se umístní tak ,aby kolem něj mohl proudit vzduch přirozenou konvekcí, takhle na vrchu  kisny žebry nahoru je to úplně špatně.....

Při odporu 1,7K/W bude při okolní teplotě 25°C a kliďáku 100mA při napájení +-48V teplotu ten chladič jen díky kliďáku kolem 42°C , při ztrátovém výkonu na koncákách kolem 30W (výstupní výkon kolem 50-60W) se už chladič peče na 75°C !!! V tu chvíli už i ty relativně robustní Sankeny mají SOAR v prdeli a drží silou vůle.

Ale dělejte si to jak chcete,já to myslel dobře smile . Schválně si ale Yeayere vyzkoušej tu kisnu položit na bok aby mohl vzduch proudit přes ty žebra chladiče- uvidíš sám že se jeho teplota sníží.

(upravil Nitram 27. 11. 2012 21:30)

Re: 150W Leach v4.5

takze - omlouvam se za ostre nasranejsi ton, ale nejaksem na tenhle typ konverzace fakt alergickej..

tedy za prve, hadat se semnou nebudes protoze (mozna narozdilod tebe) mam s dovolenim z termodynamiky titul

za druhe proboha sam tu pises pomerne rozumny ohhad 2K/W a k nemu pomerne pripisujes cca 30W pri teplotach 45°C cimz samotnym si uz jaksi protirecis a pokud si prectes muj prispevek,odhadoval jsem 70-80W ztratoveho vykonu pro stav kdy jeste chladic nebude varit kapky vody..cozje naprosto v souladu s tvym odhadem (za coz jsem rad)

tvrdit pri kolika stupnich se chladic pece nebo nepece je totalni hovadina, ta hlinikova vec je tam aby chladila a ne na paradu, pokud FET (nebo teda bipolar.. fuj..) pod chladicem zvladne kolem 100° neni nejmensi duvod proc to nevyuzit, zvladne-li pouzdro vic je to uz pravda trosku na povazenou a je nutno opatrne vychazet z dat poskytnutych vyrobcem..  (btw principialne je to stejny jako na soustruhu, kdyz ses proste posera budes tu kulatinu simrat po pulmilimetrech ale hrubuje naprosto se bezne po peti)

a co se tyka zeber, umisteni ma Tomas samozrejme naprosto spravne, duleziteje aby teply vzduch mel kudy stoupat, schvalne si pujc termokameru a uvidis jak ta volna konvekce prekvapive funguje...  naopak !! kdyby byl tento konkretni (dlouhy) chladic umisten "na boku" (mysleno se zebry vertikalne - a ted jde ciste oteorii..Tome proboha necti a preskoc na dalsi odstavec...) tak bude ucinnost naopakhorsi protoze vzduch bude mezi zebry proudit laicky receno "moc dlouho" chladic s vertikalne umistenymi zebry musi mit zebra orientovana o 90°jinak.. tedy vic kratsich a ne par dlouhych... takovy, vertikalne umisten bypakmel ze vsech tri pripadu ucinnost samozrejme nejvyssi ale touz je jinapohadka,jinej chladic a celkove jina konstrukce !!


takze bych pro priste prosil (skutecdne se omlouvam ze to takhlemusim napsat) misto honeni si ega ci jakesi starecke pichy dlouhosahlym naucnym prispevkem napsat proste strucne

"Ano, 15W sem placnul do vetru a je to vazne picovina"  diky...

(upravil DJ_Rix 27. 11. 2012 21:55)

Re: 150W Leach v4.5

Asi jsi přehlídl ten smajlík na konci první věty, měl tam svůj důvod smile

Netřeba mi přidávat tituly, žádný nemám smile

Přečti si to co jsem napsal znovu:

Klidový stav,ustálená teplota: Kliďák 100mA / 2x48V (ztrátový výkon 10W), teplota okolí 25°C , chladič se ohřeje odhadem na 42°C

Provoz, výstupní výkon cca 50W, ztrátový výkon cca 30W, teplota okolí 25°C. chladič se ohřeje odhadem na 76°C (!)

Pro 15W ztrát to dělá teplotu cca 50°C což je tuším i limit pro schválení spotřebky k provozu (žádná dostupná část se nesmí ohřát nad 50°C , ale tou teplotou si nejsem 100% jist, ovšem "plácl" jsem to pro ni)

Tranzistor má svou bezpečnou oblast definovanou pro teplotu pouzdra 25°C , pak je tam power deration a s rostoucí teplotou povolené zatížení dost klesá- při teplotě chladiče 75°C bude mít čip tranzistoru kolem 90°C.

Pro těch tebou zmíněných 70-80W tepla bude mít tento chladič teplotu 140-160°C, schválně si zkus vzít podobný chladič, prdnout na něj trand a z regulovatelnýho zdroje do něj pusť těch 80W - uvidíš za jak dlouho se ti ten trand prorazí.

A schválně, kdy jsi viděl nějaký přístroj s chladičem na stropě skříňky ?? Odspodu přeci stoupá teplý vzduch nahoru, tam se více ohřívá, tím stále více má tendenci stoupat nahoru a pouštět na svoje místo studenější vzduch odspodu.....proto žebra svisle - vzniká tam proudění, zatím co s žebry nahoře je tam pouze ta konvekce. Nakonec- radiátor topení si přece taky nešroubuješ na strop smile

Re: 150W Leach v4.5

no on bude mit urcite mene nez ty 2K/W, ale i tak..  a coz slova do vetru - muzeme udelat test, posleme na nej tech 75W z do zkratu zapojenych 317 a uvidime, OK ?? wink

jiank ano, chladice na horni strane moc k videni nejsou, ale vyjimka asi potvrzuje pravidlo, a zvlast kdyz tenhle chladic Tom nekde sehnal tak se asi delaji (a tenhle je racionalne pouzitelny skutecne jen presne v tehle poloze, o tom ze by byl chlazenej aktivne se da vzhledem k vysce zeber taky pochybovat, ten by byl v prurezu "ctvercovej")

proudeni vznika samozrejme i takhle, to tve tvrzeni je nesmysl, chladic nasava uplne normalne bokem (boky) a vzduch vystupuje horem - na proudeni podelne je skutecne moc dlouhy, tam by byl efektivnejsi chladic se zebry "napric" proste nebo jak to napsat.. ale to uz jsem psal... takhle by, pri otoceni na bok zebry vertikalne, a zvlast pri tve vizi pouziti za nizkych teplot byla vetsi cast chladice na prd..

co se tyka norem na spotrebni elektroniku jsou samozrejme prisne, je to stejne jako kdyz dohnalik shanel tloustku izolacnich mezer na "230" a ukazovali jste si na me jako na magora kdyz jsem napsal ze staci bohate i 5x mene.. v nasem oboru jde totiz o fyziku a ne o pravo  a pochybuju ze piskomil hodla tu .. ehm... no tu vec (Tome promin, ale uznej ze mouchy to samozrejme ma, to vis sam...)  rozhodne nehodla posilat na statni zkusebnu a nedejboze vyrabet seriove..  ..i kdyz ja lidi obecne nemam rad a docela bych jim to pral smile


UZNAVAM ze je teda fakt, ze sem trochu opomenul chovani tech (pardon) "vasich" trandu za vyssich teplot.. ty moje unipolarni si to libit nechaj (i 170 ale to uz je.. o hu.. usta..) je pravda ze tady to asi bude mit vliv na zvuk -  btw kdybych chtel bejt hodne drzej, tak ted napisu ze je to dalsi duvod proc nedigitalni zesiky a technika vubec patrej do mrazaku v marnici.. ale ne, jasny, kazdej ma neco syho, a ja skutecne nikomu nic neberu.. ani hudebni vkus, ani nazor na pouzitou technologii.. smile tedy v tomhle ti musim dat za pravdu, ANO,vykonovy bipolary asi teplo mit radi nebudou.. ale zas nemuzes chladit do nekonecna, vem si jak vypada konvekce vs rozdil teplot !! navic kdyz tyhle veci maji kolem 50% ucinnsoti tak timhle pristupem bychom se dobrali ke gigantickym chladicum s ampy relativne malych vykonu !!!

tedy na 15W je blbost si trvam, uznavam ze o se tyka tepla obecne je to v techhle tridach zarizeni asi na hrane a je duvod proc nejit na vysoke teploty, a tech 75w sem ochotnej klidne testnout wink

(upravil DJ_Rix 27. 11. 2012 22:23)

Re: 150W Leach v4.5

Počítal jsem to na 1,7K/W , možná to bude o něco méně to máš asi pravdu, dá se to spočítat (neumím) nebo změřit (umím).Ono už jen to předpokládané "okolní teplota 25°C" je špatně, správně by se to dimenzovaní mělo počítat na řekněme 45°C ,aby se mu to neupeklo až to strčí do stolku pod TV smile
Ony se tyhle podlouhlé chladiče běžně používají, tam už to má podle mě co do činění s "komínovým" efektem. Máme takto chlazeny například výkonové jednotky BOSCH šroubovacích systémů v práci. Jinak takto byly myslím chlazeny například známé zesilovače AUJ v ústřednách, chladič je podélný a celý rack je na stojáka.

Ještě co se týká účinnosti, ono se totiž hřeší na to, že střední výkon a tedy i ztráty jsou výrazně menší než trvalé, čili při běžném provozu se to uchladí, při trvalém sinusovém výkonu to po nějakém čase vypne tepelná ochrana (myslím že i u těch digitálů to je po několika minutách full kotel provozu)

Pokud máš čas a náladu, klidně ten test chladiče udělej, alespoň pro zajímavost pro ostatní. Já takhle měřím neznámé chladiče běžně a spočítám si z toho vždycky tepelný odpor.

Re: 150W Leach v4.5

Huh, to jsou rozumy big_smile. No tak zatím mu to nevadí, protože těch 150W opravdu nevyužívám, spíš tak 70-90W z něj tahám. Horký je to dost, tipuju tak 70°C.

(upravil Nitram 27. 11. 2012 22:42)

Re: 150W Leach v4.5

no hele, to zas abychom byli realisti, oni ti kelvinove )nebo stupne, to je fuk) na wat jsou nejakej udaj z nejky zksuebny a realita muze bejt ruzna, samozrejme ze jde hodne o to okoli.. napr pod stolkem to bude "topit" vic, v uplne volnym prostredi zas o dost min,  rozlozeni tepelnyho pole vubec .. tj kolik pouzder je pod nim.. ono to ze by byl neefektivni bokem taky neni uplne "nejcistsi pravda"  pokud tam jsou ctyri pouzdra, byl by hodne efektivni pro nejnisi z nich a ty nad nim by naopak dostavaly docela sodu proptoze vzduch k nim by proudil uz ohratej a neodvadel tolik tepelnyho toku..

kominovej efekt je presne to o cem mlivm, vem si ze pod taborakem taky nemas diru ale saje to bokama .. a panecku jak to hori.. vzduch si cestu najde a jde spis o delku cesty ven.. kdyz bude moc kratka bude to proudit pomalu ale kdyz moc dlouha uz to "nezrychli" protoze zas plati dalsi zakony proudeni, mezi zebry neni tolik mista a vystupujicimu horkemu vzduchu samozrejme musi uhybat okolni studenej, kterej mu klade odpor..

ale to by bylo na dlouho, kdyz mi yeayer chladic pujci, test rad udelam (no stejne tam budes chtit dat lepsi, vid wink a neboj nic se mu nestane, hlinik se zapaluje az pri podstatne vetsich telotach nez pouzdra 317tek big_smile)

to psik. tzn ze ramcove jsi tam dal ten chladic dobre, proste v danych moznostech (mas trandy, chladic, nemas moc prachu.. chapu..) asi nejlip, ale pro priste by to chtelo i tohle promyslet wink napr delsi zebra, pripadne jeste pricne frezovany (takovy ty minarety jako to bejvavalo u pasivnich u P2) by nezaskodily wink

a horky se nemeri typuju ale teplomerem.. (by me zajimalo jak typujes kdyz na 70°C prsty moc neudrzis uplne stejne jako na 60 nebo 100...)

(upravil Yeayer 27. 11. 2012 23:01)

Re: 150W Leach v4.5

Nitram: no jenom to typuju že to má 70°C smile. muže to mít 60, nebo 80, nebo 90 nevím smile. Chladič bych ti rád pujčil, ale vzhledem k tomu jak je to vevnitř všechno natěsno se mi vůbec nechce ho montovat ven, už jenom kvůli tomu že jsem použil trandy 10x rychlejší než byly v origo zapojení tak jsem musel použít co nejkratší dráty tudíž je to vevnitř opravdu všechno sice uspořádaný, ale tak nějak je nouze o místo. Prostě budu muset ten chladič buď zvětšit, nebo přidělat externí větráky ale tam je zase problém s tim že by to vypadalo debilně. A nebo koupit nějakou velkou, hliníkovou krabici.
Ale nápad kterej se mi zamlouvá nejvíc je ten, že časem koupim modushop a dovnitř vměstnám ještě jedno trafo (nechce se mi tohle vyhodit když stálo litra big_smile) o výkonu asi 100W a budu s nim napájet ještě dva další zesíky, nejvíc bych chtěl to 40W D-class TPAčko od TI co jsi mi dal Nitrame ten malej modul a to tam dát dvakrát a udělat z toho zesík pro 2.1 bedýnky (150W subwoofer a 2x40W satelity)... Pak by ten zesilovač byl pro mě skvost big_smile
EDIT: ale vlastně dát tam větrák zvrchu neni taková blbost... A ještě tam dát něco jako tepelný spínač no to bude něco když tam mám +-48V... No i když mám doma nějaký tepelný spínače fy elmwood co spínaj asi při 80°C nebo rozepínaj (nějakej bimetal vevnitř nebo něco na ten způsob)... A to jenom přidělat na ten chladič a před větrák nějakej stepdown na 24V což taky nemám ponětí jak zrealizovat sad

(upravil Nitram 27. 11. 2012 23:26)

Re: 150W Leach v4.5

no tak predne se chytnu toho zaveru.. pocitej ze to "40W TPAcko" zvladne tak 10-15W.. jednak sem ti to JASNE RIKAL a druhak koukni viz napr vlakno v zesilovacich jak krasne a temer plamenem hori TAS563x pri pokusech nakulit mu fakt ke 300W... hergot je to digital, je to uzasny a skvely, ma to pres 90% ale fyzika je proste fyzika.. 40W skutecnyho sinusu je vazne docela hodne je to mrnavej integrac a tahas to vyvodama 0,5mm.. !!

druhak v tom pripade ti dam misto nej stereo s TPA3107, hraje to lip nez ty mono 06ky (nevim proc ale z nejakyho nepochopitelnyho duvodu se mi to jeste nikdy nepovedlo vykonovym pretizenim vypnout, te 06 to jde pri vyssich vykonech celkem samo..) ale i tak pocitej 2x20W max spis 2x15.. holt to neni na ozvucovani salu..  jen bych ho musel vyleptat .. nebo.. dam ti desku a naucis se v SMD smile ale podle toho co pises beztak pocitam ze je to spis takova vize do budoucna nez zhavej problem zitrka.. tak tohle cely nejak az pak..

a ad puvodni tema - hlinikova krabice by byla super, a asi nejlepsi reseni.. a kdyby si ji tam dal rovnou asi bys navic usetril za plastovou..  ty plastovy jsou fakt na prd i na prostroje natoz na aktivni primotop big_smile

co treba sem ?
http://www.soselectronic.cz/?str=371&am … c100-200al
by se ti to neveslo, jen zesik trafo s napajenim nekam zvlast... za ty penize to vyapda hezky ...jen sehnat nekoho kdo neoc obednava..  ja ted zrovna sos nepotrebuju..


ale i kdyz nebude krabice, ten chladic bych vazne vymenil.. blby je ze zadnej "na tohle" nemam. max ty z tech P2... ja pracuju s podstatne mensima vecma a tomu odpovidaj i chladice.. btw jak to mas vlastne teda velky ? aktivni chlazeni je taky moznost ale to by znamenalo to samy, vymenit chladic.. tenhle nijak rozume neofoknes.. a jak to bude vypadat je snad propoha jedno, mam pocit ze dulezity je aby to hralo a jak to vypada je sekundarni problem.... ale mozna se pletu smile

jo a jen se zastavim, jak proboha rychly trandy ? jak kratky draty ?? dyt hrajes nejaky ty kiloherce.. ja myslel ze sbernice se resej az od desitek MHz ne ? ne vazne nevim, nechapu hod nejaky vysvetleni ??

E: jo dat tam vetrak z vrchu, a kor s nim nedejboze jeste foukat dolu je uplna ale uplna picovina !!! precti si jeste jednou(nekolikrat) moji vymenu nazoru s DJ-Rixem !!!